Σχολιασμός φθηνών laptops

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αγοράσω ενα laptop αλλά δε θέλω να ξοδέψω πάνω από 1000 Ευρώ. Θέλω να σηκώνει και κανα παιχνιδάκι αλλά το θέλω κυρίως για μέτριες δουλειές πχ διάβασμα στο υπνοδωμάτιο, κατεβαστήρι, αναπαραγωγή μουσικής και ικανό να το συνδέω στα πισί της σχολής για να κατεβάζω τα άντερά μου! Α και να μπορώ να το συνδέσω με ευκολία ασύρματα με το υπόλοιπο δίκτυο του σπιτιού (2 υπάρχοντα πισιά επάνω σε 5αρι 3com switch. Θα πρέπει να κοτσάρω επάνω στο σουίτς καμια κάρτα wireless για να συνδέεται και ο φορητός στο δίκτυο;.)

Τι λετε; Κι αν μπορεί να βρεθεί ενα, λέτε να πάρω κλασσικό ή Mac; Εδω κυρίως παίζει το δίλλημα το μεγάλο! Η να πάρω φορητό με περισσότερα ευράκια; (αν ποτέ τα βρω...)

Δε ρωτάω τι βασικό πρέπει να βάλω μέσα. Εντάξει, απο δω απο κει θα βρω τι θέλω αλλά το όλο σκεπτικό είναι αν μπορεί μια τέτοια λύση να είναι βιώσιμη ή τσάμπα λεφτά και αν θα πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο ωστε να μη μου ψοφήσει μετά απο ενα χρόνο και σέρνεται.

Ρωτάω γιατί ο φορητός πιστεύω δεν είναι τόσο ανοιχτός σε θέμα αναβαθμισιμότητας όπως τα επιτραπέζια πισιά και οτι η αγορά ενός φορητού μεσαίας κατηγορίας καθίσταται έτσι δύσκολη υπόθεση (Το να μην πάρεις κάτι οικονομικό αλλά μπάζο και ταυτόχρονα να μην υπερπηδήσεις τα ανώτερα οικονομικά σου όρια.)

Σημείωση συντονιστή: Για σχολιασμό προτάσεων που αφορούν laptop μεγαλύτερης αξίας από 1000 ευρώ υπάρχει αυτό το θέμα, ενώ για laptop με οθόνη μικρότερη από 13.3" υπάρχει αυτό το θέμα. Τέλος υπάρχει θέμα και για την κατηγορία Netbooks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Ρε συ για γύρω στα 1000 το 2ο μου γυαλίζει πολύ. Έχει καλά κομμάτια μέσα. Η VGA με προβληματίζει αν είναι μοιραζόμενη βέβαια και η μάρκα που εχω ακούσει άσχημες κριτικές περί του σέρβις της αλλά τέσπα κάτσε να βρω οοολα τα λεφτά και ύστερα μιλάω!

Για το δίλλημα περι κλασσικού ή Μακ τι έχεις να πεις; Εκεί κολλάω περισσότερο μιας και δεν ξέρω Χριστό αν αξίζουν και τι ψάρια πιάνουν τα Μακ(όσο λένε οι Μακάδες). 1200 κανει το χαμηλότερο Powerbook νομίζω.

Ευχαριστώ ρε Εμουφήαρ:clapup: :clapup: :clapup: !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dt008

Νεοφερμένος

Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ MAC
δεν λέω, τέλειο λειτουργικό (OS X Tiger RULEZ), design κ.λ.π.
αλλά από προγράμματα??????:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
iBook. Αν έχεις αμφιβολίες για το πόσο γαμάτα είναι τότε πήγαινε στα Multirama στο The Mall να το χειριστείς live ;)
Εγώ το έκανα και... αποφάσισα ποιό είναι το επόμενο (άψυχο) αντικείμενο του πόθου μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
θα διαφωνησω οσο για mac ... προτεινω να παρεις την δευτερη προταση του emu ... τελοσπαντων καποιο ικανο να τρεξει windows ... Ο κυριως λογος ειναι οτι τα ξερεις τα windows αλλα επισης και η συμβατοτητα ....


Ωστοσο για το συνδεσεις στο ethernet hub δεν χρειαζεται τπτ περισσοτερο απο ενα καλοδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εεεε αυτό το έβαλα και εγώ πιο πάνω. Εννοείται πως δεν συστήνω το e-shop, το έβαλα απλά για demo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Εεεε αυτό το έβαλα και εγώ πιο πάνω. Εννοείται πως δεν συστήνω το e-shop, το έβαλα απλά για demo.

Ωχ ναι...τελικιά κοιτάζωντας τα link σου καλύτερο είναι το συστημα με pentium and DDR2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ που απαντάτε!:)

Πάνο, ασύρματα θέλω να το συνδέσω με το switch, ακριβώς επειδή το τελευταίο είναι στο καθιστικό και το λαπτόπι το θέλω για το υπνοδωμάτιο ...κυρίως!:clapup:

(κάτσε να δω....θα πάρω λαπτόπι ή σκέτο τόπι;.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εεε αν θες ασυρματο τοτε παρε ενα access point (με 80Ε βρίσκεις κάτι πολύ κάλο) και εισαι οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Σκεφτομαι να αγορασω ενα laptop αλλα καθότι ασχετη με το θεμα, ηρθα να ζητησω τη γνωμη σας..

Λοιπον, δεν θελω να κανω κατι το extreme με το λαπτοπ, τα κλασικα, office, internet (με καρτα, δεν ξερω αν παιζει ρολο), ενα προγραμμα για να περναω τις φωτογραφιες της ψηφιακης (που ΘΑ παρω), λιγο μουσικουλα να ακουω και διβιδι να βλεπω.. τι αλλο; θελω να εχει αρκετη μνημη ωστε να μπορω να αποθηκευω τα τερατα μεσα (απο αρχεια, φωτογραφιες και βιδεακια) και να μην σερνεται..

και το κυριοτερο, να μην ειναι πανακριβο.. τουτ'εστιν.. τετραψηφια νουμερα απορριπτονται.. :)

πειτε μου και ποιες μαρκες θεωρειτε καλες, και τι προτεινετε να βαλω μεσα..

ευχαριστω... :D

(αν θυμηθω και τιπτα αλλο θα κανω εδιτ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ευούλι, όταν εγώ έψαχνα για λάπτοπ πριν ένα μήνα κοίταζα κυρίως τις προσφορές στο www.e-direct.gr. Έχει καλές προσφορές απ' όσον θυμάμαι και λαπτοπ με double core, δηλαδή με δύο επεξεργαστές αντί για έναν.


Απ' όσον ξέρω το βασικό κριτήριο της τιμής είναι η κάρτα γραφικών. Αν θες να βλέπεις και ντιβιντι, μάλλον θα χρειαστείς μια καλούτσικη κάρτα.

Χαρακτηριστικά σου λέω ότι ένα λάπτοπ που ήθελα (τελικά δεν το πήρα γι' άλλους λόγους) είχε γύρω στα 800 ευρά και τα είχε όλα πλην καλής κάρτας γραφικών: καλό σκληρό, διπλό επεξεργαστή, web cam, ακόμα και bluetooth.



Ίσως ρίξω μια ματιά εκεί πέρα κι εγώ να δω αν έχει τίποτα καλό αυτές τις μέρες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
ριξε μια ματια εδω
θα σου προτεινα να μεινεις μακρια απο μαρκες τυπου turbo-x κτλ κτλ

EDIT:

αυτο εδω ειναι οτι πρεπει για σενα πιστευω, μπορει να κανει οτι θες (με αυτα που περιεγραψες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Toshiba, Acer, thumbs up... :clapup:

Fujitsu Siemens: Diiiiieeee.. kill kill kill!!! :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
μμμ θενξ θενξ θενξ... :D

να ρωτηξω: απο αυτο το σάιτ αγοραζεις μονο online? δλδ υπαρχει περιπτωση οι τιμες σε ενα καταστημα να διαφερουν (κατα πολυ)???? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Διαφωνω!
Τα κορυφαια ειναι τα Fujitsu Siemens!κ πολυ καλα ειναι τα Toshiba....
Μακρια απο acer κ sony γιατι εχω ακουσει γαι πολλα προβλημματα.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Διαφωνω!
Τα κορυφαια ειναι τα Fujitsu Siemens!κ πολυ καλα ειναι τα Toshiba....
Μακρια απο acer κ sony γιατι εχω ακουσει γαι πολλα προβλημματα.....:)

Εγώ για τα Acer έχω απλά ακούσει ότι είναι καλά, για τα Toshiba το ξέρω ότι είναι καλά, αλλα για τα Fujitsu Siemens δε σηκώνω κουβέντα: εγώ και δυο φίλες μου έχουμε υποφέρει από αυτά. Εμενα έχει χαλάσει 5 φορες, οι 2 πρώτες μες στις 10 pρότες μέρες, οι 3 τελευταίες συνεχόμενα, ενώ το είχα παραλάβει "επισκευασμένο".
Και είναι και το service απαράδεκτο (από τα παράπονα μου απολύθηκε υπάλληλος), τόσο Ελλάδα, όσο κι αλλου.

Μου το έχουν αντικαταστήσει 2 φορες, άρα μιλάμε για 3 διαφορετικά μηχανήματα... μακριά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
ειτε πας στο καταστημα το ιδιο ειτε αγορασεις απο το site τους οι τιμες θα ειναι ιδιες.

μακρια απο Fujitsu Siemens και Acer, μπορει να ειναι καλα, αλλα εαν παθουν κατι την εβαψες. Δεν υπαρχει καλο service για αυτα τα μοντελα στην Ελλαδα, τα στελνουν ολα στην Ιταλια για επισκευη.

τα Sony ειναι καλα αλλα ακριβα, πληρωνεις το ονομα παρα το μηχανημα εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
τα Sony ειναι καλα αλλα ακριβα, πληρωνεις το ονομα παρα το μηχανημα εκει
Διαφωνώ, πληρώνεις το design,ποιότητα ... Όταν έτυχε να κάτσω 2 ώρες κατάλαβα τι σημαίνει sony laptop :) Μέχρι τώρα δεν έχω βρεί κάποιο sony χωρίς όμορφη και καλή κατασκευή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top