Eurovision 2019

Ποια χώρα πιστεύετε ότι θα κερδίσει;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)
  • Ολλανδία

    Ψήφοι: 4 28.6%
  • Ρωσία

    Ψήφοι: 2 14.3%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ιταλία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κύπρος

    Ψήφοι: 1 7.1%
  • Ελλάδα

    Ψήφοι: 4 28.6%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ισλανδία

    Ψήφοι: 2 14.3%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 1 7.1%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ανασκόπηση φετινής Eurovision

  1. Μέτρια η εμφάνιση της Ντούσκα, ενώ το τραγούδι ήταν κάπως συμπαθητικό το όλο στήσιμο και η σκηνική παρουσία δεν άρμοζε με την φιλοσοφία του θεσμού των τελευταίων ετών.

  2. Η ψηφοφορία των επιτροπών ξεκάθαρα είχε πολιτική χροιά, μεγάλο φάουλ.

  3. Για άλλη μια φορά αποδοκιμασίες στην ανταλλαγή 12ριών με Κύπρο ενώ οι Σκανδιναβικές χώρες επανειλλημένα κάνουν τα ίδια και χειρότερα...η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο.

  4. Η Φουρέιρα προορίζεται ξεκάθαρα για διεθνή καριέρα.

  5. Η εμφάνιση της Μαντόνα άστοχη τελείως, εμφανίστηκε απονευρωμένη και χωρίς διάθεση παρά το εκατομμύριο που τσέπωσε.

  6. Η 21η θέση αντικατοπτρίζει πλήρως την προσπάθεια μας θαρρώ, τα τελευταία χρόνια μετά τις απανωτές αποτυχίες έχει χαθεί παλιά η αίγλη του διαγωνισμού και αν δεν γίνουν ριζικές αλλαγές στον τρόπο επιλογής τραγουδιών θα συνεχιστεί το τροπάριο.


Άντε τώρα τα πρωινάδικα να πέσουν να κατασπαράξουν την κοπέλα για τα νούμερα και να ωρύονται οι δήθεν ειδήμονες για το τί πήγε στραβά μέχρι να ξεχαστεί και αυτό.

Τα λέμε του χρόνου.


Καλά αυτό είναι σίγουρο.Αυριο όλες οι εκπομπές θα λένε:Πατως για την Ελλάδα.
Ας πάνε οι ίδιοι να μας έκπροσωπησουν.

Από του χρόνου να μπει η παλιά διαδικασία επιλογής από τον κόσμο.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Πραγματικά, αν καταργούσαν το playback της μουσικής και βάζανε ορχήστρα (όπως υποστηρίζει και ο @jj! ) όπως γινόταν παλιά και βάζανε και την αποκλειστική συμμετοχή του κόσμου στα αποτελέσματα, θα ήταν μια σημαντική αναβάθμιση για το θεσμό.

Μουσικός διαγωνισμός δεν είναι; Τι πιο λογικό από το να υπάρχουν μουσικοί / ορχήστρα στη σκηνή. :akkor::pianist:
 

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Πωπω full στις αρνητικές ψήφους τα βίντεο της Μαντόνας από τη Eurovision στο YouTube :morning1:

Τουλάχιστον αυτό ισοφαρίζει λίγο (όσον αφορά το συμφέρον της) με το γεγονός ότι χρυσόπληρώθηκε για να εμφανιστεί.
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Συγκριτικά με τα υπόλοιπα τραγούδια, αυτά που μού άρεσαν (με σειρά προτίμησης) ήταν:
1) Ιταλία (Όλα μού άρεσαν: Και το τραγούδι και η σκηνική παρουσία και ο τραγουδιστής και το πουκαμισάκι του, αν ήταν λίγο πιο συγχρονισμένοι οι χορευτές θα ήταν τέλειο)
2) Ολλανδία/ Αζερμπαϊτζάν
3) Σλοβενία (αν και βλέπω την παρατήρηση της Himela)

Την Ελλάδα την περίμενα λίγο πιο πάνω, κοντά στην 15η θέση. Πόσο βγήκε; 21η;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι στο τραγούδι της Ιταλίας έπρεπε να αναφερθούν κομμάτια των στίχων αφού δεν είναι αγγλικά που λίγο πολύ όλοι καταλαβαίνουμε. Οι στίχοι ήταν ιδιαίτεροι κι ήταν ένα θέμα ευαίσθητο. Ο Καπουτζίδης είπε μόνο "αναφέρεται στον πατέρα του", χαίρω πολύ, τί λέει στον πατέρα του; Να πάνε για γκόμενες; Να του δώσει λεφτά για τσιγάρα; Όχι. Του λέει οτι τους παράτησε και τώρα γυρνάει μόνο για τα λεφτά και δεν νοιάζεται πια γι' αυτόν. Αυτό είναι κάτι που θα έδινε πόντους. Γενικά θα ήθελα να αναφέρονται κομμάτια των στίχων σε τραγούδια μη αγγλικά, όπως και στο σέρβικο ήθελα να ξέρω τί λέει η κοπέλα. Ανήκω στη γενιά που θυμάται την Μπόκοτα και τότε στο βιντεάκι πριν το τραγούδι αναφέρονταν κομμάτια των στίχων.

Μετά την Ιταλία μού άρεσε η Ολλανδία και χάρηκα που κέρδισε αν και διάβασα οτι ο Duncan έχει ψωνιστεί λίγο. Μού άρεσε και της Βόρειας Μακεδονίας αλλά και της Ελβετίας, αλλά και της Κύπρου. Συνέχεια είναι στο μυαλό μου και το τραγουδάω.

Το δικό μας χάλια μαύρα. Κοιτούσα το κοινό και βαριόταν τη ζωή του. Η Κατερίνα το παράκανε με την ψεύτικη φωνή @Eileen είχες δίκιο).

Μού άρεσε επίσης και της Σλοβενίας αλλά κακώς κράτησαν την παρουσίαση του εθνικού τελικού τους. Ήταν πολύ περίεργο με την κακή έννοια το οτι κοιτιόντουσαν σαν ξαναμμένα που περιμένουν να τελειώσουν για να πάνε να χαμουρευτούν. Πάντως το τραγούδι είναι πολύ ωραίο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι στο τραγούδι της Ιταλίας έπρεπε να αναφερθούν κομμάτια των στίχων αφού δεν είναι αγγλικά που λίγο πολύ όλοι καταλαβαίνουμε. Οι στίχοι ήταν ιδιαίτεροι κι ήταν ένα θέμα ευαίσθητο. Ο Καπουτζίδης είπε μόνο "αναφέρεται στον πατέρα του", χαίρω πολύ, τί λέει στον πατέρα του; Να πάνε για γκόμενες; Να του δώσει λεφτά για τσιγάρα; Όχι. Του λέει οτι τους παράτησε και τώρα γυρνάει μόνο για τα λεφτά και δεν νοιάζεται πια γι' αυτόν. Αυτό είναι κάτι που θα έδινε πόντους. Γενικά θα ήθελα να αναφέρονται κομμάτια των στίχων σε τραγούδια μη αγγλικά, όπως και στο σέρβικο ήθελα να ξέρω τί λέει η κοπέλα. Ανήκω στη γενιά που θυμάται την Μπόκοτα και τότε στο βιντεάκι πριν το τραγούδι αναφέρονταν κομμάτια των στίχων.

Μετά την Ιταλία μού άρεσε η Ολλανδία και χάρηκα που κέρδισε αν και διάβασα οτι ο Duncan έχει ψωνιστεί λίγο. Μού άρεσε και της Βόρειας Μακεδονίας αλλά και της Ελβετίας, αλλά και της Κύπρου. Συνέχεια είναι στο μυαλό μου και το τραγουδάω.

Το δικό μας χάλια μαύρα. Κοιτούσα το κοινό και βαριόταν τη ζωή του. Η Κατερίνα το παράκανε με την ψεύτικη φωνή @Eileen είχες δίκιο).

Μού άρεσε επίσης και της Σλοβενίας αλλά κακώς κράτησαν την παρουσίαση του εθνικού τελικού τους. Ήταν πολύ περίεργο με την κακή έννοια το οτι κοιτιόντουσαν σαν ξαναμμένα που περιμένουν να τελειώσουν για να πάνε να χαμουρευτούν. Πάντως το τραγούδι είναι πολύ ωραίο.


Της Ιταλίας δεν μου άρεσε,ευτυχώς η μουσική νίκησε στο τέλος!
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω οτι στο τραγούδι της Ιταλίας έπρεπε να αναφερθούν κομμάτια των στίχων αφού δεν είναι αγγλικά που λίγο πολύ όλοι καταλαβαίνουμε. Οι στίχοι ήταν ιδιαίτεροι κι ήταν ένα θέμα ευαίσθητο. Ο Καπουτζίδης είπε μόνο "αναφέρεται στον πατέρα του", χαίρω πολύ, τί λέει στον πατέρα του; Να πάνε για γκόμενες; Να του δώσει λεφτά για τσιγάρα; Όχι. Του λέει οτι τους παράτησε και τώρα γυρνάει μόνο για τα λεφτά και δεν νοιάζεται πια γι' αυτόν. Αυτό είναι κάτι που θα έδινε πόντους. Γενικά θα ήθελα να αναφέρονται κομμάτια των στίχων σε τραγούδια μη αγγλικά, όπως και στο σέρβικο ήθελα να ξέρω τί λέει η κοπέλα. Ανήκω στη γενιά που θυμάται την Μπόκοτα και τότε στο βιντεάκι πριν το τραγούδι αναφέρονταν κομμάτια των στίχων.

Aχ συμφωνώ πάρα πολύ. Μου άρεσε και χωρίς να ξέρω για τι μιλάει η Ιταλία -πολύ- και μπήκα να δω τους στίχους σε μετάφραση και δεν το περίμενα. Γενικά χάλια μαύρα η κάλυψη του Καπουτζίδη.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Η Τάμτα για όποιον θυμάται, ήτανε στους υποψήφιους να πάει Eurovision το 2007:






Η σημερινή Τάμτα μου φαίνεται πιο εξελιγμένη και φαίνεται ότι δούλεψε πολύ τη φωνή της μέσα στη περασμένη 12ετία:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Πάντως σήμερα διάβασα τυχαία ότι οι τύπισσες που κάνανε τις δεύτερες φωνές στη Ντούσκα (αυτές που ήταν ντυμένες σαν κοτοπουλάκια και τσιρίζανε κατά το τέλος), αυτό που κάνανε ήταν φωνές νεράιδων :P Το λέω γιατί σε πολλούς κακοφάνηκε εκείνος ο ήχος :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top