Οι φράσεις που σιχαίνεστε...

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Όταν επιθυμείς κάτι πάρα πολύ, όλο το σύμπαν συνομοτεί ώστε να το αποκτήσεις.

:sick: :knife: :whatever: :wall: :mpinelik: :mpliaks: :kill: :angry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
"κααααυλααααα"
"μουναρα/ος"
"πουτσ@"
και κατι τετοια...με τρελενουν:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Όταν επιθυμείς κάτι πάρα πολύ, όλο το σύμπαν συνομοτεί ώστε να το αποκτήσεις.

:sick: :knife: :whatever: :wall: :mpinelik: :mpliaks: :kill: :angry:

Εν τω μεταξυ, δεν ειναι αυτη η φραση που εγραψε ο Coelho... Αλλα αυτη που βολευει τον κοσμο να λεει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γκομενα γκομενος,μπαζο,θεογκομενα κλπ..:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατι καλε, μια χαρα λεξη ειναι αυτη

αξιζει σε οποιαν αρεσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraKaran

Νεοφερμένος

Η dimitraKaran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
τραγικοοοο!!! δεν εχω χειροτερο!!!:kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
αξιζει σε οποιαν αρεσει..

Αρέσει σε όποια αξίζει... ;)

Εν τω μεταξυ, δεν ειναι αυτη η φραση που εγραψε ο Coelho... Αλλα αυτη που βολευει τον κοσμο να λεει....

Ευχαριστώ για την ενημέρωση! Η αυθεντική φράση ποια είναι; Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο και ούτε σκοπεύω, μου αρκεί που έχω διαβάσει τις κριτικές... :devil:

Και για να συνεχίσουμε στο θέμα μας...

"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία."
Πρόκειται για παρεξήγηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση! Η αυθεντική φράση ποια είναι; Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο και ούτε σκοπεύω, μου αρκεί που έχω διαβάσει τις κριτικές... :devil:

Επειδη δεν την θυμαμαι ακριβως οπως ειναι στο βιβλιο και δεν εχω την πολυτελεια να την ψαξω τωρα στο οπισθοφυλο αναφερει πως "το συμπαν συνωμοτει για να μας βοηθησει, οταν προσπαθουμε να ζησουμε το προσωπικο μας ονειρο", αλλα αυτο ειναι συγκεκριμενη φραση του συγγραφεα κι οχι αυτο που αναφερει επι λεξει στο βιβλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Επειδη δεν την θυμαμαι ακριβως οπως ειναι στο βιβλιο

Το χω μπροστα μου οποτε σας λεω ακριβως τι γραφει

''το συμπαν συνομωτει για να μας βοηθησει, οταν προσπαθουμε να ζησουμε το προσωπικο μας ονειρο''

Κι εμενα μου τη ψιλοσπαει σα φραση, κυριως επειδη εχει γινει πιπιλα, αλλα απο τα συμφραζομενα του Κοελο μεσα στο κειμενο του, το δεχεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση! Η αυθεντική φράση ποια είναι;

Όταν θες κάτι πάρα πολύ, όλο το σύμπαν συνομωτεί για να σου σπάσει τα αρ@ίδι@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μπα; Και σ' αρέσουν εκείνα που λένε οι Χαλκιδικιώτες; "Θα τα κάνουμε σαμάρια μλάρια ρε!!"...:hehe:

Α, και σ' όποιον δεν αρέσει η έκφραση "κλάιν μάιν", έχω να πω...κλάιν μάιν ον δε λάιν!! :loltooth:


Δεν μου αρέσουν ούτε αυτά που λένε οι Χαλκιδικιώτες, πολύ απλά:P
Και για να ξεκαθαρίσουμε κάτι....

Το από όλα στο γύρο έχει τζατζίκι και όχι μουσταρδοκέτσαπ!:P

Το ποιος το τρώει έτσι είναι μία άλλη υπόθεση!:P

Πως τα λες, πως τα λες!!!:redface::hehe::hehe:


Φρασεις σιχαμερες και αθλιες??? :hmm::hmm:
Μια που με την σπαει αφανταστα ειναι το "Βουουλη"(Ξερω δεν βγαζει νοημα για τον πολυ κοσμο... Αλλα αμα σε φωναζει ετσι ολος ο κοσμος σου την δινει)

Κατα τ' αλλα δεν μου την δινει η μια φραση αυτη καθ'αυτη αλλα η χρηση της απο καποιον που δεν κολλαει με αυτην...

Δεν σου αρέσει??
Εγώ σου το έβγαλα αυτό...:redface:
Άσχετο αν μετά το υιοθέτησαν όλα τα Μουδανιά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sir dreamer

Νεοφερμένος

Ο Sir dreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Το χω μπροστα μου οποτε σας λεω ακριβως τι γραφει

''το συμπαν συνομωτει για να μας βοηθησει, οταν προσπαθουμε να ζησουμε το προσωπικο μας ονειρο''

Κι εμενα μου τη ψιλοσπαει σα φραση, κυριως επειδη εχει γινει πιπιλα, αλλα απο τα συμφραζομενα του Κοελο μεσα στο κειμενο του, το δεχεσαι.

Επειδή λοιπόν αυτή τη διγμή και εγώ το έχω μπροστά μου το βιβλίο, στο οπισθόφυλλο λέει επί λέξει:
"Οταν θέλεις πάρα πολύ κάτι, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να τα καταφέρεις. "
Αυτη η φράση επαναλαμβάνεται με αρκετες παραλλαγές μάσα στο βιβλίο (και με αυτην του προσωπικου μυθου) αλλά το νόημα είναι ένα, και δε νομίζω ότι η μορφή με την οποία είναι ευρέως γνωστό το ρητό να το αδικεί, αυτό είναι το μήυμα που περνάει ο συγγραφέας, δε το έχουμε μεταφράσει όπως θέλουμε.
ΑΥτή η φράση είναι στιγμές που πραγματικά μου τη δίνει και μένα, αλλά υπάρχουν κι άλλες στιγμές που μου δίνει ελπίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
''το συμπαν συνομωτει για να μας βοηθησει, οταν προσπαθουμε να ζησουμε το προσωπικο μας ονειρο''

"Οταν θέλεις πάρα πολύ κάτι, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να τα καταφέρεις. "

Επειδή λοιπόν αυτή τη διγμή και εγώ το έχω μπροστά μου το βιβλίο, στο οπισθόφυλλο λέει επί λέξει:
Μάλλον έχετε διαφορετικές εκδόσεις από δύο διαφορετικούς μεταφραστές. Το νόημα, εμένα μου φαίνεται το ίδιο.

Αν σας βοηθά, ορίστε και στα Πορτογαλικά:
Quando você quer alguma coisa, todo o Universo conspira para que você realize o seu desejo

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
\στο οπισθόφυλλο λέει επί λέξει:
"Οταν θέλεις πάρα πολύ κάτι, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να τα καταφέρεις. "

:hmm: Στο δικο μου βιβλιο το λεει αλλιως, οπως εγραψα παραπανω...
Περιεργο. Προφανως, αν λεει αλλα στο ενα αλλα στο αλλο ειναι του μεταφραστη η αυτου που κανει την επιμελεια η περιληψη πισω.... Παντως το εσωτερικο του ειναι σιγουρα ιδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
"Φιλάκια ρουφηχτά"



-.-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sir dreamer

Νεοφερμένος

Ο Sir dreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δεν μου αρέσουν ούτε αυτά που λένε οι Χαλκιδικιώτες, πολύ απλά:P
Και για να ξεκαθαρίσουμε κάτι....

Το από όλα στο γύρο έχει τζατζίκι και όχι μουσταρδοκέτσαπ!:P

Το ποιος το τρώει έτσι είναι μία άλλη υπόθεση!:P


Τι διαβάζω θεε μου βραδιάτικα. Θα τρελλαθώ θα πηδηχτώ από το παράθυρο!! :mad:
Σύμφωνα με ποια ακριβώς πηγή το "απ' όλα" περιέχει τζατζίκι?
Σύμφωνα με τους Αθηναίους ? :beating:
Θέλω να δω επιστημονική εργασία να βεβαιωθώ :rtfm::bleh:

Από σενα που είσαι και γειτόνισσα δεν το περίμενα, στη χαλκιδική από όσο ξέρω σαλονικιώτικο γύρο φτιάχνουν.

Ξέρω οτι είμαι τελείως off topic αλλά αυτή η "παραπληροφόρηση δεν έπρεπε να μείνει αναπάντητη:D
Το πες και μόνη σου: "ποιός το τρώει έτσι"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Γράψτε εδώ όλες τις σιχαμερες αργκο ή μη φράσεις ή λέξεις που θέλετε να εξαφανίσετε τους δημιουργούς τους μαζί με αυτές.Βγάλτε όλη σας τη κακία!

my top:
1.Μαλ@κας (οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι αλλο!:mad:::wall:)
2.ντεμεκ,σε λεω,με λες,πλάκα με κάνεις,σαλονικα (όχι άλλη ηλίθια καγκουρίστικη-μάγκικη θεσσαλονικιώτικη διάλεκτος..)
2.Τζαμάουα,Σούξου μούξου μανταλάκια,Τζάμι (δημιουργήματα αποτυχημένων συγραφέων που νομίζουν οτι είναι στο παλμό των εφήβων με χρονικό λάθος 1-2 δεκαετίες)
3.Μπερδεγουέι,χαλαρουίτα,Τζάμι,αγορίνα μου (γεροντίστικα)
4.ναι δηλαδή έλεος! (έλεος λέω εγώ,πλύση εγκεφάλου καταντά!)
5.Τα “θέλω” μου (χαζή γυναικία φράση)
6.Τάχα μου και καλά (καγκουρέ:mad:)
7.Τσάγια (βλαχοκικιρίμπικο)
8.μπάνισα,τη βρίσκω (90 s υπολείματα)
9.ewwww (χαζογκομενίστικο)
10.και το κλασσικό ''δεν υπάρχουν άντρες'' (no comment)

τώρα,ναι μπορώ να ξεράσω..:sick::mpliaks:

υγ.:σορρυ αν προσβάλω κάποιο..
1.αν εξαφανίσεις την λέξη <<μ@λάκας>> , το ελληνικό έθνος θα μείνει ορφανό :/:
2.καγκούρικη η χρήση τοπικής διαλέκτου και όχι τα παγκοσμιοποιημένα αγγλικά ; πλάκα με κάνεις ;
3.διαβάζεις και εσύ τα σενάρια του παπακαλιάτη ; :redface:
4.όντως αυτό δεν παλεύεται ρε συ
5.θα σε αποκαλούσα σεξίστρια αλλά νομίζω πρωτεύει να ηρεμήσεις λίγο και να σκεφτείς χωρίς πίεση τα <<πιστεύω>> και τα <<θέλω>> σου
6.η γιαγιά μου καγκουρέ ; ε όχι αυτό δεν το δέχομαι (δηλαδή έλεος!)
7.το κικιρίμπικο δλδ τι είναι ; :mad: αντέ τσάγια
8.βασικά hellow ! (καλησπέρα σας) 21ο αιώνα διανύουμε - δίκιο έχει η θεματοθέτρια , ντεμέκ 80τιλα δεν αντέχω
9.:confused:
10.μωρέ υπάρχουν ,απλά φιλενάδα εγώ έχω μαλακομαγνήτη ; δεν μπορώ να καταλάβω . ewwww


π.σ.
στο οπισθοφυλο αναφερει πως "το συμπαν συνωμοτει για να μας βοηθησει, οταν προσπαθουμε να ζησουμε το προσωπικο μας ονειρο"

''το συμπαν συνομωτει για να μας βοηθησει, οταν προσπαθουμε να ζησουμε το προσωπικο μας ονειρο''

Επειδή λοιπόν αυτή τη διγμή και εγώ το έχω μπροστά μου το βιβλίο, στο οπισθόφυλλο λέει επί λέξει:
"Οταν θέλεις πάρα πολύ κάτι, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να τα καταφέρεις. "

η σωστή φράση είναι :
όταν προσπαθείς να θυμηθείς μια φράση από ένα βιβλίο για να δείξεις πόσο σπουδαγμένος είσαι , θα εμφανιστούν 1-2 που θα σου πουν ότι την θυμάσαι λάθος

ο κοέλιο δεσμώτιους έλεγε επίσης :
όλες τις φράσεις που σιχαίνεσαι , θα έρθει η στιγμή να τις πεις

οντόπικ :
σιχαίνομαι τις φράσεις του κοέλιο-δεσμώτιους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τι διαβάζω θεε μου βραδιάτικα. Θα τρελλαθώ θα πηδηχτώ από το παράθυρο!! :mad:
Σύμφωνα με ποια ακριβώς πηγή το "απ' όλα" περιέχει τζατζίκι?
Σύμφωνα με τους Αθηναίους ? :beating:
Θέλω να δω επιστημονική εργασία να βεβαιωθώ :rtfm::bleh:

Από σενα που είσαι και γειτόνισσα δεν το περίμενα, στη χαλκιδική από όσο ξέρω σαλονικιώτικο γύρο φτιάχνουν.

Ξέρω οτι είμαι τελείως off topic αλλά αυτή η "παραπληροφόρηση δεν έπρεπε να μείνει αναπάντητη:D
Το πες και μόνη σου: "ποιός το τρώει έτσι"?

Οι ρίζες μου είναι από Αθήνα οπότε είναι απολύτως φυσιολογικό, δεν νομίζεις???;)
Επιτέλους, μάθετε να ξεχωρίζετε και τα τυριά!!!!:P
Εγώ δεν ρώτησα, εγώ απλά παρατήρησα ότι το ποιοι το τρώνε έτσι είναι κάτι το διαφορετικό...
Να καταλαβαινόμαστε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top