Πράσινο φως σε κλωνοποιημένα κρέατα

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
https://news.pathfinder.gr/scitech/451441.html

Το πράσινο φως για να διατεθούν προς κατανάλωση προϊόντα από κλωνοποιημένα ζώα δίνουν η Ευρωπαϊκή Αρχή για την Ασφάλεια των Τροφίμων και η αμερικανική Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA), τα οποία και θεωρούν "κατά πάσα πιθανότητα ασφαλή". Ωστόσο, υπάρχουν πολλές επιφυλάξεις για την ποιότητα των προϊόντων αυτών και εκφράζονται υποψίες για εξυπηρέτηση συμφερόντων φαρμακευτικών εταιριών.
Η Ευρωπαϊκή Αρχή για την Ασφάλεια των Τροφίμων παραδέχεται ότι υπάρχει ζήτημα λόγω των μεγάλων ποσοστών θνησιμότητας των κλωνοποιημένων ζώων, ενώ επίσης αναγνωρίζει ότι δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα για την ποιότητα των προϊόντων από ζώα-κλώνους. Ωστόσο, φαίνεται ότι υπερισχύουν οι σκοπιμότητες.
Οι Αμερικανοί από την πλευρά τους πιέζουν για να ανοίξουν οι αγορές της Ασίας και της Ευρώπης για τα προϊόντα από κλωνοποιημένα ζώα.
Όμως επιφυλακτικοί είναι οι επιστήμονες και οι οικολόγοι, που επισημαίνουν ότι τα κλωνοποιημένα ζώα συντηρούνται στη ζωή κυρίως με φάρμακα. Αρα, το άνοιγμα της αγοράς σε προϊόντα από ζώα-κλώνους θα ωφελήσει καταρχήν τις φαρμακοβιομηχανίες. Το μεγάλο ερωτηματικό όμως είναι ποιες μπορεί να είναι οι συνέπειες για τον καταναλωτή από αυτά τα προϊόντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι τίθεται κανένα ερώτημα.
Πόσο φυσιολογικό μπορεί να είναι να τρώει κανείς κάτι που δεν υπάρχει στη φύση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Καταρχήν, οφείλω να πω ένα γεια σε όλους καθώς αυτό είναι το πρώτο μου post στο forum αυτό. Δεύτερον,η γνώμη μου πάνω στο εν λόγω θέμα είναι ότι παρόλο που ξέρουμε ότι τα κλωνοποιημένα τρόφιμα μπορεί να βοηθήσουν να μειωθεί η θνησιμότητα λόγω έλλειψης τροφής, από τη στιγμή που ανακαλύψαμε ότι κάνουνε κακό στον ανθρώπινο οργανισμό, δεν τίθεται θέμα διάθεσής τους στην αγορά. Αν γίνει αυτό, απλώς θα κάνουμε one step forward and two steps back όπως λέει και ένα ξένο τραγούδι (μην ρωτήσετε ποιο, δεν θυμάμαι :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frau Blucher

Νεοφερμένος

Η Frau Blucher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια κι από μένα, σαν τάξη με πρωτάκια είμαστε. Δεν σας φαίνεται οξύμωρο το γεγονός οτι η Ευρωπαϊκή Αρχή για την Ασφάλεια των Τροφίμων και η επιστημονική κοινότητα αντικρούονται για ένα θέμα στο οποίο θα έπρεπε να συνεργάζονται; Αν και για μενα το κεφάλαιο κλωνοποίηση δεν είναι εξαρχής καταδικασταίο νομίζω οτι τελικά οι σκοπιμότητες είναι αυτές που θα κινήσουν τα νήματα και οι συνέπειες θα φανούν στην πράξη. Ως συνήθως δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι τίθεται κανένα ερώτημα.
Πόσο φυσιολογικό μπορεί να είναι να τρώει κανείς κάτι που δεν υπάρχει στη φύση;

Αν δεν κάνω λάθος, δεν παίρνω κι όρκο, άλλο το "κλωνοποιημένο" κι άλλο το "γενετικά τροποποιημένο"
αυτό που δεν υπάρχει στη φύση, είναι το γενετικά τροποποιημένο... το κλωνοποιημένο, είναι "απλά" πιστό αντίγραφο κάποιου ζώου που ήδη υπάρχει στη φύση


Πέραν αυτού όμως, σαφώς και συμφωνώ ότι δε θα ήθελα να φάω ένα κρέας ή κάποιο άλλο είδος τροφής το οποίο να συντηρείται και να μεγαλώνει μόνο με φάρμακα κι όχι με φυσικό τρόπο
Και πραγματικά δεν καταλαβαίνω ποια η σκοπιμότητα πέραν των φαρμακοβιομηχανιών
Οσο στοιχίζει το να γεννηθεί ένα ζωντανό, άλλο τόσο δε στοιχίζει το να το δημιουργήσεις?
Δεν είμαι βέβαια παραγωγός, αλλά δεν φαντάζομαι να υπάρχει και τόσο μεγάλο ποσοστό κέρδους, εκτός κι αν κάποιος με πληρώνει να το κάνω (πχ φαρμακοβιομηχανίες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top