Αγία Σοφιά

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Είναι άλλο να ζητάμε τη σωστή συντήρηση της Αγίας Σοφίας, που στο κάτω κάτω δεν είνια υποχρεώση της Τουρκίας απέναντι στην Ελλάδα αλλά απέναντι στην ανθρωπότητα και άλλο να ζητάμε να λειτουργήσει σαν ορθόδοξη εκκλησία.Συμφωνώ με τον MonaXos που λέει ότι δεν μπορούμε να ζητάμε κάτι τέτοιο την ώρα που σε όποια περιοχή πάει να φτιαχτεί τζαμι (στην Αθήνα), οι κάτοικοι αντιδρούν σα να πρόκειται για υποβάθμιση της περιοχής.:confused:
Όσο για το θρησκευτικό φανατισμό των μουσουλμάνων (επεισόδια για τα γυρίσματα της σειράς κτλ), σε σχέση με το θρησκευτικό φανατισμό των ορθοδόξων, δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλο.Κι εμείς όταν μας δίνεται η ευκαιρία δείχνουμε πόσο "ανοιχτόμυαλοι" και "προοδευτικοί" είμαστε (βλέπε ταυτότητες).
Παρεπιπτόντως, την ώρα που κάνω αυτό το post ακούω στις ειδήσεις τον Χριστόδουλα να λέει πόσο κακό θα κάνει ο διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους...Και είμαι σίγουρος ότι θα καλέσει και τον κόσμο στους δρόμους αν κρίνει ότι είναι απαραίτητο
:mad: :angry: :sick: :kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Είναι άλλο να ζητάμε τη σωστή συντήρηση της Αγίας Σοφίας, που στο κάτω κάτω δεν είνια υποχρεώση της Τουρκίας απέναντι στην Ελλάδα αλλά απέναντι στην ανθρωπότητα και άλλο να ζητάμε να λειτουργήσει σαν ορθόδοξη εκκλησία.Συμφωνώ με τον MonaXos που λέει ότι δεν μπορούμε να ζητάμε κάτι τέτοιο την ώρα που σε όποια περιοχή πάει να φτιαχτεί τζαμι (στην Αθήνα), οι κάτοικοι αντιδρούν σα να πρόκειται για υποβάθμιση της περιοχής.:confused:
Όσο για το θρησκευτικό φανατισμό των μουσουλμάνων (επεισόδια για τα γυρίσματα της σειράς κτλ), σε σχέση με το θρησκευτικό φανατισμό των ορθοδόξων, δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλο.Κι εμείς όταν μας δίνεται η ευκαιρία δείχνουμε πόσο "ανοιχτόμυαλοι" και "προοδευτικοί" είμαστε (βλέπε ταυτότητες).
Παρεπιπτόντως, την ώρα που κάνω αυτό το post ακούω στις ειδήσεις τον Χριστόδουλα να λέει πόσο κακό θα κάνει ο διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους...Και είμαι σίγουρος ότι θα καλέσει και τον κόσμο στους δρόμους αν κρίνει ότι είναι απαραίτητο
:mad: :angry: :sick: :kill:

Όλα για το παγγάρι darling!
Money makes the world go round, είτε πρόκειται για μουσουλμάνους, είτε για χριστιανούς, είτε για οτιδήποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Όλα για το παγγάρι darling!
Money makes the world go round, είτε πρόκειται για μουσουλμάνους, είτε για χριστιανούς, είτε για οτιδήποτε!
Να πέσει φωτία να κάψει τον Χριστόδουλο αν τα κάνει όλα για τα λεφτά
:mad17:
ΥΓ:@crazyhelen Μεγειά το avatar :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Να πέσει φωτία να κάψει τον Χριστόδουλο αν τα κάνει όλα για τα λεφτά
:mad17:
ΥΓ:@crazyhelen Μεγειά το avatar :P

Δεν τα κάνει όλα για το χρήμα.... Τα κάνει και για την εξουσία!

Υ.Γ. Thanks baby!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Δεν τα κάνει όλα για το χρήμα.... Τα κάνει και για την εξουσία!

Υ.Γ. Thanks baby!

Ε τότε εντάξει.Το γλιτώνει το πυρ το εξώτερο :devil:

Υ.Γ.: Παρακαλώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim64

Νεοφερμένος

Ο dim64 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν θα σταθώ στην άποψή μου για το ιστορικό αυτό μνημείο. Δικαιούται σεβασμό και θαυμασμό τον οποίο απολαμβάνει από την παγκόσμια κοινότητα.
Μου έκανε εντύπωση η άποψη που κυκλοφορεί ευρύτατα στην ελληνική κοινωνία για τον δήθεν ρατσισμό των Ελλήνων (?), για τον φανατισμό των ορθοδόξων και για τον συμψηφισμό όλων στο τσουβάλι του "ορθολογισμού" και της δήθεν προοδευτικότητας.
Ο φανατισμός από όπου κιαν προέρχεται είναι κατακριτέος. Πάντα και παντού θα υπάρχουν θερμοκέφαλοι για να εκθέτουν αυτά τα οποία υποτίθεται πιστεύουν. Αλλά από αυτό το σημείο μέχρι να βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι ορθόδοξους και μουσουλμάνους έχει μεγάλη διαφορά. Έχετε συναναστραφεί μουσουλμάνους ή τα λέτε θεωρητικά όλα αυτά; Έχω την χαρά να δουλεύω με μετανάστες για πάνω από 10 χρόνια. Δεν θεωρώ ότι είμαι ρατσιστής όπως δεν είναι και η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων. Ξέρετε σε τι κοινωνία υποχρεώνεται να ζει ο μουσουλμάνος; Αν ζούσαμε σε οποιαδήποτε ισλαμική χώρα θα είχαμε την άνεση να κάνουμε αυτήν την συζήτηση; Ξέρετε ότι το κοράνι υποστηρίζει ότι οι πιστοί πρέπει να λένε πάντα αλήθεια μεταξυ τους αλλά σε αλλόθρησκους μπορούν να λένε και ψέμματα αν χρειαστεί; Πήραν ποτέ οι ορθόδοξοι παιδιά μουσουλμάνων να τα εκχριστιανίσουν; Στην Ελλάδα υπάρχουν τζαμιά σε λειτουργία κύριοι. Οι ορθόδοξοι κληρικοί όταν ταξιδεύουν σε ισλαμική χώρα το ξέρετε ότι υποχρεώνονται να φορούν πολιτικά γιατί ερεθίζονται οι ισλαμιστές στην θέα του ράσου και κινδυνεύουν; Σε ποιά δυτική δημοκρατία συμβαίνει αντίστοιχο φαινόμενο;
Όσο κι αν σας ενοχλεί η ορθόδοξη εκκλησία δεν έκανε ποτέ ούτε σταυροφορίες όπως η καθολική, ούτε ιερούς πολέμους όπως το Ισλάμ.
Για τους Αλβανούς και τους άλλους μετανάστες θα πρέπει να σεβαστούν την πολιτεία που ζουν και δουλεύουν και είναι δεύτερη πατρίδα τους κι όχι να καλλιεργούν τον δικό τους εθνικισμό (βλέπε Κοσσυφοπέδιο και Μεγάλη Αλβανία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top