Ερωτευμένος που παίρνει την απόφαση να χωρίσει... Αντέχει;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
κουεδίνι μου έχεις δίκιο:)

απλά όντας η πρώτη του σχέση, σκέφτομαι μήπως αυτή είναι η ευκαιρία να νιώσει ελεύθερος (δλδ όχι σε σχέση) γιατί ίσως κάποτε αυτό αναζητήσει. το καταλαβαίνω κ είναι ανθρώπινο, απλά θεωρώ ότι προτρέχω σε υποθέσεις...:/:


Mάλλον εσύ έχεις δίκιο σε αυτο που γράφεις παραπάνω μόνη σου, ξέρεις ότι θες χαστουκια και πολλά μάλιστα(που είναι εκείνο το σμαιλ που πλακώνει στο ξύλο το άλλο για να συνέλθει;:P) για να σταματήσεις να....βάζεις τρικλοποδιες στον εαυτό σου μονη σου, να το πω;........βασανίζεις το μυαλουδάκι σου άδικα;...διάλεξε και παρε.

Νομίζω (αν και η ψυχολογος είσαι εσυ) πως αυτο που κάνεις τώρα είναι μεταθέτεις όλες τις ανασφάλειες σου πάνω του, σκεπτόμενη πως θα αναζητήσει νέες εμπειρείες,πως θα θέλει να "ζήσει", πως ζηλευει τους φιλους του που δεν δεσμευτηκαν απο μικροι σε μια σχεση,πως και τωρα να μην το κάνει θα του προκύψει αργότερα,πως..πως..πως...
Τελικά τον άνθρωπο τον έχεις ρωτήσει για όλα αυτά;Σου έχει δείξει πως κάτι τέτοιο ισχύει;Έχεις αναρωτηθει πως κι αυτός μπορεί να φοβάται το ίδιο για σένα;
Και πριν βιαστείς να απαντήσεις "όχι εγώ είμαι ικανοποιημένη με αυτό που έχω και δεν θέλω κάτι να αλλάξει" πες μου γιατί αποκλείεις και εκείνος να νοιώθει το ίδιο;
Κι απο την άλλη το ότι είναι τόσο καιρό μαζί σου ε δεν νομίζω να οφείλεται στο ότι δεν είχε κάτι καλύτερο να κάνει ή δεν μπορουσε να βρει κάτι άλλο.Αν ήθελε στα τόσα χρόνια θα είχε βρει.
Το ίδιο ισχύει φυσικά και για το μελλον και για τους δυο σας.

Οπως σου γράψανε όλοι παραπάνω, όταν ένας απο τους δυο θελήσει να τερματίσει την σχέση θα την τερματίσει, κατοπιν παραγγελίας και σχεδίου αυτά δεν γίνονται.Σταμάτα λοιπον να αγχώνεσαι γιατί ποτέ μα ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει(η πιο απλή σοφή κουβέντα που έχω ακούσει στην ζωή μου).
Άσε την σχέση να κυλήσει και φρόντισε να την χαρεις για όσο θα υφίσταται, γιατί με το να αναλώνεσαι σε τέτοιες σκέψεις δεν προλαβαίνεις να χαρείς αυτο που ζεις και είναι κρίμα.

Και μεταξύ μας καρδιά μου οι περισσότεροι άνθρωποι αν είχαν να επιλέξουν μεταξύ μιας ζωής γεμάτης ερωτικούς συντρόφους που "γεμίζουν" μόνο το κρεββάτι και διαρκούς αναζήτησης του "ιδανικου" άλλου και μιας σχέσης με έναν άνθρωπο που μας νοιωθει,μεγαλώνει μαζί μας και είναι μας αγαπά σε εύκολα και δύσκολα, το δεύτερο θα διάλεγαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
εγω δυστηχως γιατι πιστευω ακομα οτι αν καποιος θελει να ναι με καποιον ειναι???αλλα δυστηχως η ζωη μ εχει αποδειξει οτι δε αρκει μονο η αγαπη...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εγω δυστηχως γιατι πιστευω ακομα οτι αν καποιος θελει να ναι με καποιον ειναι???

Γιατί είσαι πολύ αισιόδοξη;
Γιατί είσαι πολύ μικρή;
Γιατί δεν σου έχει τύχει ακόμη να χάσεις κάποιον ενώ αγαπόσιασταν;
Διάλεξε και πάρε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
αχ κλεφτρα το τελευταιο δεν ισχυει που ειπες τα αλλα ισως ναι...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Σόρρυ κιόλας αλλά επειδή μου έτυχε περίπτωση τα χιλιόμετρα μετράνε και χάνεις υπέροχα πράγματα...
Για να μην μιλήσω για άλλες καταστάσεις...

Η αγάπη δεν τα μπορεί όλα και επίσης δεν υπάρχει άγιος Βασίλης:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Η αγάπη δεν τα μπορεί όλα και επίσης δεν υπάρχει άγιος Βασίλης:clapup:


Το τλτ που γράφεις είναι συκοφαντείες:mad:
Και φυσικά υπάρχει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Σορυ αν τα παρακατω χαλασν τσυνταγη για το κεκ:

5,5 χρονια σχεση εξ αποστασεως.
Και μιλαμε για Γερμανια-Ελλαδα.
Οταν εγω σπουδαζα Γερμανια, αυτη ηταν Ελλαδα και οταν αυτη ανεβηκε Γερμανια εγω κατεβηκα Ελλαδα. (ναι ρε, ισχυει ο Αλχημικος νομος που λεει οτι αν τα βρουν αρσενικο και θηλυκο, ακομα κι ο θεος τους φοβαται και τους βαζει τρικλοποδιες).
Πιστη στη σχεση και στον συντροφο. Αυτο λειπει. Και ειναι το μονο που δεν χρειαζεται και τους δυο για να επιβιωσει. Αν πιστευει πραγματικα ο ενας, ειναι υπεραρκετο για να κρατηθει μια σχεση υπο οποιεσδηποτε συνθηκες.
Αλλα αυτη η πιστη δεν ειναι κατι που το εχεις. Το αποκτας ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Σορυ αν τα παρακατω χαλασν τσυνταγη για το κεκ:

5,5 χρονια σχεση εξ αποστασεως.
Και μιλαμε για Γερμανια-Ελλαδα.
Οταν εγω σπουδαζα Γερμανια, αυτη ηταν Ελλαδα και οταν αυτη ανεβηκε Γερμανια εγω κατεβηκα Ελλαδα. (ναι ρε, ισχυει ο Αλχημικος νομος που λεει οτι αν τα βρουν αρσενικο και θηλυκο, ακομα κι ο θεος τους φοβαται και τους βαζει τρικλοποδιες).
Πιστη στη σχεση και στον συντροφο. Αυτο λειπει. Και ειναι το μονο που δεν χρειαζεται και τους δυο για να επιβιωσει. Αν πιστευει πραγματικα ο ενας, ειναι υπεραρκετο για να κρατηθει μια σχεση υπο οποιεσδηποτε συνθηκες.
Αλλα αυτη η πιστη δεν ειναι κατι που το εχεις. Το αποκτας ε?

συμφωνώ ότι όταν θέλεις κάτι πολύ το καταφέρνεις. το θέμα είναι όμως να πιστεύουν κ οι 2 κ όχι μόνο ο ένας γιατί τότε είναι δώρον άδωρον!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ δε θέλεις ή αυτός; Γιατί εγώ θυμάμαι ότι εσύ είχες αμφιβολίες...
Άρα μπορούμε να σε πείσουμε!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
συμφωνώ ότι όταν θέλεις κάτι πολύ το καταφέρνεις. το θέμα είναι όμως να πιστεύουν κ οι 2 κ όχι μόνο ο ένας γιατί τότε είναι δώρον άδωρον!:(

Τσουκου.
Ειναι συχνο πραγμα σε τετοιες καταστασεις να χανει ο ενας τη πιστη του.
Εκει ειναι που πρεπει να τη στηριξει ο αλλος. Και το ωραιο ειναι οτι αλλαζουν οι ρολοι με τον καιρο. Και ξανα παλι.
(και μετα βαρας το κεφαλι στον τοιχο "τι περιμενα ο bullshot?" - Πλακιτσα...Ντα?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ δε θέλεις ή αυτός; Γιατί εγώ θυμάμαι ότι εσύ είχες αμφιβολίες...
Άρα μπορούμε να σε πείσουμε!! :)


χμ χμ χμ! έχουμε νέα δεδομένα. εγώ θέλω. ο ίδιος θεωρεί ότι από τη στιγμή που είμαστε τόσο καιρό μαζί, αν είναι να το περάσουμε κ αυτό πάμε βουρ στον πατσά για κουφέτα κάτι το οποίο τον αγχώνει (φυσικό όταν δεν έχεις βρεθεί ελεύθερος από τα 13).
εγώ δεν έχω αυτά τα αγχη, αρα μάλλον δύσκολο το κόβω να συνεχίζουμε μετά τον σεπτέμβρη, ακόμα κ αν αγαπιομαστε. είναι θέμα δεσμευσης κ όχι θέμα αντοχής...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βρε κοπέλα μου, δεν ξέρω βασικά τι θα περάσετε, αλλά δεν καταλαβαίνω το θέμα δέσμευσης... εννοώ ότι την δέσμευση την ορίζεται εσείς... Τα κουφέτα, τους γάμους, τα πανυγήρια και όχι τα χρόνια και οι απαιτήσεις τον άλλον... Βέβαια δεν ξέρω και την σχέση σας... Μήπως άλλο είναι το πρόβλημα; (είπα δεν ξέρω...υποθέσεις κάνω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Βρε κοπέλα μου, δεν ξέρω βασικά τι θα περάσετε, αλλά δεν καταλαβαίνω το θέμα δέσμευσης... εννοώ ότι την δέσμευση την ορίζεται εσείς... Τα κουφέτα, τους γάμους, τα πανυγήρια και όχι τα χρόνια και οι απαιτήσεις τον άλλον... Βέβαια δεν ξέρω και την σχέση σας... Μήπως άλλο είναι το πρόβλημα; (είπα δεν ξέρω...υποθέσεις κάνω :P)

ναι βρε βικάκι το θέμα είναι ότι όταν είσαι με κάποιον από τόσο μικρή ηλικία, πριν από οποιαδήποτε δέσμευση θες να δοκιμάσεις κ άλλες τούρτες λόγω ανασφάλειας ίσως ή τρόπου νοοτροπίας της κοινωνίας. το θέμα είναι εκεό. φυσικά κ η δεσμευση εξαρτ΄΄αται από σένα, το θέμα είναι ότι αν με τις 1000 θυσίες κρατήσεις τη σχέση (το οποίο είναι ευκολο) μετά δεν θα σου κάνει καρδιά να την χαλάσεις όταν θα είστε μαζί για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω...
είανι μπερδεμένη λογική κ γι'αυτό τα βάφω μαύρα. τελικά τι είναι σωστό δεν ξέρω, γιατί ότι θα πληγωθείς θα πληγωθείς, αυτό δεν το γλιτώνουμε...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Travelaki μη μασας..Απο αποσταση (στην προκειμενη περιπτωση για τον Σεπτεμβρη!) ολοι δηλωσεις κανουμε, και θα χωρισουμε, και δε θα μπορεσουμε να το κρατησουμε κτλ. Οταν ερθει η ρημαδα η ωρα του χωρισμου, εκει κανουμε τουμπεκι και το προσπαθουμε μεχρι τελους!! Μην αγχωνεσαι απο τετοιες δηλωσεις, και μην το σκεφτεστε καν. ΟΤΑΝ ερθει η στιγμη, αναλογα με την φαση που θα ειστε, ΤΟΤΕ αποφασιζετε.. Εκ των προτερων δηλωσεις και αγχη δεν χρειαζονται!! Αλλωστε ειδες οτι οι ρολοι σας αντιστραφηκαν σε λιγοτερο απο μηνα, μεχρι τοτε θα ανταλλαξετε πολλες φορες..:p (επισκεψου και το μηνυμα 'ρολοι στη σχεση' για περισσοτερες λεπτομερειες :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ουφ...δεν ξέρω.... Πάνω απ' όλα θα σου έλεγα να σκεφτείς εσύ τι πραγματικά θες και έχεις ανάγκη... Ξέρω είναι δύσκολα τα πράγματα...αλλά εσείς ξέρετε τι έχετε να κερδίσετε και τι να χάσετε... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ απλά να πω... ότι για άλλη μία φορά ακούω για άντρα, που μετά από καιρόοο στην πρώτη του σχέση, θέλει και λίγη ελευθερία... και που ναι μεν αγαπάει, αλλά αναρωτιέται...
που στα 20λίγα του σκέφτεται το γάμο και αγχώνεται...

Και, τελικά, είναι πολύυυ φυσιολογικό. Αλλιώς θα του βγει μετά, μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Πω πω μιλάμε ένα και ένα τα λόγια σου πολύ ώριμα και σωστά..
Είναι και προσωπικοί λόγοι που ξεκίνησα το thread αυτό όχι απλώς γενικά και αόριστα..Μια ιστόρια που ακόμα έρχονται στιγμές που την θυμάμαι και με βασανίζει ο λόγος και ο τρόπος που τελείωσε άσχετα που ξέρω πλέον ότι δεν είναι για μένα αυτός ο άνθρωπος..
Μάλλον πρέπει να δεχτώ ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του..:/:
Ευχαριστω γιδάκι όπως και να έχει..:)
Εδω μιλησες και για μενα.. Το ιδιο νιωθω και εγω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Εδω μιλησες και για μενα.. Το ιδιο νιωθω και εγω..
Αυτό που θα πω τώρα έστω ελπίζω να σου δώσει αισιοδοξία..
Ότι πλέον δεν με βασανίζει καν να θυμάμαι..
Είναι στιγμές που παίζουν καταλυτικό ρόλο..που καταλαβαίνεις ότι όλα για κάποιον λόγο έχουν γίνει..
Και ότι πάμε για άλλα και καλύτερα..:)
Σου έυχομαι να νιώθεις και εσύ έτσι σύντομα..Μην βιάζεσαι όμως όλα θέλουν τον χρόνον τους..
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Αυτό που θα πω τώρα έστω ελπίζω να σου δώσει αισιοδοξία..
Ότι πλέον δεν με βασανίζει καν να θυμάμαι..
Είναι στιγμές που παίζουν καταλυτικό ρόλο..που καταλαβαίνεις ότι όλα για κάποιον λόγο έχουν γίνει..
Και ότι πάμε για άλλα και καλύτερα..:)
Σου έυχομαι να νιώθεις και εσύ έτσι σύντομα..Μην βιάζεσαι όμως όλα θέλουν τον χρόνον τους..
:)
Ποιος ξερει, ισως και να εχεις δικιο..Ισως το ιδιο θα μπορεσω να πω και εγω καποια στιγμη..Σ'ευχαριστω παντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top