Διαδικασία για το άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι ...
Για να ανοίξεις λογαριασμό στο όνομα σου νομιζω ειναι υποχρεωτικο να εχεις αφμ ( ειμαι 18 ) , μαζι με κατι αλλα χαρτια που θα τα κανονισω.Το προβλημα μου ειναι το αφμ και δισταζω να παω στη τοπικη δ.ο.υ .Εαν βγαλω λοιπον αφμ απο την εφορια και ανοιξω λογαριασμο στο ονομα μου , μετά τι ακριβώς υποχρεώσεις θα έχω ; πρέπει κάθε χρονιά να κάνω φορολογική δήλωση ; εισοδηματα δεν εχω αν με ρωτησετε , το πολυ να βαζω 100 ευρω το μηνα στο λογαριασμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καλώς ήρθες στο εκπληκτικό παράλογο κόσμο της Ελληνικής φορολογίας :)

Καταρχάς πια είναι υποχρεωτικό όλοι οι πολίτες της Ελλάδας να έχουν ΑΦΜ και ΑΜΚΑ. Από εκεί πέρα από το 2013 είναι επίσης υποχρεωτικό να υποβάλλουν φορολογική δήλωση όλοι οι πολίτες άνω των 18, έστω και μηδενική. Και για να σε κάνω ακόμη πιο χαρούμενο, το ότι η δήλωση σου θα είναι μηδενική δεν σημαίνει ότι θα έχεις και φορολογία. Πλέον υπάρχει το τεκμήριο διαβίωσης. :D

Εν ολίγοις είτε έχεις τραπεζικό λογαριασμό είτε όχι τα παραπάνω είναι υποχρεωτικά. Όποτε στην θέση θα προχώραγα το θέμα του λογαριασμού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση ijohnnycash , παω αφοβα λοιπον.Και με λιγο ψαξιμο στο διαδικτυο βλεπω υπαρχουν ενα σωρο τεκμηρια , ενω αρθρα αναφερουν δηλωσεις στουρναρα για ηλεκτρονικο περιουσιολογιο το 2014 και καταργηση των τεκμηριων.Δε καταλαβαινω ακριβως πως λειτουργουν τα τεκμηρια αλλα οκ ,θα τα μαθω ολα στη πορεια

Μια τελευταια ερωτηση :
Αποδείξεις να αρχίσω να μαζεύω απο τώρα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
αφού δεν έχεις εισοδήματα, τι τις θέλεις τις αποοδείξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Λέω μήπως χρειάζονται για τα επόμενα χρόνια , να μαζεύω απο τώρα σε τυχον ακριβως αγορες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Άστο καλύτερο με τις αποδείξεις αφού εκτός ότι δεν γνωρίζει τι ακριβώς ισχύει παράλληλα πιθανών να σου αυξήσουν το τεκμήριο διαβίωσης. Αν πράγματι έχεις μηδενική δήλωση δεν αξίζει να μαζεύεις αποδείξεις νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Αυτή η κάρτα που θα μου δώσουν για αναλήψεις απο το ΑΤΜ ειναι χρεωστική ή έχει καποια αλλη ονομασία ,οπως καρτα ανάληψης ; Αν υπάρχει διαφοροποίηση θέλω να να τους το ξεκαθαρισω οτι δεν με ενδιαφερει η χρεωστική.Για αγορές απο το ιντερνετ θα βγαλω μια προπληρωμενη .Φοβάμαι μη γινει τιποτα με χρεωστική ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πιθανον θα σου ζητησουν εκτος απο την αποδοση ΑΦΜ και ενα χαρτι οτι δν καταθετεις δηλωση, τουλαχιστον περυσι το ζηταγαν. Αντι για εκκαθαριστικο. Και αυτο το παιρνεις στην εφορια.

Τωρα η καρτα δν εχει κανονα, η Πειραιως σου βγαζει κανονικα χρεωστικη Visa, η Alpha Bank Mastercard αν δν κανω λαθος (και μπορεις να ζητησεις και Amex bonus χρεωστικη). Του ΤΤ νομιζω δν μπορεις να την χρησιμοποιησεις στο ιντερνετ. Παντως η χρεωστικη ειναι χρησιμη γτ μπορεις να τη χρησιμοποιεις για αγορες χωρις αναγκαστικα να σηκωνεις μετρητα. Δεν ξερω τραπεζα που να βγαζει καρτα μονο για αναληψη, αυτο υπηρχε πριν 10 χρονια.

Αν θες τη γνωμη μου, μη βγαλεις προπληρωμενη. Εχει τσαμπα εξοδα φορτισης καθε φορα που βαζεις λεφτα. Αν αγοραζεις απο αξιοπιστα site δν θα εχεις προβλημα με την πληρωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Μπορείς να δεις όλα τα δικαιολογητικά στην Ελληνική Ένωση Τραπεζών.
https://www.hba.gr/5E...-forPreview.pdf


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τον όρο αντιλογισμος συναλλαγής ; κοιτάζω αναλυτικά τις κινήσεις του λογαριασμου μου μεσω web banking και βλέπω αντιλογισμος συναλλαγης 110 ευρώ απο την τράπεζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κατά 90% κατέθεσες από το ΑΤΜ κάποια χρήματα, και στο ΑΤΜ πληκτρολόγησες άλλο νούμερο από αυτό που έβαλες στον φάκελο.
Γενικά ο αντιλογισμός είναι η διόρθωση κάποιας άλλης κίνησης/εγγραφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Από εκεί πέρα από το 2013 είναι επίσης υποχρεωτικό να υποβάλλουν φορολογική δήλωση όλοι οι πολίτες άνω των 18, έστω και μηδενική. Και για να σε κάνω ακόμη πιο χαρούμενο, το ότι η δήλωση σου θα είναι μηδενική δεν σημαίνει ότι θα έχεις και φορολογία. Πλέον υπάρχει το τεκμήριο διαβίωσης. :D

Κι όποιος δεν το κάνει τι παθαίνει; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι όποιος δεν το κάνει τι παθαίνει; :worry:

Ένα βράδυ θα ξυπνήσεις από τον ήχο του σπασμένου τζαμιού, ακούγοντας παράλληλα ένα "Go go go". Προτού το καταλάβεις μέσα στο σκοτεινό δωμάτιο θα δεις 5 μικρές κόκκινες κουκκίδες να σε σκαρφαλώνουν και τελικά να σταματάνε στο στήθος σου. Ξαφνικά δύο άντρες της αντιτρομοκρατικής σε γυρνάνε ανάποδα και σου περνάνε χειροπέδες. Καθώς σε βγάζουν από το σπίτι ακούς το χαρακτηριστικό "ντουκουντουκου" του ελικοπτέρου. Προτού σε χώσουν στην κλούβα περνάς μπροστά από το διοικητή της διμοιρίας , ο οποίος αφού φυσήξει το καπνό από το πούρο του πάνω σου,σε κοιτάει βλοσυρά και λέει "Νόμιζες ότι θα την έβγαζες λάδι χωρίς να κάνεις φορολογική δήλωση επειδή δεν έχεις εισόδημα σκουλήκι? ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top