Microsoft Excel: Απορίες

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Εσύ θες να σου βγαίνει σε ποσοστό;;;;
Δηλαδή π.χ. ο αριθμός 5 εμφανίζεται 25% σε αυτά τα 15 κελιά;;;;
Για να συννενοηθούμε....;)

Θες το δεκαδικό ή δεν το θες;;; Για γίνε λίγο σαφής.....για να σε βοηθήσουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anthoulaki

Νεοφερμένος

Η anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ναι.. αυτο ακριβως που λες με το ποσοστο.. τον δεκαδικο αριθμο εννοειται στο ποσοστο? ναι τον θελω, πχ αμα το ποσοστο ειναι 18,3% να το εμφανιζει ετσι..κι οχι 18% οπως μου κανει μεχρι στιγμης.. και μ ενδιαφερει το ποσοστο κατα βαση, οχι το να βρισκω και το πληθος (οπως πολυ σωστα μου ειπες με το countif).. καλυτερα τα ειπα τωρα? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Γιατί δεν χρησιμοποιείς την COUNTIF και στα αποτελέσματα να κάνεις υπολογισμό ποσοστών;;
Εφόσον ξέρεις το σύνολο των αριθμών στα κελιά και το ποσό καθε αριθμού στα παραπάνω κελιά;;;
Κάνεις κλικ στο κελί και στην καρτέλα Αρχική μετά στην ομάδα Αριθμός και κλικ στο κουμπί Στυλ ποσοστού
Αν π.χ. στα 15χ15 κελιά = 225 κελιά έχεις 45 φορές τον αριθμό 1
45/225 =0,2
Το κατάλαβα σωστά;;;; Ή θέλεις κάτι άλλο για την εργασία σου;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anthoulaki

Νεοφερμένος

Η anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ναι ετσι ειναι ακριβως..και εχω δοκιμασει αυτο που λες, το δοκιμασα και τωρα.. αλλα δε το παιρνει..ή μαλλον το παιρνει αλλα βγαζει λαθος.
=countif(range;criteria) . στο range βαζω ας πουμε απο Β20 εως Β30, και στα κριτηρια τον αριθμο που θελω να βρει..και ως εκει καλα. αν μετα βαλω το στυλ ποσοστου απο την μορφοποιηση γινεται το ποσο αυτο που χει βρεθει επι 100.. πχ αν ειναι 35, τοτε βγαζει 3500% .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Για δες αυτό το παράδειγμα....
και πες μου τι παραπάνω θες για την εργασία σου....
deigma.jpg
Έχω χρησιμοποιήσει COUNTIF και %
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anthoulaki

Νεοφερμένος

Η anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
αχ ευχαριστω και παλι! τροπος να βγαινει κατευθειαν το ποσοστο χωρις να δειχνει τα νουμερα σκετα υπαρχει? αν οχι, ή δε το ξερεις μη σε κουραζω αλλο.. κι ετσι μια χαρα την κανω τη δουλεια μου.. ομως παρολαυτα στο παραδειγμα που μου δωσες το ποσοστο διπλα δεν εχω καταλαβει πως βγαινει..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
deigma1.jpg
Υπολογισμός ποσοστού
Τα κελιά στα οποία πραγματοποιείς τις πράξεις δεν χρειάζεται να φαίνονται....:)
Στη κεντρική, εκεί που γράφει αριθμός υπάρχει το ποσοστό%
deigma2.jpg
Μπορείς να φτιάξεις μια συνάρτηση που να περιέχει το COUNTIF
να διαιρείς με το σύνολο των κελιών και να ζητάς το ποσοστο.... συνολικά.....:)

Ναι σίγουρα θα υπάρχει απλά θα πρέπει να το κοιτάξω.... πιο αναλυτικά....
Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anthoulaki

Νεοφερμένος

Η anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ΝΑΙΙΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝΕ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !! :):) θα σκαγα αν δε το βρησκα.. και παλι ευχαριστωω! απλο ηταν τελικα, αλλα εγω εκει να παω μεσω λαμιας..χαχα...

αυτο για το οτι να μη φαινονται οι αριθμοι αλλα μονο το ποσοστο, εννοειται πως δε χρειαζεται να το ψαξεις :) απλα μπορω να τα κανω κρυφα τα κελια και τελος ε?
και παλι να'σαι καλαα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Θεμα:
1. Να δημιουργησετε μια κατασταση με το ονομα καθε εργασιμης ημερας ξεκινωντας απο καποιο κελι (πχ Δευτερα στο ενα κελι, Τριτη στο αλλο κελι κοκ) χρησιμοποιωντας τη λαβιδα συμπληρωσης για αυτοματη καταχωρηση των ημερων.

Ποια ειναι η λαβιδα συμπληρωσης ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.

Το βρηκα τελικα!!
Thank you!!

Αλλη ερωτηση (θα σας πρηξω ,σορι, αλλα δινω για υπολογιστες).
Οταν λεει "Να γινει εισαγωγη ενος νεου φυλλου εργασιας και να του δοθει καποιο συγκεκριμενο ονομα" εννοει να ανοιξω νεο βιβλιο ή στο ίδιο;
Δε σκαμπαζω καθολου απο excel.

Ενταξει, το βρηκα και αυτο. Ειμαι τσακαλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Λοιπον, ελπίζω καποιος να μπορέσει να μου απαντήσει σύντομα! Θέλω να κάνω ένα διάγραμμα το οποίο να έχει 2 διαφορετικές εξισώσεις τελοσπαντων
Επίσης θέλω να βάλω και στον x'x τιμές...Έχω δηλαδή 2 διαφορετικές σειρές τιμών και θέλω να βγούνε στο ίδιο διάγραμμα οι γραμμές:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Λοιπον, ελπίζω καποιος να μπορέσει να μου απαντήσει σύντομα! Θέλω να κάνω ένα διάγραμμα το οποίο να έχει 2 διαφορετικές εξισώσεις τελοσπαντων
Επίσης θέλω να βάλω και στον x'x τιμές...Έχω δηλαδή 2 διαφορετικές σειρές τιμών και θέλω να βγούνε στο ίδιο διάγραμμα οι γραμμές:worry:
ναι, εμμ.. λιγο μπερδεμενα μας τα λες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
έχω φτιάξει στο word 2 πίνακες..θέλω να πάρω 2 στήλες τιμών και να τις βάλω στο excel στο ίδιο διάγραμμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός για να σου εξηγήσουμε καλύτερα;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εντάξει αφήστε το, απλά έστειλα τους πίνακες στα υπόλοιπα παιδιά :P Ισως να μην χρειάζεται να κάνουμε τα διαγράμματα :) ξέρω πως δεν ήταν και ότι πιο ξεκάθαρο αυτό που είπα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
έχω φτιάξει στο word 2 πίνακες..θέλω να πάρω 2 στήλες τιμών και να τις βάλω στο excel στο ίδιο διάγραμμα
Επιλογή των στηλών με τις διαφορετικές τιμές >Εισαγωγή > Γραφήματα
Και δημιουργείς το γράφημα που εσύ θες
και ταυτόχρονα παρουσιάζονται οι διαφορετικές τιμές στο ίδιο διάγραμμα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ειμαι λιγο ασχετος με την χρηση excel,
Θα ηθελα να μαθω τα εξης:
1.πως εχωντας εναν πινακα στο excel κανω ΠΙΤΑ με συγκεκριμενα αποτελεσματα(δλδ πχ τις βαθμολογιες μου απο διαφορα μαθηματα να τις βαζω σε ενα excel και να επιλεγω απο βαθμους απο 1-5,5-10 ??? )


2.θελω να κανω στο excel ενα sheet το οποιο θα βγαζει ποσα μαθηματα εχω περασει απο την σχολη μου
τα μαθηματα ομως εχουν συντελεστες(ορισμενα),πως μπορω να το κανω να κανει τον πολλαπλασιασμο αλλα μετα να κανει και την διαρεση του μεσου ορου με το αθροισμα των συντελεστων????
(δλδ να κανω κατι σαν το προγραμματακι που εχει το ischool για τον υπολογισμο του βαθμου μου στις πανελληνιες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosgan10

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ειμαι λιγο ασχετος με την χρηση excel,
Θα ηθελα να μαθω τα εξης:
1.πως εχωντας εναν πινακα στο excel κανω ΠΙΤΑ με συγκεκριμενα αποτελεσματα(δλδ πχ τις βαθμολογιες μου απο διαφορα μαθηματα να τις βαζω σε ενα excel και να επιλεγω απο βαθμους απο 1-5,5-10 ??? )

Εεεμ... πίτα θα κάνεις τις βαθμολογίες σου σε μαθήματα; :confused: Μήπως μπερδεύτηκες λιγουλάκι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Εεεμ... πίτα θα κάνεις τις βαθμολογίες σου σε μαθήματα; :confused: Μήπως μπερδεύτηκες λιγουλάκι; :hmm:

ναι εννοω οσοι πηραν 0-4,9-γκρι κουτακι, 5-κιτρινο κουτακι στην πιτα,6-8-πρασινο,9-10-κοκκινο κτλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top