Θάνατος παιδιού που ξεχάστηκε στο αυτοκίνητο...

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως είδα το μεσημέρι στην Τατιάνα α) πως το αυτοκίνητο δεν είχε φιμέ τζάμια και β) πως ήταν παρκαρισμένο σε γκαράζ με λίγο ανοιχτά τα παράθυρα, οπότε αποκλείστηκε το ενδεχόμενο θερμοπληξίας ή ασφυξίας. Ο ιατροδικαστής είπε πως το παιδί μάλλον πέθανε από καρδιά, στην οποία είχε πρόβλημα χωρίς να το γνωρίζουν οι γονείς, αλλά θα το εμφάνιζε οπωσδήποτε αργότερα.

Όχι πως δικαιολογείται κάτι, απλώς λέω τι άκουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Άστοχο ή όχι, δε μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό να φανταστώ τα φαρμακερά σχόλια για την άστοργη, αδιάφορη, κλπ κλπ μάνα που ξέχασε το βλαστάρι της στο αυτοκίνητο... (εάν ήταν αυτή η περίπτωση) και φυσικά δεν αναφέρομαι περιοριστικά στο steki, αλλά και στην όποια τυχόν παρουσίαση παρόμοιας είδησης από τα κάθε είδους και επιπέδου ΜΜΕ μέχρι τα σχόλια μεταξύ καφέ και τσιγάρου των ατόμων που ασχολούνται και αναπαράγουν την επικαιρότητα.

Όσο για την αντιπαράθεση δεν εντοπίζεται στο δίπολο άνδρες - γυναίκες, αλλά στους παγιωμένους ρόλους ανδρών - γυναικών, και στην αντιμετώπιση της αποτυχίας ανταπόκρισης σε αυτούς από την κοινωνία...
Ωστόσο, όπως βλέπεις, της ίδιας σκληρής και αμείλικτης αντιμετώπισης, χαίρει και ο δυστυχής πατέρας, άρα συνεχίζω να μην κατανοώ στο παραμικρό την αιτίασή σου και να τη θεωρώ και πάλι άστοχη.

-------------------------------------------------------------
Θυμάμαι μια απαίσια βραδιά. Η σύζυγος δούλευε κι εγώ ήμουν καλεσμένος σε εκδήλωση του δημοτικού σχολείου στο οποίο φοίτησα. Μου έκανε εντύπωση πώς και με θυμήθηκαν μετά από τόσα χρόνια κι έτσι πήρα την κόρη μου, γύρω στα τέσσερα ή πέντε τότε και πήγα γεμάτος χαρά και συγκίνηση να ξαναδώ το αγαπημένο μου σχολείο, το μόνο ίδρυμα στο οποίο φοίτησα και πραγματικά αγάπησα με όλη μου την καρδιά. Μπήκαμε στο προαύλιο, το οποίο σημειωτέον ήταν αρκετά μεγάλο, και αρχίσαμε να βολτάρουμε τριγύρω, μετά ανεβήκαμε στις αίθουσες, βρήκα την τάξη που φοιτούσα στην πέμπτη και στην έκτη, μόνο που δεν με πήραν τα ζουμιά, καταλαβαίνετε. Ξανακατεβήκαμε στο προαύλιο και το παιδί ήθελε να παίξει, όπως ήταν φυσικό, στην πολύ ωραία παιδική χαρά με τις κούνιες, που αγαπούσα κι εγώ όταν ήμουν σχεδόν στην ηλικία της. Ξαφνικά, βρήκα μπροστά μου τη δασκάλα μου της πρώτης δημοτικού και παραδόξως με θυμόταν. Εγώ θυμόμουν το μηδενικό που μου είχε βάλει κάποτε, κι εκείνη γελώντας μου είπε "Ποιος μπορεί να φανταστεί τι μένει σε κάθε παιδί από τις πράξεις μας, θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί". Μετά, είδα μπροστά μου τρεις ή τέσσερις συμμαθητές, που είχα να τους δω πάνω από είκοσι χρόνια. Συγκινηθήκαμε, πιάσαμε την κουβέντα, θυμηθήκαμε τους παλιούς μας συμμαθητές που δεν ήταν εκεί, μνημονεύσαμε κι έναν που είχε πεθάνει δυστυχώς πριν απ' τα τριάντα του από καρκίνο, μέχρι που...

Ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι για δέκα περίπου λεπτά, η προσοχή μου έχει αποσπαστεί απ' το παιδί!!! Κοιτώ γύρω μου, πουθενά... Ψάχνω στην παιδική χαρά και πάλι πουθενά... Δεν έχω νιώσει ποτέ τέτοιο συναίσθημα κι εύχομαι σε όλους σας να μην αισθανθείτε ποτέ κάτι τέτοιο. Ξέρετε πώς νιώθετε όταν κάνετε κούνια, ένα κενό στο διάφραγμα; Ε, φανταστείτε αυτό, αλλά η κούνια να πέφτει από τα 10.000 πόδια το λιγότερο και να πέφτει και να πέφτει και να πέφτει...

Άρχισα να ψάχνω σε όλο το σχολείο κι όποιον συναντούσα του έλεγα: "Εάν δείτε ένα κοριτσάκι με άσπρα, κρατήστε το και μην το αφήσετε να φύγει". Μέσα στον πανικό μου, πρόλαβα να σκεφτώ το πόσο εύκολα κυκλοφορούσα μέσα στους χώρους που είχα τόσα χρόνια να δω, ήταν κάπως σαν το ποδήλατο που δεν το ξεχνάς ποτέ και όλα τριγύρω φάνταζαν αβίαστα οικεία. Στρίβοντας από τη σκοτεινή πίσω αυλή με τις βρύσες, έριξα λίγο νερό στο πρόσωπό μου κι είπα στον εαυτό μου, προσπαθώντας ν' ανακτήσω την ψυχραιμία μου: "Μη φέρνεις την καταστροφή, εδώ είναι σχολείο, δεν είναι μέρος που κλέβουν παιδιά. Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να τη βρεις, σκέψου, σκέψου...". Αυτό με ηρέμησε λιγάκι κι έβαλα το μυαλό μου να δουλέψει. "Πού είναι το πιθανότερο να βρω ένα μικρό παιδί εδώ μέσα, εάν δεν το έχει αρπάξει κανείς;". Ξαφνικά, έφαγα μια φλασιά κι άρχισα να τρέχω σαν τον Αρχιμήδη προς...τον μπουφέ. :D:P

Την βρήκα να περιμένει τη σειρά της να πάρει πορτοκαλάδα και πατατάκια. Ευτυχώς ήταν πάντοτε καλόφαγο το μωρό μου. Την πήρα στην αγκαλιά μου και την έσφιγγα, σαν να υπήρχε κάποιος που ήθελε να μου την αρπάξει, ενώ τα μάτια μου βούρκωναν ανεξέλεγκτα.

Η ανάμνηση αυτής της βραδιάς είναι από τότε τόσο ζωντανή μέσα μου, που ακόμη και τη στιγμή που τα γράφω όλα αυτά, νιώθω τα ίδια συναισθήματα να εναλλάσσονται απαράλλαχτα και τα μάτια μου βουρκώνουν και πάλι, παρά το γεγονός ότι δεν ξεκίνησα για να το παίξω Μάρθα Βούρτση. Εκείνο το συναίσθημα θεέ μου, να πέφτει και να πέφτει και να πέφτει...

Δεν είχα ποτέ μου αφήσει το παιδί απ' τα μάτια μου, ούτε για μια στιγμή. Πάντοτε έλεγα ότι όταν κάνεις παιδιά, βγάζεις μάτια και στην πλάτη, σαν το Λιόντα το ληστή. Εκείνη όμως τη φορά ξεχάστηκα, ίσως επειδή για λίγο είχα ξαναγίνει, μέσα απ' τις αναμνήσεις μου, και πάλι παιδί. Ήμουν άραγε κακός, άστοργος, ανίκανος, τέρας; Μήπως δεν έπρεπε να έχω κάνει παιδί ο αλητήριος, ο γελοίος, το χαμένο κορμί, το άσπλαχνο τομάρι; Δεν γνωρίζω την απάντηση. Εκείνο που ξέρω είναι ότι εκτός απ' όλα τα παραπάνω, ήμουν ιδιαίτερα κωλόφαρδος και πως ένα κλικ με χώριζε απ' την καταστροφή.

Θα ξεχνούσα ποτέ εάν γινόταν το κακό; Θα γελούσα άραγε ξανά; Θα έδινα έστω και μια πεντάρα, τι θα μου σέρνατε εσείς οι υπόλοιποι; Τον εαυτό μου πώς θα τον αντιμετώπιζα; Δύσκολες ερωτήσεις, όπου ωχριούν οι απαντήσεις κι εγώ θα δηλώσω άγνοια. Σίγουρα όμως, δεν μπορώ να συνταχτώ με το πλήθος σας που οργισμένο βουίζει, καθώς σταυρώνει τον άμοιρο πατέρα. Λυπάμαι που σας χαλάω την ευαγή σας συναίνεση, όμως πέρασα κι εγώ από κει, έστω για λίγα λεπτά και ξέρω τι εστί βερίκοκο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
https://www.sigmalive.com/news/local/272568

το σημερινο ρεπορταζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τραγικο το θεμα με το παιδι, τι να πω.
Δεν ξερω αν πρεπει να καταδικαζουμε σε τετοιες περιπτωσεις ή θα ηταν προτιμοτερο να κοιταμε εκεινες τις ωρες τον εαυτο μας στον καθρεφτη, αναλογιζομενοι αν θα μπορουσε να τυχει και σε εμας. Κανεις δεν ειναι αξιος κριτης κανενος, παρα μονο ο Θεος κι ο εαυτος μας ο ιδιος για τις πραξεις μας. Αλλωστε ποση σημασια εχει τελικα η καταδικη απο τους γυρω οταν η πρωτη και τελευταια εχει γινει απο τον ιδιο τον εαυτο? Υπαρχει χειροτερο να τα βαζει καποιος με τον εαυτο του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
από τα όσα έχω καταλάβει από τα τόσα που έχουν ειπωθεί σε εφημερίδες-τηλεοράσεις-ραδιόφωνα είναι ότι έχουμε έναν γονιό που πάει το παιδί σχολείο για να πάει μετά στην δουλειά του και του συμβαίνει επείγον περιστατικό και πάει μες στην σύγχυση(υποθέτω φυσικά δεν είμαι σε θέση να ξέρω) να σώσει έναν άνθρωπο που χαροπαλεύει και τον χρειάζεται.

έτσι ξεχνάει το παιδί του που λογικά δεν θα είχε στο νου του ότι το είχε μαζί του ή ίσως ότι το είχε αφήσει ή.....ή.....ή

και όταν τον ψάχνει έντρομη λογικά η γυναίκα του πήγα από το σχολείο και δεν πήγε εκεί όλη μέρα να του κόβονται τα πόδια...

πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να νιώθει αυτός ο άνθρωπος...να φέρεις ευθύνη για τον θάνατο του μικρού παιδιού σου επειδή ήθελες να σώσεις κάποιον που σε είχε ανάγκη...πρέπει να είναι ότι πιο φρικτό μπορεί ποτέ να σου συμβεί.

μόνο και στην προσπάθεια να μπω στην θέση αυτού του ανθρώπου τρομάζω...


αν υπάρχει το ενδεχόμενο απλά να ήταν στον κόσμο του?δεν το αποκλείω τελείως τα πάντα μπορούν να συμβούν αλλά δεν δίνω πολλές πιθανότητες σε αυτό το σενάριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό

Από https://www.thingamababy.com/baby/2007/07/babysafety.html
According to KidsInCars.org, 665 kids died left in vehicles between 2002 and 2006 in America, an average 133 kids every year.

και εδώ: https://www.asktog.com/columns/054ChildSafetySeats.html

Σύμφωνα με το τελευταίο λινκ, το πρόβλημα ξεκίνησε όταν τα παιδιά μετακινήθηκαν υποχρεωτικά στο πίσω κάθισμα για λόγους ασφαλείας(αερόσακος, υποχρεωτικά παιδικό κάθισμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Επείγον περιστατικό ήταν, ο άνθρωπος έτρεξε να βοηθήσει. Ήταν μάλιστα τόσο committed στο λειτούργημα του που μέχρι και το παιδί του ξέχασε. Δεν ξέρω, ίσως το παρα-βλέπω ρομαντικά, αλλά μακάρι να είχαμε περισσότερους τέτοιους γιατρούς.

Προσωπικά δεν μπορώ να "λιθοβολήσω" (έστω και λεκτικά) κάποιον που εμφανέστατα δεν είχε κακή πρόθεση. Ειδικά όσο σκέφτομαι πόσες τύψεις θα τον βασανίζουν τώρα...
Και δεν είναι οποιοδήποτε επάγγελμα η ιατρική, είναι (υποτίθεται) λειτούργημα. Δεν το άφησε το παιδί στο αυτοκίνητο για να πάει σε meeting, να σώσει ζωές πήγε. Κι αυτό για μένα του δίνει αρκετά ελαφρυντικά.

Ούτε εγώ θεωρώ ότι πρέπει να τον λιθοβολήσουμε ή να τον καταδικάσουμε και φυσικά ο άνθρωπος δεν είχε σκοπό να κάνει κακό στο παιδί του κι εννοείται ότι θα έχει τρελαθεί από τύψεις.

Αλλά δεν θα του γράψουμε κι αγιογραφία! Έλεος. Άσε που όλο αυτό μου κάνει πολύ χριστιανικό, στυλ Ισαάκ κι Ιακώβ (σκότωσε το παιδί του για το καλό του κόσμου)! Λία δεν το περίμενα από εσένα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ήταν η ώρα του αυτου του παιδιού. Αν δεν ήταν και να ήθελε να το δολοφονήσει όχι μόνο μ'αυτόν αλλά και με άλλους τρόπους ο πατέρας του κάτι θα συνέβαινε και θα γλύτωνε. Οπως το άλλο στην Εύβοια, με τη Φιλιπινέζα που έλεγε η Ίσι.

Οσον αφορά τον επαγγελματικο οιστρο του γιατρού αρκούσε να αφήσει το παιδί στο νηπιαγωγείο και να φύγει. Ο γιατρός έιναι δολοφόνος, μένει μόνο να αποδειχθεί. Τέτοιους γιατρούς μάλλον δεν τους έχουμε ανάγκη Λία. :) Αν και είναι τέτοιοι οι περισσότεροι που έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γιατι να πρεπει να πεσουν ευθυνες πανω σε καποιον οπωσδηποτε?
Εγινε, τελειωσε. Αυτος και η ψυχη του τωρα πια... θα τα βγαλουν περα..
Και το μικρουλι πηγε στους ουρανους μαζι με τους αγγελους...
Ας ειμαστε προσεχτικοι εμεις... κι ας παραδειγματιζομαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ήταν η ώρα του αυτου του παιδιού. Αν δεν ήταν και να ήθελε να το δολοφονήσει όχι μόνο μ'αυτόν αλλά και με άλλους τρόπους ο πατέρας του κάτι θα συνέβαινε και θα γλύτωνε. Οπως το άλλο στην Εύβοια, με τη Φιλιπινέζα που έλεγε η Ίσι.

Οσον αφορά τον επαγγελματικο οιστρο του γιατρού αρκούσε να αφήσει το παιδί στο νηπιαγωγείο και να φύγει. Ο γιατρός έιναι δολοφόνος, μένει μόνο να αποδειχθεί. Τέτοιους γιατρούς μάλλον δεν τους έχουμε ανάγκη Λία. :) Αν και είναι τέτοιοι οι περισσότεροι που έχουμε.

Δολοφόνος?
Εντάξει δεν λέω ότι δεν φταίει αλλά μην τον κατηγορούμε έτσι τον άνθρωπο.. Θα μπορούσε να συμβεί και σε κάποιον άλλον το ίδιο πράγμα σε μια ίδια κατάσταση.. Ας μην είμαστε τόσο αυστηροί.. Στο κάτω κάτω από καρδιά πέθανε το παιδάκι, μπορεί κάποιο άλλο στην θέση του να ζούσε(χωρίς να λέει κάτι αυτό, αλλά εντάξει έτσι είναι..)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δολοφόνος? Ας μην είμαστε τόσο αυστηροί.. Στο κάτω κάτω από καρδιά πέθανε το παιδάκι, μπορεί κάποιο άλλο στην θέση του να ζούσε(χωρίς να λέει κάτι αυτό....

Λεει πολλά, πως δε λέει; Το παιδάκι πέθανε "απο φυσικά αίτια" ! Επειδή ήταν αδύναμο. Αν ήταν πίο γερή κατασκευή θα άντεχε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Γκουγκλαρα για παρόμοια περιστατικά!

https://www.oprah.com/relationships/An-Overwhelmed-Mothers-Deadly-Mistake

Η μητέρα αθωώθηκε στο δικαστήριο της Αμερικής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βρε συ Μπαγκς.. για να θεωρείσαι δολοφόνος, πρέπει να έχεις δόλο. Που είδες εσύ τον δόλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Όσο για το γιατρό, δεν τον θεωρώ κακό γονιό. Είναι κάτι που θα μπορούσε να συμβεί στον οποιονδήποτε, και σίγουρα και ο ίδιος είναι devastated.
Ναι, προφανώς ο ίδιος είναι συντετριμμένος και τσακισμένος αλλά ντάξει μην τα παραλέμε. Δεν νομίζω πως ο καθένας μας θα μπορούσε να ξεχάσει το παιδί του στο αυτοκίνητο. Δεν μιλάμε π.χ. για τις σακούλες από το σούπερ μάρκετ που περιείχαν είδη ψυγείου και μας χάλασαν. Μιλάμε για έναν άνθρωπο και μάλιστα το ίδιο του το παιδί.
ΟΚ, προφανώς και δεν ήθελε να το σκοτώσει, αυτό έλειπε. Αλλά πέρα από το λειτούργημα κάποιου ως γιατρού υπάρχει και αυτό του γονιού. Υπάρχουν ευθύνες. Δεν λέω ότι δεν θα έπρεπε να είναι καλός γιατρός και φυσικά θα έτρεχε στο νοσοκομείο, αλλά ας πρόσεχε λιγάκι παραπάνω.
Αμφιβάλλω πάντως αν κάτι τέτοιο ξεπερνιέται ποτέ. Οι τύψεις, οι ενοχές, ο πόνος, η κατακραυγή των άλλων θα τον τσακίσουν.
Επείγον περιστατικό ήταν, ο άνθρωπος έτρεξε να βοηθήσει. Ήταν μάλιστα τόσο committed στο λειτούργημα του που μέχρι και το παιδί του ξέχασε. Δεν ξέρω, ίσως το παρα-βλέπω ρομαντικά, αλλά μακάρι να είχαμε περισσότερους τέτοιους γιατρούς.
Και λιγότερους τέτοιους γονιούς ελπίζω, γιατί αλλιώς χαθήκαμε.
Κι αυτόν πώς τον χαρακτηρίζουμε? Κακό γονιό, αφηρημένο, ανεύθυνο?
Σίγουρα όλα αυτά μαζί και πολλά άλλα. Είχε άραγε άλλα παιδιά; Έχετε κάποια σχετική πληροφορία; Πάντως νομίζω πως δεν μιλάμε για μια απλή ανευθυνότητα ή αφηρημάδα, είναι κάτι πολύ περισσότερο πολύ χειρότερο.
Δεν μπορώ καν να σκεφτώ πως είναι ποτέ δυνατόν να συμβεί κάτι τέτοιο. Να ξεχάσεις το ίδιο σου το παιδί στο αυτοκίνητο και να το θυμήθεις μόνο όταν η γυναίκα σου σε πάρει τηλέφωνο; Ε, όχι δεν μπορώ να το χωνέψω...
Και δεν είναι οποιοδήποτε επάγγελμα η ιατρική, είναι (υποτίθεται) λειτούργημα. Δεν το άφησε το παιδί στο αυτοκίνητο για να πάει σε meeting, να σώσει ζωές πήγε. Κι αυτό για μένα του δίνει αρκετά ελαφρυντικά.
Να σώσει ζωές, ναι, αλλά αφαίρεσε, χωρίς τη θέληση του (αλλά με την συμμετοχή και την ανευθυνότητα του) μια άλλη ζωή, ενός νέου, υγιούς παιδιού που τύχαινε να είναι και δικό του. Όλοι έχουμε κακές στιγμές, όλοι είμαστε αφηρημένοι που και που, αλλά όχι και έτσι. Έλεος πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Να σώσει ζωές, ναι, αλλά αφαίρεσε, χωρίς τη θέληση του (αλλά με την συμμετοχή και την ανευθυνότητα του) μια άλλη ζωή, ενός νέου, υγιούς παιδιού που τύχαινε να είναι και δικό του. Όλοι έχουμε κακές στιγμές, όλοι είμαστε αφηρημένοι που και που, αλλά όχι και έτσι. Έλεος πια...

Δεν ήταν καθόλου υγιές το παιδάκι, είχε πρόβλημα με την καρδιά του, και δεν αφαίρεσε την ζωή του παιδιού του(έλεος), απλά ήταν ατύχημα στην ουσία.. Μπορεί ένα άλλο παιδί στην θέση του να άντεχε. Δεν λέω ότι ήταν σωστό να το αφήσει εκεί μέσα(λάθος ήταν, και μεγάλο μάλιστα), αλλά στην προκειμένη αυτό το λάθος ήταν καταστροφικό..
Σίγουρα όλα αυτά μαζί και πολλά άλλα. Είχε άραγε άλλα παιδιά; Έχετε κάποια σχετική πληροφορία; Πάντως νομίζω πως δεν μιλάμε για μια απλή ανευθυνότητα ή αφηρημάδα, είναι κάτι πολύ περισσότερο πολύ χειρότερο.
Δεν μπορώ καν να σκεφτώ πως είναι ποτέ δυνατόν να συμβεί κάτι τέτοιο. Να ξεχάσεις το ίδιο σου το παιδί στο αυτοκίνητο και να το θυμήθεις μόνο όταν η γυναίκα σου σε πάρει τηλέφωνο; Ε, όχι δεν μπορώ να το χωνέψω....
Ουάου. Δεν είμαι γονιός, αλλά μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολη δουλειά είναι.. Και ποιος ξέρει τι κόπους είχε κάνει ο άνθρωπος για να αναθρέψει το παιδί του. Δεν μπορούμε να τον χαρακτηρίζουμε κακό γονιό μόνο και μόνο γι'αυτό.. Και φυσικά είναι απίστευτο, χάλια, και όλα τα σχετικά, αλλά το ξαναλέω, μπορεί ένα οποιοδήποτε άλλο παιδί τώρα να ζούσε, και απλά να λέγαμε τον πατέρα αφηρημένο. Κάποια πράγματα, είναι να γίνουν και γίνονται, αυτό πιστεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Λεει πολλά, πως δε λέει; Το παιδάκι πέθανε "απο φυσικά αίτια" ! Επειδή ήταν αδύναμο. Αν ήταν πίο γερή κατασκευή θα άντεχε :)

Δεν ήταν καθόλου υγιές το παιδάκι, είχε πρόβλημα με την καρδιά του, και δεν αφαίρεσε την ζωή του παιδιού του(έλεος), απλά ήταν ατύχημα στην ουσία.. Μπορεί ένα άλλο παιδί στην θέση του να άντεχε. Δεν λέω ότι ήταν σωστό να το αφήσει εκεί μέσα(λάθος ήταν, και μεγάλο μάλιστα), αλλά στην προκειμένη αυτό το λάθος ήταν καταστροφικό..

Ουάου. Δεν είμαι γονιός, αλλά μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολη δουλειά είναι.. Και ποιος ξέρει τι κόπους είχε κάνει ο άνθρωπος για να αναθρέψει το παιδί του. Δεν μπορούμε να τον χαρακτηρίζουμε κακό γονιό μόνο και μόνο γι'αυτό.. Και φυσικά είναι απίστευτο, χάλια, και όλα τα σχετικά, αλλά το ξαναλέω, μπορεί ένα οποιοδήποτε άλλο παιδί τώρα να ζούσε, και απλά να λέγαμε τον πατέρα αφηρημένο. Κάποια πράγματα, είναι να γίνουν και γίνονται, αυτό πιστεύω..

Συγνώμη, αυτό το ότι αν το παιδάκι είχε πιο γερή κράση ή δεν είχε πρόβλημα με την καρδιά του θα άντεχε, το θεωρείτε πραγματικά επιχείρημα; Μου φαίνεται αστείο!

Επίσης, αν ο μπαμπάς δεν ήταν τόσο ανεύθυνος δεν θα ξέχναγε το παιδάκι μέσα τόσες ώρες και θα κατάφερνε να σώσει ακόμα κι αυτό το παιδάκι που είχε πρόβλημα στην καρδιά του! Τι είναι τα παιδιά να τα υποβάλλουμε σε crash test;

Iliaki το ίδιο ανεύθυνο και κακό γονιό θα τον θεωρούσαμε ακόμα κι αν το παιδάκι ζούσε! Το θέμα δεν είναι το αποτέλεσμα, αλλά το γεγονός!

Ώρες είναι τώρα να κατηγορήσουμε το παιδάκι που δεν ήταν τόσο ανθεκτικό ώστε να αντέχει σε δύσκολες συνθήκες... πφφφφ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ώρες είναι τώρα να κατηγορήσουμε το παιδάκι που δεν ήταν τόσο ανθεκτικό ώστε να αντέχει σε δύσκολες συνθήκες... πφφφφ...

Όχι εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο.. Δεν έφταιγε το παιδάκι φυσικά, απλά είπα ότι ίσως άλλο παιδί να άντεχε χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δικαιολογώ τον πατέρα. Ναι ήταν ανευθυνότητα και βλακεία. Ήταν ένα λάθος.. Που στην προκειμένη κατέληξε στον θάνατο του παιδιού του. Έχουμε το δικαίωμα όμως να τον κατηγορούμε ως κακό γονέα? Δεν ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν ήταν καθόλου υγιές το παιδάκι, είχε πρόβλημα με την καρδιά του, και δεν αφαίρεσε την ζωή του παιδιού του(έλεος), απλά ήταν ατύχημα στην ουσία.. Μπορεί ένα άλλο παιδί στην θέση του να άντεχε. Δεν λέω ότι ήταν σωστό να το αφήσει εκεί μέσα(λάθος ήταν, και μεγάλο μάλιστα), αλλά στην προκειμένη αυτό το λάθος ήταν καταστροφικό.
Και επειδή δεν ήταν υγιές; Πόσο μάλλον αφού είχε πρόβλημα θα έπρεπε ο πατέρας του να το προσέχει ιδιαίτερα. Αυτό δεν είναι διακαιολογία.
Έχουμε το δικαίωμα όμως να τον κατηγορούμε ως κακό γονέα? Δεν ξέρω..
Συγγνώμη, αλλά αν δεν κατηγορήσουμε ως κακό γονέα αυτόν που από δική του ευθύνη και υπαιτιότητα πέθανε το παιδί του ποιον θα θεωρήσουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ ρε σεις σκέφτομαι, έχεις ένα παιδί με πρόβλημα στην καρδιά του. Η μάνα όλη τη μέρα δεν πήρε ένα τηλέφωνο τον άντρα της να τον ρωτήσει αν πήγε το παιδί στο νηπιαγωγείο, αν είναι καλά, έστω τι ώρα θα γυρίσει, τι να ψωνίσει, τι θα φάνε το μεσημέρι, κάτι ρε γαμώτο;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top