Canon PowerShot A540 vs HP Photosmart 735

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πριν 2-3 χρόνια αγόρασα την HP Photosmart 735, δυστυχώς δεν έμεινα ευχαριστημένος, τα χρώματα τις περισσότερες φορές έχουν βάση το κίτρινο και όχι το άσπρο ... σε δύσκολες συνθήκες φωτισμού είναι δύσκολο να βγει μια ποιοτική φωτογραφία, δλδ συνήθως μου βγαίνει "κουνιστή". Εύκολα αντικατέστησα την HP Photosmart 735 με το sony ericsson k750i μιας και το είχα και πάντα μαζί.

Σήμερα που διάβαζα το νέο ram για πρώτη φόρα διάβασα το ένθετο που αφορά τις ψηφιακές μηχανές και έπεσε το μάτι μου πάνω στην Canon PowerShot A540 και μου άρεσε το review.

Αξίζει να την αγοράσω; Η πάνω κάτω σαν την Photosmart είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δεν τις ξέρω τις συγκεκριμένες μηχανές (και δυστυχώς δεν έχω χρόνο να δω τα χαρακτηριστικά τους :( ),
αλλά μόνο και μόνο από τις μάρκες, μπορώ να πω ότι η Canon είναι κλάσεις ανώτερη από την ΗΡ!
Τις canon τις θεωρώ από τις καλύτερες μηχανές που υπάρχουν αυτή τη στιγμή!


Δεν ξέρω τι ανάλυση έχει η κάθεμιά, ούτε τι χρήση σκοπεύεις να κάνεις...
αλλά εγώ αν είχα να επιλέξω ανάμεσα σε αυτές τις δύο, θα πήγαινα καρφί στην canon!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Κοίτα... Για αρχή να σου πώ οτι δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους οι δύο μηχανές... Η Canon είναι σαφώς ποιοτικότερη εταιρία στον χώρο της φωτογραφίας απο την HP. Επίσης μιλάμε για μια μηχανή του 2003 (ΗΡ) σε σχέση με μια μηχανή του 2006 (Canon).
Νομίζω οτι η Α540 είναι πολύ καλή μηχανούλα για μια απλή χρήση και σίγουρα θα σε βγάλει ασπροπρώσοπο αν την επιλέξεις...
Συνοπτικά διαφορές Canon PowerShot A540 και HP Photosmart 735

6Mp // 3.2Mp
ISO Auto, 80, 100, 200, 400, 800 // ISO Auto, 100, 200, 400
Zoom (Οπτικό) χ4 // χ3
Manual Focus yes // no
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Thanks ...
και με μια μικρή ερεύνα αγοράς κατάλαβα ότι για τα λεφτά της αξίζει :)

Λογικά θα την αγοράσω'

edit:
Founes τώρα είδα το μήνυμα σου, δεν ξέρω γιατί αλλά στα mp δεν δίνω καμιά σημασία, εδικά από το που γνώρισα τις ψηφιακές jaga :P

Το ISO αν θυμάμαι καλά έχει να κάνει με το πόσο και για πόσο ανοίγει το χ* της κάμερας, σωστά;

*τελικά έχω ξεχάσει πολλά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Tώρα που έβαλε ο founes τα βασικά χαρακτηριστικά, θα σου πω απλά go for it!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Την παρέλαβα την canon, σίγουρα έχει τεράστια διαφορά από την 735. Λίγο στην ποιότητα της φωτογραφίας την περίμενα λίγο καλλίτερη αλλά φαντάζομαι ότι φταίει ότι δεν την έχω μάθει ακόμα ....

Σίγουρα αξίζει τα λεφτά της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Μιλάμε και για πολύ μεγάλη βλακεία αυτή η canon την είχα κι εγώ...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν εξαιρέσουμε ότι "πίνει" την μπαταρία σαν Vampire δεν έχει κάποιο άλλο κουσούρι.
Επίσης για τα λεφτά της βγάζει αρκετά καλές φώτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top