Γυναίκες και φιλοδοξία

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μου τη δίνει απίστευτα η φιλόδοξη γυναίκα που κυνηγάει ή έχει τη διευθυντική θέση και παράλληλα κάνει και ένα παιδάκι,έτσι, για να μην την κατηγορήσουν ότι έμεινε άτεκνη στη προσπάθεια της για καριέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προσωπικά ποτέ δεν θυμάμαι τον ευατό μου να ονειρεύεται κάτι περισσότερο από μια καλή θέση εργασίας με ικανοποιητικό μισθό, ώστε να μπορώ να παρέχω σε όσους αγαπάω ό,τι καλύτερο μπορώ και να μη τους λείπει τίποτα. Η μαμά μου ακόμα δεν το έχει χωνέψει πως ενώ έχω τελειώσει την Νομική Αθηνών, δεν θέλω καθόλου να ασχοληθώ με αυτόν τον τομέα και είμαι γραμματέας σε έναν φορέα που ασχολείται με άτομα με ειδικές ανάγκες.. Έχω συνθήκες Δημοσίου, αλλά όχι μισθό Δημοσίου, ούτε ασφάλεια Δημοσίου (είμαι στο ΙΚΑ). Είμαι αρκετά ικανοποιημένη, περισσότερο επειδή έχω πλησιάσει έναν κόσμο που αλλιώς δεν θα γνώριζα καθόλου κι όχι τόσο λόγω της δουλειάς που είναι μάλλον βαρετή. Αν έφευγα από εδώ, θα έφευγα μόνο για να πάω στο Δημόσιο, τόσο γιατί ποτέ δεν ήμουν άνθρωπος-ηγέτης (τα διευθυντιλίκια μου ήταν πάντα παντελώς αδιάφορα), όσο και γιατί έχω αποφασίσει πως δεν θέλω να ζω για να δουλεύω, αλλά να δουλεύω για να ζω.. Επιπλέον η εγκυμοσύνη είναι σοβαρός λόγος για μια γυναίκα να προτιμήσει το Δημόσιο- οι δύο μήνες πριν και οι δύο μήνες μετά τον τόκετο που σου δίνει το ΙΚΑ, απλά δεν είναι αρκετοί (μα που να αφήσεις 2 μηνών μωρό; Και πως θα καταφέρεις να μη διακόψεις την διαδικασία του θηλασμού που οι-σωστοί- ιατροί λένε πως πρέπει να διαρκεί τουλάχιστον για τους πρώτους 6 μήνες της ζωής του βρέφους; ) Με απλά λόγια προτιμώ μια δουλειά με φυσιολογικό ωράριο και λιγότερα χρήματα, αλλά με περισσότερη ποιότητα ζωής, παρά μια δουλειά με τρελά χρήματα, τρελές ευθύνες και τρελό ωράριο που όμως δεν θα μου αφήνουν καθόλου ελεύθερο χρόνο.. Έχει υπάρξει περίοδος στην ζωή μου (πρόσφατα μάλιστα) που είχα και απογευματινή δουλειά και ενώ είχα σαφώς περισσότερα χρήματα, πήρα κιλά λόγω κακής διατροφής (που ακόμα δεν έχω χάσει.. γκρρρ) ενώ μεγάλο μέρος αυτού του μισθού πήγαινε σε κινητό και ταξί (επειδή δεν έχω αυτοκινήτο, τα βράδια που ήμουν εντελώς κομμάτια δεν άντεχα να περιμένω και τα δύο λεωφορεία που χρειαζόμουν για να πάω σπίτι μου, οπότε..)

Φυσικά αν υπάρξει οικονομική ανάγκη θα το ξανακάνω, αλλά ειλικρινά αποφάσισα πως δεν αξίζει τον κόπο. Προτιμώ λίγα και καλά και είναι και ο χαρακτήρας μου τέτοιος που νιώθω πολύ καλύτερα έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ωραιο θεμα... επανερχομαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει οτι οι περισσότερες γυναίκες που ξέρω, δεν είναι καθόλου φιλόδοξες.Μήπως τελικά το αιώνιο επιχείρημα των ανδρών που υποστηρίζουν οτι το ανδρικό φύλο είναι ικανότερο, οτι οι άνδρες πετυχαίνουν συχνότερα επαγγελματικά ακόμη και σήμερα, οφείλεται σε αυτό το γεγονός; Οτι δηλαδή, μπορεί μεν τα δύο φύλα να είναι ίσης ικανότητας (νοητικά) αλλά οι άνδρες "τολμούν" να κοιτάξουν ψηλότερα, άρα έχουν και περισσότερες πιθανότητες να φτάσουν ψηλά;
Ποιές είναι οι απόψεις σας επι του θέματος;

Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι ισχύει το αιώνιο επιχείρημα των ανδρών , ότι δηλαδή είναι πιο ικανοί. Αρκετές από αυτές δεν έχουν καθόλου φιλοδοξίες, διότι έτσι έμαθαν και άλλες έχουν φιλοδοξίες, όμως δεν επιθυμούν να καταβάλλουν το τίμημα της επιτυχίας. Το κάνουν δηλαδή από άποψη. Από εκεί και πέρα, ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και η μητρότητα η οποία αποσπά τις γυναίκες για ένα διάστημα από την εργασία τους, άρα τους δημιουργεί μια επιβάρυνση σε σχέση με τους άνδρες.
Υπάρχουν δηλαδή διαφορετικοί λόγοι για τους οποίους οι γυναίκες δεν είναι τόσο επιτυχημένες και όχι μόνο ένας.

Εκείνο που μου κάνει περισσότερο εντύπωση είναι ότι μόνο το 12% των γυναικών διαχειρίζονται οι ίδιες το κεφάλαιό τους (αποφασίζουν δηλαδή πού θα επενδύσουν) .Το άκουσα πρόσφατα σε μια τηλεοπτική εκπομπή με σχετικό θέμα, ενώ το νούμερο προέκυψε από στατιστική έρευνα. Επίσης ειπώθηκε ότι γυναίκες οι οποίες αποφασίζουν να πάρουν δάνειο για να κάνουν δική τους επιχείρηση είναι πολύ λιγότερες από τους άντρες.Νομίζω ότι και αυτά τα στοιχεία δίνουν μια διάσταση του προβλήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εκείνο που μου κάνει περισσότερο εντύπωση είναι ότι μόνο το 12% των γυναικών διαχειρίζονται οι ίδιες το κεφάλαιό τους (αποφασίζουν δηλαδή πού θα επενδύσουν) .Το άκουσα πρόσφατα σε μια τηλεοπτική εκπομπή με σχετικό θέμα, ενώ το νούμερο προέκυψε από στατιστική έρευνα. Επίσης ειπώθηκε ότι γυναίκες οι οποίες αποφασίζουν να πάρουν δάνειο για να κάνουν δική τους επιχείρηση είναι πολύ λιγότερες από τους άντρες.Νομίζω ότι και αυτά τα στοιχεία δίνουν μια διάσταση του προβλήματος.

Γενικά, έχω την εντύπωση οτι οι γυναίκες επιζητούν πολύ περισσότερο το "βόλεμα" απ'ότι οι άνδρες. Γι'αυτό και δεν γίνονται ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά υπάλληλοι οι περισσότερες. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top