Παραιτήθηκε από την θέση του στην Apple ο Steve Jobs

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
αλλα windows ειναι το λειτουργικο.. οχι ολος ο υπολογιστης
δλδ δεν μπορει ενα mac να αναβαθμιστει με καινουρια ram πχ;;;;

αυτη ειναι η τεραστια εκνευριστικη διαφορα για μενα στα mac ,δεν μπορω να την χωνεψω με τιποτα..

αυτο το πιστευε και μη ερευνα,,και πληρωνε ..
δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα...


γενικα οι περισσοτεροι κομπιουτεραδες που τους αρεσει να αλλαζουν τα παντα στο μηχανημα τους,,και να το ψαχνουν..ετσι σκεφτονται συνηθως..

ειναι ο λογος που δεν θα επαιρνα ποτέ κονσολα παιχνιδιων xbox που ειναι εας απαρχαιωμενος υπολογιστης ουσιαστικα κλειδωμενος. και ειμαι pcας..

δεν γουσταρω να μπαινω σε τετοια λουκια..
καλα σε αυτο ειμαστε απολυτως συμφωνοι φιλε Αγγελε.-(κυριως με το playstasion 3,ενα μετριο pc με linux-yellow dog-εγκατεστημενα...

αλλα ο ανθρωπος ειναι ενα μυαλο σιγουρα,,ενα ιστορικο προσωπο για τους υπολογιστες..
μαζι με τον gates ο jobs καινοτομησε στα hardware περισσοτερο:whistle:

προσωπικα ομως περισσοτερο χρησιμος μου φαινεται ο bill gates γιατι δεν ειναι ελιτιστης αλλα ολοι χρησιμοποιουμε τα προιοντα του..
ναι καλα οκ εχεις κανει και αυτος μονωπολιο αλλα μεχρι ενα σημειο τα mac σε ορισμενα θεματα ειναι πολυ χειροτερα...

Αλλά όσο αφορά το Iphone και το Ipad τα θεωρώ απλά πολύ μπροστά από τα άλλα ως προς το λειτουργικό
τι περισσοτερο εχουν δλδ οχι απο τα symbian αλλα απο τα android???(που ειναι και ανοιχτος κωδικας;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δλδ δεν μπορει ενα mac να αναβαθμιστει με καινουρια ram πχ;;;;
απο οτι βλεπω γινεται.

αλλα καρτα γραφικων,επεξεργαστη?και αλλα δεν νομιζω να αλλαζουν ευκολα..

εκνευριζομαι κυριως οταν το κλειδωμα στο υλικο πχ ή η ασυμβατοητα δεν ειναι λογω πραγματικης διαφορετικης-και καλυτερης μπορει-λειτουργιας ή τεχνολογιας αλλα καθαρα λογω μαρκετινγκ με ενα ειδικο τσιπακι πχ..


εκει τα παιρνω τελειως..και βριζω..:mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
απο οτι βλεπω γινεται.
εχει διαφορετικη ram ή ιδια με ενα αλλο οποιοδηποτε laptop???(εννοω ειδικα εξαρτηματα apple only???)

αλλα καρτα γραφικων,επεξεργαστη?και αλλα δεν νομιζω να αλλαζουν ευκολα..
χμ ενδιαφερον:clapup::clapup::clapup:εγω ξερω οτι σιγουρα δεν παιρνει καινουρια μπαταρια διοτι ειναι ενσωματομενη ή κατι τετοιο....

εκνευριζομαι κυριως οταν το κλειδωμα στο υλικο πχ ή η ασυμβατοητα δεν ειναι λογω πραγματικης διαφορετικης-και καλυτερης μπορει-λειτουργιας ή τεχνολογιας αλλα καθαρα λογω μαρκετινγκ με ενα ειδικο τσιπακι πχ..
συμφωνω απολυτως μαζι σου φιλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Ο τίτλος είναι λάθος...Δεν παραιτήθηκε απο την Apple. Παραιτήθηκε από την θέση του ως Διευθύνων Σύμβουλος. Την θέση του την πήρε ο Τim Cook ο οποίος μέχρι τώρα ήταν Γενικος Διευθυντής Επιχειρήσεων (COO) και ο Steve Jobs εξελέγει πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ναι καλα οκ εχεις κανει και αυτος μονωπολιο αλλα μεχρι ενα σημειο τα mac σε ορισμενα θεματα ειναι πολυ χειροτερα...

τι περισσοτερο εχουν δλδ οχι απο τα symbian αλλα απο τα android???(που ειναι και ανοιχτος κωδικας;))

Tα κάνεις όλα με το ένα χέρι με λίγες κινήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Tα κάνεις όλα με το ένα χέρι με λίγες κινήσεις.


Επαναδιατύπωση: ευτυχώς για τον χρήστη, αυτό του αφήνει το ένα χέρι ελεύθερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Νταξ, ο μέσος χρήστης, δεν χρειάζεται περισσότερα πλην από το δεξί χέρι του. :P

Κάντε ένα πειραμα βάλτε ένα δίχρονο να παίξει με το iphone ή με το Ipad τα καταφέρνει μια χαρά.

Κάντε το ίδιο με ένα android κινητό ή με ένα symbian δε μπορεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Tα κάνεις όλα με το ένα χέρι με λίγες κινήσεις.

ε οκ αυτο δεν αποτελει επιχείρημα,ειναι υποκειμενικο:whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ε οκ αυτο δεν αποτελει επιχείρημα,ειναι υποκειμενικο:whistle::P

Mα απάντησε γιατί τα προιόντα έχουν μεγαλύτερη επιτυχία από τα άλλα και η απάντηση είναι ότι είναι απλά στην χρήση.

:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
1.ενδιαφερον videos...
2.ειναι θεμα marketing,γιατι ολοι σχεδον εχουν iphone???ειναι τοσο καλυτερα απο τα sony???(οχι...και δεν ειναι και φτηνότερα:whistle:)
3.ειναι κυριως μοδα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
α.μπραβο..

αλλα δοξα τω θεω η πλειοψηφια του κοσμου των πελατων και αγοραστων ειναι ψιλοασχετοι με την τεχνολογια,,και τους ενδιαφερει συχνα περισσοτερο το χρωμα να ταιριαζει με την τσαντα,παρα τι δυνατοτητες εχει

πώς λεμε burbery,prada?

ε,,Ipad ipod apple.. I στο διαολο πια.:mad:


αντε παλι,εκνευριστικα παλι:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κάντε ένα πειραμα βάλτε ένα δίχρονο να παίξει με το iphone ή με το Ipad τα καταφέρνει μια χαρά.

Κάντε το ίδιο με ένα android κινητό ή με ένα symbian δε μπορεί

Εγω στα 4 μου ηξερα να αναψω την Amiga του ξαδερφου μου, να βαλω οπια δισκετα ηθελα και να παιξω, και μετα να την κλεισω παλι, και μιλαμε για λειτουργικα συστιματα του 1988....
Το θεμα δεν ειναι αν μπορει να το χειριστει ενα 2χρονο που στην τελικη δεν εχει και κατι να κανει με ενα iphone η ενα ipad, το θεμα ειναι αυτα που κανιε και ο τροπος που τα κανει να εχουν νοημα. Και αν ειναι να μου καιγετε ο σκληρος επειδη το μεγαφωνο ητανε πολυ κοντα, η να πρεπει να μαθω να κραταω το κινιτο μου σαν καραγκιοζης για να μην χανω το σημα προτιμω κατι με λιγοτερη μουρη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και αν ειναι να μου καιγετε ο σκληρος επειδη το μεγαφωνο ητανε πολυ κοντα, η να πρεπει να μαθω να κραταω το κινιτο μου σαν καραγκιοζης για να μην χανω το σημα

τι εννοεις..?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγω στα 4 μου ηξερα να αναψω την Amiga του ξαδερφου μου, να βαλω οπια δισκετα ηθελα και να παιξω, και μετα να την κλεισω παλι, και μιλαμε για λειτουργικα συστιματα του 1988....
Το θεμα δεν ειναι αν μπορει να το χειριστει ενα 2χρονο που στην τελικη δεν εχει και κατι να κανει με ενα iphone η ενα ipad, το θεμα ειναι αυτα που κανιε και ο τροπος που τα κανει να εχουν νοημα. Και αν ειναι να μου καιγετε ο σκληρος επειδη το μεγαφωνο ητανε πολυ κοντα, η να πρεπει να μαθω να κραταω το κινιτο μου σαν καραγκιοζης για να μην χανω το σημα προτιμω κατι με λιγοτερη μουρη....

Ένα σωρο πτογράμματα έχουν τα ipad και τα Iphone Με παιχνίδια Και εφαρμογές προσχολικής ηλικίας. :hmm:

Έπισαςς το νόσημα η amiga ήταν πολύ απλή για την εποχή της για αυτό ξεπέρασε σε πωλήσεις τα τότε pc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
εκνευριζομαι κυριως οταν το κλειδωμα στο υλικο πχ ή η ασυμβατοητα δεν ειναι λογω πραγματικης διαφορετικης-και καλυτερης μπορει-λειτουργιας ή τεχνολογιας αλλα καθαρα λογω μαρκετινγκ με ενα ειδικο τσιπακι πχ..

εκει τα παιρνω τελειως..και βριζω..:mad::P
Εγώ δεν είμαι κομπιουτερού αλλά καταλαβαίνω αυτούς που δεν γουστάρουν την apple γιατί δεν μπορούν να "πειράξουν" διάφορα στον υπολογιστή.
Όμως η φιλοσοφία των windows και η φιλοσοφία του εύκολου multitasking "εφευρέθηκαν" από την apple όταν ακόμα στα pc δουλεύαμε με dos και κανένας τυχαίος δεν μπορούσε να χρησιμοποιήσει υπολογιστές. Και βρήκε εφαρμογή γιατί ακριβώς έκανε τον κάθε άσχετο απο υπολογιστές να τους χρησιμοποιήσει για να διευκολύνει την δική του δουλειά που ΔΕΝ ήταν οι υπολογιστές.
Και αυτή η νοοτροπία να φτιάχνεις τα προγράμματα σου με την λογική του κάθε επαγγέλματος και όχι να απαιτείς από τους άλλους να μάθουν τα μυστικά του υπολογιστή έκανε τόσο πετυχημένη την apple στους επαγγελματικούς χώρους του τύπου ηχοληψία, σχεδιο/τέχνες/αφίσσα....
Επίσης από όσο ξέρω από τους τύπους, συνήθως ξένους, που χρησιμοποιούν apple η αξιοπιστία των μηχανημάτων και των προγραμμάτων της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
τι εννοεις..?:worry:

https://www.wired.com/epicenter/2010/07/apple-claims-iphone-signal-loss-is-software-mirage/

Παρομοιος σε καπιο macbook νομιζω, ισως ητανε και imac, το ηχειο ητανε πολυ κοντα στον σκληρο με αποτελεσμα καπιοι πελατες να εχουν προβλημα με τα δεδομενα τους...

Το στυλ πληρωνετε με τεχνικα προβληματα καμια φορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ανήκω στην μερίδα του κόσμου που είναι στην μέση. Αντιπαθώ την apple λόγω της τακτικής που ακολουθεί, αλλά μου αρέσουν τα προϊόντα της (έχω μάλιστα 1 ipod shuffle 1st gen, 1 ipod classic 1st gen, 1 ipod nano 2nd gen, 1 ipod touch 3rd gen, 1 iphone 4). Ως κατασκευή μου αρέσουν πάρα πολύ. Αλλά μόνο αυτό. Δεν τα θεωρώ καινοτομία (με εξαίρεση τα mp3 players της).

To iphone δεν θεωρώ ότι έφερε επανάσταση στον χώρο τον κινητών. Θεωρώ ότι είναι η φυσική εξέλιξη του PDA. Όποιος είχε PDA (πχ palm) παλαιότερα ξέρει καλά τι εννοω.


είμαι περίεργη να δω το graph με τις πωλήσεις μετά το fire sale του hp touchpad :lol: btw αν ξέρετε που μπορώ να το αγοράσω lemmie know.

Άγγελε!

Ναι πράγματι υπήρχαν κινητά αφής πριν το iPhone, για παράδειγμα το πρώτο μου τέτοιο κινητό ήταν το Qtek 2020 και μάλιστα και πριν από αυτό υπήρχαν και άλλα. Το ίδιο και με τα tablets. Μάλιστα ίσως από τους πρώτους εμπνευστές ενός tablet να ήταν ο Kubrik. Αυτό όμως δεν λέει κάτι...

Καταρχάς αν νομίζεις ότι το θέμα είναι θέμα αντιγραφής γιατί δεν κάνεις και εσύ το ίδιο; Θα γίνεις πλούσιος! Πάρε κάποιο υπάρχον αντικείμενο και βελτιστοποίησε το. Θα βγάλεις πολλά λεφτά! Και ναι αυτό είναι καινοτομία. Έξαλλου τα πάντα γύρω μας είναι χτισμένα από μικρά τουβλάκια υπάρχουσας γνώσης. Για παράδειγμα μια λάμπα, τι είναι; Κάποιος άλλος σκέφτηκε το γυαλί, κάποιος άλλος σκέφτηκε το ρεύμα, κάποιος άλλος πρόσεξε ότι αν περάσει ρεύμα μέσα από κάποια υλικά αυτά "φωτίζονται" κτλ κτλ. Θες να μου πεις αν ήσουν εσύ ο Έντισον δεν θα ένιωθες καινοτόμος και εφευρέτης;

Καινοτομία δεν είναι αυτό που έκανε η apple. Ήταν τύχη και άριστο marketing. Θυμάμαι τo sony clie peg sj22 που πρωτοαγόρασα το 2003. Είχε apps, διάβαζα pdfs, έπαιζα παιχνίδια, έγραφα κείμενα στο word και έβλεπα/επεξεργαζόμουν φωτογραφίες, κτλ - είχε οθόνη αφής και έπαιρνε memory stick. Μετά πήρα ένα palm, το treo 650... είχε οθόνη αφής, πληκτρολόγιο, έπαιρνε memory card, και φυσικά είχε και αυτό apps. Τα χρόνια πέρασαν και έβγαλε η apple το δικό της pda/smartphone. Επειδή όμως η apple έγινε μόδα κυρίως με το ipod, αυτό την βοήθησε πάρα πολύ να πετύχει στην αγορά κινητής τηλεφωνίας. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα άλλα τηλέφωνα, tablets, κτλ είναι υποδεέστερα. Προσωπικά το iOS το βρίσκω πολύ χειρότερο του webOS. Το webOS έχει πολύ καλύτερο multitasking από το iOS. Το mac os x το βρίσκω επίσης πιο άσχημο από το linux και το kde ή το gnome 3. Δες το μερίδιο που έχει στην αγορά το linux. Βρίσκεται στον πάτο. Ο λόγος δεν είναι επειδή είναι χειρότερο (που δεν είναι) αλλά επειδή δεν το γνωρίζει ο κόσμος και δεν το έχει χρησιμοποιήσει.

Η μόνη καινοτομία που πιστεύω ότι έφερε η apple ήταν τα mp3 players της. Ειδικά το ipod classic έφερε τα πάνω κάτω!

Όσο για τον Jobs, ελπίζω ο άνθρωπος να είναι καλά στην υγεία του και να ξεπεράσει τα προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζει. Όσο και αν διαφωνώ με κάποιες τακτικές της apple, αναγνωρίζω το έργο του Jobs και του εύχομαι τα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κάντε ένα πειραμα βάλτε ένα δίχρονο να παίξει με το iphone ή με το Ipad τα καταφέρνει μια χαρά.

Κάντε το ίδιο με ένα android κινητό ή με ένα symbian δε μπορεί
Mάλλον εγώ είμαι λιγότερο έξυπνη κι από δίχρονο γιατί με τα iphone δεν βγάζω ποτέ καμία άκρη και καταλήγω να βρίζω, ενώ για το android που έχω, δεν διάβασα ποτέ τίποτα και μου φαίνεται άκρως λειτουργικό κι εξυπηρετικό! Και το αυτό ισχύει και με τους υπολογιστές mac: πάνω από μισή ώρα δεν αντέχω να ψάχνω για να βρω το πιο αυτονόητο για τα windows πράγμα! Tι να πω! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καινοτομία δεν είναι αυτό που έκανε η apple. Ήταν τύχη και άριστο marketing. Θυμάμαι τo sony clie peg sj22 που πρωτοαγόρασα το 2003. Είχε apps, διάβαζα pdfs, έπαιζα παιχνίδια, έγραφα κείμενα στο word και έβλεπα/επεξεργαζόμουν φωτογραφίες, κτλ - είχε οθόνη αφής και έπαιρνε memory stick. Μετά πήρα ένα palm, το treo 650... είχε οθόνη αφής, πληκτρολόγιο, έπαιρνε memory card, και φυσικά είχε και αυτό apps. Τα χρόνια πέρασαν και έβγαλε η apple το δικό της pda/smartphone. Επειδή όμως η apple έγινε μόδα κυρίως με το ipod, αυτό την βοήθησε πάρα πολύ να πετύχει στην αγορά κινητής τηλεφωνίας. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα άλλα τηλέφωνα, tablets, κτλ είναι υποδεέστερα. Προσωπικά το iOS το βρίσκω πολύ χειρότερο του webOS. Το webOS έχει πολύ καλύτερο multitasking από το iOS. Το mac os x το βρίσκω επίσης πιο άσχημο από το linux και το kde ή το gnome 3. Δες το μερίδιο που έχει στην αγορά το linux. Βρίσκεται στον πάτο. Ο λόγος δεν είναι επειδή είναι χειρότερο (που δεν είναι) αλλά επειδή δεν το γνωρίζει ο κόσμος και δεν το έχει χρησιμοποιήσει.

Η μόνη καινοτομία που πιστεύω ότι έφερε η apple ήταν τα mp3 players της. Ειδικά το ipod classic έφερε τα πάνω κάτω!

Όσο για τον Jobs, ελπίζω ο άνθρωπος να είναι καλά στην υγεία του και να ξεπεράσει τα προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζει. Όσο και αν διαφωνώ με κάποιες τακτικές της apple, αναγνωρίζω το έργο του Jobs και του εύχομαι τα καλύτερα.
Το app store γιατί δεν το αναφέρεις; Θυμάμαι πόσο πονοκέφαλο είχα να βρω κάποια εφαρμογή. Αν και κάποια στιγμή στιγμή αγόραζα κυρίως από μια σελίδα (δεν θυμάμαι ποια το όνομα της). Τις προβληματικές εφαρμογές γιατί δεν τις αναφέρεις; Θυμάμαι μια φορά που μια εφαρμογή έκανε τόσες πολλές εγγραφές στην SD που μου την έκαψε, κράταγε logs με συχνότητα 1sec.

Τον browser; Γιατί πότε κάνεις δεν είχε φτιάξει έναν browser ισάξιο με desktop; Ευτυχώς κάποια στιγμή ήρθε ο Opera Mobile.

Τόσο δύσκολο ήταν να φτιάξουν ένα UI κατάλληλο για δάχτυλα; Ο κόσμος χρησιμοποιεί το κινητό εν ώρα κίνησης. Κινητό είναι! Ήταν αδύνατον να γράψεις ένα sms ενώ πχ περπατάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top