Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών;

Να επιτραπεί η καύση των νεκρών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 152)
  • Ναι, συμφωνώ.

    Ψήφοι: 120 78.9%
  • Όχι, διαφωνώ.

    Ψήφοι: 11 7.2%
  • Συμφωνώ μόνο για όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους.

    Ψήφοι: 13 8.6%
  • Δεν έχω άποψη/Δε με ενδιαφέρει/Δε ξέρω

    Ψήφοι: 8 5.3%

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οκ, καταλαβα τι λες. Απλα λεω οτι η μαμα σου δεν ηταν ΤΟ σωμα της. Ηταν ΣΤΟ σωμα της. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Οκ, καταλαβα τι λες. Απλα λεω οτι η μαμα σου δεν ηταν ΤΟ σωμα της. Ηταν ΣΤΟ σωμα της. :)

Κι εγώ καταλαβαίνω τι λες :P
Η μαμά μου όμως ήταν ΚΑΙ το σώμα της.
Η ψυχή της είναι απλά άλλη μια ψυχή στα εκατομμύρια.
Το σώμα, η ψυχή και τα συναισθήματα ήταν που την έκαναν να διαφοροποιείται απ τις υπόλοιπες ψυχές που δεν νοιώθω απώλεια στο θάνατο τους.
Άρα... για μένα (πάντα), όταν πεθαίνει κάποιος, δεν μας λείπει μόνο για την πνευματική του υπόσταση αλλά και για την υλική του.(*)
Αυτό το εγωιστικό κομμάτι είναι που πονάει κι όλας.
Το ότι δεν θα δεις, δεν θα αγκαλιάσεις δε θα φιλήσεις ποτέ ξανά αυτό το σώμα κι όχι την ψυχή.


(*) υπάρχουν άνθρωποι, συμπεριλαμβανομένης και εμένα, που σε πνευματικό επίπεδο δεν τους λείπει ο νεκρός. Εγώ τη νιώθω πραγματικά πάντα κοντά μου και δίπλα μου. Δε μου λείπει η "σκέψη" της... η αγκαλιά της μου λείπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ είμαι μάλλον παραδοσιακός.
Είμαι υπέρ της ταφής, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι καταδικάζω την καύση για όσους το επιθυμούν.
Δεν διαχωρίζω το σώμα από την ψυχή, όμως μπορώ να συμβιβαστώ πολύ πιο εύκολα με την ιδέα οτι ο δικός μου άνθρωπος βρίσκεται θαμένος εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Eγω πάλι παιδία ένας (επιπλέον) λόγος που δεν θα ήθελα να κρατήσω την στάχτη του είναι οτι θα αισθανόμουν σαν να φυλακίζω την ψυχή του...
Αν το παρουμε λιγο "μεταφυσικά" το πράγμα έτσι?
Τωρα θα μου πεις "Τότε όσοι κηδεύονται είναι παγιδευμένοι?"
Οχι εκει δεν ισχυειε αυτο γιατι λόγο του οτι ειναι σε 'Αγιο εδαφος και της όλης τελετουργιας η χυχή ελευθερώνεται.
Κάπως ετσι το κρίνω εγώ ασχετα εαν πιστεύω ή οχι και πόσο και που.;)
Και με το παραπάνω μην το πάμε σε VS πίστων και μη γιατι θα σας δείρω ρε!:P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ΚΕ, αν σε Χ χρονια , μπορουμε να μεταφερουμε το νευρικο συστημα του ανθρωπου σε αλλο σωμα, και η μαμα σου αλλαζε σωμα, θα επαυε να ειναι η μαμα σου ; Καταλαβαινω οτι θες να θυμασαι και την σωματικη επαφη (αγκαλια) αλλα αυτο δε γινεται με τη σκονη και για εμενα απλα θα μου θυμιζε κατι που δεν εχω. Δε ξερω κατα ποσο θα με βοηθουσε αυτο στην καθημερινη μου ζωη. Φυσικα αν σε βοηαει, by all means, do it. :)

Ρε συ Μαριε, αν το παρουμε μεταφυσικα, δεν υποτιθεται οτι η ψυχη δε παγιδευεται απο υλη ; :hmm:

Εγω αν μπορουσα ισως εστελνα απο κει που ηρθε, στο διαστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΚΕ, αν σε Χ χρονια , μπορουμε να μεταφερουμε το νευρικο συστημα του ανθρωπου σε αλλο σωμα, και η μαμα σου αλλαζε σωμα, θα επαυε να ειναι η μαμα σου ; Καταλαβαινω οτι θες να θυμασαι και την σωματικη επαφη (αγκαλια) αλλα αυτο δε γινεται με τη σκονη και για εμενα απλα θα μου θυμιζε κατι που δεν εχω. Δε ξερω κατα ποσο θα με βοηθουσε αυτο στην καθημερινη μου ζωη. Φυσικα αν σε βοηαει, by all means, do it. :)

Ρε συ Μαριε, αν το παρουμε μεταφυσικα, δεν υποτιθεται οτι η ψυχη δε παγιδευεται απο υλη ; :hmm:

Εγω αν μπορουσα ισως εστελνα απο κει που ηρθε, στο διαστημα.


:hmm: δε μπορώ να πω ότι έχεις άδικο
θα το σκεφτώ γενικότερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
ΚΕ, αν σε Χ χρονια , μπορουμε να μεταφερουμε το νευρικο συστημα του ανθρωπου σε αλλο σωμα, και η μαμα σου αλλαζε σωμα, θα επαυε να ειναι η μαμα σου ; Καταλαβαινω οτι θες να θυμασαι και την σωματικη επαφη (αγκαλια) αλλα αυτο δε γινεται με τη σκονη και για εμενα απλα θα μου θυμιζε κατι που δεν εχω. Δε ξερω κατα ποσο θα με βοηθουσε αυτο στην καθημερινη μου ζωη. Φυσικα αν σε βοηαει, by all means, do it. :)

Ρε συ Μαριε, αν το παρουμε μεταφυσικα, δεν υποτιθεται οτι η ψυχη δε παγιδευεται απο υλη ; :hmm:

Εγω αν μπορουσα ισως εστελνα απο κει που ηρθε, στο διαστημα.

Πολυ σωστό κι αυτό...το τελευταίο ειδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Light

Νεοφερμένος

Ο Light αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Εγώ είμαι μάλλον παραδοσιακός.
Είμαι υπέρ της ταφής, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι καταδικάζω την καύση για όσους το επιθυμούν.
Δεν διαχωρίζω το σώμα από την ψυχή, όμως μπορώ να συμβιβαστώ πολύ πιο εύκολα με την ιδέα οτι ο δικός μου άνθρωπος βρίσκεται θαμένος εκεί.
Έχω την εντύπωση ότι θα άλλαζες γνώμη, αν παρευρισκόσουν σε καμιά ανακομιδή οστών συγγενικού σου προσώπου. Και δή, κάποιου που για διάφορους λόγους δεν "έλιωσε" αρκετά μετά από τα χρόνια που ορίζονται απ' το νεκροταφείο...

Άστα να πάνε, αηδιαστικό θέαμα. Καύση και πάλι καύση.

Σε τελική ανάλυση, τα μνημεία των νεκρών (π.χ. τάφοι, επιτοίχιες πλάκες κλπ) δεν είναι αναγκαστικά ασυμβίβαστα με την καύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Σε τελική ανάλυση, τα μνημεία των νεκρών (π.χ. τάφοι, επιτοίχιες πλάκες κλπ) δεν είναι αναγκαστικά ασυμβίβαστα με την καύση...

Αυτο ηθελα να πω νωριτερα αλλα το ξεχασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι θα άλλαζες γνώμη, αν παρευρισκόσουν σε καμιά ανακομιδή οστών συγγενικού σου προσώπου. Και δή, κάποιου που για διάφορους λόγους δεν "έλιωσε" αρκετά μετά από τα χρόνια που ορίζονται απ' το νεκροταφείο...

Άστα να πάνε, αηδιαστικό θέαμα. Καύση και πάλι καύση.

Σε τελική ανάλυση, τα μνημεία των νεκρών (π.χ. τάφοι, επιτοίχιες πλάκες κλπ) δεν είναι αναγκαστικά ασυμβίβαστα με την καύση...
Δεν είναι πάντα απαραίτητη η ανακομιδή των οστών, τουλάχιστον στην επαρχία δεν γίνεται παντού.
Αλλωστε, δεν έχει να κάνει τόσο με το πρακτικό μέρος, όσο με το θρησκευτικό και το πνευματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Light

Νεοφερμένος

Ο Light αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δεν είναι πάντα απαραίτητη η ανακομιδή των οστών, τουλάχιστον στην επαρχία δεν γίνεται παντού.
Αλλωστε, δεν έχει να κάνει τόσο με το πρακτικό μέρος, όσο με το θρησκευτικό και το πνευματικό.
Ναι, δεν γίνεται σε μέρη όπου δεν τίθεται θέμα έλλειψης χώρου, εξαιτίας του μικρού πληθυσμού κάποιων χωριών. Στις μεγαλουπόλεις όμως (οι οποίες σαφώς και κατοικούνται από την συντριπτική πλειοψηφία της χώρας), είναι αδιανόητο να μη γίνεται. Έχει τύχει να πάω σε πρωτεύουσα καθολικής χώρας, στην οποία δεν γίνεται αποκομιδή και σε πληροφορώ ότι το νεκροταφείο κοντεύει να "πνίξει" την πόλη....

Άσε που τίθεται και θέμα υγιεινής.

Για τη θρησκευτική πλευρά του θέματος (απ' όσο ξέρω) μόνο στην Παλαιά Διαθήκη υπάρχει αναφορά στο θέμα. Στο Χριστιανισμό, δεν υπάρχει κανένας σαφής κανόνας, μάλλον σαν οδηγία αναφέρεται. Όσο δε για το βασικό επιχείρημα, ότι η καύση δεν οδηγεί στην ανάσταση αλλά στην ανυπαρξία, μάλλον γελοίο μου ακούγεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι, δεν γίνεται σε μέρη όπου δεν τίθεται θέμα έλλειψης χώρου, εξαιτίας του μικρού πληθυσμού κάποιων χωριών. Στις μεγαλουπόλεις όμως (οι οποίες σαφώς και κατοικούνται από την συντριπτική πλειοψηφία της χώρας), είναι αδιανόητο να μη γίνεται. Έχει τύχει να πάω σε πρωτεύουσα καθολικής χώρας, στην οποία δεν γίνεται αποκομιδή και σε πληροφορώ ότι το νεκροταφείο κοντεύει να "πνίξει" την πόλη....

Άσε που τίθεται και θέμα υγιεινής.

Για τη θρησκευτική πλευρά του θέματος (απ' όσο ξέρω) μόνο στην Παλαιά Διαθήκη υπάρχει αναφορά στο θέμα. Στο Χριστιανισμό, δεν υπάρχει κανένας σαφής κανόνας, μάλλον σαν οδηγία αναφέρεται. Όσο δε για το βασικό επιχείρημα, ότι η καύση δεν οδηγεί στην ανάσταση αλλά στην ανυπαρξία, μάλλον γελοίο μου ακούγεται...
Προς το παρών και ό,τι αφορά εμένα που απαντώ στην ερώτηση, και την οικογένεια μου, ζούμε σε μέρος όπου δεν γίνεται αποκομιδή, οπότε τα περί "πνιξήματος", δεν με αφορούν.
Στο Χριστιανισμό υπάρχει γραμένο στις γραφές οτι το σώμα του ανθρώπου, έγινε από χώμα και καταλήγει σε χώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kαλά μην αρχισουμε για το τι λενε οι διαθηκες τωρα καλυτερα. Δε λεω, ωραια παραμυθακια ειναι, αλλά μπορουμε να βρουμε κατι καλυτερο σαν κριτηριο στο τι θα αποφασισουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ο καθένας χρησιμοποιεί για κριτήριο, οτι αυτός πιστεύει για καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι, προτιμώ να γίνω σκόνη, παρά τροφή σε κάθε είδους σιχαμένο ζωύφιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και μια πρόσφατη είδηση:
Και στη χώρα μας θα επιτρέπεται πλέον η αποτέφρωση των νεκρών και η λειτουργία ειδικών κέντρων αποτέφρωσης, σύμφωνα με σχέδιο Προεδρικού Διατάγματος που κατατέθηκε για επεξεργασία στο Συμβούλιο της Επικρατείας.

Σύμφωνα με το διάταγμα, άδεια για αποτέφρωση νεκρού θα δίνεται από το Δήμαρχο ή τον Κοινοτάρχη μετά την πάροδο 60 ωρών από το θάνατο.

Πρϋπόθεση αποτελεί να υπάρχει ρητή δήλωση του εκλιπόντα ότι επιθυμούσε να αποτεφρωθεί μετά θάνατον, ή σχετική δήλωση των πλησιέστερων συγγενών μέχρι τετάρτου βαθμού.

Σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ των συγγενών τον τελευταίο λόγο θα έχει ο εισαγγελέας.
Κέντρα αποτέφρωσης θα μπορούν να ιδρύουν μόνο οι δήμοι και οι κοινότητες μέσα στα ήδη υπάρχοντα νεκροταφεία.
πηγή

Δεν έχω πρόβλημα που επιτρέπεται πλέον και στη χώρα μας.Προσωπικά δεν μου αρέσει , αλλά αν κάποιος την προτιμάει είναι επιλογή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Και μια πρόσφατη είδηση:
πηγή

Δεν έχω πρόβλημα που επιτρέπεται πλέον και στη χώρα μας.Προσωπικά δεν μου αρέσει , αλλά αν κάποιος την προτιμάει είναι επιλογή του.
Αναμφίβολα, είναι δικαίωμα του καθένα, να επιλέξει: ταφή, καύση ή, ακόμη, και κατάψυξη( συμβαίνει στις ΗΠΑ, τουλάχιστον). Πάντως, την ταφή την προτιμούν όσοι πιστεύουν στην Ανάσταση, την κατάψυξη, όσοι ελπίζουν στην Επιστήμη και την καύση, όσοι, ούτε πιστεύουν ούτε ελπίζουν. Οι τελευταίοι αντιστοιχούν στους "χλιαρούς" της "Αποκάλυψης του Ιωάννη"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Συμφωνώ με την επίτρεψη της κάυσης, πρωτίστως για το οικολογικό ζήτημα της υπόθεσης. Βέβαια δεν έχω πρόβλημα και με όσους θέλουν να ταφούν παραδοσιακά, είτε λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων, είτε γιατί έτσι πιστεύουν ότι δεν θα ξεχαστούν αφού θα υπάρχει ο τάφος να θυμίζει το όνομά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πάντως, οι πιο αξιοθρήνητοι σε επιχειρήματα θιασώτες της μη καύσης( των νεκρών) στη χώρα μας είναι οι ρασοφόροι που βγαίνουν στα "κανάλια"! Καλά θα κάνουν να μας απαντήσουν, γιατί αργεί τώρα και δύο χιλιάδες χρόνια, να συντελεστεί η "Ανάσταση", που προσδοκούν τόσα δισεκατομμύρια Πιστών:Ιουδαίων, Χριστιανών και Μωαμεθανών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Συμφωνώ με την επίτρεψη της κάυσης, πρωτίστως για το οικολογικό ζήτημα της υπόθεσης. Βέβαια δεν έχω πρόβλημα και με όσους θέλουν να ταφούν παραδοσιακά, είτε λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων, είτε γιατί έτσι πιστεύουν ότι δεν θα ξεχαστούν αφού θα υπάρχει ο τάφος να θυμίζει το όνομά τους.
Κατ'αρχήν να πω ότι συμφωνώ με το να υπάρχει επιλογή. Για μένα δεν έχω αποφασίσει ακόμα, προτιμώ την ταφή αλλά αναγνωρίζω και το πρόβλημα του χώρου. Αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ σαν επιχείρημα είναι το "οικολογικό ζήτημα ". Η ταφή είναι ανακύκλωση, η καύση όχι. Αυτό που άλλους τους αηδιάζει, δηλαδή η σήψη και η παροχή τροφής σε άλλα είδη, που και γω δεν τρελλαίνομαι μαζί τους, είναι ο κύκλος της ζωής. Η καύση και μάλιστα χωρίς παράλληλη παραγωγή ενέργειας μου φαίνεται απλή παραγωγή διοξειδίου του άνθρακα. Επίσης θέμα υγειινής μπαίνει μόνο στις μολυσματικές ασθένειες που η ουσία είναι να τηρηθούν οι κανόνες πριν την ταφή και πριν την καύση και μετά δεν έχει σημασία. Η καύση σε αυτές τις περιπτώσεις είχε νόημα μόνο όταν υπήρχε πανδημία γιατί ήταν πολλοί οι νεκροί και δύσκολο να ταφούν με το σωστό τρόπο, όχι γιατί θα μεταδιδόταν η αρρώστια από το χώμα!
Η επιλογή πρέπει να υπάρχει γιατί είναι σημαντικό να αποφασίζει ο άνθρωπος τι θέλει να γίνει με το σώμα του. Αν κάποιος θέλει να γίνει στάχτη και να σκορπιστεί στη θάλασσα ποιός έχει δικαίωμα να του το απαγορεύσει?
Ο χώρος έχει επίσης σημασία αλλά από την άλλη πεθαίνουμε όπως ζούμε στοιβαγμένοι. Ίσως θα πρέπει να αλλάξει το μοντέλο ζωής μας και όχι του θανάτου μας γι'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top