Κριτική για τις φωτογραφίες μας

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Δημήτρη η επεξεργασία σε όλες έχει ως εξής. Λίγο πείραγμα των levels(ώστε να μην επέμβω στην χρωματική παλέτα της φωτογραφίας), λίγο sharp μέσο του smart sharpen του photoshop και το περίγραμμα. Ο κόκκος είναι αποτέλεσμα του ελάχιστου sharp(και του όχι ιδιαίτερης ποιότητας jpg αρχείου των 2Mpixel που έδινε το κινητό μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Λοιπόν, βάζω μία φωτογραφία που τράβηξα στην Ύδρα.
Ο γλάρος έψαχνε στα δίχτυα για τροφή, και η γάτα παραμόνευε να τον αρπάξει, πρόλαβα και τράβηξα την στιγμή.
Όταν την ανέβασα σε ένα φωτογραφικό σάιτ, είχα ένα σχόλιο ότι το θέμα είναι καλό, γι αυτό παραβλέπονται τα όποια τεχνικά λάθη.
Ποια κατά τη γνώμη σας είναι αυτά τα τεχνικά λάθη που έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • file.JPG
    file.JPG
    327.7 KB · Εμφανίσεις: 243

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Θα μου άρεσε περισσότερο να φαίνονται ολόκληρα τα φτερά του γλάρου. :redface:
Κατα τ' άλλα,όμως, πολύ πολύ ωραία φωτογραφία!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Λοιπόν, βάζω μία φωτογραφία που τράβηξα στην Ύδρα.
Ο γλάρος έψαχνε στα δίχτυα για τροφή, και η γάτα παραμόνευε να τον αρπάξει, πρόλαβα και τράβηξα την στιγμή.
Όταν την ανέβασα σε ένα φωτογραφικό σάιτ, είχα ένα σχόλιο ότι το θέμα είναι καλό, γι αυτό παραβλέπονται τα όποια τεχνικά λάθη.
Ποια κατά τη γνώμη σας είναι αυτά τα τεχνικά λάθη που έχει;

Το μονο λαθος που διακρινω ειναι στο composition. Σιγουρα τα φτερα αν δεν ηταν κομμενα θα εκαναν την φωτογραφια να ειναι ακομα πιο υπεροχη. Ισως αν εκανες focus στην γατα αντι στον γλαρο να ηταν πιο εντυπωσιακη (να εδειχνες δηλαδη πως ο θηρευτης παρατηρει το θηραμα του).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ποια κατά τη γνώμη σας είναι αυτά τα τεχνικά λάθη που έχει;
Μόνο από θέμα σύνθεσης όπως σου λένε και οι άλλοι παραπάνω. Νταξ, άμα είχε τα φτερά του ολόκληρα ο γλάρος θα ήταν σούπερ, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις λες πάλι καλά που έβγαλα κι αυτό που έβγαλα. :D
Δοκίμασε κανένα διαφορετικό κάδρο, να μην είναι κέντρο ο γλάρος.
(Προσωπικά θα αύξανα λίγο και το κοντράστ.)
π.χ.
D_G.jpg

Μην ακούς τίποτα. Πολύ καλή! :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Εγώ πάντως βλέπω δύο κύρια ελαττώματα στην φωτογραφία μου:
1) Τα φτερά που είναι κομμένα, και
2) Βλέπω ότι μου κάηκαν τα λευκά.

Και οπωσδήποτε, σωστή η παρατήρηση για το κάδρο της Isiliel, καλύτερα να μην ήταν τόσο κεντραρισμένο, και ήθελε και κοντράστ, το οποίο δεν το ανέβασα άλλο, για να μην μου κάψει κι άλλο τα λευκά σημεία.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Λοιπόν, βάζω μία φωτογραφία που τράβηξα στην Ύδρα.
Ο γλάρος έψαχνε στα δίχτυα για τροφή, και η γάτα παραμόνευε να τον αρπάξει, πρόλαβα και τράβηξα την στιγμή.
Όταν την ανέβασα σε ένα φωτογραφικό σάιτ, είχα ένα σχόλιο ότι το θέμα είναι καλό, γι αυτό παραβλέπονται τα όποια τεχνικά λάθη.
Ποια κατά τη γνώμη σας είναι αυτά τα τεχνικά λάθη που έχει;

Εμένα περισσότερο με ενοχλεί το ότι η φωτογραφία αυτή δεν έχει βάθος. Όλα έχουν πέσει το ένα πάνω στο άλλο. Και νομίζω πως σε αυτό το αποτέλεσμα έχει συμβάλλει η χρήση τηλεφακού. Ίσως αν πήγαινες πιο κοντά στο θέμα σου με έναν έστω 50άρη φακό η φωτογραφία αυτή θα έπαιρνε άλλη διάσταση και θα ήταν πιο ενδιαφέρουσα. Τώρα δεν μου λέει κάτι. :)

Δημήτρη η επεξεργασία σε όλες έχει ως εξής. Λίγο πείραγμα των levels(ώστε να μην επέμβω στην χρωματική παλέτα της φωτογραφίας), λίγο sharp μέσο του smart sharpen του photoshop και το περίγραμμα. Ο κόκκος είναι αποτέλεσμα του ελάχιστου sharp(και του όχι ιδιαίτερης ποιότητας jpg αρχείου των 2Mpixel που έδινε το κινητό μου)

Αν δεν τραβάτε raw μην κάνετε χρωματικές αλλαγές στις φωτογραφίες σας! Καταστρέφονται! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Εντάξει, η μια πιο ερασιτεχνική από την άλλη είναι.. :whistle: αλλά κλάιν μάιν.. :D

DSC00434.JPG

DSC00453.JPG DSC00512.JPG

DSC00527.JPG[/ATTACH]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
theRunawayDreamer μου αρέσει ιδιαιτέρως η δεύτερη (DSC00434). Έχει ωραίο φως, σύνθεση και βάθος. Το μόνο που με ενοχλεί αρκετά είναι η άσπρη-καμμένη κάτω δεξιά γωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
theRunawayDreamer μου αρέσει ιδιαιτέρως η δεύτερη (DSC00434). Έχει ωραίο φως, σύνθεση και βάθος. Το μόνο που με ενοχλεί αρκετά είναι η άσπρη-καμμένη κάτω δεξιά γωνία.

γιατί καλέ την χαρακτηρίζεις άσπρη-καμμένη; δε κατάλαβα τι εννοείς (δε το λέω με επιθετικό τόνο, μη παρεξηγηθούμε κιόλας) :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
γιατί καλέ την χαρακτηρίζεις άσπρη-καμμένη; δε κατάλαβα τι εννοείς (δε το λέω με επιθετικό τόνο, μη παρεξηγηθούμε κιόλας) :redface:

γιατί πέφτει πάνω της βαριά σκιά (το λέω με αμυντικό τόνο , κρίμα που δεν θα παρεξηγηθούμε) :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
γιατί πέφτει πάνω της βαριά σκιά (το λέω με αμυντικό τόνο , κρίμα που δεν θα παρεξηγηθούμε) :redface:

Κάτσε ρε γιατί μπερδεύτηκα τώρα..Μιλάς για την DSC00434; την δεύτερη στην σειρά; :redface:
(δεν είμαι ξανθιά, μη τυχόν και το σκεφτείς αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Κάτσε ρε γιατί μπερδεύτηκα τώρα..Μιλάς για την DSC00434;

σσσσσσσσσου , μην λες ονόματα , μην λες ονόματα
την δεύτερη στην σειρά;
αυτήν :ermm:
(δεν είμαι ξανθιά, μη τυχόν και το σκεφτείς αυτό)
πολύ αργά , το σκέφτηκα ήδη :redface:

πάω να ξεθάψω τις φωτογραφίες μου από την βάφτιση του νώα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
σσσσσσσσσου , μην λες ονόματα , μην λες ονόματα

αυτήν :ermm:

πολύ αργά , το σκέφτηκα ήδη :redface:


πάω να ξεθάψω τις φωτογραφίες μου από την βάφτιση του νώα

κάνω πως δε διάβασα το δεύτερο σχόλιο περί του ξανθού μυαλού μου... :hmm:
Όσο για την σκιά, έχεις δίκιο αλλά δε ξέρω τίποτα για να κάνω κάποια επεξεργασία και βασικά δε ξέρω αν γίνεται να αλλάξω από μόνη μου κάτι στην φωτογραφία που δε "γράφει" καλά..οπότε, I'll let it be :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Όσο για την σκιά, έχεις δίκιο αλλά δε ξέρω τίποτα για να κάνω κάποια επεξεργασία και βασικά δε ξέρω αν γίνεται να αλλάξω από μόνη μου κάτι στην φωτογραφία που δε "γράφει" καλά..οπότε, I'll let it be :whistle:

Ναι δεν το είπα για να το αλλάξεις. Απλά έχοντας μία αρκετά καλή εικόνα αυτή η γωνία μου "χτυπάει" άσχημα στο μάτι. It's ok! :) :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ας βάλω και εγώ μία δική μου...

Περπατώντας στο κέντρο, όταν ο ήλιος άρχιζε να φεύγει και τα φώτα άναβαν σιγά σιγά, τότε κάποια πράγματα τα βλέπεις με άλλο μάτι. Κάτι τέτοιο έπαθα και εγώ με το "αμαξοστάσιο" (ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε) των τρόλεϊ στο Θησείο. Με μάγεψε ο φωτισμός του.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Ας βάλω και εγώ μία δική μου...

Περπατώντας στο κέντρο, όταν ο ήλιος άρχιζε να φεύγει και τα φώτα άναβαν σιγά σιγά, τότε κάποια πράγματα τα βλέπεις με άλλο μάτι. Κάτι τέτοιο έπαθα και εγώ με το "αμαξοστάσιο" (ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε) των τρόλεϊ στο Θησείο. Με μάγεψε ο φωτισμός του.



Μ'αρέσει πάρα πολύ...έτσι που το βλέπω που φαίνεται λες και στην φωτογραφία τα λεωφορεία συνεχίζουν να κινούνται ένα-ένα, και το καθένα να "αποσύρεται" όπως λέει και το ένα λεωφορείο. Σαν να το παρομοιάζω με ανθρώπους, ίσως..

Ξέφυγα ε; χαχαχα . Θα σου ήταν αρκετό ένα "μ'αρέσει πολύ" ε; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ξέφυγα ε; χαχαχα . Θα σου ήταν αρκετό ένα "μ'αρέσει πολύ" ε; :whistle:

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :)

Καθόλου δεν ξέφυγες! Ίσα ίσα! Το "μ'αρέσει πολύ" δεν λέει και πολλά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Μάρω ζηλευτεί η φωτογραφία σου θα έλεγα. Πολύ καλή πραγαμτικά.
Είναι μια φωτογραφία όχι σπουδαία αλλά μια φωτογραφία δικιά σου. Μια φωτογραφία με την σφραγίδα της προσωπικής ματιάς σου. Με εσωτερικότητα.
Θα συμφωνήσω για αυτές τις παράξενες φωτογραφίες που δεν ξέρω γιατί αλλά στριμόχνοντε μπόλικες κατα το σούρουπο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Μάρω ως φωτογραφία είναι από αυτές που χαράσσονται στον θεατή και αιχμαλωτίζουν τη σκέψη (aka την λάτρεψα :happy: ). Αλλά αυτό το "Αποσύρεται" που φαίνεται είναι πολύ ιδιαίτερο, δίνει κάπως την αίσθηση του τέλους, της ολοκλήρωσης.


Liakouras είναι κάπως κενές να το πω, στενάχωρες, δεν ξέρω. Ειδικά η πρώτη με κάνει και δυσανασχετώ έντονα. Το θέμα, η ένταση κάπου που δεν ταιριάζει τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top