Michael Flatley - Lord of the Dance

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είμαι κατενθουσιασμένη!

Για δεύτερη φορά στη ζωή μου θα δω ένα από τα τέσσερα χορευτικά σύνολα που με την καθοδήγηση του Flatley παρουσιάζουν το Lord of the Dance:

Ο Αρχοντας των (ιρλανδικών) Χορογραφιών

Ο χορογράφος Μάικλ Φλάτλεϊ συντονίζει τους σαράντα χορευτές στους ρυθμούς ενός κέλτικου παραμυθιού στη σκηνή του Θεάτρου Badminton.

Εχει σπάσει δύο φορές το ρεκόρ Γκίνες, το 1989 και το 1998, ως ο χορευτής με τα γρηγορότερα πόδια στον κόσμο, επιτυγχάνοντας 28 και 35 χτυπήματα το δευτερόλεπτο αντίστοιχα. Οταν τα παπούτσια του χορού χαλάσουν, δεν τα πετάει αλλά τα διαθέτει για φιλανθρωπικούς σκοπούς, λόγω της φήμης που έχουν αποκτήσει. H σκηνή του Θεάτρου Badminton θα φιλοξενήσει από 18 Ιουνίου την παράσταση «Lord of the Dance», την οποία υπογράφει ο κυριότερος εκπρόσωπος του ιρλανδικού χορού Μάικλ Φλάτλεϊ. Αφήνει τα πόδια των σαράντα χορευτών του να αφηγηθούν ένα κέλτικο παραμύθι με αρχή, μέση και τέλος. Ο απόλυτος συγχρονισμός τους κάνει να μοιάζουν με χάρτινες τρισδιάστατες φιγούρες που μόλις έχουν ξεπηδήσει από ένα παιδικό βιβλίο και θέλουν να μας τραβήξουν την προσοχή. Ο χορογράφος που έκανε τον ιρλανδικό χορό διάσημο σε όλον τον κόσμο μιλά στο «Βήμα της Κυριακής» για την επιτυχία και τον «φύλακα άγγελό» του.

«Ο ιρλανδικός χορός είναι ένα σπουδαίο χαρτί από μόνος του. Βασίζεται σε μια σπάνια τεχνική στα πόδια, απαιτώντας τον απόλυτο συγχρονισμό μιας πολυπληθούς ομάδας χορευτών. Εμπλούτισα τον χορό της πατρίδας μου με μοντέρνα στοιχεία, τεχνικές από πολεμικές τέχνες, σύγχρονη μουσική εμπνευσμένη από την παραδοσιακή και θέλησα να δώσω μια θεατρική νότα στην παράσταση μέσα από εντυπωσιακά κοστούμια και σκηνικά» εξηγεί ο καλλιτέχνης, ο οποίος τα τελευταία χρόνια αρκείται στο να χορογραφεί. «Ποτέ δεν ξέρεις όμως. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω εμφανιστεί στη σκηνή ξαφνιάζοντας τόσο το κοινό όσο και τους χορευτές μου, όταν τα πόδια μου με οδηγούν επιτακτικά στη σκηνή» αποκαλύπτει, χωρίς να αποκλείει ότι θα κάνει κάτι ανάλογο ενώπιον και του ελληνικού κοινού.

Το βιογραφικό του κοσμείται από μια σειρά εντυπωσιακούς αριθμών: Εχει γεμίσει 21 συνεχόμενες φορές το Webley Arena. Τον έχουν χειροκροτήσει πάνω από 50.000.000 θεατές σε σαράντα χώρες του κόσμου. Ο ίδιος μοιάζει να αντιμετωπίζει όλα αυτά που συμβαίνουν κάθε φορά που περιοδεύει με μετριοφροσύνη, λέγοντας: «H επιτυχία σε κάνει να σέβεσαι πολύ τον εαυτό σου. Κάθε άνθρωπος που έχει αγγίξει την κορυφή, γνωρίζει πολύ καλά πώς έφτασε ως εκεί». Θεωρεί ότι χρωστά στους γονείς του όλα όσα έχει κατορθώσει: «Οι γονείς μου είναι Ιρλανδοί που έφυγαν για τις ΗΠΑ το 1947. Εκείνοι επέμεναν να μάθω, τόσο εγώ όσο και τα αδέρφια μου, τα βήματα του ιρλανδικού χορού, έτσι ώστε να μην ξεχάσουμε από πού προερχόμαστε».

Σε όποιο θέατρο και αν παρουσιάζει την παράστασή του, κρατά πάντα μία κενή θέση στην πρώτη σειρά. «Αυτή η θέση είναι για τη γιαγιά μου, μια γυναίκα που με ενέπνευσε να κάνω όλο και περισσότερα πράγματα. Μπορεί να έχει πεθάνει, εγώ όμως πάντα της κρατάω μια θέση για καλή τύχη. Είμαι σίγουρος ότι παρακολουθεί την παράσταση και προστατεύει εμένα και ολόκληρο τον θίασο από τα προβλήματα. Είναι ο φύλακας-άγγελός μου» καταλήγει ο ιρλανδός χορογράφος, διαβεβαιώνοντάς μας ότι θα κάνει το ίδιο και στις παραστάσεις του Badminton.
πηγή

Δείτε εδώ: Michael Flatley - Feet of Flames live at Hyde Park London
https://www.youtube.com/watch?v=hQMJ0mf_pB8
https://www.youtube.com/watch?v=KR52Hq7qncI
https://www.youtube.com/watch?v=zb-7k6h42TE
https://www.youtube.com/watch?v=8uowrkviyjU

Θα έχει παραστάσεις όλη την εβδομάδα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τιμές εισητηρίων ξέρουμε? γιατί άι λάικ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα χορεψει και ο ιδιος ; Γιατι εχω ακουσει οτι εδω και καμποσο καιρο σερνεται. Το λεω ενημερωτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο ίδιος όχι εντώ. Χόρεψε όμως στην καινούργια του παράσταση το Celtic Tiger.
Έμαθα πως έγινε και μπαμπάς!


Από 18 έως 28 Ιουνίου
Badminton Theater
Άλσος Στρατού-Γουδή

Εισιτήρια:
A ζώνη - 75 ?
Β ζώνη - 60 ?
Γ ζώνη - 55 ?
Δ ζώνη - 40 ?
Ε ζώνη - 25 ?
Φοιτ. 20 ?


Νομίζω πως παίζει ακόμα κάποια έκπτωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν μπορείτε να φανταστείτε ποσο σας ζηλέυω, είχα δεί το feet of flames και έκλεγα απο συγκήνηση σε όλο το dvd το όνειρό μου είναι να τους δώ απο κοντά, θα ήθελα τόσο πολλύ να μπορούσα, άλλα είναι δύσκολο να φύγω, είναι εκπληκτικοί όλο το γκρούπ, πραγματικά εκπληκτικοί:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αν σας πω ότι σε 1 ώρα και 20 λεπτά θα το δω live απο την 4η σειρά θα με βρίσετε? :hmm: :whistle:

Σε ένα τέταρτο αναχωρό για το μπάμπινκτον! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν σας πω ότι σε 1 ώρα και 20 λεπτά θα το δω live απο την 4η σειρά θα με βρίσετε? :hmm: :whistle:

Σε ένα τέταρτο αναχωρό για το μπάμπινκτον! :)

Ναι θα σε βρήσουμε:mad: τουλάχιστόν τράβα κάτι και ανέβασε το, ή ακόμα καλύτερα πάρε με μαζι σου, είναι άδικο, τουλάχιστόν σου έυχομαί να το απολάυσεις με την ψυχή σου και περιμένουμε σχόλια:clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ναι θα σε βρήσουμε:mad: τουλάχιστόν τράβα κάτι και ανέβασε το, ή ακόμα καλύτερα πάρε με μαζι σου, είναι άδικο, τουλάχιστόν σου έυχομαί να το απολάυσεις με την ψυχή σου και περιμένουμε σχόλια:clapup: :clapup:

Επέστρεψα, ήταν απίστευτο, τρελό ρυθμός και φοβερά όλα
Καταχειροκροτήθηκαν όλοι και αν εξερέσεις (πάλι) κάποια μικροπροβλήματα στον ήχο όλα ήταν καταπληκτικά! :)
Φανταστικό ηταν όποιος μπορεί να πάει να το δει.
Τρελός ρυθμός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αχ mania μου, μακάρι να μπορούσα να κάνω ένα μαγικό και να σε είχα μαζί μου απόψε! :(
Αισθάνομαι μαγεμένη αν και δεν ήταν η πρώτη φορά για μένα. Πήγα σήμερα περισσότερο για την κόρη μου αλλά μαγεύτικα ξανά απ' την αρχή!
Το Badminton Theatre είναι τέλειο! Όλα ήταν τέλεια!!!!!

Michael Flatley FOREVER DANCING IN OUR HEARTS!!!

Α, ρε Γιάννη που να το ξερά ότι θα ήσουν εκεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αχ mania μου, μακάρι να μπορούσα να κάνω ένα μαγικό και να σε είχα μαζί μου απόψε! :(

Αυτό θα ευχόμουν και γώ, δεν ξέρεις πώς συγκινούμε μόνο που θυμάμε τον ρυθμό τους, είναι το όνειρό μου να το δώ και θα το δώ, που θα μου πάει,

Υπάρχει περίπτωση να μάθουμε πότε θα ξαναέρθουν; και πόσο καιρό πίσω μπορούμε να το ξέρουμε; δυστηχώς το είπατε καθυστεριμένα και δεν μπορούσα, μπορεί κάποιος να μάθει;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
The making of Lord of the Dance:


Part 2
Part 3
Part 4
Part 5

Διάβασα ότι ο Flatley χορεύει ξανά στα 52 του χρόνια...μακάρι να τον δούμε σύντομα και στη χώρα μας. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
(Μην το δείτε στη δουλειά...θα θέλετε να σηκωθείτε να χορέψετε! :D)


Bernadette Flynn


Gillian Norris


Michael Flatley


Smith & Nesbitt τα δύο μαγικά βιολιά της παράστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top