Μαζικές εξώσεις ενοικιαστών στην Αθήνα λόγω Airbnb

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ντέβιλ προσπάθησε λίγο να καταλάβεις τί λέω κι όχι αυτό που νομίζεις οτι λέω.

Νοικιάζεις εσύ από τον Α τον 6ο όροφο μιας πολυκατοικίας. Ο Β νοικιάζει τον 5ο όροφο της πολυκατοικίας airbnb. Αυτοί οι ενοικιαστές λοιπόν δημιουργούν προβλήματα, χαλάνε το ασανσέρ, σπάνε το τζάμι πχ της εξώπορτας κάτω, βρωμίζουν τους χώρους και ο ιδιοκτήτης του σπιτιού επιπλέον δεν πληρώνει το μερίδιο των κοινοχρήστων του. Αυτός ο ιδιοκτήτης ζει στη Νέα Ζηλανδία. Πού θα τον βρεις εσύ να διεκδικήσεις το δίκιο σου; Ο δικός σου ιδιοκτήτης δε φταίει σε τίποτα να πληρώσει τα σπασμένα κοινόχρηστων χώρων που έχουν δημιουργήσει ένοικοι άλλου ιδιοκτήτη. Οπότε σε αυτή την περίπτωση είτε πληρώνεις εσύ κι οι υπόλοιποι των υπόλοιπων ορόφων για να μη ζείτε σε μια χάλια πολυκατοικία, είτε δεν πληρώνει κανείς και ζείτε έτσι.

Επίσης το "σηκώνομαι και φεύγω" για σένα τον εργένη είναι ας πούμε εύκολο. Αν έχει ο άλλος 3 παιδιά που πάνε εκεί κοντά στο σπίτι σχολεία, φροντιστήρια, μπάσκετ, μπαλέτα κλπ, τί θα κάνει; Θα μαζεύει τη φαμίλια κάθε τρεις και λίγο για να νοικιάζει ο άγνωστος ιδιοκτήτης Χ το ακίνητό του σε airbnb σε ανθρώπους τους οποίους δεν μπορεί κανείς να ελέγξει ούτε καν να καταγγείλει;

Και μια φράση που δε λέω ποτέ αλλά με έφερες στο αμήν: ΝΙΩΣΕ ΛΙΓΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Ντέβιλ προσπάθησε λίγο να καταλάβεις τί λέω κι όχι αυτό που νομίζεις οτι λέω.

Νοικιάζεις εσύ από τον Α τον 6ο όροφο μιας πολυκατοικίας. Ο Β νοικιάζει τον 5ο όροφο της πολυκατοικίας airbnb. Αυτοί οι ενοικιαστές λοιπόν δημιουργούν προβλήματα, χαλάνε το ασανσέρ, σπάνε το τζάμι πχ της εξώπορτας κάτω, βρωμίζουν τους χώρους και ο ιδιοκτήτης του σπιτιού επιπλέον δεν πληρώνει το μερίδιο των κοινοχρήστων του. Αυτός ο ιδιοκτήτης ζει στη Νέα Ζηλανδία. Πού θα τον βρεις εσύ να διεκδικήσεις το δίκιο σου; Ο δικός σου ιδιοκτήτης δε φταίει σε τίποτα να πληρώσει τα σπασμένα κοινόχρηστων χώρων που έχουν δημιουργήσει ένοικοι άλλου ιδιοκτήτη. Οπότε σε αυτή την περίπτωση είτε πληρώνεις εσύ κι οι υπόλοιποι των υπόλοιπων ορόφων για να μη ζείτε σε μια χάλια πολυκατοικία, είτε δεν πληρώνει κανείς και ζείτε έτσι.

Επίσης το "σηκώνομαι και φεύγω" για σένα τον εργένη είναι ας πούμε εύκολο. Αν έχει ο άλλος 3 παιδιά που πάνε εκεί κοντά στο σπίτι σχολεία, φροντιστήρια, μπάσκετ, μπαλέτα κλπ, τί θα κάνει; Θα μαζεύει τη φαμίλια κάθε τρεις και λίγο για να νοικιάζει ο άγνωστος ιδιοκτήτης Χ το ακίνητό του σε airbnb σε ανθρώπους τους οποίους δεν μπορεί κανείς να ελέγξει ούτε καν να καταγγείλει;

Και μια φράση που δε λέω ποτέ αλλά με έφερες στο αμήν: ΝΙΩΣΕ ΛΙΓΟ

Λυσεις έχουμε προτεινει και σε άλλο θρεντ οπως μια οικογενεια να πάρει ένα δάνειο και να φτιάξει το δικο της σπιτι για να αποφευγει ολα αυτα τα παρατράγουδα αλλα ΔΕΝ συμφωνησατε (μπορει και να συμφωνησες εσυ δεν θυμαμαι) το τραγικο της ειρωνιας ειναι πως αυτη η προταση ειχε γραφτει σε θρεντ που κάποιος ειχε μπει και ηθελε να αγοράσει διαμέρισμα για να το ενοικιαζει συμφωνα με αυτο τον τροπο !!!!

Αυτα δυστυχως στις πολυκατοικιες τα έχεις και θα τα έχεις οποτε για μενα απο το να πληρώνεις ενοικια καλυτερα πάρε ένα δάνειο και φτιάξε το δικο σου κεραμυδι που θα εισαι δουλος και κυριος και δεν θα έχεις να ασχοληθεις με τον κάθε μαλακα.

Εμενα αν με ρωτουσες σε οικοδομη που υπάρχουν πολλοι ιδιοκτητες και νοικιάζουν ετσι μπορει και να μην πηγαινα. Σε μια που ειχα πάει και αντιληφθηκα οτι υπάρχουν διαφορές δεν νοικιασα τελικα (ακριβως ο ιδιοκτητης με ανεβασε απογευμα με φακο στη σκάλα και μου ειπε οτι ο λεβητας δεν λειτουργει το χειμωνα και αν ήθελα μονο με το κλιματιστικο) εεε δεν εκατσα να το συζητησω άλλο και σηκωθηκα και έφυγα μάλιστα του ειπα οτι αυτα οταν φέρνει ενοικιαστες πρέπει να ειναι λυμένα δεν θα κατσω εγω να αντιδικησω με τον γέρο στο ισογειο που εινΑΙ ΤΡΕΛΟΣ και δεν πληρώνει κοινοχρηστα απο αποψη και ειναι στα δικαστηρια.

Τωρα αν σε μια πολυκατοικια κάθεται κάποιος και σπάει και βρωμιζει και δεν πληρώνει και δεν καθαριζει και τον αφηνουνε να μένει και δεν του μιλάνε εστω να δουνε ρε παιδι μου τι σκοπο έχει αυτος ο άνθρωπος ε τοτε αυτοι φταινε δεν φταιει αυτος. Μπορει μεσα απο τη συζητηση να δεχτει να πληρώσει την ζημια που αυτος έκανε να φέρει εναν μάστορα να την φτιάξει γιατι αποκλειεται αυτο; τι μου λες σε εφερα στο αμην και ιστοριες για αγριους :loltooth:


ένα αυτο δευτερον ο ένας ο ιδιοκτητης θα ενημερώσει τον άλλον ιδιοκτητη ξανα επανερχομαστε παλι σε αυτο που έγραψα πριν εγω δεν ξέρω τον ιδιοκτητη τον άλλον μπορει να τον ξέρει ο δικος μου να τον πάρει τηλέφωνο να συνενοηθει με τον ενοικιαστη του να φτιάξουνε την ζημια αν ειναι αυτος στην Ν.Ζηλανδια τοτε κάποιος αλλος ειναι εδω πισω και φροντιζει το σπιτι.


Πως ηρθε σε επικοινωνια με τον ενοικιαστη αυτος οταν ηταν στην Ν.Ζηλανδια;;; το κλειδι ποιος του τ έδωσε; δεν γινονται αυτα που λές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά για να κάνουν τα ενοίκια 500 ευρώ σημαίνει ότι ο κόσμος έχει να πληρώνει 500 ευρώ. Αλλιώς δε θα έκαναν τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πως ηρθε σε επικοινωνια με τον ενοικιαστη αυτος οταν ηταν στην Ν.Ζηλανδια;;; το κλειδι ποιος του τ έδωσε; δεν γινονται αυτα που λές.

Το διαμέρισμα το νοίκιασε μέσω airbnb (από όποιο μέρος του κόσμου έχει απλά ίντερνετ) και το κλειδί το έχει κανονίσει να το δίνει στον ενοικιαστή που έρχεται η γειτόνισσα. Btw έχω δει αγγελία σπιτιού που έχει στις προϋποθέσεις ο ενοικιαστής να έχει το κλειδί του κάτω διαμερίσματος και να πηγαίνει να το δίνει και να το παίρνει από τον βραχυπρόθεσμο ενοικιαστή airbnb!

Τέλος πάντων, δε θες να καταλάβεις τί σού λέω. Εσύ αν σού τύχει θα το λύσεις ως συνήθως με εξωστρέφεια (και ταχίνι :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Το διαμέρισμα το νοίκιασε μέσω airbnb (από όποιο μέρος του κόσμου έχει απλά ίντερνετ) και το κλειδί το έχει κανονίσει να το δίνει στον ενοικιαστή που έρχεται η γειτόνισσα. Btw έχω δει αγγελία σπιτιού που έχει στις προϋποθέσεις ο ενοικιαστής να έχει το κλειδί του κάτω διαμερίσματος και να πηγαίνει να το δίνει και να το παίρνει από τον βραχυπρόθεσμο ενοικιαστή airbnb!

Τέλος πάντων, δε θες να καταλάβεις τί σού λέω. Εσύ αν σού τύχει θα το λύσεις ως συνήθως με εξωστρέφεια (και ταχίνι :P).


Ποια γειτονισσα. Εγω δεν ξέρω καμια γειτονισσα. Εγω θέλω να δω τον ιδιοκτητη του σπιτιού και να υπογράψουμε επιτοπου τα συμβολαια. Δεν κάνω συμφωνιες με ανθρωπους φαντάσματα που ειναι απο Ν.Ζηλανδια. Οποιος κάνει τέτοια ειναι άξιος της μοιρας του και καλώς τα παθαινει.

Καταρχην για να δεις οτι τα θέτεις γενικά και αοριστα τα θέματα αυτά. Αν κάποιος ειναι τοσο κουκουρουκου που αφηνει τα κλειδιά στην γειτονισσα ή στον προηγουμενο ενοικιαστη καταρχην που ξέρει ο προηγουμενος ενοικιαστης αν εγω ειμαι αυτος που δηλώνω οτι ειμαι. Εγω δεν θα έδινα σε κανεναν τέτοιον το κλειδι γιατι αν γινοτανε μετά οποιαδηποτε φθορά η κλοπη εγω θα πηγαινα κατηγορουμενος.

Ναι απο συμφωνιες της πλάκας δεν καταλαβαινω ειναι αληθεια αυτο. Γιατι δεν θα τις υπέγραφα. Και αν εγω χρειαστω κάτι για το σπιτι ποιος θα μου το λύσει η γειτονισα που πηρε το κλειδι; αυτα δεν γινονται.

Η γειτονισσα .... μονο για καμια απροσδοκητη γνωριμια :loltooth: οχι για συμφωνιες! Αλλο οι συμφωνιες δεν μπλέκουμε το χαβαλέ με τις συμφωνιες. Οσο για το ταχινι ναι! Δυνατο οπλο :superman:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ποια γειτονισσα. Εγω δεν ξέρω καμια γειτονισσα. Εγω θέλω να δω τον ιδιοκτητη του σπιτιού και να υπογράψουμε επιτοπου τα συμβολαια. Δεν κάνω συμφωνιες με ανθρωπους φαντάσματα που ειναι απο Ν.Ζηλανδια. Οποιος κάνει τέτοια ειναι άξιος της μοιρας του και καλώς τα παθαινει.

Καταρχην για να δεις οτι τα θέτεις γενικά και αοριστα τα θέματα αυτά. Αν κάποιος ειναι τοσο κουκουρουκου που αφηνει τα κλειδιά στην γειτονισσα ή στον προηγουμενο ενοικιαστη καταρχην που ξέρει ο προηγουμενος ενοικιαστης αν εγω ειμαι αυτος που δηλώνω οτι ειμαι. Εγω δεν θα έδινα σε κανεναν τέτοιον το κλειδι γιατι αν γινοτανε μετά οποιαδηποτε φθορά η κλοπη εγω θα πηγαινα κατηγορουμενος.

Ναι απο συμφωνιες της πλάκας δεν καταλαβαινω ειναι αληθεια αυτο. Γιατι δεν θα τις υπέγραφα. Και αν εγω χρειαστω κάτι για το σπιτι ποιος θα μου το λύσει η γειτονισα που πηρε το κλειδι; αυτα δεν γινονται.

Πω ρε φίλε. Πραγματικά δε διαβάζεις. Η γειτόνισσα θα δώσει το κλειδί στον ενοικιαστή airbnb που ήρθε για 5 μέρες, όχι σε σένα. Ποια συμβόλαια θα υπογράψεις εσύ; Το airbnb δεν έχει συμβόλαια, γίνεται μέσω ίντερνετ, το έχεις καταλάβει αυτό; Πας, βρίσκεις το σπίτι που θες, κλείνεις τις μέρες που θα πας, πληρώνεις μέσω paypal και την τάδε ημερομηνία πας, σού δίνει κάποιος το κλειδί (πού ξέρεις αν είναι ο ιδιοκτήτης ή ο γείτονας ή ο μπαντζανάκης του ιδιοκτήτη; ) και μπαίνεις στο σπίτι, μένεις τις μέρες που έχεις πληρώσει και φεύγεις.

Εσύ σε αυτή την περίπτωση είσαι αυτός που μένει από κάτω ή από πάνω και έχεις κάνει συμβόλαιο ΜΕ ΑΛΛΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.

Τις ζημιές λοιπόν που θα κάνει ο airbnb ενοικιαστής, ποιος τις πληρώνει;

Αυτό ήταν η τελευταία διευκρίνιση, αν δεν κατάλαβες και τώρα, δεν έχω άλλο κάτι να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Πω ρε φίλε. Πραγματικά δε διαβάζεις. Η γειτόνισσα θα δώσει το κλειδί στον ενοικιαστή airbnb που ήρθε για 5 μέρες, όχι σε σένα. Ποια συμβόλαια θα υπογράψεις εσύ; Το airbnb δεν έχει συμβόλαια, γίνεται μέσω ίντερνετ, το έχεις καταλάβει αυτό; Πας, βρίσκεις το σπίτι που θες, κλείνεις τις μέρες που θα πας, πληρώνεις μέσω paypal και την τάδε ημερομηνία πας, σού δίνει κάποιος το κλειδί (πού ξέρεις αν είναι ο ιδιοκτήτης ή ο γείτονας ή ο μπαντζανάκης του ιδιοκτήτη; ) και μπαίνεις στο σπίτι, μένεις τις μέρες που έχεις πληρώσει και φεύγεις.

Εσύ σε αυτή την περίπτωση είσαι αυτός που μένει από κάτω ή από πάνω και έχεις κάνει συμβόλαιο ΜΕ ΑΛΛΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.

Τις ζημιές λοιπόν που θα κάνει ο airbnb ενοικιαστής, ποιος τις πληρώνει;

Αυτό ήταν η τελευταία διευκρίνιση, αν δεν κατάλαβες και τώρα, δεν έχω άλλο κάτι να πω.


Θα τις πληρώσει ο ιδιοκτητης που βάζει μέσα ολους αυτους τους άσχετους. Ηρεμα και ωραια. Εσυ αυτο μπορεις να το καταλαβεις;;; Το εγραψα και πριν εγω δεν ξέρω κανεναν απο αυτους ξέρω ΜΟΝΟ τον ιδιοκτητη του σπιτιού αυτου. Και αν δεν τον ξέρω εγω θα τον ξέρει ο δικος μου ιδιοκτητης. Σε κάθε περιπτωση εγω θα κοψω απο το ενοικιο που πληρώνω για να καθαριστει η σκάλα. Δικο τους προβλημα απο εκει και επειτα. Να ξέρεις.


Εγω κοροϊδο δεν ειμαι! Απο τις απροσδοκητες γνωριμιες (που δεν κυνηγάω γυναικες δεν θα κυνηγουσα γυναικες που δεν θέλουν ή δεν με εκτιμάνε .... μέχρι απο ενοικιασεις που νομιζει ο άλλος οτι θα πληρώσω εγω τα σπασμένα άλλων)


αυτη ειναι η τακτική μου σε ολους τους τομεις ακομα και στη δουλεια δεν δέχτηκα να κάνω δουλειά που άφηναν άλλοι. Τέλος. Θα μάθουμε σε αυτη τη χώρα να λειτουργουμε συλλογικά και μετα θα γκρινιάζουμε για τους υπολοιπους. Ειτε με το καλο ειτε με το άγριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τις ζημιές λοιπόν που θα κάνει ο airbnb ενοικιαστής, ποιος τις πληρώνει;

Έχω χρησιμοποιήσει το airbnb πολλές φορές, ΟΥΤΕ ΜΙΑ δεν είναι τον ιδιοκτήτη του ακινήτου. =)
Τις περισσότερες φορές, είχε μία μικρή θυρίδα με κωδικό έξω από την πόρτα, τον οποίο μας τον έστελνε με e-mail ή τηλεφωνικά, ανοίγαμε την θυρίδα, παίρναμε το κλειδί και τέλος.

Τώρα αναφορικά με τις ζημιές, ΑΝ αυτές γίνουν, γιατί δεν είναι κανόνας ότι θα μπει στο σπίτι πίθηκος και θα το αφήσει ... καλοκαιρινό, τότε ακολουθείς μία διαδικασία (φωτογραφίες κτλ) και σε περίπτωση που αρνηθεί να σε αποζημιώσει ο ενοικιαστής, σε αποζημιώνει η πλατφόρμα η ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Έχω χρησιμοποιήσει το airbnb πολλές φορές, ΟΥΤΕ ΜΙΑ δεν είναι τον ιδιοκτήτη του ακινήτου. =)
Τις περισσότερες φορές, είχε μία μικρή θυρίδα με κωδικό έξω από την πόρτα, τον οποίο μας τον έστελνε με e-mail ή τηλεφωνικά, ανοίγαμε την θυρίδα, παίρναμε το κλειδί και τέλος.

Τώρα αναφορικά με τις ζημιές, ΑΝ αυτές γίνουν, γιατί δεν είναι κανόνας ότι θα μπει στο σπίτι πίθηκος και θα το αφήσει ... καλοκαιρινό, τότε ακολουθείς μία διαδικασία (φωτογραφίες κτλ) και σε περίπτωση που αρνηθεί να σε αποζημιώσει ο ενοικιαστής, σε αποζημιώνει η πλατφόρμα η ίδια.


Ωραια λοιπον άρα το προβλημα λύθηκε ..... θα πάρουμε ενα τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη που ειναι στην Ν.Ζηλανδια. Και θα του πουμε μια και αποζημιωθηκε οτι πρέπει να μας δώσει ενα ποσο για να φτιάξουμε τις ζημιές. Και να πληρώσει και το μεριδιο που αναλογει στα κοινοχρηστα που δεν πλήρωσε ο άλλος ή μπορει να πληρωσε εγω δεν ξερω τις συμφωνιες τους εμας μας ενδιαφέρει η συμμετοχη του καθενος. Που ειναι το προβλημα ;


εγω δεν ξέρω ουτε air bnb ουτε αυτα τα κολπα που λένε και τις μεταξυ τους συμφωνιες. Αυτα τα συμφωνει ο ιδιοκτητης με τον ενοικιαστη που επιλέγει να βάζει μέσα στο σπιτι του και άρα αποδέχεται και το αναλογο ρισκο οταν οι συναλλαγές ειναι τυφλές και δεν βλέπεις τον άλλον γιατι πέρα απο τις μηχανές υπάρχει η προσωπική επαφη που δεν αντικαθισταται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Θα τις πληρώσει ο ιδιοκτητης που βάζει μέσα ολους αυτους τους άσχετους. Ηρεμα και ωραια. Εσυ αυτο μπορεις να το καταλαβεις;;; Το εγραψα και πριν εγω δεν ξέρω κανεναν απο αυτους ξέρω ΜΟΝΟ τον ιδιοκτητη του σπιτιού αυτου. Και αν δεν τον ξέρω εγω θα τον ξέρει ο δικος μου ιδιοκτητης. Σε κάθε περιπτωση εγω θα κοψω απο το ενοικιο που πληρώνω για να καθαριστει η σκάλα. Δικο τους προβλημα απο εκει και επειτα. Να ξέρεις.
Εσύ θεωρείς δίκαιο να πληρώσει ο ιδιοκτήτης του δικού σου σπιτιού ζημιές που έκανε ο ενοικιαστής άλλου ιδιοκτήτη; Αν ήσουν εσύ αυτός ο ιδιοκτήτης, θα έλεγες οκ;

Έχω χρησιμοποιήσει το airbnb πολλές φορές, ΟΥΤΕ ΜΙΑ δεν είναι τον ιδιοκτήτη του ακινήτου. =)
Τις περισσότερες φορές, είχε μία μικρή θυρίδα με κωδικό έξω από την πόρτα, τον οποίο μας τον έστελνε με e-mail ή τηλεφωνικά, ανοίγαμε την θυρίδα, παίρναμε το κλειδί και τέλος.

Τώρα αναφορικά με τις ζημιές, ΑΝ αυτές γίνουν, γιατί δεν είναι κανόνας ότι θα μπει στο σπίτι πίθηκος και θα το αφήσει ... καλοκαιρινό, τότε ακολουθείς μία διαδικασία (φωτογραφίες κτλ) και σε περίπτωση που αρνηθεί να σε αποζημιώσει ο ενοικιαστής, σε αποζημιώνει η πλατφόρμα η ίδια.
Τον ενοικιαστή πού τον βρίσκεις για να σε αποζημιώσει; Και πώς αποδεικνύεις οτι τις ζημιές τις έκανε αυτός ο ενοικιαστής; Μού φαίνεται πολύ κουφό να πληρώσει η πλατφόρμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τον ενοικιαστή πού τον βρίσκεις για να σε αποζημιώσει; Και πώς αποδεικνύεις οτι τις ζημιές τις έκανε αυτός ο ενοικιαστής; Μού φαίνεται πολύ κουφό να πληρώσει η πλατφόρμα.
Τα στοιχεία του ενοικιαστή τα έχεις. Στέλνεις e-mail, βγάζεις φωτογραφίες τον χώρο με τις ζημιές, τις επισυνάπτεις στο e-mail.

Μάλιστα, στην σελίδα της airbnb αναφέρει την πολιτική και την εγγύηση που προσφέρει η ίδια η εταιρεία. Επειδή έχω περιστατικό στον κύκλο μου με ζημιά που έγινε σε έναν καναπέ, ο ενοικιαστής έκανε την πάπια αλλά η εταιρεία ανέλαβε κανονικά την ευθύνη και αποζημίωσε την φίλη μου μια χαρά.

Κοιτάξτε το και από την ανάποδη πλευρά. Εσύ σαν εταιρεία παρέχεις μία υπηρεσία: Θες να έχεις στο site σου ποιοτικά καταλύματα και ικανοποιημένους hosts γιατί από αυτούς βγάζεις χρήματα. Δεν θα κάνει τσιγκουνιές η εταιρεία ρισκάροντας αρνητική δημοσιότητα και καταλύματα να αποσύρονται. ;-)

Ωραια λοιπον άρα το προβλημα λύθηκε ..... θα πάρουμε ενα τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη που ειναι στην Ν.Ζηλανδια. Και θα του πουμε μια και αποζημιωθηκε οτι πρέπει να μας δώσει ενα ποσο για να φτιάξουμε τις ζημιές. Και να πληρώσει και το μεριδιο που αναλογει στα κοινοχρηστα που δεν πλήρωσε ο άλλος ή μπορει να πληρωσε εγω δεν ξερω τις συμφωνιες τους εμας μας ενδιαφέρει η συμμετοχη του καθενος. Που ειναι το προβλημα ;


εγω δεν ξέρω ουτε air bnb ουτε αυτα τα κολπα που λένε και τις μεταξυ τους συμφωνιες. Αυτα τα συμφωνει ο ιδιοκτητης με τον ενοικιαστη που επιλέγει να βάζει μέσα στο σπιτι του και άρα αποδέχεται και το αναλογο ρισκο οταν οι συναλλαγές ειναι τυφλές και δεν βλέπεις τον άλλον γιατι πέρα απο τις μηχανές υπάρχει η προσωπική επαφη που δεν αντικαθισταται.


Δεν καταλαβαίνω αν απευθύνεσαι σε εμένα ή αν όχι, sorry! =)

Εγώ επειδή έχω χρησιμοποιήσει την πλατφόρμα αρκετές φορές, επειδή λόγω του μέρους από όπου κατάγομαι έχουμε ΠΟΛΛΑ παραδείγματα που μισθώνουν με αυτό τον τρόπο διαμερίσματα και σπίτια, είπα κάποια πράγματα που με βεβαιότητα γνωρίζω. Αν δεν ξέρεις για την πλατφόρμα όπως λες παραπάνω, και επειδή το θέμα απευθύνεται στις επιπτώσεις που αυτή φέρει, θα πρότεινα μία αναζήτηση στο google.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Εσύ θεωρείς δίκαιο να πληρώσει ο ιδιοκτήτης του δικού σου σπιτιού ζημιές που έκανε ο ενοικιαστής άλλου ιδιοκτήτη; Αν ήσουν εσύ αυτός ο ιδιοκτήτης, θα έλεγες οκ;


Τον ενοικιαστή πού τον βρίσκεις για να σε αποζημιώσει; Και πώς αποδεικνύεις οτι τις ζημιές τις έκανε αυτός ο ενοικιαστής; Μού φαίνεται πολύ κουφό να πληρώσει η πλατφόρμα.


Και τι θα κάνω δηλαδη θα πληρώσω εγω το τζάμι που έσπασε ο άλλος που νοικιαζε το σπιτι;;; με λιγα λογια δηλαδη ολοι ευχαριστημένοι και ο ιδιοκτητης που πηρε καθαρο κέρδος και ο ενοικιαστης που εξαφανιστηκε και δεν πληρωσε την ζημιά.

Ας τα βρουν οι ιδιοκτητες μεταξυ τους εγω ξέρω τον ιδιοκτητη που μου νοικιασε το σπιτι μαζι του ηρθα σε επικοινωνια αυτος δεν πρέπει να μου λυσει το προβλημα θα πληρωσω εγω για ζημιές αλλου; εσυ αν θες για να μην τσακωθεις κάνε το. Εγω δεν θα το εκανα.


Στην περιπτωση που θα πληρώσει ο δικος μου ιδιοκτητης τοτε θα ειναι εκτεθειμενος ο άλλος σε αυτον γιατι ουσιαστικά εκεινος πρέπει να τον πληρώσει και οχι εγώ. Και εγω κάποια στιγμη θα φυγω αυτοι εκει θα ειναι μονιμοι αν τον συμφέρει τον ιδιοκτητη που νοικιαζει με Air bnb να έχει τέτοιον ανοιχτο λογαριασμο με τον άλλον ιδιοκτητη προβλημα του. Εγω παντως δεν θα γινω το κοροϊδο για να γλιτώσουν αυτοι την χασούρα.


Σου λεω την ιδια εξηγηση έκανα και στον δικο μου. Εγω δεν τον ξερω του λεω τον ενοικιαστη του εκανα 3 νυξεις για το πετρελαιο βλέπω αργει... θέλω να βάλω καινουργιο. Θα σου δωσω μειωμένο ενοικιο.



Δεν θα πληρωνω εγω τις βλακειες των άλλων κάναμε μια συμφωνια. Στην συμφωνια αυτη δεν γραφει πουθενα οτι εγω θα πληρώνω και τα κοινοχρηστα των αφερεγγυων , τα αφαιρω απο σενα και βρες εσυ την άκρη μετά. Μοιραστειτε την χασουρα στην τελική ή κρατησε του τα απο την εγγυηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια γιατι οι τραγικες λογικες με φορους και νομοθεσια κατα airbnb, πραγματικα? Γιατι να μην χτιζονται περισσοτερα σπιτια, ετσι ωστε να εχεις προσφορα και για το bnb αλλα και τα ενοικιαζομενα?


Ναι, αλλά το airbnb χρειάζεται και regulation, ειδαλλιώς ποιος ξέρει πότε η αγορά θα ισορροπίσει.

'Αμεσα και έμμεσα η ελληνική οικονομία πτοείται πολύ απ' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Ναι, αλλά το airbnb χρειάζεται και regulation, ειδαλλιώς ποιος ξέρει πότε η αγορά θα ισορροπίσει.

'Αμεσα και έμμεσα η ελληνική οικονομία πτοείται πολύ απ' αυτό.
Και που ξερει ο καλος νομοθετης που ειναι το σημειο ισορροπιας της οικονομιας, οχι μονο σημερα, αλλα και μακροπροθεσμα? Αυτα ειναι θεματα προσφορας-ζητησης, οχι εξισωσεις προς επιλυση. Οσο υπαρχει ζητηση, που φαινεται απο την τιμη, θα υπαρχει και προσφορα

Δεν χρειαζεται να θυσιαστει ο ενοικιαστης ή ο ιδιοκτητης που θελει να μετατρεψει το διαμερισμα σε bnb, ας μην κανουνμε το κανιβαλιστικο fixed pie fallacy.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@dreamweaver
Ενδεχόμενο Α: Το airbnb τρώει regulate και περιορίζεται στις πολύ τουριστικές περιοχές - στις υπόλοιπες απαγορεύεται. Οι ιδιοκτήτες τρώνε σίγουρα μια ήττα και συνολικά μιλώντας λίγα λεφτά "χάνονται". Να σημειώσω πως αναφέρομαι στα χρήματα που χάνονται για την Ελλάδα, η ζημιά του κινέζου και του ευρωπαίου που έχασε χρήματα δε με απασχολεί ιδιαίτερα, καθώς εννοείται πως γνώμονας μας είναι η ελληνική οικονομία.

Ενδεχόμενο Β: Το airbnb δεν τρώει regulate και αφήνουμε όλη την αγορά ενοικίων να εξισορροπηθεί οργανικά. Υπάρχει σαφέστατα περίπτωση πριν τα πράγματα "ισορροπήσουν"η κατάσταση με τα νοίκια να χειροτερέψει τόσο που επαγγελματίες/φοιτητές και λοιποί δε μπορούν να βρουν σπίτι στο κέντρο ή κοντά στο κέντρο όπως ήδη γίνεται σχεδόν. Δεδομένου πως η Αθήνα είναι το οικονομικό κέντρο της Ελλάδας αυτό θα έχει καταστροφικές συνέπειες για την οικονομία - απλά θα συμβεί με *έμμεσο* τρόπο.

--

Το Α είναι αρκετά πιθανό, αλλά η ζημιά μικρή.

Το Β είναι πολύ λιγότερο πιθανό, αλλά η ζημιά που θα προκαλέσει είναι καταστροφική.

Το μόνο που λέω είναι πως το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι η ελλάδα να παίζει με τη φωτιά οικονομικά μιλώντας. Η αποφυγή πολύ μικρών πιθανοτήτων που όμως έχουν καταστροφικές συνέπειες είναι απολύτως απαραίτητα για μια χώρα όπως είναι για μια hedge fund.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
@dreamweaver
Ενδεχόμενο Α: Το airbnb τρώει regulate και περιορίζεται στις πολύ τουριστικές περιοχές - στις υπόλοιπες απαγορεύεται. Οι ιδιοκτήτες τρώνε σίγουρα μια ήττα και συνολικά μιλώντας λίγα λεφτά "χάνονται". Να σημειώσω πως αναφέρομαι στα χρήματα που χάνονται για την Ελλάδα, η ζημιά του κινέζου και του ευρωπαίου που έχασε χρήματα δε με απασχολεί ιδιαίτερα, καθώς εννοείται πως γνώμονας μας είναι η ελληνική οικονομία.

Ενδεχόμενο Β: Το airbnb δεν τρώει regulate και αφήνουμε όλη την αγορά ενοικίων να εξισορροπηθεί οργανικά. Υπάρχει σαφέστατα περίπτωση πριν τα πράγματα "ισορροπήσουν"η κατάσταση με τα νοίκια να χειροτερέψει τόσο με τα νοίκια που επαγγελματίες/φοιτητές και λοιποί δε μπορούν να βρουν σπίτι στο κέντρο ή κοντά στο κέντρο όπως ήδη γίνεται σχεδόν. Δεδομένου πως η Αθήνα είναι το οικονομικό κέντρο της Ελλάδας αυτό θα έχει καταστροφικές συνέπειες για την οικονομία - απλά θα συμβεί με *έμμεσο* τρόπο.

--

Το Α είναι αρκετά πιθανό, αλλά η ζημιά μικρή.

Το Β είναι πολύ λιγότερο πιθανό, αλλά η ζημιά που θα προκαλέσει είναι καταστροφική.

Το μόνο που λέω είναι πως το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι η ελλάδα να παίζει με τη φωτιά οικονομικά μιλώντας. Η αποφυγή πολύ μικρών πιθανοτήτων που όμως έχουν καταστροφικές συνέπειες είναι απολύτως απαραίτητα για μια χώρα όπως είναι για μια hedge fund.
Κοιτα, τωρα που καταλαβα καλυτερα τι εννοειες, θα συμφωνουσα μαζι με την λογικη οτι οκ, θα περασει καποιος καιρος μεχρι να χτιστουν νεα σπιτια και μεχρι να γινει αυτο θα πεφτει λιγο αγγουρι. Αλλα, αφενως μονο και μονο το prospect νεων σπιτιων θα επηρεασει τις τιμες, αφετερου διρθωνεις ενα προβλημα μετα απο καποιο καιρο, εννοειται οτι ακομα και η καλη λυση θα πονεσει καθως στο ενδιαμεσο ειχε πολλες τεχνητες ανισορροπιες. Μια ενδιαμεση και στραβη λυση θα ηταν να περιορισεις το bnb για καποιο καιρο και μετα να το αφησεις τελειως ελευθερο μετα απο πχ 4 χρονια ετσι ωστε στο ενδιαμεσο να χτιστει κανενα σπιτι. Αν και ρεαλιστικα το ελληνικο κρατος απλα θα το απαγορευσει μονιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια ενδιαμεση και στραβη λυση θα ηταν να περιορισεις το bnb για καποιο καιρο και μετα να το αφησεις τελειως ελευθερο μετα απο πχ 4 χρονια ετσι ωστε στο ενδιαμεσο να χτιστει κανενα σπιτι. Αν και ρεαλιστικα το ελληνικο κρατος απλα θα το απαγορευσει μονιμα


Ναι αυτό πιστεύω πως είναι απαραίτητο.

Εκεί άλλωστε διαφοροποιείται η αυστριακή μέθοδος στην οικονομία από την κλασσική - στην αποφυγή "βαρεών" βραχυπρόθεσμων δυσκολιών(που εν προκειμένω πιστεύω πως εμπεριέχουν μεγάλα ρίσκα) με αντάλλαγμα την ελάττωση της ταχύτητας της μακροπρόθεσμης ευημερίας. Συχνά είναι ένα αναγκαίο κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν το κέντρο γίνει μη βιώσιμο λόγο ενοικίων για επαγγελματίες και φοιτητές τότε ας φύγουν από το κέντρο. Το ότι σε μια χώρα 10 εκ τα μισά ζούνε στην Αθήνα είναι αρκετά καρκινικό από μόνο του. Το να ξαναδουλέψει ο οικοδομικός τομέας που είναι νεκρός από το 2009, δηλαδή περίπου 200 επαγγέλματα μου φαίνεται πιο σημαντικό από το να μπορούν να ζουν σαν ποντίκια στο κέντρο 5 εκατομμύρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αν το κέντρο γίνει μη βιώσιμο λόγο ενοικίων για επαγγελματίες και φοιτητές τότε ας φύγουν από το κέντρο. Το ότι σε μια χώρα 10 εκ τα μισά ζούνε στην Αθήνα είναι αρκετά καρκινικό από μόνο του. Το να ξαναδουλέψει ο οικοδομικός τομέας που είναι νεκρός από το 2009, δηλαδή περίπου 200 επαγγέλματα μου φαίνεται πιο σημαντικό από το να μπορούν να ζουν σαν ποντίκια στο κέντρο 5 εκατομμύρια.


Δεν είναι 5 εκατομμύρια μόνο στο κέντρο γιατί δεν υπάρχουν δομές να φιλοξενήσουν τέτοιο αριθμό κατοίκων ο αριθμός αυτός αφορά το σύνολο της Αττικής σε δυτικά/βόρεια/νότια προάστια και κέντρο αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Που να χτιστούν σπίτια Dreamweaver, δεν χτίζεται τίποτα και πουθενά. Εδώ πάει να γίνει κάτι αξιοπρεπές με το ελληνικό και βλέπεις παντού ξέρεις ποιους να προσπαθούν να το σαμποτάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top