Εθισμένος/η στην επικοινωνία;;;;;

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αγαπητοί μου φίλοι γειά σας!!!!
Πρόσφατα ανακάλυψα οτι έχω έναν εθισμό. Εθισμό στην επικοινωνία με τους άλλους.. Τι θέλω να πω, είμαι σπίτι, ή σε δουλειά ή οπουδήποτε τελοσπάντων, και συνεχώς θέλω να μιλάω με κάποιον, είτε στο τηλέφωνο, είτε με μηνύματα, είστε στο ίντερνετ... Δεν θέλω να πω κάτι συγκεκριμένο στους άλλους, πχ δεν με απασχολεί κάτι σοβαρό και ζητάω τη γνώμη των άλλων.. θέλω απλά να έχω επικοινωνία με κόσμο, όποιος κόσμος κι αν είναι αυτός.. να ανταλλάσσω απόψεις ή απλά να "σαχλαμαρίζω" κ να λέω καθημερινά νέα.. Το ζήτημα είναι οτι δεν μου φαίνεται και τόσο φυσιολογικό όλο αυτό. Όπως επίσης κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα γίνω φορτική στους κοντινούς μου ανθρώπους με τους οποίους για προφανείς λόγους μιλάω περισσότερο...
Σας έχει τύχει; Πώς μπορεί κανείς να το "αντιμετωπίσει"; Ποιά η γνώμη σας πάνω στο θέμα;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αγαπητοί μου φίλοι γειά σας!!!!
Πρόσφατα ανακάλυψα οτι έχω έναν εθισμό. Εθισμό στην επικοινωνία με τους άλλους.. Τι θέλω να πω, είμαι σπίτι, ή σε δουλειά ή οπουδήποτε τελοσπάντων, και συνεχώς θέλω να μιλάω με κάποιον, είτε στο τηλέφωνο, είτε με μηνύματα, είστε στο ίντερνετ... Δεν θέλω να πω κάτι συγκεκριμένο στους άλλους, πχ δεν με απασχολεί κάτι σοβαρό και ζητάω τη γνώμη των άλλων.. θέλω απλά να έχω επικοινωνία με κόσμο, όποιος κόσμος κι αν είναι αυτός.. να ανταλλάσσω απόψεις ή απλά να "σαχλαμαρίζω" κ να λέω καθημερινά νέα.. Το ζήτημα είναι οτι δεν μου φαίνεται και τόσο φυσιολογικό όλο αυτό. Όπως επίσης κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα γίνω φορτική στους κοντινούς μου ανθρώπους με τους οποίους για προφανείς λόγους μιλάω περισσότερο...
Σας έχει τύχει; Πώς μπορεί κανείς να το "αντιμετωπίσει"; Ποιά η γνώμη σας πάνω στο θέμα;;; :hmm:
Όταν μας απαντήσεις πώς ορίζεται το φυσιολογικό,τότε θα προσπαθήσουμε να απαντήσουμε στις ερωτήσεις σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Μπορώ να πω πως σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Προσωπική εμπειρία, βέβαια, δεν έχω καθώς εγώ είμαι σχεδόν το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις και συγχύζομαι να μιλάω όλη την ώρα στο τηλέφωνο, καθώς έχω ανάγκη στιγμές απομόνωσης με τον εαυτό μου! Όμως, στο περιβάλλον μου έχω αρκετούς τέτοιους ανθρώπους, που το τηλέφωνο ή το πισί είναι προέκταση του χεριού τους και είναι γεγονός πως με τσαντίζει απίστευτα αυτή η συμπεριφορά βλέποντάς την ως εξωτερικός παρατηρητής.

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να προσπαθήσεις να βρεις τρόπους να περνάς καλά με τον εαυτό σου και να κάνεις πράγματα που σε κάνουν να αισθάνεσαι όμορφα ακόμα κι όταν είσαι μόνη σου, ανάλογα με το με τι σου αρέσει να ασχολείσαι (πχ κάποιο χόμπι, κάποια χειρωνακτική εργασία, διάβασμα κλπ). Γέμισε την μέρα σου με διάφορες ασχολίες, ώστε να μην έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο για να μιλάς στο τηλέφωνο ή να κάθεσαι μπροστά από ένα παράθυρο του μσν. Δοκίμασέ το σιγά σιγά (ανάλογα με τον βαθμό του προβλήματος). Μισή ώρα την ημέρα αποκλειστικά με τον εαυτό σου την πρώτη βδομάδα, μια ώρα την δεύτερη κοκ. Σιγά σιγά θα δεις ότι μπορείς να κάνεις πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα από το να μιλάς διαρκώς στο τηλέφωνο ανακυκλώνοντας (αναπόφευκτα από κάποιο σημείο και μετά) τα ίδια πράγματα ή κάνοντας ανούσιες συζητήσεις! Εγώ στην θέση σου για παράδειγμα, θα ασχολιόμουν με διαφόρων ειδών κατασκευές ή χειροτεχνίες (φτιάχνοντας αξεσουάρ, διακοσμητικά ή δώρα για φίλους) που θα μου έμεναν μετά και θα μου άρεσε να τα κοιτάζω και να σκέφτομαι ότι τα έχω φτιάξει μόνη μου!

Τέλος, θα ήθελα να σου επιβεβαιώσω την υποψία που έχεις. Ότι κάποια στιγμή, δηλαδή, για τους άλλους μπορεί να καταντήσει ενοχλητικό και κυρίως όταν είσαι με κάποια παρέα και θες εκείνη την ώρα να μιλάς στο τηλέφωνο γιατί έτσι έχεις συνηθίσει. Το βλέπω από την αντίθετη πλευρά και πραγματικά με κουράζει πολύ όταν βλέπω κοντινούς μου ανθρώπους να έχουν αυτή την μικρή... κακή συνήθεια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top