Εργένης/εργένισσα εκ πεποιθήσεως;

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ρε παιδιά, γιατί δεν κάνετε αυτό που θέλετε όταν θέλετε χωρις πιεσεις και κανονες? Δεν υπάρχει "εισαι μικρή" ή "σε πήραν τα χρόνια". Θες να παντρευτείς στα 18 ή στα 98? Κάντο. Που είναι το προβλημα? Πραγματα τα τυπου "οι σχεσεις από μικρη ηλικια δεν κρατανε γιατι δεν εχεις ζησει" που βασιζονται ακριβως? Δηλαδη οταν παντρευεσαι δεν ζεις, ταξιδευεις, μαθαινεις, γνωριζεις κοσμο, εξελισσεσαι, κλπ?
Και στην τελική αν κάποιος είναι "γεροντοπαληκαρο με νομπελ" και νιωθει ικανοποιημενος από τη ζωη του, μπραβο του, αλλά οσοι ειναι γονεις δεν θα αλλαζαν τα παιδια τους με ολα τα νομπελ του κοσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Αυτό το "γεροντοκόρη" έχει αρχίσει να με κυνηγάει τελευταία... κυρίως από κάτι θείες μου. Έλεος... 26 είμαι, πάνω στο άνθος της ηλικίας μου, γιατί μου τα πρήζουν; Δεν τους πέφτει κανένας λόγος το τι θα κάνω με την ΔΙΚΗ ΜΟΥ ζωή. Μπορεί στην τελική να είμαι κατά του γάμου και να θέλω να φτιάξω οικογένεια χωρίς να παντρευτώ... τι ζόρι τραβάνε αυτοί; Ευτυχώς η μάνα μου παντρεύτηκε στα 37, οπότε δεν μου τα πρήζει και δεν μου λέει τις γνωστές μ**ακίες ότι περνούν τα χρόνια, κτλ :lol:

Πάντως το βρίσκω ενοχλητικό να σε πιέζουν με τέτοιο τρόπο. Ο καθένας/καθεμια μας, έχουμε τους δικούς μας στόχους και όνειρα. Θα έπρεπε μερικοί/ες να είναι πιο διακριτικοί/ες πάνω σε αυτό. Υπάρχει φυσικά και μια πολύ χειρότερη νοοτροπία... να παντρευτείς και να σου λένε "ακόμα να κάνεις παιδιά; " ή να λένε "αυτή είναι 3 χρόνια παντρεμένη και δεν μπορεί να κάνει παιδιά". Μπορεί το ζευγάρι να μη θέλει να κάνει παιδιά ακόμα, τι ζόρι τραβάνε μερικά άτομα?!

Σε γενικές γραμμές, αυτή η νοοτροπία να σε αποκαλούν γεροντοκόρη και ότι άλλο ακολουθεί με αυτό το θεωρώ πολύ μεγάλη κατινιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
"αυτή είναι 3 χρόνια παντρεμένη και δεν μπορεί να κάνει παιδιά". Μπορεί το ζευγάρι να μη θέλει να κάνει παιδιά ακόμα, τι ζόρι τραβάνε μερικά άτομα?!
Τι μου θυμησες τώρα....
Η αδελφή μου πριν ένα χρόνο περίπου απέκτησε παιδί. Χωρίς προβλήματα και χωρίς άγχη και γενικώς χωρίς κανένα πρόβλημα.
ΟΜΩΣ η αδελφη μου όταν το απέκτησε ήταν ήδη 10 χρόνια παντρεμένη (παντρεύτηκε αρκετά μικρή στα 22). Και ήταν χωρίς παιδιά από επιλογή.
Όταν ήταν έγκυος 2-3 "φίλες" της μαμάς μου (και άρα πόσες ακόμα "απο πίσω") της είχαν "εκμυστηρευτεί" πόσο χαίρονται που η αδελφή μου είναι έγκυος γιατί "φοβόντουσαν" πως δεν μπορεί να κάνει παιδιά τόσα χρόνια παντρεμένη να μην έχει κάνει ένα!
Ακόμα και σήμερα δε, υπάρχουν άνθρωποι (έχει φτάσει στα αυτιά μου το κουτσομπολιό) ότι "παιδεύονταν τόσα χρόνια και τώρα με ιατρικές μεθόδους κατάφεραν να κάνουν ένα".
ΌΟΟΟτι να'ναι δλδ..
Γεγονός που αποδεικνύει (όπως λες κι εσύ) ότι...άκρη δεν βγάζεις... Αν δεν τα πας... κατα γράμμα (παντρεύομαι όταν ...η κοινωνία επιτρέπει, κάνω τα παιδιά μου όταν η κοινωνία προστάζει κτλ)... οι ιστορίες για αγρίους θα δίνουν και θα παίρνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τι μου θυμησες τώρα....
Η αδελφή μου πριν ένα χρόνο περίπου απέκτησε παιδί. Χωρίς προβλήματα και χωρίς άγχη και γενικώς χωρίς κανένα πρόβλημα.
ΟΜΩΣ η αδελφη μου όταν το απέκτησε ήταν ήδη 10 χρόνια παντρεμένη (παντρεύτηκε αρκετά μικρή στα 22). Και ήταν χωρίς παιδιά από επιλογή.
Όταν ήταν έγκυος 2-3 "φίλες" της μαμάς μου (και άρα πόσες ακόμα "απο πίσω") της είχαν "εκμυστηρευτεί" πόσο χαίρονται που η αδελφή μου είναι έγκυος γιατί "φοβόντουσαν" πως δεν μπορεί να κάνει παιδιά τόσα χρόνια παντρεμένη να μην έχει κάνει ένα!
Ακόμα και σήμερα δε, υπάρχουν άνθρωποι (έχει φτάσει στα αυτιά μου το κουτσομπολιό) ότι "παιδεύονταν τόσα χρόνια και τώρα με ιατρικές μεθόδους κατάφεραν να κάνουν ένα".
ΌΟΟΟτι να'ναι δλδ..
Γεγονός που αποδεικνύει (όπως λες κι εσύ) ότι...άκρη δεν βγάζεις... Αν δεν τα πας... κατα γράμμα (παντρεύομαι όταν ...η κοινωνία επιτρέπει, κάνω τα παιδιά μου όταν η κοινωνία προστάζει κτλ)... οι ιστορίες για αγρίους θα δίνουν και θα παίρνουν...
Ναι αλλά το αστειό είναι ότι αμα το κάνει στα 20 το παιδί θα λένε "το μωρό έκανε μωρό". Αρα δεν ξεφευγεις με τιποτα, είναι ολα "λαθος"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Μπα, μπορείς να γλιτώσεις. Τελειώνεις τις σπουδές, παντρεύεσαι στα 25, κάνεις το 1ο παιδί στα 26 και το 2ο στο 28. Λες πάλι να παραπονιούνται; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μπα, μπορείς να γλιτώσεις. Τελειώνεις τις σπουδές, παντρεύεσαι στα 25, κάνεις το 1ο παιδί στα 26 και το 2ο στο 28. Λες πάλι να παραπονιούνται; :mad:
Πάντα κάτι υπάρχει να πουν!
Παραδείγματα:
Η γειτόνισσα στα 27 έκανε το 3ο παιδί, αρα εχεις μεινει πισω.
Εχεις δύο αγόρια, άρα τώρα πρέπει να κάνεις και ένα κορίτσι.
Αντι να βρεις καμια δουλεια γεννοβολας.
Τρεχεις σε δουλειες και δεν ασχολεισαι με τα παιδια.
Τώρα είσαι παντρεμενη μαμα, δεν μπορείς να ντυνεσαι ετσι.
Πωπω, σαν γρια εχεις ντυθει, πως εισαι ετσι?
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Σαν το ανεκδοτο οπου μιλαει η κορη με την μητερα και ζηταει να της προσεξει τα παιδια για να βγει ραντεβου....
Seriously....Στο 21ο αιωνα ειμαστε....Αλλη δουλεια δεν εχουν τα σογια?? Ασχολουνται με το εαν εκανε η οχι παιδια καποια??
Ας αρχισουμε να κοιταμε τις δικες μας ζωες και ας αφησουμε τους αλλους να κοιτανε τις δικες τους...

Και για το τελος:
Οι μεγαλοι ανθρωποι μιλανε για ιδεες.
Οι μετριοι ανθρωποι μιλανε για γεγονοτα.
Οι μικροοι ανθρωποι μιλανε για αλλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

padrino

Νεοφερμένος

Η padrino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καταλαβαίνω πόσο ενοχλητκό μπορεί να είναι αλλά αν είσαι σίγουρη για τις επιλογές σου άσ τους να λένε, τι πειράζει; από το ένα μπαίνει από το άλλο βγαίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και για το τελος:
Οι μεγαλοι ανθρωποι μιλανε για ιδεες.
Οι μετριοι ανθρωποι μιλανε για γεγονοτα.
Οι μικροοι ανθρωποι μιλανε για αλλους...

Νομίζω πως εδώ είναι το ζουμί της όλης υπόθεσης.
Μπράβο, Mercury.

Όταν υποβόσκουν συναισθήματα ζήλιας κι-οτιδήποτε-άλλο προς το πρόσωπό μας, ή και την οικογένειά μας, τέτοιες συμπεριφορές θα δεχόμαστε. Για να στη βγουν και να σε μειώσουν πολλά μπορούν να πουν, τα οποία είναι ανυπόστατα. Κι αν θες να μειώσεις τον άλλον, άνετα βρίσκεις πράγματα, για να ρίξεις λάσπη -είτε ισχύουν, είτε όχι, είτε πλάθοντας σενάρια.

Προσωπικά, δεν πρόκειται ποτέ να ανεχθώ άτομα, που μου δηλητηριάζουν την καθημερινότητα, μου ρίχνουν λάσπη και με μειώνουν. Είναι πολύ "λίγοι", για μένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isabella

Νεοφερμένος

Η isabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
δίκιο έχεις... ο γάμος θα προκύψει όταν είναι να προκύψει...αν όμως είναι αυτοσκοπός ,αυτό είναι λάθος...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Πάντα κάτι υπάρχει να πουν!
Παραδείγματα:
Η γειτόνισσα στα 27 έκανε το 3ο παιδί, αρα εχεις μεινει πισω.
Εχεις δύο αγόρια, άρα τώρα πρέπει να κάνεις και ένα κορίτσι.
Αντι να βρεις καμια δουλεια γεννοβολας.
Τρεχεις σε δουλειες και δεν ασχολεισαι με τα παιδια.
Τώρα είσαι παντρεμενη μαμα, δεν μπορείς να ντυνεσαι ετσι.
Πωπω, σαν γρια εχεις ντυθει, πως εισαι ετσι?
:D
ΜΕΓΑΛΗ Αλήθεια...χαχαχαχαχ!!!!θεικο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Απορώ πώς δεν έχει έρθει στην Ελλάδα ακόμα.
----

Η νέα μόδα στην Κίνα: Νοίκιασε το ταίρι σου και εμφάνισέ το στους δικούς σου!

Μια συνήθεια που παίρνει όλο και μεγαλύτερες διαστάσεις αρχίζουν να υιοθετούν τα τελευταία χρόνια οι Κινέζοι. Από το να εμφανιστούν αδέσμευτοι μπροστά στους δικούς τους και να αρχίσουν τα ενοχλητικά σχόλια, προτιμούν να... νοικιάσουν ένα ταίρι!

Έχουμε ακούσει για υπηρεσίες που νοικιάζουν αυτοκίνητα, ρούχα ή άλλα αντικείμενα. Όμως οι υπηρεσίες ενοικίασης ανθρώπου και δη ερωτικού συντρόφου είναι κάτι το πρωτόγνωρο. Τουλάχιστον για εμάς εδώ στην Ελλάδα.

Η έκρηξη του "φαινομένου" έγινε φέτος, στο κινέζικο ανοιξιάτικο Φεστιβάλ, ή αλλιώς Chinese Spring Festival (που ισοδυναμεί με την κινέζικη Πρωτοχρονιά), ενώ έχει ξεκινήσει δειλά από το 2010.

Για τη νεολαία των Κινέζων, ειδικά όσων λείπουν μακρυά από το σπίτι τους για σπουδές, η περίοδος διακοπών πριν και μετά την Πρωτοχρονιά δεν ισούται μόνο με ευκαιρία επανασύνδεσης όλης την οικογένειας. Είναι ο καιρός που δέχονται τις ακατάπαυστες, ενοχλητικές ερωτήσεις του αν υπάρχει κάποιος σύντροφος στη ζωή τους τη δεδομένη περίοδο. Αν υπάρχει, τότε είναι υποχρεωτικό να τη φέρουν στο σπίτι ώστε να τη γνωρίσουν στην οικογένεια. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που οι νεαροί Κινέζοι ανήκουν στο κλαμπ των αδέσμευτων;

Για να αποφευχθούν λοιπόν οι άβολες ερωτήσεις του τύπου "Γιατί δεν έχεις σχέση" ή "Πότε θα παντρευτείς", (ναι, δεν το λένε μόνο οι Ελληνίδες μαμάδες!) οι νεαροί προχωρούν στην ενοικίαση του "αγαπημένου" τους. Tουλάχιστον αυτός θα είναι ο ρόλος τους για όσο πληρωθούν να το κάνουν.

Η ενοικίαση συνοδών πραγματοποιείται από διάφορες ιστοσελίδες (όπως η taobao.com που ισοδυναμεί με το κινέζικο ebay). Οι τιμές ξεκινούν από 180 ευρώ περίπου και δεν περιλαμβάνουν τα έξοδα μεταφοράς και τη διαμονή των “ενοικιαζόμενων αγαπημένων". Στα εν λόγω site ο ενδιαφερόμενος επιλέγει το ταίρι που του ταιριάζει, μέσα από τις φωτογραφίες που θα βρει δημοσιευμένες. Στη συνέχεια κανονίζεται το πρώτο ραντεβού ώστε να γίνει η γνωριμία και να ακολουθήσει η κατάλληλη "συνεννόηση", όπως το πού γνωρίστηκε το "ζευγάρι", πόσο καιρό είναι μαζί και τα λοιπά.
Οι κανόνες της συναλλαγής είναι ξεκάθαροι: "Η κατανάλωση ποτού χρεώνεται έξτρα". Τι σημαίνει αυτό; Ότι αν π.χ. το υποτιθέμενο κορίτσι που νοίκιασε ο νεαρός Κινέζος χρειαστεί να πιει ένα ποτηράκι κατά τη διάρκεια των οικογενειακών συγκεντρώσεων θα χρεωθεί ως επιπλέον υπηρεσία (η τιμή πάει ανάλογα με το ποτό, με πιο οικονομική την μπύρα). Στην αρχική τιμή δεν συμπεριλαμβάνονται ούτε οι μετακινήσεις, η μαγειρική ή τα ψώνια στο σούπερμαρκετ.

Παρόλο που κάποιες φορές το ζευγάρι έχει καταλήξει να ερωτεύεται πραγματικά και να προχωρά σε πραγματική σχέση, οι πλειοψηφία των Κινέζων (και της ομάδας των Κοινωνιολόγων) τάσσονται κατά της νέας αυτής μόδας, η οποία από την πλευρά της κερδίζει έδαφος, αυξάνοντας τους ενδιαφερόμενους.

Τώρα το κατά πόσο η προσποιητό ζευγάρι θα γίνει πιστευτό από την οικογένεια, αυτό είναι μια άλλη υπόθεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabelle

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Σχέσεις: «Γιατί είμαι μόνη μου;»

Πρίν λίγα λεπτά μου έστείλε μια καλή φίλη ένα άρθρο αστειευόμενη, μιας και τα τελευταία χρόνια βαδίζουμε στο ίδιο δρόμο -του ραφιου (του ραφιού=κατά τα λεγόμενα της μητέρας μου η οποία μόλις διάβασε το άρθρο αναφώνησε <<ΕΣΎ ΝΑ ΤΑ ΒΛΈΠΕΙΣ ΑΥΤΆ!>>), βέβαια βαδίζουμε στον ίδιο δρόμο με μια τεράστια διαφορά εγώ είμαι εργένισσα, αυτή είναι -εργένισσα μανουλα.

Το άρθρο λοιπόν με έκανε να νιώσω πως ένα χέρι ακουμπάει το ώμο μου και κάποιος μου ψιθυρίζει -everything is fine, don't cry..
Για κάποιο λόγο η συγγραφέας, δημοσιογράφος, αρθρογράφος (δε ξέρω τι ακριβώς είναι η συγκεκριμένη κυρία) προσπαθεί να αποδείξει πως καμία γυναίκα δεν είναι εργένισσα εκ πεποιθήσεως, το παρουσιάζει ως ένα τοίχος που έχουμε πολλές γυναίκες ώστε να προστατέψουμε το -δυναμικό προφίλ της ανεξάρτητης γυναίκας που εμείς οι ίδιες δημιουργήσαμε για να καλύψουμε τις αποτυχίες μας στις σχέσεις. Πάλι καλά στο τέλος αναφέρθηκε και στους άντρες εργένιδες καταστρέφοντας και την δική τους επιλογή, γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ αν όντως το γυναικείο όνομα που υπογράφει είναι δικό της, και αν όντως ζει στο 2013 και δεν είναι κλειδωμένη στο δεληγιάννειο παρθεναγωγείο.
Επειδή όμως από ότι φαίνεται δεν είμαι καθόλου αντικειμενική ούτε εγώ αλλά ούτε και η φίλη μου, και η μητέρα μου απλά με εκνευρίζει με τις κουταμάρες της (προφανώς είναι φίλη με την συγγραφέα, αρθρογράφο,δημοσιογράφο και μου το κρύβει) σκέφτηκα να πάρω γνώμες και από άλλες γυναίκες κυρίως εργένισσες για να δούμε τελικά αν όντως έχουμε πετάξει από πάνω μας τα μικροαστικά αστειάκια ή όχι, εννοείται πως οι εργένήδες άντρες μπορούν να τοποθετηθούν, αμφισβήτησε και αυτούς άλλωστε.


Είμαι εργένισσα εκ πεποιθήσεως τα τελευταία δύο χρόνια, όμως δεν θα μπορούσα να απαντήσω καλύτερα από αυτό εδώ το άρθρο που θα παραθέσω παρακάτω, εκτός από τα σημεία συντήρισης που συχνά πυκνά αναφέρει τη μανούλα της, εγώ ζω μόνη μου όποτε αυτοσυντηρούμαι..

Να, τι πάει να πει εργένισσα Mr. Pink!

<<Και τί πάει να πει εργένης;>> Ρωτάει ο Mr.Pink μια κοπέλα, και εκείνος μας έπρηξε με όλες τις σχετικές μπούρδες προσπαθώντας να μας πείσει ότι είναι γαμάτο που είναι εργένηδες και μας αράδιασε μια λίστα με τα λάφυρα της ελευθερίας τους, τα οποία νομίζουν ότι ψοφάμε να τους τα πετάξουμε από το παράθυρο και να τους κάνουμε των σχέσεων. Αν θες να ξέρεις τύπε που καμαρώνεις και εμείς απολαμβάνουμε να είμαστε s1ngles το ίδιο πολύ με σας.


Εχθές λοιπόν εκεί που τα 'πινα με δύο βοηθούς μου, κοιτώ και βλέπω στα e-mail μου δύο-τρία κειμενάκια. Θυμωμένες τύπισσες που είχαν διαβάσει το άρθρο σας Mr. Pink με προκαλούσαν για αυτό που έρχεται και είμαι σίγουρη πως το περιμένατε. Μου έγραφαν: «Δηλαδή τί νομίζουν οι άντρες; Ότι είμαστε οι μανιακές που ψάχνουμε για σχέση και είμαστε υστερικές με την καθαριότητα, τη διατροφή και τη νοικοκυροσύνη;»
Γυρνάω σπίτι σκασμένη που δεν είχα να τους δώσω απάντηση. Δυο ώρες περισυλλογής, δεν βγήκα από το σπίτι μου, αλλά τελικά τη βρήκα την άκρη. Έλα εδώ Mr. Pink και πάσης φύσεως αρσενικό μου τώρα να σου εξηγήσω τί πάει να πει εργένισσα.
Εργένισσα αγοράκι μου σημαίνει ότι το καπάκι της τουαλέτας σπίτι μου είναι σχεδόν πάντα ανεβασμένο από το αρσενικό που κοιμήθηκε το προηγούμενο βράδυ στο σπίτι μου και μου χάρισε μια νύχτα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ηδονής, χωρίς να έχει λερώσει το σαλόνι μου πρώτα με μπύρες και πίτσες για να δει τον αγώνα.
Εργένισσα σημαίνει να τρώω το σουβλάκι μου όπως μου γουστάρει. Με διπλή πίτα το θέλω; Με διπλή πίτα το τρώω. Όχι σαν τους ξενέρωτους τους σχεσάκιδες που το τρώνε με κοτόπουλο, σως και δίχως (δίχως πατάτες εννοώ) για να φαίνονται στα μάτια του φίλου τους μοντελάκια και προσέχω την διατροφή μου.
Εργένισσα σημαίνει βάζω πλυντήριο όποτε γουστάρω, Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι και αργίες, γιατί δεν έχω λόγο να αλλάζω 3 φορές τη μέρα, άλλωστε ρούχα έχω αρκετά! Και μπορεί το πλυντήριο να το έχω απλωμένο μια εβδομάδα, απλά μέσα στο σπίτι γιατί δεν είμαι ηλίθια να το βάζω δεύτερη φορά.
Εργένισσα σημαίνει δεν βρίσκω πια τα εσώρουχα που έχω χρυσοπληρώσει σκισμένα στο πάτωμα.
Εργένισσα σημαίνει ότι σφουγγαρίζω που και που, είμαι νοικοκυρά δεν μπορώ να πω, απλά καμιά φορά βαριέμαι να το κάνω μετά το σκούπισμα, έτσι και αλλιώς δεν μένω και καθόλου στο σπίτι, όλο έξω είμαι.
Εργένισσα σημαίνει ότι στο ψυγείο μου δεν θα βρεις μπύρες, γιατί απλά τα πίνω έξω. Σίγουρα θα βρεις φρούτα, λαχανικά, αυγά, χυμούς, μαρμελάδες σπιτικές (όχι από τα χεράκι μου) και κρέμες νυκτός γιατί το καλοκαίρι στην παραλία θα κοιτάς εμένα και όχι την κοπέλα σου με τα ψωμάκια και την κυτταρίτιδα. Αν βρεις γιαούρτι θα είναι 2% (και όχι πλήρες) γιατί θέλω στα 50 μου ο άντρας μου να με γουστάρει ακόμα και να μην έχω πάθει έμφραγμα από βουλωμένες αρτηρίες.
Εργένισσα αγοράκι μου σημαίνει ότι δεν κάνω αποτρίχωση κάθε μέρα. Ειλικρινά, ευχαριστιέμαι πολύ που γλυτώνω από τόσο πόνο, ταλαιπωρία και λεφτά για κάποιο διάστημα, ειδικά όταν εσείς δεν κοιτάτε να βγάλετε μερικές τρίχες από πάνω σας ούτε το καλοκαίρι. Πραγματικά... σε καμία κοπέλα δεν αρέσουν τόσες τρίχες.
Εργένισσα σημαίνει ότι και το πατάκι του χωλ το χρησιμοποιώ για πατάκι του μπάνιου. Απλά γιατί δεν έχει πατήσει κανένας με τα βρωμοπάπουτσά του εκεί πάνω και ξέρω πως είναι καθαρό μέχρι και για να ξαπλώσω.
Εργένισσα σημαίνει δεν στρώνω ποτέ το κρεβάτι μου, χειμώνα καλοκαίρι. Έχω την μάνα μου για αυτό.
Εργένισσα πάει να πει ότι θυμάμαι ακόμα τι πάει να πει να έχεις καθαρά τακτοποιημένα ρούχα στην ντουλάπα σου και απλωμένα όπως γουστάρεις μέχρι να έρθει η μέρα που ένας μαντράχαλος θα στα στριμώξει και θα πετάει τα δικά του πάνω στα δικά σου και θα στα βρωμίζει.
Εργένισσα επίσης σημαίνει δεν μαζεύω τις κάλτσες και τα σώβρακά σου από κάθε γωνιά του σπιτιού ΜΟΥ, που τα πετάς.
Δεν θα βρεις πουθενά σπίτι μου λουλούδι, λουλουδάκι, γλάστρα, γλαστρούλα, γλαστράκι και γενικώς κανενός είδους αντικείμενο που παραπέμπει σε φυτό, ή τέλος πάντων ζωντανό οργανισμό, γιατί πολύ απλά και να είχα, θα είχε μαραθεί αφού κάποιος θα έπρεπε να το ποτίζει, και αυτή φυσικά δεν θα μπορούσε να είμαι εγώ.
Φυσικά και τακτοποιώ κάθε σκατό, σκατουλάκι, και παρασκατουλάκι σε βάζο, βαζάκι, κουτί και κουτάκι, για να μην είναι χύμα εκεί να τα βλέπω και έτσι να μην ξέρω που είναι και να τα χάνω και έτσι να πρέπει να πάρω καινούρια!
Εργένισσα σημαίνει ντύνομαι για την πάρτη μου και όχι για σένα. Φοράω ότι μου αρέσει και όχι ότι σε σένα. Το φόρεμα και το σορτσάκι μου είναι όσο κοντό νομίζω και όταν βγαίνω με τις φίλες μου τα μάτια μου δεν είναι συνέχεια στο κινητό μου.
Εργένισσα πάει να πει θα πάω με τις φίλες μου διακοπές το καλοκαίρι χωρίς να πρέπει να «πεθάνει» η γιαγιά μου στην Πάρο.
Εργένισσα σημαίνει είμαι πάντα όμορφη και περιποιημένη γιατί δεν έχω δέσει τον γάιδαρο μου, δηλαδή εσένα!
Εργένισσα αγοράκια μου πάει να πει, γυρνάω όποτε θέλω, κοιμάμαι όπου θέλω, ξυπνάω όποτε θέλω, χωρίς να δώσω λογαριασμό σε κανέναν κλαπανάρα (που λέει και ο τύπος).
Εργένισσα Mr. Pink μας, Ε-Ρ-Γ-Ε-Ν-Ι-Σ-Σ-Α!
Τέλος, Εργένισσα σημαίνει κυκλοφορώ γυμνή στο σπίτι μου αν το θέλω και λογαριασμό δεν δίνω αν με βλέπει ο ομορφονιός από απέναντι!
Αυτααααααααά και άλλα πολλά!

Για όσους δεν κατάλαβαν, το άρθρο αποτελεί απάντηση σε ένα άλλο του Mr.Pink ο οποίος αναφέρετε στους εργένιδες = https://theblob.gr/sthles/exei-o-kairos-gyrismata/item/1836-Na-ti-paei-na-pei-ergenis-kopelia.html

Πηγή



Εργένηδες/ισσες ενωθείτε, ελπίζω να μην είμαι μόνη μου. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Foul Bachelorette Frog, is that you?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabelle

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Έξυπνο :thumbup:
αλλά δεν! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πιστεύω στους κατ' επιλογή, όχι εκ πεποιθήσεως, εργένηδες και εργένισσες. Δηλαδή ότι εξαρτάται από τις εκάστοτε συνθήκες. Αν δεν υπάρχει ο κατάλληλος άνθρωπος με τον οποίο να μπορείς να συμβιώσεις αρμονικά, ζεις μονάχος. Ότ-αν ο άνθρωπος αυτός εμφανιστεί στην ζωή σου, συμβιώνετε. Προς Θεού, δεν αποτελεί προνόμιο κάποιου φύλου, ούτε και ελάττωμα, εργένηδες και εργένισσες όλου του κόσμου απενεχοποιηθείτε. Και αν ταιριάξετε, ενεργείστε εν τη ενώσει. Κάλλιο έργο δύο, παρά έργο ενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Πιστεύω στους κατ' επιλογή, όχι εκ πεποιθήσεως, εργένηδες και εργένισσες. Δηλαδή ότι εξαρτάται από τις εκάστοτε συνθήκες. Αν δεν υπάρχει ο κατάλληλος άνθρωπος με τον οποίο να μπορείς να συμβιώσεις αρμονικά, ζεις μονάχος. Ότ-αν ο άνθρωπος αυτός εμφανιστεί στην ζωή σου, συμβιώνετε. Προς Θεού, δεν αποτελεί προνόμιο κάποιου φύλου, ούτε και ελάττωμα, εργένηδες και εργένισσες όλου του κόσμου απενεχοποιηθείτε. Και αν ταιριάξετε, ενεργείστε εν τη ενώσει. Κάλλιο έργο δύο, παρά έργο ενός.

Ουου συμφωνώ απόλυτα, κι εγώ πιστεύω ότι για κάθε άτομο υπάρχουν άλλα άτομα τα οποία θα μπορούσαν να το κάνουν να δεσμευτεί και να περάσει αρκετό καιρό σε μια σχέση, το θέμα ωστόσο είναι να θα το βρεις ή όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
τι σκατά θα πει εργένης εκ πεποιθήσεως; τι είναι η σχέση αφρόλουτρο που όποτε νιώθεις πως ξεμένεις περνάς απ' το supermarket και παίρνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ήμουν, είμαι και θα είμαι εκ πεποιθήσεως εργένισσα. Να σκεφτείτε ότι, όταν ήμουν παιδί και παίζαμε "νύφες και γαμπροί", πάντα έκανα την κουμπάρα και ποτέ τη νύφη.:P
Έχω πλήρη επίγνωση ότι δεν κάνω για το γάμο. Σαφώς και δεν φταίνε οι άντρες γι' αυτό. Είναι δική μου ιδιοτροπία. Μάλιστα ένα πρόβλημα υγείας που πέρασα πέρυσι το καλοκαίρι ενίσχυσε περισσότερο αυτή τη θέση μου απέναντί στον γάμο με την έννοια ότι είναι καλύτερο να είμαι μόνη μου, για να προστατεύω τον εαυτό μου από τις εντάσεις που προκύπτουν στα πλαίσια του έγγαμου βίου (δεδομένου ότι είμαι πολύ αγχώδης ως άτομο). την απλή υιοθεσία παιδιού ως ανύπαντρη δεν την έβαλα ποτέ στο μυαλό μου, μολονότι αγαπάω πάρα πολύ τα παιδιά, γιατί θα ζω με τον φόβο μην πάθω κάτι σοβαρό και δεν μπορέσω να το μεγαλώσω. Παραδέχομαι λοιπόν ότι η επιλογή μου να είμαι εργένισσα σχετίζεται σε μεγάλο βαθμό με ανασφάλεια. Θαυμάζω όμως τους ανθρώπους που είναι παντρεμένοι, για τις θυσίες που κάνουν και για τον ψυχικό αγώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για τους άντρες εργένηδες ποια η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top