Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να μην έχει ανάγκη τον έρωτα;

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Φοβάται την δέσμευση γιατί δεν αντέχει την αποτυχία μιας σχέσεις. Φοβάται να αγαπά για να μην πληγωθεί.
Kι εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα. Έχω μάλιστα και παράδειγμα άλλο άτομο, κοντινό μου, που αποφεύγει τις σχέσεις γιαυτόν ακριβώς το λόγο. Δεν το λέει βέβαια, αλλά όταν ξέρεις ότι ο άλλος είναι ευαίσθητος και ανασφαλής ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για μένα...

1. Μπορεί να μην βλέπεται και να μην είχε ποτέ ανταπόκριση έτσι έπεισε και τον εαυτό του να μένει μακρυά από έρωτες (σεξ έχει κάνει πληρωμένο ίσως)

2. αυτό που είπε η Ρουμάνα...

3. είναι ήδη πολύυυυυυυυυ ερωτευμένος με την πάρτη του



όχι... δεν έχω γνωρίσει ανάλογη περίπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Eχω ένα συνάδελφο γύρω στα 35 που δεν έχει κάνει σχέση ποτέ του. Σε κάποιο ταξίδι που είχαμε πάει μαζί (και αφού ο πελάτης μας είχε κλονίσει το νευρικό σύστημα όλη μέρα και τα πίναμε για να...ξεδώσουμε!) με αφορμή έναν άλλο φρεσκο-παντρεμένο (τότε-τώρα έχει και μπέμπα :P) συνάδελφο πιάσαμε κουβέντα για σχέσεις...

Ο ίδιος δεν έχει κάνει ποτέ σχέση. Έχει βγει ραντεβού, έχει κάνει σεξ (όχι πληρωμένο)αλλά δεν επεδίωξε να κάνει σχέση ποτέ. Η εξήγηση που έδωσε ήταν ότι μέχρι τα 25-26 του είχε μια... περίεργη (μεικτή) παρέα στην οποία ήταν όλοι φίλοι μεν, αλλά οι φίλες... ε σε μια δύσκολη στιγμή φαίνονται και έτσι είχε σεξ, δεν είχε τη δέσμευση της σχέσης και δεν βρέθηκε κάποια να του κινήσει το ενδιαφέρον να κάνει κάτι πιο σοβαρό... Μετά έπιασε δουλειά και έγινε ...workaholic (όντως είναι) και αφού κατά καιρούς έβρισκε τρόπους να ... εκτονώνεται (προσπαθώ να είμαι κόσμια στις εκφράσεις μου :P ) δεν έβρισκε λόγο να δώσει χρόνο και κόπο σε κάποια και να κάνει σχέση... Ζώντας δε ... πρακτικά μέσα στην εταιρία δεν ένιωθε μοναξιά.

Δεν μπορώ να πω ότι μπορώ να καταλάβω πλήρως το συναίσθημα αυτό (εγώ ... καμμία σχέση με αυτό το μοντέλο :P ) απλά μεταφέρω αυτά που είχε πει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Το σεξ μάλλον γίνεται επί πληρωμή.
Η άρνηση του να κάνει σχέσεις σίγουρα έχει ψυχολογικά αίτια, όμως μπορεί να είναι συνεχείς απορρίψεις απο το άλλο φύλο,ίσως κάτι παράνομο ...που το διατηρεί χρόνια και δεν μπορεί να το ομολογήσει, ίσως κολλημένος /ερωτευμένος για χρόνια με κάποια που δεν μπορεί να έχει...
Εντάξει υποθέσεις είναι όλα αυτά, εφόσον δεν μπορούμε να ξέρουμε τι εμπειρίες είχε και τι τον στιγμάτισε για να βγάλουμε ένα λογικό συμπέρασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Το σεξ μάλλον γίνεται επί πληρωμή.
.

sorry ρε παιδιά αλλά γιατί ντε και καλά να γίνεται επι πληρωμή???

Δεν νομίζω ότι θα υποστήριξε (τόσο αυτός όσο και οποιοσδήποτε άλλος) ότι όντας μόνος του έκανε ΚΑΘΕ βράδυ σεξ, αλλά ακόμα και από τον εαυτό μου να πάρω, ναι όταν ήμουν μόνη στο παρελθόν και είχα...διάθεση να κάνω σεξ "μπόρεσα" και όχι ΔΕΝ είχα ούτε έκανα σχέση με το άτομο που έκανα σεξ! Προφανώς και δεν πέφταν οι άντρες στα πόδια μου κάθε βράδυ αλλά δεν είναι ντε και καλά έτσι!
Και το αυτό ισχύει τόσο για φίλους όσο και για φίλες που ήταν/είναι μόνοι τους! Το να μην προχωρήσει και να γίνει κανονική σχέση αυτό το πράγμα μετά από χ ραντεβού που σε κάποιο (το χ-οστό έστω) έπεσε σεξ δεν είναι τόσο παράλογο ! Είναι ?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Oύτε εγώ έχω γνωρίσει τέτοιο άτομο.
Μία ίσως πιθανή εξήγηση, μπορεί να είναι ότι είναι άτομο με υπερβολική αυτοπεποίθηση για τον εαυτό του, οπότε και δεν τον νοιάζει και πολύ το πάρε δώσε συναισθημάτων.Πολύ πιθανόν επίσης, να μη νιώθει την ανάγκη να κάνει παιδιά...
Τι να πω, δεν ξέρω η αλήθεια είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παιδιά το σεξ (κατα τα λεγόμενα του πάντα) δεν ήταν πληρωμένο. Απ'ότι κατάλαβα έχει κάμποσες φίλες με τις οποίες κάνει και σεξ όποτε το επιθυμεί, οι οποίες μάλιστα έχουν τις ίδιες απόψεις με αυτόν για τις σχέσεις (ή έτσι λένε).
Σαφώς και φοβάται τη δέσμευση και είναι εγωιστής, αφού μου είπε στα ίσια οτι δεν θέλει να κάνει κανένα συμβιβασμό ή παραχώρηση για κάποιον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Oύτε εγώ έχω γνωρίσει τέτοιο άτομο.
Μία ίσως πιθανή εξήγηση, μπορεί να είναι ότι είναι άτομο με υπερβολική αυτοπεποίθηση για τον εαυτό του, οπότε και δεν τον νοιάζει και πολύ το πάρε δώσε συναισθημάτων.
Έχω την εντύπωση ότι είναι ακριβώς το αντίθετο. Του λείπει η αυτοπεποίθηση όταν φοβάται την δέσμευση, όταν φοβάται ότι δεν είσαι ικανός να κρατήσεις μια σχέση.
Ότι δηλώνει πώς «δεν θέλει» δεν με έπεισε…είναι απλά μια δικαιολογία…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Σίγουρα το "δεν θέλω" είναι συγκάλυψη ανασφαλειών ή κακών εμπειριών.
Μια επιφανειακή δικαιολογία anyway :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εγω ειμαι ο μονος που βρισκω τον τροπο σκεψης του μια χαρα;

δεν παει να φοβαται την δεσμευση και ολα τα αλλα, εαν ομως περναει μια χαρα ολα τα αλλα ειναι δευτερευων.

τελεια και παυλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
εγω ειμαι ο μονος που βρισκω τον τροπο σκεψης του μια χαρα;

δεν παει να φοβαται την δεσμευση και ολα τα αλλα, εαν ομως περναει μια χαρα ολα τα αλλα ειναι δευτερευων.

τελεια και παυλα
Δεν είσαι ο μόνος. Και εγώ μαζί σου. Αν ο τύπος είναι ευτυχισμένος? Γιατί όχι. Αυτός ό τύπος αν λέει αλήθεια εγώ πιστεύω ότι είναι σαφέστατα πιο ολοκληρωμένος και ικανοποιήμενος από πολύ άλλο κόσμο που πολλές φορές κρύβεται και πίσω από τους έρωτες, και πόσο μάλλον ότι ισχυρίζεται ότι έχει και φίλες που τον καταλαβαίνουν και ίσως συμφωνούν. Έχει άποψη το παλικάρι και μπράβο του.

Αν δεν σε δουλεύει δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πως είναι δυνατόν να απορρίπτεις κάτι που δεν έχεις καν γνωρίσει και να έχεις δίκιο; Είναι σαν να λες οτι δεν σου αρέσει το τζατζίκι χωρίς να έχεις φάει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αφού έχει σεξουαλικές επαφές Μισέλ, αυτό σημαίνει πως είχε τουλάχιστον "ελεύθερες" σχέσεις.. άρα το έχει δει το έργο στην ελαφριά του μορφή και ποτέ δεν επέλεξε να μπλέξει περισσότερο. Άσε που μερικές φορές οι "ελεύθερες" σχέσεις είναι χίλιες φορές πιο δυνατές και παθιασμένες από τις "κανονικές" σχέσεις, ακριβώς γιατί τα μέλη της είναι διαρκώς εντελώς ελεύθερα να πουν ή να κάνουν ό,τι θέλουν και άρα είναι απόλυτα ειλικρινή, γεγονός που οδηγεί σε ένα δέσιμο που μερικές "κανονικές" σχέσεις δεν γνωρίζουν ποτέ!

Δεν το θεωρώ παράλογο κάποιος να μην έχει ανάγκη να κάνει σχέσεις. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να ερωτευτεί.. σημαίνει πως απλά δεν θέλει την ρουτίνα, δεν θέλει το δεδομένο, δεν θέλει τις τυπικότητες, δεν θέλει τα καλούπια! Ποιος είναι αυτός που θα κρίνει τι ταιριάζει στον καθένα και τι όχι; Και τι είναι περίεργο και τι όχι; (και όλα αυτά τα λέω, έχοντας στο ενεργητικό μου πολύ παθιασμένες "ελεύθερες" σχέσεις, που δεν είχαν καμία σχέση με όσα οι περισσότεροι εννοούν ως ερωτικές σχέσεις, αλλά εμένα με γέμισαν και με έκαναν να βελτιωθώ πάρα πολύ, κι ας μην ήταν καν δεδομένο κάθε φορά πως θα υπάρξει και επόμενη!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγ'ω έχω γνωρίσει ένα τέτοιο άτομο και μάλιστα γυναίκα. Είναι 34 χρονών και μας ομολόγησε ότι δεν ερωτεύτηκε ποτέ και δεν ξέρει πώς είναι αυτό το συναίσθημα. Από σχέσεις; Την έπεφτε σε όλους τους φίλους της (την έπεσε και σε μένα). Ένα βράδυ, μετά από ένα ξενύχτι (μάλλον δηλαδή πρωί πια) μια άλλη κοπέλλα της παρέας της την είπε: "Για να ερωτευτείς πρέπει να δοθείς και για να κάνεις σχέση πρέπει να θυσιάσεις κάποια πράγματα. Πώς να κάνεις κάτι τέτοιο όταν δεν έχεις σκοπό να δώσεις τίποτε σε κανέναν;" Νομίζω ότι με αυτήν την ατάκα πήρα την απάντησή μου. Πράγματι είναι άτομο που δεν δίνει δεκάρα παρά μόνο για το τομάρι της (απ' όσο τη γνώρισα και άσχετα με το θέμα σχέσεων). Ένα άλλο στοιχείο είναι ότι τη μία και μοναδική φορά που κάποιος της άρεσε αρκετά για να τον ερωτευτεί, έφυγε πανικόβλητη! (Έχω δει και άλλους να κάνουν το ίδιο). Άρα ισχύει μάλλον αυτό που είπε ο τύπος στη Michelle. Επίσης, η συγκεκριμένη γυναίκα μού έχει αφήσει σημαντικές αμφιβολίες για την επιλογή φύλου (αν της αρέσουν οι άντρες ή οι γυναίκες) και αυτό ήταν η αρχική μου εντύπωση, πριν μάθω για όλα αυτά, εντύπωση που δεν έχει αλλάξει. Άρα πιθανόν να ισχύει αυτό που είπε η ρουμάνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν το θεωρώ παράλογο κάποιος να μην έχει ανάγκη να κάνει σχέσεις. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να ερωτευτεί..

Μα ο ίδιος μου είπε οτι δεν έχει ερωτευτεί ποτέ και οτι δεν πιστεύει στον έρωτα... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ο έρωτας έχει διάφορες μορφές Michelle μου.. δεν μπορώ να φανταστώ πως κάποιος δεν γνώρισε ποτέ καμία από αυτές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μα ο ίδιος μου είπε οτι δεν έχει ερωτευτεί ποτέ και οτι δεν πιστεύει στον έρωτα... :worry:


Θα σου πώ κάτι που θα σου λείσει την απορεία....
Εγώ λάτρεβα τα ζώα όταν λοιπόν πέθανε το πιό αγαπημένο μου και μετά έχασα και άλλα που επίσεις αγαπούσα, έλεγα και λέω ακόμα ότι δεν ειμαι φυλόζωη άλλα πήρα ζώο στο σπίτι μου με σπάσμένη σπονδιλική και το έσωσα και μετά το έδωσα ταίζω κρυφά τα αδέσποτα ζώα χωρίς να με δεί κανείς και περνάω σκυλεία που ειναι φοβισμένα απέναντι στο δρόμο. Πάντα όμως θα λέω και θα ξαναλέω ότι ΔΕΝ ειμαι φυλόζωη. Τώρα κατάλαβές τι ενοώ;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα σου πώ κάτι που θα σου λείσει την απορεία....
Εγώ λάτρεβα τα ζώα όταν λοιπόν πέθανε το πιό αγαπημένο μου και μετά έχασα και άλλα που επίσεις αγαπούσα, έλεγα και λέω ακόμα ότι δεν ειμαι φυλόζωη άλλα πήρα ζώο στο σπίτι μου με σπάσμένη σπονδιλική και το έσωσα και μετά το έδωσα ταίζω κρυφά τα αδέσποτα ζώα χωρίς να με δεί κανείς και περνάω σκυλεία που ειναι φοβισμένα απέναντι στο δρόμο. Πάντα όμως θα λέω και θα ξαναλέω ότι ΔΕΝ ειμαι φυλόζωη. Τώρα κατάλαβές τι ενοώ;:)
Οτι κοροιδεύει τον εαυτό του λέγοντας οτι δεν έχει ερωτευτεί ποτέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οτι κοροιδεύει τον εαυτό του λέγοντας οτι δεν έχει ερωτευτεί ποτέ;

Εσύ τι λές; όταν έχεις μια βαθυά πληγή μέσα σου και ο εγωισμός δεν σε αφήνει να την βγάλεις πρώς τα έξω τότε αντιδράς αντίστροφα, κάθε φορά που ρωτάνε λοιπόν το πέρνει πιό πισματικά, άν του πείς ότι ναι καλά έχεις ερωτευτεί θα ηψώσει τη φωνή και θα σου πεί... δεν σταματ΄΄ας δεν ερωτέυτηκα ποτέ και δεν θα το κάνω και τώρα...

Αυτό ειναι η αντίδραση, το ίδιο κάνω και εγώ

Υ.Γ για τα ζώα δεν ξανααναφέρετε εγώ τα μησώ τα ζώα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πολύ πιθανό αυτό Μάνια, ειδικά αν λάβω υπόψιν οτι είναι και άτομο που προσβάλλεται ΠΟΛΥ εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top