Βησσαρίων: θαύμα ή απάτη;

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Τόσον καιρό αναρωτιέμαι... Πριν 4-5 μήνες [συνέδριο Μαθηματικής εταιρίας στη Λαμία] είχα επισκεφτεί τη συγκεκριμένη μονή... ΔΕΝ θέλω να ειμαι κακός άνθρωπος, μισάν8ρωπος και διάφορα άλλα έτσι, χμμμ, κακεντρεχή αλλα είναι τυχαίο που τότε οι μοναχοί/ παπάδες ή ότι άλλο είναι τέσπα μας λέγανε ότι το έδαφος είχε πάθει καθίζηση και δεν είχαν πόρους να το φτιάξουν? :hmm:

Και, ω του θαύματος, λίγους μήνες μετά το μοναστήρι "έπηξε" στα λεφτά από τον νέο του άγιο... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Οι μοναχοί και οι μοναχές που βρίσκονται στα μοναστήρια έχουν όλοι ως σκοπό τη αγιοσύνη, αλλά λίγοι τα καταφέρνουν. Άγια γίνονται τα άτομα που ορκίζοντας στο Θεό, ξεπερνούν τα ανθρώπινα όρια και αντοχές. Έχω ακούσει για περιπτώσεις που πχ ένας πρωήν μοναχός [και πλέον άγιος] έχει σταματήσει χρησιμοποιεί το νερό [να πίνει και να πλένεται.. ] εδώ και πάρα πολλά χρόνια [δε θυμάμαι πόσα μου είχε πει ο καθηγητής] κι όμως αυτός εξακολουθεί να ζει.


προσωπικά δεν το θεωρώ καν θαύμα αυτό.... τι είναι θαύμα δηλαδή? το ότι δεν πλένεται? θαύμα είναι που υπάρχουν γύρω του άνθρωποι που τον ανέχονται ενώ έχει να πληθεί χρόνια :P

επίσης φυσικά και δεν θεωρώ θαύμα το ότι δεν πίνει νερό.... υπάρχουν τροφές που μπορούν να αντικαταστήσουν την απαραίτητη ποσότητα νερού (απ τη βρύση).... μπορεί να ξεσκίζεται στους καφέδες :P μπορεί να τρώει 2 αγγούρια (σιωπή κανονικά εννοω :P) την ημέρα που είναι ουσιαστικά σκέτο νερό, μπορεί να τρώει το καλοκαίρι ένα καρπούζι στην καθησιά του ο παναγιότατος.... θαύμα είναι τώρα αυτό?

δεν θυμάμαι να πω τα "σωστά" λόγια επ ακριβώς αλλά κάποιος απ τους μαθητές (νομίζω μαθητής το είχε πει, γεροντάματα δεν θυμάμαι τίποτα σωστά :P) είχε πει τέλος πάντων ότι οι πιστοί δεν χρειάζονται θαύματα και ο Θεός δεν δημιουργεί θαύματα για τους άπιστους :P:P Κοινώς και εν ολίγης.... βρε ρεμάλια (:P)... θέτε να πιστεύετε κάπου? καλώς! δεν θέτε? πάλι καλώς! θαύματα για πάρτη σας δεν κάνουμε πάντως! κλείσαμε το κατάστημα με την Ανάσταση! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top