Οι χαζοβιόλες της Νομικής

tzenaki_m

Νεοφερμένος

Η τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
μα ποσο ποσο δικιο παιζει να χεις..?? επειδη και εγω το εχω παρατηρησει αυτο καταληγω στο γεγονος οτι οντως εκεινες πηγαινουν σ αυτη την τοπ σχολη οπως λες μονο και μονο για τη δοξα..για να σνομπαρουν πολλες φορες τους υπολοιπους που σπουδαζουν σε λιγο πιο κατωτερες σχολες απο τη δικη τους!! και εκει που εχουν μαζεψει εκατο πτυχια,μεταπτυχιακα,μαστερ για να λενε οτι ειναι σπουδαγμενες και να πουλανε μουρη στους υπολοιπους..στους οποιους μπορει και να κοψουν την καλημερα κι ολας..,κανουν ονειρα οτι θα γινουν μεγαλες και τρανες με λεφτα...δεν βρισκουν τπτ δουλεια και τους μενει το υφος και ο καβατζα δικηγορος τους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
λολ τυχαινει να ξερω αρκετες κοπελες απ τη νομικη, και η αληθεια ειναι οτι αρκετα απο αυτες ειναι λιγακι ψωναρες με την εννοια οτι πιστευουν παντα οτι εχουν δικιο και το μυαλο τους ειναι απιστευτα γ***το. και οτι εχουν διαβασει τα σουπερ πολλα πραγματα ξερω γω (που δεν ισχυει κατά κανόνα). παρ όλα αυτά ξερω κ κοπελες που δεν το εχουν αυτο το ιδιωμα κ απλά ειναι πανευξυπνες και πολυ καλες κοπελες. κ ουτε χιχιχι κ λουι βιτον :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
καποιος εφαγε χυλοπιτα απο δικηγορινα!!!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Επενδυτής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Όντως, μόνο στη νομική πρέπει να συμβαίνει αυτό, σε καμία άλλη σχολή του κόσμου!:eek:
Κοίτα τι μαθαίνει κανείς, ακούς εκεί να κρατάνε σημειώσεις, να ντύνονται από το zara και να πηγαίνουν στα starbucks...Ντροπή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Όντως, μόνο στη νομική πρέπει να συμβαίνει αυτό, σε καμία άλλη σχολή του κόσμου!:eek:
Κοίτα τι μαθαίνει κανείς, ακούς εκεί να κρατάνε σημειώσεις, να ντύνονται από το zara και να πηγαίνουν στα starbucks...Ντροπή :P
και εγω τα κανω αυτα......να αρχισω να ανυσηχω?:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Επενδυτής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
και εγω τα κανω αυτα......να αρχισω να ανυσηχω?:worry::worry:

Ειδικά αν μετά έχεις την απαίτηση να βρεις δουλειά στο αντικείμενό σου, νομίζω πως ναι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Επειδή εγώ έχω τελειώσει την Νομική, εγώ ένα θα πω και δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω, γιατί το μήνυμα δεν στέκει από όπου και να το πιάσεις.
'Οσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια.

συμφωνω με αυτο που ειπες - αλλα μην μου πεις οτι δεν υπαρχουν περιπτωσεις σαν και αυτες που περιεγραψε ο φιλος μας ? και σε ολες τις σχολες μαλιστα . ( να σημειωσω πως εχω παει αρκετες φορες στην νομικη και παιδια το να βλεπω φοιτητες να ερχονται με κοστουμια και να μου το παιζουν ιστορια δηλαδη μου την εδινε . οπως επισης να μου του παιζουν ιστορια οταν κανουν την πρακτικη τους .και φυσικα οταν αργοτερα δουλευουν για πενταροδεκαρες - ενα μεγαλο ποσοστο απο αυτα τα ατομα - και παλι να στο παιζουν ιστορια και να μιλανε παντα για νομικα . κατανταει αηδια )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μα ακριβώς αυτό είπα. Πως επειδή κάποια σπουδάζει στην Νομική, δεν σημαίνει πως αυτόματα έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά - κι αυτό ισχύει για όλες τις πιθανές ασχολίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
οποιες θελετε να περασετε νομικη..πρεπει να γινετε χαζοβολιες..οπως φαινεται καμια αλλη κοπελα δεν κανει ολα αυτα τα χαχανισματα κ.λ.π μονο αυτες τις νομικης...τι αλλο θα δουμε εδω μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ρε τι γελοια ατακα ηταν αυτη που ειπε μια νομικος πιο πριν;;;! ακου οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια....απλα δεν στεκει η γενικευση του θεματοθετη...αλλα ας μην το παρακανουμε δα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Βρε παιδιά, οι χαζιοβόλες δεν είναι προνόμιο της Νομικής ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Και μόνο η ύπαρξη αυτού του θέματος είναι ανησυχητική....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orkisious

Νεοφερμένος

Η Χριστοφυλλιά Όρκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Από τις λίγες φορές που χαίρομαι που σχεδόν κανείς δεν ξέρει τη σχολή μου (βαλκανικών σπουδών) γιατί φρίττω και μόνο στην ιδέα του τι μπορεί να διάβαζα για τις φίλτατες συμφοιτήτριές μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Δεν θα μιλήσω επί του θέματος όπως ετέθη από τον θεματοθέτη.
Γενικεύει σε απαράδεκτο βαθμό και με έχουν καλύψει αρκετά από αυτά που διάβασα,

Αυτό που κατάφερε πάντως είναι να με πάει πολλά χρόνια πίσω και δεν έχει άδικο στο εξής:
Πολλές και πολλοί μπαίνοντας στη Νομική νόμιζαν ότι έπιασαν τον Θεό από τα μούσια.
Πέτυχαν στην πρώτη επιλογή, θεωρούσαν ότι είναι στην κορυφή της αλυσίδας και όντως κοιτούσαν υποτιμητικά τους υπολοίπους μη ''προνομιούχους'' των άλλων ΑΕΙ, φορούσαν -αν είναι δυνατόν- κοστούμια/ταγιέρ φέρομενοι με χαρτοφύλακες (!) στο Πανεπιστήμιο, έκαναν όνερα για πολιτική καριέρα και όλα τα συναφή.

Η υπεροψία αυτή επεκτεινόταν -επιτηδευμένα βέβαια- και στους υπολοίπους που πηγαίναμε στη σχολή με τζιν (μέγιστη βλασφυμία!).
Κάποιοι και κάποιες συνήλθαν στην πορεία, άλλοι όχι.


Στο σήμερα: βλέπω ακόμα νέους ασκούμενους/ες που έχουν ύφος χιλίων καρδιναλίων απέναντι όχι μόνο σε μένα --που ειμαι σχετικά νέα στο επάγγελμα- αλλά και σε παλιούς συναδελφους.
Προσγειώνονται ή τους προσγειώνουν όμως συνήθως ανώμαλα και συμμαζεύονται.

Έχει να κάνει με την αυτοπεποίθηση του καθενός ή μάλλον με την έλλειψη της.
Αν ταυτίζεις τον ευατό σου με τη σχολή/δουλεια σου και συμπεριφέρεσαι αποκλειστικά ανάλογα,
πρώτον φαίνεται και επιδρά συνήθως αρνητικά στο δέκτη και δεύτερον το έχασες το παιχνίδι.
Δεν είσαι μόνο φοιτητής νομικής ή δικηγόρος και ό,τι συνεπάγεταιο αυτό από απαρχαιωμένες κοινωνικές επιταγές που θέλουν το δικηγόρο σνομπ, απρόσιτο και τεχνοκράτη επιστήμονα.
Στη ζωή σου η επαγγελματική σου ιδιότητα είναι μέρος αυτής ή θα έπρεπε να είναι.

Εξάλλου νομίζω ότι στην πράξη και σταδιακά καταρρίπτεται το κύρος των επαγγελμάτων τύπου δικηγόρος, γιατρός, μηχανικός κτλ.

Η συντριπτική πλειοψηφία της γενιάς μου (+- - 10 χρόνια )είμαστε επιπλέον η καμμένη γενιά επιστημόνων λόγω των πολιτικών εξελίξεων οπότε τι μέλλον νομίζετε ότι έχουν οι φοιτητές -ακόμη και οι υπερόπτες χαζοχαρούμενοι- αν δεν υπάρχει η δυνατότητα φυγής στο εξωτερικό?

Εν κατακλείδι ΟΛΟΙ στο ίδιο καζανι βράζουμε με χαχανητά, κοστουμια, χαρτυφύλακες ή μη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Δεν θα μιλήσω επί του θέματος όπως ετέθη από τον θεματοθέτη.
Γενικεύει σε απαράδεκτο βαθμό και με έχουν καλύψει αρκετά από αυτά που διάβασα,

Μάλλον δεν ξέρεις ότι ο θεματοθέτης είναι τρολλετάριος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top