Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,953 μέλη και 2,477,922 μηνύματα σε 78,916 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 230 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια σε όριο γινομένου σειράς

Deluxe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Deluxe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O Deluxe έγραψε: στις 14:06, 24-10-05:

εκεινο με το χ^χ=e^e μπορει να εξηγησει καποιος πως βγαινει, γιατι δεν το πολυκαταλαβα;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deluxe : 24-10-05 στις 14:25.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 14:14, 24-10-05:

Πες μας σε ποιό κεφάλαιο είστε να ξέρουμε πως να στο εξηγήσουμε ώστε να το καταλάβεις
Παράθεση

Deluxe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Deluxe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O Deluxe έγραψε: στις 14:23, 24-10-05:

προσπαθησα να την λυσω με το n! αλλα δεν μου βγαινει..

σιγουρα δεν υπαρχει τυπος για γινομενο αριθμητικης προοδου;
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 14:26, 24-10-05:

Τώρα λες για την πρώτη άσκηση ε?
Καλό μου, βγαίνει, την έχω ήδη βγάλει με αυτό τον τρόπο...
Που δυσκολεύεσαι?
Παράθεση

Deluxe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Deluxe έγραψε: στις 14:27, 24-10-05:

μπορεις να την γραψεις;

Άρα πλέον έχουμε n!=120 => n=5
μισο, αυτο το βρηκα και εγω με τον δικο μου τροπο. θελω να ξερω πως γινεται απο το n!=120 να φτανουμε στο n=5. εδω βγαινει με το μυαλο, αλλα αν το n ηταν 1239123901283901823908129038901238901823; Πρεπει να υπαρχει καποιος τυπος. αυτον ζηταω.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 14:31, 24-10-05:

Mωρε το θέμα είναι πως να στη γράψω...
Να σκανάρω ολόκληρη κόλλα? Ασε που δεν είναι εγκατεστημένο σε αυτό τον υπολογιστή...
Πες βρε σε ποιο σημείο δυσκολεύεσαι! 3 βήματα είναι όλα κι όλα και βγαίνει!
Παράθεση

Deluxe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Deluxe έγραψε: στις 14:36, 24-10-05:

κολλαω στο 1*2*...*ν=120 εδω βγαινει ευκολα οτι το ν ειναι το 5, γιατι 1*2*3*4*5=120. στις πανελλαδικες ομως θα πρεπει να το εξηγησω αυτο. Πχ αν ηταν 1*2*...*ν=299012 τι θα ελεγα;

Ζηταω τον τυπο που μας δινει την απαντηση.. λογικα ο τυπος που ζηταω ειναι το γινομενο αριθμητικης προοδου, αλλα ποιος ειναι;
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 15:19, 24-10-05:

εκεινο με το χ^χ=e^e
Iδιότητες λογαρίθμων, α*ln(β)=ln(β^α).

Για να λυθεί το xlnx=elne=e (αν θυμάμαι καλά), κάνεις τα εξής:

α) Αποδεικνύεις ότι υπάρχει λύση, με το θεώρημα Βoltzano.

β) Δείχνεις πως ο ρυθμός μεταβολής της συνάρτησης είναι μη-μηδενικός. Αυτό σημαίνει ότι η συνάρτηση είναι 1-1. Οπότε η λύση, που σίγουρα υπάρχει από το α), είναι και μοναδική.

Λεπτομέρειες θα μάθεις στη πορεία.
Παράθεση

Deluxe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Deluxe έγραψε: στις 15:36, 24-10-05:

ευχαριστω. τελικα καποια λυση για το αλλο προβλημα;
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 16:15, 24-10-05:

Παραείναι στοιχεώδες για να το εξηγήσεις! Έλεος δηλαδή!
Τέσπα αφού θέλουν και σε αυτό απόδειξη, μπορείς να πεις οτι:
ν!=120 => ν!=5! Μετά θα αποδείξεις οτι η ακολουθία αν=ν! είναι αμφιμονοσήμαντη και άρα μια τέτοια εξίσωση έχει μοναδική λύση (το 5)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 24-10-05 στις 16:17.
Παράθεση

Deluxe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Deluxe έγραψε: στις 17:05, 24-10-05:

το 5! τι ειναι;
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 17:09, 24-10-05:

Βρε συ δεν σου εξήγησα πριν τι είναι όταν ένας αριθμός έχει ! μετα?
Ομοίως με το ν! το 5! είναι 1*2*3*4*5=120.
Παράθεση

Deluxe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Deluxe έγραψε: στις 19:26, 24-10-05:

δλδ για να αποδειξεις το 1*2*...*ν=479001600 τι θα κανεις; ( υπαρχει αυτος ο αριθμος )
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 19:29, 24-10-05:

Θα πάρεις calculator. Δεν γίνονται όλα βρε παιδί μου με το χέρι, τι να κάνουμε! Μην ανησυχείς, στις πανελλήνιες δεν παίζει να σας βάλουν τέτοιο.
Παράθεση

Deluxe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Deluxe έγραψε: στις 20:53, 24-10-05:

δλδ δεν υπαρχει τυπος για γινομενο αριθμητικης προοδου..

Ευχαριστω για την βοηθεια.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια