Ο Πυγμαλίωνας και η Αμαζόνα

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εκεί που καθόμουν και χτύπαγα μύγες σκεφτόμουν για ερωτικές σχέσεις, είμαι ανώμαλος τελικά :P...

Έλεγα σαν μικρός και ανόητος που είμαι:

Σκεφτόμουν για γκόμενες και λεώ να μεγαλουργήσω πάλι. Μήπως τελικά αρκετές γυναίκες ζητούν τον Πυγμαλίωνα τους; Βαρέθηκα να βλέπω γυναίκες που θέλουν άντρες ισχυρούς, οι οποίοι θα τις αναπλάσουν με σκοπό να δημιουργηθεί ένα υποκείμενο το οποίο να αντιπροσωπεύει τα θέλω του άντρα. Ναι, είναι κολακευτικό ο άντρας να είναι above women αλλά είναι και βαρετό όταν δεν μιλά σαν ίσος προς ίσο. Πρέπει εγώ να είμαι ο προστάτης (αυτό είναι ωραίο μεν αλλά τόσο ηλίθιο πια) ο οποίος θα είναι πανίσχυρος και χωρίς αδυναμίες. Για να πληροφορήσω τις γυναίκες, αυτό είναι αρκετά εύκολο για τους άντρες, δεν υπάρχει τίποτα πιο γρήγορο από το γαλουχισμό μίας γυναίκας (ναι είμαι λάθος, κρίνετε με όσο θέλετε, αυτη είναι όμως η αλήθεια, δεν φταίω εγώ) . Αυτό όμως είναι που έχει σημασία; Μια σχέση η οποία βασίζεται στο ψέμα; Ίσως φανώ και μισογύνης αλλά δεν αντέχω άλλο αδύναμες γυναίκες οι οποίες θέλουν τον άντρα αρχηγό των εαυτών τους. Μήπως κάνω λάθος όταν βλέπω φεμινίστριες να ακολουθούν αυτό το αρχέτυπο περισσότερο;

Ώρες-ώρες νομίζω ότι συμπεριφέρομαι σαν gay όσον αφορά τις απόψεις μου αλλά είναι λάθος να προσπαθώ να βρίσκω μια γυναίκα σαν ίση μου και όχι σαν wannabe θύμα; Γυναίκες ξυπνάτε δεν φτάνουν μόνο τα πολιτικά δικαιώματα πρέπει να το πιστέψετε και οι ίδιες ότι είστε ίσες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Γυναίκες ξυπνάτε δεν φτάνουν μόνο τα πολιτικά δικαιώματα πρέπει να το πιστέψετε και οι ίδιες ότι είστε ίσες :P
Ίσες θέλουμε να είμαστε, όμοιες με τους άντρες όμως, όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Βαρέθηκα να βλέπω γυναίκες που θέλουν άντρες ισχυρούς,

Πρέπει εγώ να είμαι ο προστάτης (αυτό είναι ωραίο μεν αλλά τόσο ηλίθιο πια) ο οποίος θα είναι πανίσχυρος και χωρίς αδυναμίες.

H γυναικα,αναζητά ΚΑΙ ανδρα προστάτη / ισχυρό οταν καλειται να επιλεξει δια βιου συντροφο και αυτο επειδη αναζητά ασφαλεια για την ιδια και τα παιδια που θα κανει. Ειναι κατι που ισχυει απο τις σπηλιες ακομα και διαχρονικό.

Αν το δουμε χοντρικά,ο ορος "προστασια" απο μονος του,εμπεριεχει την εννοια της δυναμης,της σκεπης ενος ανισχυρου απο εναν ισχυρό. Αρα,για να υλοποιηθει η προστασια (της γυναικας),χρειάζεται ο ανδρας να μπορει να το πραξει και για να το πραξει,πρεπει φυσικώ / λογικώ τω τροπω να ειναι ικανος,αρα να υπερτερει αυτής.

Συνεπώς,το συγκεκριμενο γυναικειο ζητουμενο καθε αλλο παρα ηλιθιο ειναι,αφου καλυπτει ζωτική αναγκη της γυναικας,ενω "σταθεροποιει" ψυχολογικα και τον ανδρα,ο οποιος νιωθει χρησιμος οταν μπορει να ειναι αποτελεσματικός - και απο πλευρας προστασιας.

Για αυτο αλλωστε και οι ανδρες (πασχιζουν να) ειναι ισχυροι:ωστε να μπορουν να δρουν προς οφελος τόσο της ατομικής τους κοινωνιας (οικογενεια),όσο και της κοινωνιας γενικοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εκεί που καθόμουν και χτύπαγα μύγες σκεφτόμουν για ερωτικές σχέσεις, είμαι ανώμαλος τελικά :P...

το μυστικό είναι να σκέφτεσαι τα ερωτικά όταν δεν βαράς μύγες;)

Έλεγα σαν μικρός και ανόητος που είμαι
ταπεινός(θετικοτατο) ή δίχως αυτοπεποίθηση άραγε?(αρνητικό)

Σκεφτόμουν για γκόμενες και λεώ να μεγαλουργήσω πάλι.

άλλο γκόμενα/ος, άλλο γυναίκα/άντρας που χεις σε μια σχέση, δεσμο πως το λεμε? Να τα διαχώρίσουμε?;)

αυτή τη λεξούλα περιόρισέ την. Εχουμε τόσες επιλογές οπότε απαγορεύεται να βαριέσαι.:P

να βλέπω γυναίκες που θέλουν άντρες ισχυρούς, οι οποίοι θα τις αναπλάσουν με σκοπό να δημιουργηθεί ένα υποκείμενο το οποίο να αντιπροσωπεύει τα θέλω του άντρα.

νομίζω πως ο ανθρωπος ανεξαρτητως φυλου πλαθεται απο τις εμπειριες του, το περιβαλλον του, την ιδιοσυγκρασια και τις τασεις του κι οχι απαραιτητα απο εναν συντροφο. Ο συντροφος ειναι ενας συνοδοιπορος σενα ταξιδι που κανει μονος.

Ναι, είναι κολακευτικό ο άντρας να είναι above women αλλά είναι και βαρετό όταν δεν μιλά σαν ίσος προς ίσο.

εδω μπερδευτηκα.(μηπως εχεις κι εσυ μπερδευτει?) τι θα πει ο αντρας πανω απο τη γυναικα? στη δουλεια? στα χρηματα? στο κοινωνικο-επαγγελματικο στατους? σε ποιους τομεις αναφερεσαι? Διοτι δε γνωριζω ζευγαρι που ο αντρας να ειναι σε ολα πανω. Καπου θα υστερει.

Δευτερευοντως- ''μιλα ισος προς ισο'. Δηλαδη? Οταν συζητουν η γυναικα δεν αρθρωνει λεξη? Η μηπως δεν εχουν κοινα να συζητησουν? Η μηπως ο αντρας μονιμως δασκαλευει μια γυναικα? Δε μου χει τυχει χωρις κι εγω να δασκαλεψω αν εννοεις αυτο περα απο το να με δασκαλευουν. Ισοτητα το λενε αυτο?:hmm:

Πρέπει εγώ να είμαι ο προστάτης (αυτό είναι ωραίο μεν αλλά τόσο ηλίθιο πια) ο οποίος θα είναι πανίσχυρος και χωρίς αδυναμίες.

ηλιθιο κι ωραιο δε γινεται. Διαλεξε.:P Αν ειναι ωραιο αρεσει στη γυναικα επειδη νιωθει ασφαλης, αρεσει στον αντρα για να κοκορευεται πως την προστατευει αφου εχει αυτες τις ικανοτητες(μυικη δυναμη, πιο πρακτικο μυαλο κλπκλπ). Αν ειναι ηλιθιο, ο αντρας το κανει φτιαχτα και υποκριτικα και η γυναικα αντιστοιχα το καταλαβαινει και τον δουλευει. Κοροιδευονται. Τοτε ειναι ηλιθιο, συμφωνω.

Για να πληροφορήσω τις γυναίκες, αυτό είναι αρκετά εύκολο για τους άντρες, δεν υπάρχει τίποτα πιο γρήγορο από το γαλουχισμό μίας γυναίκας (ναι είμαι λάθος, κρίνετε με όσο θέλετε, αυτη είναι όμως η αλήθεια, δεν φταίω εγώ) .

Συμφωνω μαζι σου. Ο γαλουχισμος-αν καταλαβα τι εννοεις- ομως, μια μικρη διευκρινηση, γινεται συνειδητα και απο τους δυο γιατι τους αρεσει.

Αυτο αρεσει.

εεετσι! ειδες πως σε καταλαβα?:P

Αυτό όμως είναι που έχει σημασία; Μια σχέση η οποία βασίζεται στο ψέμα;

γιατι το θεωρεις ψεμα? Επειδη τους αρεσει να χουν αυτους τους ρολους ειναι ψεμα?
Εδω υπαρχουν ζευγαρια που στο κρεβατι κανουν διάφορα πχ η κυρια κι ο δουλος ξερω γω!
Εκει επιτρεπεται δηλαδη, στη σχεση σαν επικοινωνια οχι? Αμα τους αρεσει?!;)

Ίσως φανώ και μισογύνης

Διαισθανομαι οτι αγαπας το γυναικειο φυλο περισσοτερο αποσο πρεπει σε αντιθεση με αυτο που λες και σου αρεσει να προστατευεις τις γυναικες αλλα μαλλον καπου σου τη δινει γιατι δεν τους δινεις πρωτοβουλιες. Κανω λαθος? Πρεπει να υπαρχουν πρωτοβουλιες κι απο τις δυο πλευρες ομως και οι αντρες με τη σειρα τους ειναι ετσι γαλουχημενοι που οφειλουν-εχουν μαθει ετσι- να μην εχουν αδυναμιες. Εγω το γνωριζω και δεν επελεξα ανθρωπο ποτε με αυτα τα μυαλα-γαλουχισμο αν θελεις-, αντιθετως επιλεγω αντρες με αδυναμιες. Εχω κι εγω οποτε μια χαρα τα βρισκουμε.

αλλά δεν αντέχω άλλο αδύναμες γυναίκες οι οποίες θέλουν τον άντρα αρχηγό των εαυτών τους.

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω τι εννοεις αδυναμες, σε ποιον τομεα, ομως ο,τι και να εννοεις πιστευω πως ειναι επιλογη σου να επιλεγεις συγκεκριμενους τυπους γυναικων ή.... να σε επιλεγουν.
Ισως με τις -οπως τις εχεις ορισει στο μυαλο σου εσυ- δυναμικες να(νομιζεις πως δεν...) μην τα βγαζεις περα, να αντιστεκεσαι, να φοβασαι, να τις απορριπτεις πριν προλαβουν να σε απορριψουν.

είναι λάθος να προσπαθώ να βρίσκω μια γυναίκα σαν ίση μου και όχι σαν wannabe θύμα;

προφανως μεγαλωσες και ωριμασες και καταλαβες πως εχεις κι εσυ αναγκες γι αυτο στρεφεις το βλεμμα σου αλλου. Μια χαρα.:)

Γυναίκες ξυπνάτε δεν φτάνουν μόνο τα πολιτικά δικαιώματα πρέπει να το πιστέψετε και οι ίδιες ότι είστε ίσες :P

Εμεις το πιστευουμε, εσυ?:P


Κοιτα, εχεις πιασει ενα θεμα που σε καθε γραμμη χρειαζεται κι αναλυση.
Η ρουμανα εχει απολυτο δικιο οταν λεει αλλο ισοτητα αλλο ομοιοτητα. Αυτο ειναι ακατορθωτο, η ομοιοτητα. Η ισοτητα εχει να κανει με τα δικαιωματα του καθενα και τα ορια του. Δε θα μπορουσαμε να ειμαστε ομοιοι καταρχας σε καποιους βασικους τομεις(θαρθεις να γεννησεις αντι για μενα?) ή θα μιλήσεις στο παιδι οπως θα μιλησω εγω? Θα εξηγησεις στη κορη σου τα της περιοδου οπως θα τα εξηγουσα εγω? οχι. Θα εξηγησω στο γιο αυτα που πρεπει ο πατερας να εξηγησει? ουτε.
Υπαρχουν βασικες διαφορες αναμεσα στα δυο φυλα οποτε δεν μπορουμε να μιλαμε για ομοιοτητα.
Σε ο,τι αφορα την ισοτητα, ισοι ειμαστε οταν εργαζομαστε και οι δυο, οταν εχουμε κοινο επιπεδο και αντιληψεις.
Δεν εχει σχεση η αδυναμια και οι επιλογες καθε ανθρωπου με την ισοτητα, αυτο που λες ειναι αλλο πραμα.

Εσυ εχεις πιασει αποσο καταλαβαινω το συναισθηματικο κομματι κι αυτο εχει να κανει με τις επιλογες μας στους συντροφους, διαφορετικοι χαρακτηρες κι εχεις και καποια στανταρ στο μυαλο σου χωρις να χεις δει την αλλη πλευρα, οντας δηλαδη με μια γυναικα που θα ειναι above εσου. δοκιμασε το τοτε και δες αν σου αρεσει κι αν σου ταιριαζει τελικα.

πολυπλοκο θεμα παντως και αυτα που σου γραψα ειναι η περιληψη, ειχα κι αλλες σκεψεις.:P:wacko::clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Καλέ μου δεν έχω καταλάβει ακόμα τι σε προβληματίζει. Εσύ από μέσα σου δε νιώθεις την ανάγκη να προστατεύεις τη γυναίκα, να την κρατάς ασφαλή, να την φροντίζεις; Αν όχι, υπάρχουν και γυναίκες που δε χρειάζονται προστάτες, αλλά δεν ξέρω και κατά πόσο με αυτή τη λογική χρειάζονται και σχέση...

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος με ένα παράδειγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εσύ από μέσα σου δε νιώθεις την ανάγκη να προστατεύεις τη γυναίκα, να την κρατάς ασφαλή, να την φροντίζεις; Αν όχι, υπάρχουν και γυναίκες που δε χρειάζονται προστάτες, αλλά δεν ξέρω και κατά πόσο με αυτή τη λογική χρειάζονται και σχέση...

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος με ένα παράδειγμα;

+1.
τα σε μπολντ τα επικροτω χιμελλιτα!
Υπαρχουν κι ανθρωποι που δεν εχουν αναγκη τη σχεση η αληθεια ειναι αλλα απο ενα σημειο κι επειτα πιστευω πως ο ανθρωπος ειναι πλασμενος να ναι σε δυαδα και ισως καταληγω στο εξης, μηπως δεν ειναι το γεγονος οτι δεν εχουν αναγκη αλλα μηπως την φοβουνται τη σχεση τελικα?Ξερεις εχουν καει απο τον χυλο, φυσουν και το γιαουρτι...:confused::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
+1.
τα σε μπολντ τα επικροτω χιμελλιτα!
Υπαρχουν κι ανθρωποι που δεν εχουν αναγκη τη σχεση η αληθεια ειναι αλλα απο ενα σημειο κι επειτα πιστευω πως ο ανθρωπος ειναι πλασμενος να ναι σε δυαδα και ισως καταληγω στο εξης, μηπως δεν ειναι το γεγονος οτι δεν εχουν αναγκη αλλα μηπως την φοβουνται τη σχεση τελικα?Ξερεις εχουν καει απο τον χυλο, φυσουν και το γιαουρτι...:confused::hmm:

Προφανώς, κι έτσι διατυμπανίζουν οτι καλύτερα είναι μόνοι τους, μέχρι που το πιστεύουν κι οι ίδιοι. Αυτό είχα πάθει εγώ πριν κάποιο καιρό, κι έλεγα σε μια φίλη μου, μια χαρά είμαι και μόνη μου, τι μου λείπει; Και μου έλεγε, όταν βρεις τον άντρα που θα αγαπήσεις "μέχρι και μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις". Κι όντως έτσι κι έγινε. Μόλις χτύπησε την πόρτα ο έρωτας, όλα αυτά που έλεγα έγιναν παρελθόν (ξέχασα όμως γιατί είπα αυτήν την ιστορία :redface:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Βρε κορίτσια τι σημαίνει αν δεν χρειάζομαι προστασία δεν χρειάζομαι σχέση? Και τι σημαίνει προστασία? Από τι με προστατεύει ο σύντροφός μου? Η παρέα, ο έρωτας, η φιλία, η αγάπη σημαίνουν νιάξιμο, δόσιμο, φροντίδα και από τις δύο μεριές.
Κι εσύ βρε φαντασμένε αφού τις προτιμάς δυναμικές γιατί δεν τις επιλέγεις και τέτοιες... άσε αυτές που θέλουν προστασία για τον heptamer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
ασε αυτές που θέλουν προστασία για τον heptamer.
....και ειναι και αρκετές - ακομα,ευτυχώς!!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εκεί που καθόμουν και χτύπαγα μύγες σκεφτόμουν για ερωτικές σχέσεις, είμαι ανώμαλος τελικά :P...

Έλεγα σαν μικρός και ανόητος που είμαι:

Σκεφτόμουν για γκόμενες και λεώ να μεγαλουργήσω πάλι. Μήπως τελικά αρκετές γυναίκες ζητούν τον Πυγμαλίωνα τους; Βαρέθηκα να βλέπω γυναίκες που θέλουν άντρες ισχυρούς, οι οποίοι θα τις αναπλάσουν με σκοπό να δημιουργηθεί ένα υποκείμενο το οποίο να αντιπροσωπεύει τα θέλω του άντρα

Κι αυτές που δεν ζητούν τον Πυγμαλίωνα, ισχυρό τον θέλουν τον άντρα. Και ακόλουθός τους να είσαι, και δούλος τους να'σαι, πρέπει να'σαι ισχυρός ακόλουθος και ισχυρός δούλος. Αυτό είναι το θέλω κάθε γυναίκας, είτε ζητά πυγμαλίωνες είτε μαθητούδια, είτε leaders είτε ακόλουθους, το κύριο ζητούμενο κάθε γυναίκας είναι η δύναμη σ'αυτή τη ζωή, και μας κάνουν ό,τι θέλουν, ανεξαρτήτως ιδιότητας, ρόλου και στάσης ζωής. Δεν είναι μόνο ζητούμενο της γυναίκας η δύναμη, όλοι οι άνθρωποι θέλουν τη δύναμη, όλη η ζωή είναι ένα παιχνίδι γύρω από το θέμα δύναμη.

Ίσως φανώ και μισογύνης αλλά δεν αντέχω άλλο αδύναμες γυναίκες οι οποίες θέλουν τον άντρα αρχηγό των εαυτών τους.
Υπάρχουν και αδύναμες γυναίκες ; Από πότε ; Το φαντασιώνονται αυτό αγόρι μου. Ελάχιστες γυναίκες αντέχουν την εξουσία ενός άντρα. Παιχνίδια παίζουν, και στα παιχνίδια τους σε σέρνουν κι ακόμα κι όταν σου λένε ότι είσαι αρχηγός τους, δούλος τους είσαι πάντα. Δεν εξουσιάζεται η γυναίκα, τελείωσαν αυτές οι εποχές. Πρέπει να'ναι ζώον για να δεχθεί την εξουσία μια γυναίκα σήμερα.

τελικά κι ο τρόπος που σου απάντησαν οι δυο δεσποινίδες (εκτός από τη rοumana) δείχνει ότι μάλλον δεν έχουν καταλάβει καθόλου τι εννοείς. 'Αλλα ντ άλλον άσκοπη φλυαρία και χαθήκαμε όλοι στη μετάφραση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Βρε κορίτσια τι σημαίνει αν δεν χρειάζομαι προστασία δεν χρειάζομαι σχέση? Και τι σημαίνει προστασία? Από τι με προστατεύει ο σύντροφός μου? Η παρέα, ο έρωτας, η φιλία, η αγάπη σημαίνουν νιάξιμο, δόσιμο, φροντίδα και από τις δύο μεριές.
Κι εσύ βρε φαντασμένε αφού τις προτιμάς δυναμικές γιατί δεν τις επιλέγεις και τέτοιες... άσε αυτές που θέλουν προστασία για τον heptamer.

Ενταξει προστασια αυτα εννοω κι εγω! Δεν εννοω κανα μποντυμπιλντερα να με πηγαινοφερνει σπιτι σηκωτη. :blink:-τους σκιαζομαι αυτους:baby::clapup:) Αν πχ ειμαι-εισαι-ειναι καλλυμενη απο φιλους, σεξ, καλες παρεες κι αγαπη τι να την κανω-εις-ουμε τη σχεση? Την αποκλειστικη? Ολαυτα που ειπες για μενα σημαινουν προστασια κι ασφαλεια που μου τα δινει ολα ενας. (τυχη κι αυτη:P )
Υπαρχουν οι ανθρωποι που δεν τους λειπει τιποτα απο αυτα και ετσι δεν κανουν δεσμους.
Δε θελουν καθολου, νιωθουν καλυτερα ελευθεροι.

Καλα μας τα πες για τον επταημερακο παντως.
μια χαρα τα παει με τις απροστατευτες τουτος! αιντε αιντε επταημερε παλι σου πλεξαμε εγκωμιο, τι αλλο θες πια??:P:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Συμπέρασμα πρώτο :Μην ανεβάζεις καμμένα θέματα τα ξημερώματα ..μέτρα προβατάκια :P

Συμπέρασμα δεύτερο : Αλλαξε στέκια , εκεί που συχνάζεις μάλλον παίζει πολύ στριφογύρισμα μπούκλας και μάσημα τσίχλας .

Συμπέρασμα τρίτο : σταμάτα να βλεφαριάζεις Μπάρμπι , ωραίες είναι δεν λέω , αλλά μετά πάλι θα ανεβάζεις μισογύνικα θέματα .

Συμπέρασμα τέταρτο : Έλα τώρα ...πες μας ...σε ποιαςςςς το μανίκι έκλαψες και αυτή σε έσπρωξε λέγοντας
" Μήτσο μʼ μη μου λερώνεις τουυ Ζάρρα 80 ευρώ το πήρα στις εκπτώσεις… και άσε είδα προχτές που περνούσα ένα φοβερό φουλάρι που θα ταίριαζε χάρμα ..θα μου το πάρεις ?
Ε? Γούτσου ? ..."

Συμπέρασμα πέμπτον : Δεν φταις εσύ που είσαι μισογύνης αυτές είναι κάργιες !!

Προσωπικά η μόνη προστασία που έχω δει στη ζωή μου είναι αυτή που προσφέρουν ο Σκοτωνάκος
ο Κιλλερίδης , και ο Σφαχτάκος στα ευαγή ιδρύματα καλλιτεχνικής ανάπλασης .
Ο Πυγμαλίωνας και η Αμαζόνα
Από τίτλο πάντως καλά τα πήγες αν και θα μπορούσες
να το κάνεις και ...

Ο Πυγμαλίωνας και η γκαρσόνα

Ο Δευκαλίωνας και η κοκώνα

Ο Βραχίονας και η σφεντόνα



Ατουταλέγγγ !!:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αν πχ ειμαι-εισαι-ειναι καλλυμενη απο φιλους, σεξ, καλες παρεες κι αγαπη τι να την κανω-εις-ουμε τη σχεση? Την αποκλειστικη? Ολαυτα που ειπες για μενα σημαινουν προστασια κι ασφαλεια που μου τα δινει ολα ενας. (τυχη κι αυτη:P )
Υπαρχουν οι ανθρωποι που δεν τους λειπει τιποτα απο αυτα και ετσι δεν κανουν δεσμους.
Δε θελουν καθολου, νιωθουν καλυτερα ελευθεροι.

Είναι σαφές ότι δεν συννεννοηθήκαμε!
Δεν είπα τίποτα από αυτά που λες... λέω : "Η παρέα, ο έρωτας, η φιλία, η αγάπη σημαίνουν νιάξιμο, δόσιμο, φροντίδα και από τις δύο μεριές. " Όλα τα παραπάνω είναι αυτά που ψάχνω σε μια σχέση αλλά κι αυτά που θέλω να δώσω. Αν εσύ αυτά τα ονομάζεις προστασία τότε αν κι εσύ τα προσφέρεις, προσφέρεις προστασία στον συντροφο σου άρα δεν εμπίπτεις στην κατηγορία που θέλει "άντρα = προστάτη" που κουράζει τον θεματοθέτη.
Το μπολνταρισμένο πάλι δεν το καταλαβαίνω... Αν είναι να κάνουμε δεσμούς μόνο από ανάγκη να πληρώσουμε τα κενά μας τότε όλες μας οι σχέσεις είναι από καθαρή εξάρτηση... και τότε καταλήγουμε στα προβλήματα του θεματοθέτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Είναι σαφές ότι δεν συννεννοηθήκαμε!
Δεν είπα τίποτα από αυτά που λες... λέω : "Η παρέα, ο έρωτας, η φιλία, η αγάπη σημαίνουν νιάξιμο, δόσιμο, φροντίδα και από τις δύο μεριές. " Όλα τα παραπάνω είναι αυτά που ψάχνω σε μια σχέση αλλά κι αυτά που θέλω να δώσω. Αν εσύ αυτά τα ονομάζεις προστασία τότε αν κι εσύ τα προσφέρεις, προσφέρεις προστασία στον συντροφο σου άρα δεν εμπίπτεις στην κατηγορία που θέλει "άντρα = προστάτη" που κουράζει τον θεματοθέτη.
Το μπολνταρισμένο πάλι δεν το καταλαβαίνω... Αν είναι να κάνουμε δεσμούς μόνο από ανάγκη να πληρώσουμε τα κενά μας τότε όλες μας οι σχέσεις είναι από καθαρή εξάρτηση... και τότε καταλήγουμε στα προβλήματα του θεματοθέτη.

τωρα ειδα το μηνυμα σου.
αυτα θεωρω προστασια, δεν ανηκω σε καμια κατηγορια νομιζω απο τις δυο ουτε αυτη του θεματοθετη. Αλλωστε η απαντηση μου δε με εντασσει αυτοματα σε μια κατηγορια, ειμαι αντικειμενικη στο τρεχον θεμα. Δε με καλυπτουν οι εννοιες που οριζονται.
προτιμω την αλληλοπροστασια. Με προστατευει ενας αντρας δινοντας μου ολα τα παραπανω μαζι με βεβαιοτητα και δινω τα ιδια.

σχετικα με το μπολνταρισμενο, αναγκη δεν ειναι η σχεση?
Αναγκη μας τη θεωρω και αυτοματα επιθυμια, αναγκη κι επιθυμια να συμπορευομαστε. Καποιοι δεν εχουν αυτη την αναγκη-επιθυμια, καποιοι την εχουν.
Οπως το φαγητο, ετσι και μια σχεση...
και δε μιλαω για την αναγκη με την αρνητικη σημασια οπως νοειται σημερα.
Οταν καποιος , πιστευω, λεει πως ειναι ερωτευμενος πιστευω πως ερωτευεται την ζωη ξανα και ξανα εχοντας σαν κινητρο ενα ατομο, αυτο που του ενεπνευσε τον ερωτα.

η αναγκη αυτη για σχεση συγκαταλεγεται στις αναγκες συναισθηματικης ασφαλειας,(περιλαμβανει συντροφικοτητα, φιλια, ανθρωπινη επαφη,ενθαρρυνση, προσφορα, μοιρασμα) κι επειτα ερχονται οι αναγκες οι ατομικες οπως δυναμης(αυταρκεια,αποτελεσματικοτητα κλπ)οι αναγκες ελευθεριας (αυτοδαθεση, αυθεντικοτητα, διαθεσιμος χρονος), αναγκες αυτοπραγματωσης (δημιουργικοτητα, αυτογνωσια, ανανεωση, εκφραση, εκτονωση) κοκ.

η σχεση ειναι μια αναγκη μας μεγαλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
και γω θελω ο αντρας να ειναι πιο ισχυρος απο μενα.
και πιο εξυπνος θλω να ειναι αφου για να κολλησω με καποιον πρωτα μετραει το μυαλο του και μετα η εμφανιση του συνηθως.:hmm:
θελω να μπορω να τον θαυμαζω τον αλλον. και γω ειμαι απο εκεινες που τους αρεσει η προστατευτικοτητα σε μια σχεση.:hmm:
αυτο ομως δε νομιζω οτι κανει το ζευγαρι να μην ειναι ισαξιο. ισοι ρολοι σενα ζευγαρι σημαινει οτι θα πρεπει και αυτος να μου νιαουριζει οπως νιαουριζω εγω?? σωθηκαμε:P
εγω νομιζα πως ισοτητα σε μια σχεση ειναι να μπορουν και οι δυο να αναλμβανουν πρωτοβουλιες, να μπορουν και οι δυο ν ακανουν οτι θελουν,να υπαρχει ελευθερια αποψεων, γενικοτερα να λειτουργει ο καθενας οπως θελει.

το οτι θελω δηλαδη τον αντρα προστατη δε με κανει κατωτερη του σε καμια περιπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Για μας τις γυναίκες λέτε ... αλλά κι εσείς οι άντρες δεν ξέρετε μου φαίνεται τι θέλετε!!! :worry:
Δεν θέλετε αδύναμες γυναίκες, αλλά τις δυναμικές τις φοβάστε,
δεν θέλετε χαζές, αλλά τις έξυπνες τις τρέμετε,
δεν θέλετε να ζητούν προστάτη, αλλά οι ανεξάρτητες σας προβληματίζουν,
τις θέλετε ίσες, αλλά προσπαθείτε να τους επιβληθείτε ....
Ποτέ μου δεν ήθελα άντρα προστάτη ... βασικά μου φαίνεται και λίγο γελοίο ... δεν ήθελα όμως ποτέ ούτε και κάποιον που θα τον έκανα ότι ήθελα ... θα τον βαριόμουν φρικτά!
Υγιής σχέση για μένα είναι αυτή, που ο κανένας από τους δύο δεν προσπαθεί να επιβληθεί, ούτε και να εκμεταλλευτεί τον άλλο. Που ο καθένας θαυμάζει τον άλλο γι' αυτό που είναι (δεν χρειάζεται να είναι ο άλλος "προστάτης" για να τον θαυμάζεις) και που ο καθένας θέλει να κάνει τον άλλο ευτυχισμένο, γιατί απλά τον αγαπάει! Στο πλαίσιο αυτό νομίζω ότι κάποια πράγματα είναι πιο καλό να τα κάνουν οι άνδρες και κάποια οι γυναίκες. Π.χ. είναι λογικό να κουβαλήσει ο άντρας τις πιο βαριές τσάντες από το σουπερμάρκετ, δε σημαίνει ότι δεν μπορώ να το κάνω κι εγώ ... αλλά περιμένω να δω την κίνηση αυτή, όχι για να νιώσω προστατευμένη, αλλά για να μη μου πέσει η μέση. Όπως αντίστοιχα θα ασχοληθώ εγώ πιο πολύ με το μαγείρεμα, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί κι ο ίδιος να φτιάξει ένα πιάτο φαί, αλλά όπως και να το κάνουμε πιο πολύ γυναικεία μέριμνα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για μας τις γυναίκες λέτε ... αλλά κι εσείς οι άντρες δεν ξέρετε μου φαίνεται τι θέλετε!!! :worry:
Δεν θέλετε αδύναμες γυναίκες, αλλά τις δυναμικές τις φοβάστε,
δεν θέλετε χαζές, αλλά τις έξυπνες τις τρέμετε,
δεν θέλετε να ζητούν προστάτη, αλλά οι ανεξάρτητες σας προβληματίζουν,
τις θέλετε ίσες, αλλά προσπαθείτε να τους επιβληθείτε ....

Στάκα βρε Μπούι, πολύ γενικεύεις. Τι στατιστικό δείγμα έχεις;
Ή απλά πρέπει "κάτι" να απαντήσεις; :P


Δεν νομίζω ότι μπορείς έτσι εύκολα να τα ρίχνεις όλα στους άνδρες.
Γιατί κι εγώ με τη σειρά μου μπορώ να πω ότι αν δεν θέλατε τέτοιους δεν θα κολλάγατε σε αυτούς, αλλά μετά θα μου πεις ότι γενικεύω, not? :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Στάκα βρε Μπούι, πολύ γενικεύεις. Τι στατιστικό δείγμα έχεις;
Ή απλά πρέπει "κάτι" να απαντήσεις; :P


Δεν νομίζω ότι μπορείς έτσι εύκολα να τα ρίχνεις όλα στους άνδρες.
Γιατί κι εγώ με τη σειρά μου μπορώ να πω ότι αν δεν θέλατε τέτοιους δεν θα κολλάγατε σε αυτούς, αλλά μετά θα μου πεις ότι γενικεύω, not? :D:D

Ναι έτσι όπως το λες, κάποιο δίκιο έχεις, δεν μπορώ να πω!!! :D
Δεν το είπα με διάθεση να γενικεύσω, γενικά δεν γενικεύω ... και γενικά πιστεύω ότι ο καθένας έχει δίπλα του αυτό που του αξίζει, άρα αν θεωρεί ότι αυτό που έχει δίπλα του, δεν είναι αυτό που θέλει καλά θα κάνει να ψαχτεί λίγο.
Στο προκείμενο τώρα .... Αυτό που εννοώ είναι το εξής, -μάλλον δεν το εξέφρεσα αρκετά αναλυτικά- ο καθέ άνθρωπος όταν ξεκινάει μια σχέση με κάποιον άλλο άνθρωπο και τον "διαλέγει", αν θες, με βάση κάποια χαρακτηριστικά, καλό θα είναι να ξέρει τι συνεπάγεται εν γένει αυτό. Δηλαδή, αν κάποιος θέλει μια δυναμική γυναίκα, η οποία δεν χρειάζεται "προστάτη", καλό θα είναι να γνωρίζει ότι κατά πάσα πιθανότητα αυτή η γυναίκα, θα χρειάζεται και πιο πολύ χώρο, θα είναι και πιο "ανεξάρτητη" και γενικά θα είναι τελείως διαφορετική σε σχέση με κάποια γυναίκα, που ακολουθεί τα πιο παραδοσιακά πρότυπα. Right?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top