Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
''proud to be greek'' απο το ''proud to be an american''. οι αμερικανοι εχουν ολοι απο μια σημαια στο σπιτι και οταν ακουν τον εθνικο υμνο τους μονο που δε δακριζουν. ολοι πρεπει να ειμαστε ''ερωτευμενοι'' με τη χωρα που ζουμε γιατι αλλιως δε θα θελουμε να ασχολουμαστε μαζι της και να την κανουμε καλυτερη.εθνικισμος ειναι αλλο πραγμα απο το να λες ποσο περηφανος εισαι για την πατριδα σου για διαφορους λογους.εθνικισμος ειναι οταν κανεις ακραιες πραξεις για να βλαψεις αλλους που δεν ειναι πχ ελληνες πιστευωντας οτι κανεις καλο στη χωρα σου.εθνικισμος δηλαδη ειναι κατι ακραιο.(*αφαιρέθηκε απο τον Συντονιστή, παρακαλώ δες το σχόλιο*) .εδω που τα λεμε και η ελλαδα ειναι μια χωρα που δυσκολα ζεις μακρια της:P (θα σου λειπει πολυ αν φυγεις).οσο για τη μαθητικη παρελαση ειναι και αυτη μια παραδοση οπως και η στρατιωτικη...οι παραδοσεις ειναι για να υπαρχουν και να γινονται μην ψαχνεται καποιο πολυ ουσιαστικο λογο πισω απο αυτες...


Επεξεργάστηκε από τον Valder: Αφαίρεσα το περιεχόμενο της παρένθεσης διότι γινόταν αναφορά σε έννομη πολιτική ομάδα που θα μπορούσε άμεσα να θίξει κάποια απο τα μέλη του e-steki. Ωραίο το πόστ σου αλλά στα παραδείγματα μη γινόμαστε τόσο "παραστατικοί":P . Ενα παράδειγμα που δίνεις πρίν την παρένθεση αρκεί πιστεύω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από modelos:
ολοι πρεπει να ειμαστε ''ερωτευμενοι'' με τη χωρα που ζουμε γιατι αλλιως δε θα θελουμε να ασχολουμαστε μαζι της και να την κανουμε καλυτερη.
:worship: :worship: :worship:

@Nessa NetMonster αν δεις πεις μεχρί τον βράδυ θα σου μπλοκάρω την IP :P

@Michelle θα σου απαντήσω (μάλλον) όταν βγώ από το μπάνιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
κατάλοιπο της δικτατορίας του Μεταξά κατα πολλούς, φιλοπόλεμο κατ'άλλους μιας και σκοπός του -μεταξύ άλλων- είναι και να επίδειξει το ετοιμοπόλεμο δυναμικό της χώρας...

Ποιός είναι τελικά ο πραγματικός σκοπός των παρελάσεων? Είστε υπέρ ή κατά της κατάργησης τους?
Είμαι σαφώς κατά της ύπαρξης της παρέλασης... Δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης της παρέλασης! Δεν είμαστε σε εμπόλεμη κατάσταση να χρειαζόμαστε ενίσχυση του εθνικού μας φρονήματος!!!

Εθνικιστικότατο "έθιμο", θα τολμούσα να πω. Οι ξένοι μας βλέπουν και γελάνε! Δεν βαριέσαι... Έχουμε συνηθίσει να είμαστε "πρωτοπόροι" σε κάτι τέτοια!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Οι ξένοι μας βλέπουν και γελάνε!
Με αυτα που λες πως να μην γελανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Με αυτα που λες πως να μην γελανε...
:hmm:Ευχαριστώ παρα πολύ για το κοπλιμέντο! :clapping:

Αν όμως, αντί να κοροιδέυεις άτομα, άνοιγες και κανένα βιβλίο, θα ήξερες ότι η άποψη με την οποία συμφώνησες

" εθνικισμος ειναι οταν κανεις ακραιες πραξεις για να βλαψεις αλλους που δεν ειναι πχ ελληνες πιστευωντας οτι κανεις καλο στη χωρα σου.εθνικισμος δηλαδη ειναι κατι ακραιο."

είναι εντελώς λανθασμένη... Εθνικισμός δεν είναι μόνο όταν θεωρείς ότι ο άλλος λαός είναι κατώτερος, αλλά και όταν πολύ απλά θεωρείς δεδομένο ότι ο κόσμος είναι χωρισμένος σε χώρες, ανάλογα με τα έθνη, κάτι που φυσικά είναι κατασκεύασμα του ανθρώπου (18ος αιώνας και έπειτα). Αν ασπάζεσαι αυτή την άποψη, τότε θεωρείς ότι στην Ελλάδα θα πρέπει να γίνονται παρελάσεις που τονίζουν την "ελληνικότητα" του κράτους... Φυσικά κράτος και έθνος είναι εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα που στον εθνικισμό γίνονται ένα...

(το λάθος που κάνουν πολλοί είναι να νομίζουν πως όταν αναφερόμαστε σε εθνικισμό, λέμε για τους κακούς τύπους που μαχαιρώνουν Αλβανούς... Εθνικισμός είναι μια ιδεολογία, στη βάση του, και γι'αυτό κρίνεται. Είναι η πιο πετυχημένη ιδεολογία συγκεκριμένα, καθώς, ενώ όλοι τη μισούνε, ωστόσο σε όλους μας έχει αφήσει κατάλοιπα, όπως αυτό που ανέφερα παραπάνω...)

Ααα μιας και είπα για βιβλιο, να σε βοηθήσω... Προτείνω το βιβλιο του καθηγητή Παντελή Λέκκα : "Η εθνικιστική ιδεολογία", 1996

Είναι ένα από καλά ελληνικά βιβλία για το θέμα...

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για το κοπλιμέντο! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Κοιτα, δεν το ειπα για να σε θιξω προσωπικα, αλλα για να σου πω οτι αυτα που ειπες δεν ειναι επαρκη, δηλαδη οτι ειναι βλακειες. Το γιατι το εχω απαντησει στο post #19, οτι δηλαδη η παρελαση ενα ενα μερος του εορτασμου της εθνικης επετειου μας και οτι με τη λογικη μερικων εδω μεσα (και εσενα), τοτε ολοι οσοι γιορταζουν τα γενεθλια τους ειναι ψωνια. Για μενα δεν εδωσε ΚΑΝΕΙΣ ισχυρα επιχειρηματα για να σταματησουν οι παρελασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Κοιτα, δεν το ειπα για να σε θιξω προσωπικα, αλλα για να σου πω οτι αυτα που ειπες δεν ειναι επαρκη, δηλαδη οτι ειναι βλακειες.

Bέβαια, μα γιατί να θιχτεί? Εσύ απλά του λές οτι λεέι βλακείες. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από modelos:
''proud to be greek'' απο το ''proud to be an american''. οι αμερικανοι εχουν ολοι απο μια σημαια στο σπιτι και οταν ακουν τον εθνικο υμνο τους μονο που δε δακριζουν. ολοι πρεπει να ειμαστε ''ερωτευμενοι'' με τη χωρα που ζουμε γιατι αλλιως δε θα θελουμε να ασχολουμαστε μαζι της και να την κανουμε καλυτερη.εθνικισμος ειναι αλλο πραγμα απο το να λες ποσο περηφανος εισαι για την πατριδα σου για διαφορους λογους.εθνικισμος ειναι οταν κανεις ακραιες πραξεις για να βλαψεις αλλους που δεν ειναι πχ ελληνες πιστευωντας οτι κανεις καλο στη χωρα σου.εθνικισμος δηλαδη ειναι κατι ακραιο.(*αφαιρέθηκε απο τον Συντονιστή, παρακαλώ δες το σχόλιο*) .εδω που τα λεμε και η ελλαδα ειναι μια χωρα που δυσκολα ζεις μακρια της:P (θα σου λειπει πολυ αν φυγεις).οσο για τη μαθητικη παρελαση ειναι και αυτη μια παραδοση οπως και η στρατιωτικη...οι παραδοσεις ειναι για να υπαρχουν και να γινονται μην ψαχνεται καποιο πολυ ουσιαστικο λογο πισω απο αυτες...

:worship::worship::worship::worship::worship::worship:

@MonaXos
Ποτε τους ειδες να γελανε; Εγω αλλα βλεπω οταν γινετε παρελασει και εχει τουριστες κοντα...
Γιατι ειναι ενικιστικο να κανεις παρελαση; Μηπος ειμαι και εθνισηστεις επειδη εχω φανελα της Εθνικης και μια σημεα;
Για τον ορο "εθνικισμος" εσυ κανεις λαθος, ο μοντελος ειναι σωστος. Και η αποψη "Ειναι καταλυπο απο τον μεταξα, πρεπει να το καταργησουμε" ειναι τελιως ηλιθια, χωρις βαση. Αμα ειναι ετσι παμε και στους Γερμανους να τους πουμε να μας κυβερνανε, αφου ο Μεταξας ειπε το οχι. Και ας διαλισουμε και το λιμανι της Ροδου, τι να το κανουμε αφου ο Παπαοπουλος το εκανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Εθνισμός και εθνικισμός είναι σίγουρα διαφορετικά πράγματα αλλά οι περισσότεροι "αντι-εθνικιστές" μόλις μιλήσει κάποιος με όρους όπως "η πατρίδα μου", "το έθνος μου" και παρόμοια αμέσως τον βαπτίζουν εθνικιστή. Όπως είπα και πριν και στο εξωτερικό γίνονται παρελάσεις, δε μας κοροϊδεύει κανένας που το κάνουμε κι εμείς. Την παρέλαση ως θεσμό δεν τη βρίσκω εθνικιστική καθώς δεν υποβιβάζει κανέναν άλλο λαό. Δε γίνεται για να πούμε "πάμε να κατακτήσουμε τους άλλους τους κατώτερους λαούς" αλλά ως γιορτή.

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Εθνικισμός δεν είναι μόνο όταν θεωρείς ότι ο άλλος λαός είναι κατώτερος, αλλά και όταν πολύ απλά θεωρείς δεδομένο ότι ο κόσμος είναι χωρισμένος σε χώρες, ανάλογα με τα έθνη, κάτι που φυσικά είναι κατασκεύασμα του ανθρώπου (18ος αιώνας και έπειτα). Αν ασπάζεσαι αυτή την άποψη, τότε θεωρείς ότι στην Ελλάδα θα πρέπει να γίνονται παρελάσεις που τονίζουν την "ελληνικότητα" του κράτους... Φυσικά κράτος και έθνος είναι εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα που στον εθνικισμό γίνονται ένα...
Συγνώμη κιόλας αλλά αυτά που λες μου φαίνονται λίγο αυθαίρετα... Δηλαδή το να θέλεις να διατηρήσεις τις παραδόσεις ή την ιστορία σου ως έθνος είναι εθνικισμός; Με λίγα λόγια λες ότι ή θα είσαι εθνικιστής ή υπέρ της παγκοσμιοποίησης. Υπέρ της παγκοσμιοποίησης;
Δε χρειάζεται να είσαι εθνικιστής για να κάνεις πράματα που να τονίζουν την ελληνικότητα του κράτους.. Δηλαδή όσοι έχουν σημαία και λένε τον εθνικό ύμνο είναι εθνικιστές;
Αυτό με το ότι στον εθνικισμός έθνος και κράτος είναι ένα δεν ξέρω πως προήλθε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν είπα ότι επειδή ειναι κατάλυπο του Μεταξά να καταργηθεί!!! Εννοούσα ότι είναι κατάλυπο εποχών που είχε κάποια χρησιμότητα!!! ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ! Πως έιναι δυνατόν να είχα ως επιχείρημα κάτι τέτοιο!!!;;

Έπειτα όταν είπα "γελάνε" δεν εννούσα τους τουρίστες που βγάζουν φωτογραφίες!!! Εννοούσα αυτούς που ασχολούνται με το θέμα του εθνικισμού...

Και τέλος, αν είναι εθνικιστικό να έχεις φανέλα και σημαία, είναι, με την έννοια ότι κατατάσεται στον λεγόμενο "καθημερινό εθνικισμό" που δεν είναι κατα ανάγκη κακός, απλά διατηρεί το εθνικιστικό αίσθημα ζωντανό!

Δεν είναι δικός μου ορισμός του εθνικισμου και του εθνισμού... Είναι ο επιστημονικος ορισμός της ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ του εθνικισμού που διδασκόμαστε σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου!

Ρε παιδια... Πέρα από τα βιβλία του Γυμνασίου και του Λυκείου και την ελληνική τηλεόραση έχετε άλλες πηγές ενημέρωσης του τι γίνεται τώρα στον κόσμο, τι έγινε και πως δημιουργήθηκαν οι ιδέες που εσείς θεωρείτε δεδομένες;

Επαναλαμβάνω πως όταν γίνεται λόγος στον εθνικισμό (τουλάχιστον απο εμένα, που δηλώνω γνώστης του ζητήματος, καθώς το μελετάω μέσω των μαθημάτων μου) εννοώ την ιδεολογία του εθνικισμού, όχι τον κακό Ελληνάρα που έχετε στο μυαλό σας... Και μέσα στα πλαίσια της ιδεολογίας είναι όλες οι έννοιες που σχετίζονται με τον διαχωρισμό των ανθρώπων σε έθνη,καθώς και ορισμοί που περιέχουν τον όρο "εθνικός" (εθνικός, όχι εθνοτικός...)

Τελοσπάντων... δεν απαντώ ξανά στο θέμα αυτό.. Ότι είχα να πω το είπα... Αν διαβάσατε και έχετε αυτές τι απόψεις καλώς, αν όχι, κακώς τις έχετε χωρίς να τις ελέγξετε...

Και εγώ είχα ακριβώς τις ίδιες απόψεις τελειώνοντας το Λύκειο, αλλά με το που ήρθα σε επαφή με τον πανεπιστημιακό χώρο και κυρίως και με ξενόγλωσσες πηγές, άλλαξα κατα 180 μοίρες! Νομίζω το ίδιο θα συμβεί και στους περισσότερους αν ψάξουν το θέμα.

(Ειλικρινά δεν θέλω να προσβληθεί κανένας από τα παραπάνω... Δεν έχω σκοπό για κάτι τέτοιο! Άλλωστε δεν έχω να κερδίσω τίποτα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Hetfield δεν έδωσες κανένα επιχείρημα κατά του MonaXos κι τον έθιξες κιόλας.. Αν γελάνε με λεγόμενα όπως του MonaXos με τα δικά σου τι πρέπει να κάνουν? Πρέπει να σεβόμαστε επετείους και γενικώς την πατρίδα του ο καθένας αλλά όχι και μαθητική παρέλαση.. είναι τελείως άχρηστη. Πες μου κάτι που προσφέρει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Ελεος ρε... Η μαθητικη παρελαση, γινεται μαζι με τη στρατιωτικη... Δηλαδη τι χανουν οσοι συμμετεχουν στη μαθητικη παρελαση και ειναι αχρηστη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Ελεος ρε... Η μαθητικη παρελαση, γινεται μαζι με τη στρατιωτικη... Δηλαδη τι χανουν οσοι συμμετεχουν στη μαθητικη παρελαση και ειναι αχρηστη;
To θέμα δεν είναι τι χάνουμε αλλά τι κερδίζουμε.

@Monaxos: Συμφωνώ απόλυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Δεν χάνουν, ούτε κερδίζουν κάτι. Όπως ειπώθηκε και πριν δεν είμαστε σε πόλεμο για να χρειαζόμαστε τόνωση ηθικού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ifrit:
δεν είμαστε σε πόλεμο για να χρειαζόμαστε τόνωση ηθικού...
ΡΕ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ!!!! Αμαν πια...

ΥΓ: Μηπως πρεπει να μπει poll;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
χρόνια μας πολλά!
Αυτό δεν κάναμε μόλις τώρα? Χρειάζεται να βγούμε στο δρόμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπορούσαμε να έχουμε βρει πιο ειρηνικό τρόπο να τους τιμήσουμε. Δεν νομίζω και οι ίδιοι οι ήρωες να χαίρονταν βλέποντας να τους τιμάμε με τέτοιους φιλοπόλεμους τρόπους. Η κατάθεση στεφάνων αρκεί και είναι και ειρηνικός τρόπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παρελαση ρε παιδια δεν γινετε για να ανεβει το ηθικο. Πως να ανεβει με μια παρελαση; Αλλωστε οπως ειπε και ο Hetfield η μαθητικη γινετε μαζι με την στρατιοτικη (και μαζι και αστυνομια, πυροσβεστικη, νηπιαγωγια και ενα σορο αλλα) Οποτε γιατι να μην γινετε; Τι θα χασουμε; Αλλωστε καθε παιδι που παρελαζει εστανετε περιφανο. Επιπλεων ειναι ενα ωραιο θεαμα, γιατι οταν εχει μια "παρελαση" με Harley η με φτιαγμενα η με οτι δηποτε αλλο τετιο που οργανουν τα δια φορα club να πηγενουμε ολο χαρα να δουμε και οταν ειναι κατι του κρατους, που γιορταζει την ελευθερια μας και τιμα αυτους που πεθανανε να λεμε "Παλι παρελαση, ποτε στον δι@*λο θα την καταργησουν οι κ*λ* εθνικιστες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sephiroth

Νεοφερμένος

Ο Sephiroth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Παρελαση ρε παιδια δεν γινετε για να ανεβει το ηθικο. Πως να ανεβει με μια παρελαση; Αλλωστε οπως ειπε και ο Hetfield η μαθητικη γινετε μαζι με την στρατιοτικη (και μαζι και αστυνομια, πυροσβεστικη, νηπιαγωγια και ενα σορο αλλα) Οποτε γιατι να μην γινετε; Τι θα χασουμε; Αλλωστε καθε παιδι που παρελαζει εστανετε περιφανο. Επιπλεων ειναι ενα ωραιο θεαμα, γιατι οταν εχει μια "παρελαση" με Harley η με φτιαγμενα η με οτι δηποτε αλλο τετιο που οργανουν τα δια φορα club να πηγενουμε ολο χαρα να δουμε και οταν ειναι κατι του κρατους, που γιορταζει την ελευθερια μας και τιμα αυτους που πεθανανε να λεμε "Παλι παρελαση, ποτε στον δι@*λο θα την καταργησουν οι κ*λ* εθνικιστες"

Συμφωνώ μαζί σου και φυσικά ειμαι υπέρ της παρέλασης γιατί καταρχήν τιμούμε τη μνήμη αυτών που πάλεψαν για την ελευθερία.
Εγώ απλώς λέω στο Hetfield να μην είναι ειρωνικός.
Και εντάξει στον ifrit, που γνωρίζονται αλλά άμα το κάνει σε άλλον μπορεί να παρεξηγηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Σα δε ντρεπόμαστε λεω εγω! Όλοι! Φτάσαμε στο σημείο να ανοίγουμε ενα απλούστατο θέμα και να κανιβαλίζουμε ο ενας επάνω στον άλλο. Αυτή είναι η "ελληνική ψυχή" των μεν και ο "πολιτισμός" των δε; Αδιαφορώ για το τι θα έκαναν οι ανώτεροι μου, εγω σας προειδοποιώ αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, θα κλειδώσω το θέμα μόνιμα και θα μοιράσω παρατηρήσεις (βαρβαριστί Warnings) και γνωρίζετε οτι αρέσκομαι στο να το κάνω αυτό!

Θέλετε να μιλήσουμε σαν άνθρωποι; Ανοίξτε τα μάτια σας οι μεν και χαλαρώστε λιγο οι δε και δείτε πως γίνεται μια ανάλυση ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΙΓΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ!


Το γεγονός: Καταρχάς, μου αρέσουν οι παρελάσεις, μου αρέσει να βλέπω μαχητικά στον ουρανό και άρματα στο έδαφος. Χαίρομαι να βλέπω τους νεους να συμμετέχουν σε παρελάσεις.

Η εξήγηση: Δεν θεωρώ εαυτόν εθνικιστή ή εθνιστή ή εθνομπαμπουροτζατζικολογιστή ή οποιαδήποτε άλλη έννοια σκαρφίστικαν οι άνθρωποι για να έχουν ένα λόγο να διαχωρίζονται και να αρπάζονται μεταξύ τους. Το οτι είμαι υπέρ των παρελάσεων το δικαιολογώ ως προς το οτι οι παρελάσεις είναι ενας τρόπος για να θυμόμαστε τι έγινε τις χρονικές στιγμές-περιόδους τις οποίες τιμούν.

Τα σχόλια: Είπατε οτι οι παρελάσεις είναι κατάλοιπα της δικτατορίας ή του Μεταξά ή του Τσάνταλη. Και φυσικά λεω Τσάνταλη αστειευόμενος διότι σύμφωνα με αυτή την ιδέα θα έπρεπε να διαλύσουμε οτιδήποτε έφτιαξαν ή άρχισαν οι εκάστοτε δικτατορίες. Ακόμα και το όνομα του εν λόγω ποτού ΜΕΤΑΧΑ :P Ωραία πρακτική, δε μου αρέσει η δική τους δικτατορία, τους καταστρέφω και φτιάχνω εγω δική μου. Φυσικά τα άτομα που το είπαν αυτό δεν φταίνε και γι αυτό αποφεύγουμε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Απλά θα διαφωνήσω με τα δικά τους σχόλια και θα παραθέσω δικά μου ευθύς αμέσως:

Οι χώρες με Κομμουνιστικά/προοδευτικά καθεστώτα δεν έκαναν/κάνουν παρελάσεις;

Επίσης θέλω να τονίσω οτι διάβασα κάποιες προοδευτικές απόψεις υπέρ του δέοντος, με τις οποίες δε θα συμφωνήσω καθόλου. Όσοι τις εξέφρασαν παρόλαυτα παραμένουν αποδέκτες του σεβασμού μου, όσο ασύμφωνοι κι αν είμαστε. Θα ήθελα να τους ρωτήσω λοιπόν γιατί όλοι οι προοδευτικοί όταν φτιάχνουν οικογένεια είναι συντηρητικοί απέναντι στα παιδιά τους; Θα μου πείτε οτι είναι άσχετη ερώτηση με το θέμα αλλά για κοιτάξτε και την επόμενη ερώτηση. Γιατί όσο περνούν τα χρόνια υπάρχει μια διαρκής τάση ζωοποίησης των ανθρώπων απ τα ΜΜΕ και έντονη προσπάθεια για ανθελληνισμό, παγκοσμιοποίηση-συνένωση κάτω απο κοινό σκοπό που -ω τι θαύμα!- δεν είναι απαραίτητα και δικός μας προσωπικός σκοπός. Γιατί τα ΜΜΕ όταν γίνονται παρελάσεις, τις πουλάνε σαν προϊον εμφανίζοντας νεους ανθρώπους να δίνουν επίτηδες -ένεκα του δέλεαρ για δώρα σε κλήρωση- γελοίες απαντήσεις στο φακό του τύπου "28η Οκτωβρίου 1821 μπήκαν οι Μογγόλοι στην Αθήνα και χόρεψαν Macarena στον τάφο του Πεισίστρατου του 10ου";;


Μήπως ναι μεν θέλουν οι άνθρωποι να εξελλίσονται σαν είδος; Μήπως ναι μεν κάποιοι το εκμεταλλεύονται αυτό και περνούν ιδέες μαζοποίησης για κάποιους σκοπούς; Μήπως στην τελική γνωρίζουμε μέσα μας οτι οι ρίζες μας και το παρελθόν μας κρύβουν κάτι που μπορεί να διεκδικήσει ασφαλέστερα την εξέλιξη μας και έτσι όταν μεγαλώνουμε σιγά σιγά επιστρέφουμε σε πιο συντηρητικούς ρυθμούς; Για κοιτάξτε τώρα ξανά τα ερωτήματα στην ανωτέρω παράγραφο!


Θέλω να τονίσω έτσι για να μην παρεξηγούμεθα, οτι δεν θεωρώ εαυτόν προοδευτικό τουλάχιστον με την έννοια που έχει πάρει η λέξη σήμερα. Δε θέλω να δω την κοπέλα μου με μίνι, δε θέλω να ακούω ανθέλληνικές απόψεις, δε θέλω να καπνίσω μπροστά στον πατέρα μου που με ανέθρεψε για να ζω αξιοπρεπώς κι όχι για να είμαι ψω***βρόντης, δε θέλω να το παίζω φοιτηταράς που στα 22 μου δεν εχω ακόμα πτυχίο, δε θέλω να εκμεταλλευτώ τα αισθήματα αυτής που αγαπώ επειδή το πτηνό μου είχε ορεξούλες ειδικά απόψε, δε θέλω να δω τον αδερφό μου να κάνει κόντρες με τη Μερσεντές για να καούν κάποιες κοπελιές..... και πολλά άλλα προοδευτικά. Πρόοδος γίνεται και με το να χτιστούν σχολεία, εκκλησίες, δρόμοι, να υποστηριχτούν οι αγρότες, να εξαλειφθεί η ακρίβεια στο μέγιστο δυνατό βαθμό... και απ όσο ξέρω αυτό έγινε πολλές φορές στο μακρινό παρελθόν.

22 χρόνια που ζω τι κατάλαβα; Πως το ξυρίζει ο Χ, που έβαλε σκουλαρίκι η Ψ και γιατί ο τάδε τραγουδιστής φυστίκωσε μια αγελάδα στην Άνω Τραμπάκουλα Βοιωτίας! Πότε ψάξαμε να μάθουμε ποιός πέθανε απ το σόι μας ή πιο γενικά, την 28η Οκτωβρίου 1940 για να είμαστε εμείς ελέυθεροι σήμερα και να το ξυρίζουμε όπως θέλουμε ή να κάνουμε κόντρες με τη Μερσεντές;:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top