Tα πάντα για τη Γαλλία!

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ωραιο θεμα!
Αγαπω κι εγω τον γαλλικο πολιτισμο και την γλωσσα. Απο τις πολεις που εχω επισκεφτει, εχω ξεχωρισει τις Καννες.
Το Παρισι ομως ειναι ασυγκριτο.
Δες κι ενα θεμα που ειχα ανεβασει καποτε για την κουζινα της

https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=68190
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Vive la France!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • loi-Duflot-Perpignan-candidat-à-la-défiscalisation.jpg
    loi-Duflot-Perpignan-candidat-à-la-défiscalisation.jpg
    164.7 KB · Εμφανίσεις: 259
  • lyon2.jpg
    lyon2.jpg
    198.1 KB · Εμφανίσεις: 312
  • Tours_-_château.jpg
    Tours_-_château.jpg
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 275
  • rouen-en-terrasse-philippe-deneufve-jpg.jpg
    rouen-en-terrasse-philippe-deneufve-jpg.jpg
    287.4 KB · Εμφανίσεις: 383

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι ωραίες φωτογραφίες... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Λείπει όμως η μαγευτική Βρετάνη. ;) Rennes, Nantes, Brest... τόσα πανέμορφα μέρη.
Ειναι μόνο για τη Μεσογειακή Γαλλία (οπως λέει και ο τιτλος του αλμπουμ) για να γνωρισετε την περιοχή μου και οποιοι θελουν να κανουν ενα ταξιδακι προς τα εδω να εχουν υποψη τους και πεντε αξιοθεατα. Ισως επρεπε να βαλω και το Μονακο (αλλά δεν ειναι Γαλλια). Ωραια ειναι και η Κορσική, αλλα ειναι καπως μακρυα και δεν βγαινει στο ιδιο ταξιδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ειναι μόνο για τη Μεσογειακή Γαλλία (οπως λέει και ο τιτλος του αλμπουμ) για να γνωρισετε την περιοχή μου και οποιοι θελουν να κανουν ενα ταξιδακι προς τα εδω να εχουν υποψη τους και πεντε αξιοθεατα. Ισως επρεπε να βαλω και το Μονακο (αλλά δεν ειναι Γαλλια). Ωραια ειναι και η Κορσική, αλλα ειναι καπως μακρυα και δεν βγαινει στο ιδιο ταξιδι.
Α ναι, δεν είδα τον τίτλο του άλμπουμ. :P Τότε να ανεβάζεις περισσότερες φωτογραφίες. Το κοντινότερο που έφτασα στη Μεσογειακή Γαλλία ήταν έξω από το Annecy πριν ενάμιση μήνα, κατά το roadtrip μου από την Ελβετία στην Βρετάνη. Μου έχει κάνει εντύπωση η αμεσότητα και η φιλικότητα του κόσμου εδώ πέρα. Είναι έτσι και στα νότια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Το κοντινότερο που έφτασα στη Μεσογειακή Γαλλία ήταν έξω από το Annecy πριν ενάμιση μήνα, κατά το roadtrip μου από την Ελβετία στην Βρετάνη. Μου έχει κάνει εντύπωση η αμεσότητα και η φιλικότητα του κόσμου εδώ πέρα. Είναι έτσι και στα νότια;
Το Annecy δεν το ξερω καλα για να κανω συγκρισεις. Τωρα για το Νότο, ο κόσμος ειναι φιλικός και προσχαρος σε γενικές γραμμες. Καποιες ιδιαιτεροτητες θα δεις στην Κυανη Ακτη (δεξια της Μασσαλιας) οπου υπαρχει μεν επαγγελματισμος στους τροπους λογω τουρισμού, αλλά τα ηθη εχουν φθαρει απο το χρημα. Στη Μασσαλια ειναι multiculti και δεν βγαζεις ακρη, παντως λιγη παλαβωμαρα επικρατει, το βλεπεις απο τον τροπο που οδηγουν. Αριστερα της Μασσαλιας ειναι μια περιοχη που λεγεται Camargue και θυμιζει κατι μεταξυ traditional και far west. Ειναι ωραια για περιπετεια ή ακομα και για εγκατασταση, ο κοσμος γενικά καλος, αν και θα συναντησεις και λιγη χωριατιλα. Ακομα πιο αριστερα (Κολπος του Λεοντος) ειναι παραδεισος, ισως η καλυτερη περιοχη της Γαλλιας αν κρινουμε απο την εσωτερική μεταναστευση. Αν και ειναι πολύ τουριστική δεν εχει το χάλι της αλλοτριωμενης Κυανης Ακτης. Προσχαρος κοσμος, σεβασμος στο περιβαλλον, ποιοτικη ζωη, κοσμοπολιτισμος. Τωρα στην υπολοιπη ενδοχωρα του Νοτου εχει καλό κοσμο γενικά. Η Κορσική ειναι μονο για τουρισμο, αμα πεις να εγκατασταθεις θα ανακαλυψεις οτι βασιλευει η μαφια και υπαρχει ομερτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top