Αναλογική φωτογραφία: τέχνη και τεχνική

NIDAG

Νεοφερμένος

Ο ΝΙΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Κατ' αρχην θα ήθελα να ξερω τις απόψεις σας για το θέμα <<αναλογική ή ψηφιακή φωτογραφία>>. Έχοντας βέβαια υπ' όψιν το ότι εκεί που μας έχουν οδηγήσει οι εταιρείες
μόνο κουβέντα μπορούμε να κάνουμε για την αναλογική φωτογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
(προειδοπιω, ειμαι ασχετος, αλλα κατι με εχει πιασει τελευτεα και μου αρεσει)

Τι πλεονεκτιμα μπορει να εχει η αναλογικη φοτογραφια; Η ψηφιακη δεν εχει πολυ καλητερη ποιοτιτα; Συν ολες τις ευκολιες ως του τι θα την κανεις μετα απο οταν θα την "απαθανατισεις"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIDAG

Νεοφερμένος

Ο ΝΙΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
(προειδοπιω, ειμαι ασχετος, αλλα κατι με εχει πιασει τελευτεα και μου αρεσει)

Τι πλεονεκτιμα μπορει να εχει η αναλογικη φοτογραφια; Η ψηφιακη δεν εχει πολυ καλητερη ποιοτιτα; Συν ολες τις ευκολιες ως του τι θα την κανεις μετα απο οταν θα την "απαθανατισεις"...

Πάνω απ' όλα με μια αναλογική φωτογραφική , μπορείς να δημιουργείς πραγματικά γιατί προκαλείς το μυαλό σου να σκεφτεί.Με την ψηφιακή το αποτέλεσμα το βλέπεις αμέσως.Ειναι σα να κάνεις αριθμητική
με το μυαλό (αναλογική)ή με το κομπιουτεράκι(ψηφιακή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIDAG

Νεοφερμένος

Ο ΝΙΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τώρα θα σας χαιρετήσω, μεχρι νεοτέρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πάνω απ' όλα με μια αναλογική φωτογραφική , μπορείς να δημιουργείς πραγματικά γιατί προκαλείς το μυαλό σου να σκεφτεί.Με την ψηφιακή το αποτέλεσμα το βλέπεις αμέσως.Ειναι σα να κάνεις αριθμητική
με το μυαλό (αναλογική)ή με το κομπιουτεράκι(ψηφιακή).

Επειδη ομως εγω ειμαι ασχετος... τι παραπανω μπορεις να σκευτεις δηλαδη;... Τι να δημιουργισεις; οπως και να εχει τραβας το ιδιο πραγμα, το θεμα ειναι θα μεινει σε φιλμ η σε 0 και 1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Για το θεμα της gallery ειμαι μεσα απλα θα κάνουμε λιγο υπομονή.
Κατ' αρχην θα ήθελα να ξερω τις απόψεις σας για το θέμα <<αναλογική ή ψηφιακή φωτογραφία>>. Έχοντας βέβαια υπ' όψιν το ότι εκεί που μας έχουν οδηγήσει οι εταιρείες
μόνο κουβέντα μπορούμε να κάνουμε για την αναλογική φωτογραφία.
΄

Η εντύπωση που έχω είναι ότι η ψηφιακή είναι πιο κουραστική στο μάτι. Τα χρώματα είναι πολλά και πιο έντονα. Λεπτομέρειες παραπάνω δεν γνωρίζω αλλά θα ήθελα να μάθω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIDAG

Νεοφερμένος

Ο ΝΙΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Επειδη ομως εγω ειμαι ασχετος... τι παραπανω μπορεις να σκευτεις δηλαδη;... Τι να δημιουργισεις; οπως και να εχει τραβας το ιδιο πραγμα, το θεμα ειναι θα μεινει σε φιλμ η σε 0 και 1...

Απλά έχει να κάνει με το τι αποτέλεσμα θα δώσεις στη φωτογραφία.Μπορείς να έχεις τη μηχανή στο αυτόματο και να κάνεις απλή καταγραφή της εικόνας που έχεις μπροστά σου.Αν όμως παίξεις με ταχύτητα , διαφραγμα κλπ,τότε μπορείς να δεις διαφορετικό αποτέλεσμα στη φωτογραφία σου.
Κατ' αυτόν τον τρόπο δημιουργείς . Στην ψηφιακή βλέπεις το αποτέλεσμα κατ'ευθείαν.Με το φίλμ
όμως υπολογίζεις το αποτέλεσμα . Έτσι δίνεις στο μυαλό σου το ερέθισμα να δουλέψει,και να αποκτήσεις πραγματική γνώση στη φωτογραφία.

΄

Η εντύπωση που έχω είναι ότι η ψηφιακή είναι πιο κουραστική στο μάτι. Τα χρώματα είναι πολλά και πιο έντονα. Λεπτομέρειες παραπάνω δεν γνωρίζω αλλά θα ήθελα να μάθω...:)

Αυτό που λες ίσως έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις της φωτογραφικής σου.Ίσως και με την εκτύπωση
αλλα και με την οθόνη του υπολογιστή σου.Επειδη η ψηφιακή καταγραφει ψηφιακή πληροφορια
οι αποχρώσεις είναι λιγότερες από αυτές του φίλμ που είναι μια φωτοευαίσθητη επιφάνεια και καταγράφει μεγαλύτερο φασμα αποχρώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Αυτό που λες ίσως έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις της φωτογραφικής σου.Ίσως και με την εκτύπωση
αλλα και με την οθόνη του υπολογιστή σου.Επειδη η ψηφιακή καταγραφει ψηφιακή πληροφορια
οι αποχρώσεις είναι λιγότερες από αυτές του φίλμ που είναι μια φωτοευαίσθητη επιφάνεια και καταγράφει μεγαλύτερο φασμα αποχρώσεων.

Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά φαίνονται πιο "ψεύτικες", πιο στημένες με την ψηφιακή. Για τις αποχρώσεις πρέπει να παίζει σημαντικό ρόλο και η εκτύπωση...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIDAG

Νεοφερμένος

Ο ΝΙΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά φαίνονται πιο "ψεύτικες", πιο στημένες με την ψηφιακή. Για τις αποχρώσεις πρέπει να παίζει σημαντικό ρόλο και η εκτύπωση...

Η μηχανη σου είναι φτηνη(κατω από 150?) ή πιο ακριβη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Πιο ακριβή, γύρω στα 250 μου φαίνεται...
Είναι θέμα μηχανής δηλαδή?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIDAG

Νεοφερμένος

Ο ΝΙΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πιο ακριβή, γύρω στα 250 μου φαίνεται...
Είναι θέμα μηχανής δηλαδή?:worry:
Συνηθως οι μηχανες των εταιριων που φτιαχνουν εκτυπωτες , βγαζουν παραπάνω χρώμα απο τις
μηχανες των εταιριων που κατασκευαζουν αποκλειστικα φωτογραφικες.Παρ' όλ' αυτα θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις τις ρυθμισεις της μηχανης σου για το χρώμα.Αν έβλεπα μια φωτογραφια
ίσως να βοηθούσα περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Συνηθως οι μηχανες των εταιριων που φτιαχνουν εκτυπωτες , βγαζουν παραπάνω χρώμα απο τις
μηχανες των εταιριων που κατασκευαζουν αποκλειστικα φωτογραφικες.Παρ' όλ' αυτα θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις τις ρυθμισεις της μηχανης σου για το χρώμα.Αν έβλεπα μια φωτογραφια
ίσως να βοηθούσα περισσοτερο.

:eek::eek::eek:

hewlett packard είναι!

Δεν το'χα σκεφτεί αυτό...
Κάποια στιγμή, πιθανόν όταν φτιαχτούν οι galleries θα δεις. Ευχαριστώ πολύ πάντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIDAG

Νεοφερμένος

Ο ΝΙΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
:eek::eek::eek:

hewlett packard είναι!

Δεν το'χα σκεφτεί αυτό...
Κάποια στιγμή, πιθανόν όταν φτιαχτούν οι galleries θα δεις. Ευχαριστώ πολύ πάντως:)

Στη διάθεση σου οποτε με χρειαστεις.Ετσι κι αλλιως εδω τριγυριζω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leica

Νεοφερμένος

Η Ιο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Α τι ωραία!Ένας συνάδελφος:)

"Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά φαίνονται πιο "ψεύτικες", πιο στημένες με την ψηφιακή."

Φαντάσου πως έχεις ένα πραγματικό ανθρώπινο μάτι και ένα τεχνητό-ψηφιακό, ποιο πιστεύεις ότι μπορεί να σου δώσει πιο ''καλά'' αποτελέσματα?Το ίδιο ισχύει και με τις φωτογραφικές μηχανές.Το φιλμ λειτουργεί σαν τον ανθρώπινο αμφιβληστροειδή,
καταγράφει βέβαια μικρότερο φάσμα φωτός(η ψηφιακή ακόμα μικρότερο).
Όσο για την ποιότητα της εικόνας δεν παίζει ρόλο μόνο η μηχανή αλλά ο φακός της και η μετέπειτα εμφάνιση και εκτύπωσή της.Αν δοκιμάσεις την εμφάνιση και εκτύπωση στο χέρι θα δεις σημαντική διαφορά στην ποιότητα των εικόνων σου.Όσο για τις έγχρωμες εικόνες, η καλυτερη πιστεύω επιλογή είναι τα σλάιντς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIDAG

Νεοφερμένος

Ο ΝΙΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Α τι ωραία!Ένας συνάδελφος:)

.Όσο για τις έγχρωμες εικόνες, η καλυτερη πιστεύω επιλογή είναι τα σλάιντς.

Ποια σλαιντς;Προσφατα που πηγα να εμφανισω,(στα ταξιδια μου τραβω σλαιντς),για δυο θετικα πληρωσα
χονδρικη 10? . Δε νομιζω πως θα τα χρησιμοποιουμε για πολυ ακόμα.Ειναι ασυμφορα.Εγω τουλαχιστον αποφασισα να τα σταματησω,οσο κι αν με στεναχωρει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι φάν της αναλογικής, έχω τραβήξει απλίστευτες ποσότητες φωτογραφιών μει τα φίλμ φέυγαν νερό, τώρα που πήρα την φωτογραφική μου δεν αλλάζει η άποψη μου για την αναλογική που ακόμα χρησιμοποιούμε με τον άντρα, απλά μου έλησε τα χέρια σε ότι αφορά την δουλειά μου, την άμμεση μεταφορά σε pc αλλα παραμένω της άποψης πώς τα πρόσωπα και τα τοπία είναι ζωηρά με την αναλογική, ενώ στην ψηφιακή ψιλοκουράζουν, άσε που χάνεις το γέλειο της εμφάνησης του φίλμ, όταν γελάς με κάθε φώτο και ξαναρωτάς " που ήταν καλέ αυτό; αρχίζοντας να ξαναθυμάσε παλιές αταξιες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leica

Νεοφερμένος

Η Ιο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ποια σλαιντς;Προσφατα που πηγα να εμφανισω,(στα ταξιδια μου τραβω σλαιντς),για δυο θετικα πληρωσα
χονδρικη 10? . .

9? κάνει μόνο το 120άρι φιλμ που χρησιμοποιώ για 12 στάσεις, αλλά δεν νομίζω πως θα το γυρίσω στην ψηφιακή γι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIDAG

Νεοφερμένος

Ο ΝΙΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
9? κάνει μόνο το 120άρι φιλμ που χρησιμοποιώ για 12 στάσεις, αλλά δεν νομίζω πως θα το γυρίσω στην ψηφιακή γι αυτό.
Αν σ΄αρεσει το αναλογικο κανενα προβλημα . Και μενα μ αρεσει πολυ. Εδω όμως θα παιξουμε αναγκαστικα το παιχνιδι των εταιριων που σιγα σιγα σταματάνε την παραγωγη των φιλμ,γιατι πολυ απλα γιαυτες θα γινει ασυμφορο καποια στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ερώτηση: έχω την D80 και συνήθως φωτογραφίζω με το manual, ελέγχοντας βασικά την aperture. Ωστόσο είτε έτσι είτε με τα προφίλ (πχ Landscape) είναι υπερβολικά φωτεινές!! Και με τις προκαθορισμένες ρυθμίσεις δε θα 'πρεπε... ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ανακαλύπτοντας και εγώ σιγα σιγα τον χώρο της φωτογραφίας έχω φτάσει σε ένα συμπέρασμα...Η αναλογική φωτογραφία έχει την καλύτερη ποιότητα εικόνας και την ωραιοτερη διαδικασία εμφάνισης και εκτύπωσης της...ωστόσο πρέπει να έχει πολλά λεφτα για να δουλεύεις με αυτή...

Δεν είμαι φαν της ψηφιακής(οχι ακόμα τουλαχιστον...)αλλα η ψηφιακή έχει το καλό οτι βολεύει...

Δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια...η ζωη μας η ιδια εχει γίνει πολυ πιο γρηγορη και αυτό έχει περάσει και στην φωτογραφία...

Θελουμε να δουμε την φωτογραφία που εχουμε τραβιξει πριν ακομα την τραβιξουμε...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top