Υπάρχει ανιδιοτελής Αγάπη;

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Νταξ ρε παιδιά να αγαπάμε αλλά αυτό το "αν είσαι ευτηχησμένη με τον άλλον που με παράτησες,θα είμαι και γω" ε μόνο στα τούρκικα!
Πάντα πιστεύω πως για κάτι θα περιμένεις ανταπόδωση...Γιατί στην "ανιδιοτελή αγάπη" θεωρώ πως κρύβεται και η αχαριστία και η εκμετάλλευση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ανιδιοτελής αγάπη είναι να στα καταπίνει κι ας μην της αρέσει
και να σε κοιτάζει πασαλειμμένη με ένα τρυφερό χαμόγελο.

:angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ανιδιοτελής αγάπη είναι να στα καταπίνει κι ας μην της αρέσει
και να σε κοιτάζει πασαλειμμένη με ένα τρυφερό χαμόγελο.

:angel:

Κακά τα ψέματα. 'Ολοι και όλες περιμένουμε να πάρουμε κάτι για να δώσουμε, έστω και απλό συναίσθημα. Και η προσδοκία αγάπης και αυτή μια αθώα ιδιοτέλεια είναι. Ανιδιοτελής αγάπη = ο απόλυτος ακραίος μαζοχισμός.

Παρακάτω δυο ιστορικά τραγούδια ύμνοι στον μαζοχισμό = ανιδιοτελή αγάπη.

Νο.1



Νο 2

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Μεταξυ ανθρωπων δεν υπαρχει ανιδιοτελης αγαπη
Υπαρχει η βλακεια και τα υποφαινοντα παρε δωσε

δεσμ,η νεαρα που τα καταπινει και σε κοιτα με το βλεμμα της αγελαδος,δινει ενα γιατι ξερει πως θα παρει εκατο

Αν απογυμνωσουμε απο ρομαντισμους την αληθεια,θα δουμε οτι ακομα και η ανιδιοτελης αγαπη που σου υποσχεται ενας σκυλος [ελα ειναι καραμελιτσα],εχει σχεση με συναλλαγες.Θα σε αγαπα αιωνιως επειδη τον ταιζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μεταξυ ανθρωπων δεν υπαρχει ανιδιοτελης αγαπη
Υπαρχει η βλακεια και τα υποφαινοντα παρε δωσε

δεσμ,η νεαρα που τα καταπινει και σε κοιτα με το βλεμμα της αγελαδος,δινει ενα γιατι ξερει πως θα παρει εκατο

Αν απογυμνωσουμε απο ρομαντισμους την αληθεια,θα δουμε οτι ακομα και η ανιδιοτελης αγαπη μου σου υποσχεται ενας σκυλος [ελα ειναι καραμελιτσα],εχει σχεση με συναλλαγες.Θα σε αγαπα αιωνιως επειδη τον ταιζεις.

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει ανιδιοτελής αγάπη. Εκτός από την αγάπη μιας μητέρας στο παιδί της. Δεν θα πάψει ποτέ να το αγαπάει ακόμα κι αν της βγει ο χειρότερος εφιάλτης της.

Σχετικά με τα σκυλάκια όμως θα διαφωνήσω. Δεν πιστεύω ότι μας αγαπάνε επειδή θα τα ταϊζουμε για πάντα. Αυτή η αγάπη είναι ανιδιοτελής. Πχ στη γειτονιά εχω ένα σκυλακι που δεν το ταϊζω ποτέ εγώ. Έχει εξασφαλίσει από αλλού την τροφή του. Κι όμως όταν πηγαίνω κάνει απίστευες χαρές και όταν φεύγω κλαίει. Αυτό είναι σίγουρα ανιδιοτελές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Νταξ ρε παιδιά να αγαπάμε αλλά αυτό το "αν είσαι ευτηχησμένη με τον άλλον που με παράτησες,θα είμαι και γω" ε μόνο στα τούρκικα!
Σε αυτό θα διαφωνήσω! Αν πράγματι νοιάζεσαι για τον άλλον και θες να είναι ευτυχισμένος/η, θα δεχτείς τα πάντα...κι ας μην είναι μαζί σου. Η καρδιά σου θα νιώθει καλά, αν είναι αυτός/ή καλά. Πολλοί λένε "Δεν πειράζει, ας είναι με άλλον/η. Φτάνει μόνο να τον/την αγαπάει και να τον/την κάνει ευτυχισμένο/η. Κι ας μην είσαι εσύ αυτός/ή."
Ξεφύγαμε λίγο, αλλά αυτή είναι η αγάπη ενός ανεκπλήρωτου έρωτα ή ενός έρωτα που δεν μπόρεσε να προχωρήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μεταξυ ανθρωπων δεν υπαρχει ανιδιοτελης αγαπη
Υπαρχει η βλακεια και τα υποφαινοντα παρε δωσε

δεσμ,η νεαρα που τα καταπινει και σε κοιτα με το βλεμμα της αγελαδος,δινει ενα γιατι ξερει πως θα παρει εκατο

Αν απογυμνωσουμε απο ρομαντισμους την αληθεια,θα δουμε οτι ακομα και η ανιδιοτελης αγαπη μου σου υποσχεται ενας σκυλος [ελα ειναι καραμελιτσα],εχει σχεση με συναλλαγες.Θα σε αγαπα αιωνιως επειδη τον ταιζεις.

Δεν έχεις καθόλου άδικο. Το έχεις πιάσει πολύ καλά το νόημα. Να σκεφτείς ότι και η γάτα μου έρχεται να τη χαϊδέψω όταν θέλει να φάει. Αφού της δώσω να φάει ούτε που μου δίνει σημασία.

Φιλικά,
Λυσιστράτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δεν έχεις καθόλου άδικο. Το έχεις πιάσει πολύ καλά το νόημα. Να σκεφτείς ότι και η γάτα μου έρχεται να τη χαϊδέψω όταν θέλει να φάει. Αφού της δώσω να φάει ούτε που μου δίνει σημασία.

Φιλικά,
Λυσιστράτη

Δεν είναι πολύ φυσιολογικό αυτό. Το νορμάλ θα ήταν να σε αγαπούσε κι ας μην την τάιζες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εκτός από την αγάπη μιας μητέρας στο παιδί της. Δεν θα πάψει ποτέ να το αγαπάει ακόμα κι αν της βγει ο χειρότερος εφιάλτης της.

Σχετικά με τα σκυλάκια όμως θα διαφωνήσω. Δεν πιστεύω ότι μας αγαπάνε επειδή θα τα ταϊζουμε για πάντα. Αυτή η αγάπη είναι ανιδιοτελής. Πχ στη γειτονιά εχω ένα σκυλακι που δεν το ταϊζω ποτέ εγώ. Έχει εξασφαλίσει από αλλού την τροφή του. Κι όμως όταν πηγαίνω κάνει απίστευες χαρές και όταν φεύγω κλαίει. Αυτό είναι σίγουρα ανιδιοτελές.

εεε οχι το σκυλακι απλα ειναι χαζοχαρουμενο
δεν το λεω με κακια
ετσι ειναι η φυση τους

Παντως οσον αφορα στη μητερα και το παιδι,δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια πως η μανα αγαπαει ανιδιοτελως απο τη στιγμη που εχουμε τεραστια ποσοστα μητερων που εχουν αφησει πισω τα παιδια τους.
Τελος,να υπενθυμησω και μια φρασουλα που λενε οι μητερουλες συχνα στο τελος καθε προτασης : "παιδι ΜΟΥ".Αυτο το "μου",λεει πολλα για την ανιδιοτελη αγαπη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Δεσμώτη, whattafuck ? Πολύ πίπ@ πέφτει τελευταία. :P

Μπα, δε πιστεύω πως υπάρχει γενικότερα. Δίνεις - παίρνεις. Προσωπικά έτσι λειτουργώ και έτσι θα λειτουργώ κατά πάσα πιθανότητα. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις και πιστεύω σε αυτές, αν και θεωρώ κάπως αφελές και άδικο το να δίνεις συνεχώς χωρίς ανταπόκριση ή χωρίς να παίρνεις πίσω αυτά που δίνεις έστω σε έναν βαθμό που να σου είναι αρκετός, να σε καλύπτει.

Όπως μου είχε πει κάποτε κάποιος, η αγάπη είναι εγωιστικό συναίσθημα. Λες σ'αγαπώ και περιμένεις να σου πει: Κι εγώ σ'αγαπώ. Μάλλον είχε δίκιο ή μάλλον δεν αγαπήσαμε ακόμα αληθινά(?!) τόσο ώστε να δοκιμαστούν οι αντοχές μας στο κομμάτι του δίνεις-παίρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
εεε οχι το σκυλακι απλα ειναι χαζοχαρουμενο
δεν το λεω με κακια
ετσι ειναι η φυση τους

Παντως οσον αφορα στη μητερα και το παιδι,δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια πως η μανα αγαπαει ανιδιοτελως απο τη στιγμη που εχουμε τεραστια ποσοστα μητερων που εχουν αφησει πισω τα παιδια τους.
Τελος,να υπενθυμησω και μια φρασουλα που λενε οι μητερουλες συχνα στο τελος καθε προτασης : "παιδι ΜΟΥ".Αυτο το "μου",λεει πολλα για την ανιδιοτελη αγαπη τους.

Σ αυτό με το σκυλακι, δεν είναι χαζοχαρούμενο. Πραγματικά δεν είναι. Δεν μπορώ να στο εξηγήσω, γιατί δεν το χεις δει, αλλά θα προσπαθήσω. Αρχικά δεν κάνει χαρες σε όλους, μόνο σ εμένα. Και σε μια άλλη κοπέλα, οκ. Περνάνε, το χαιδεύουν, εκείνο κάνει τις γλυκες του, τσιμπαει και το μπισκοτάκι του, μετά, τίποτα. Πιστεύω δηλαδή ότι τα σκυλακια ξεχωρίζουν, αγαπάνε, καταλαβαίνουν.

Για να μην κάνω σταρ όμως το συγκεκριμένο σκυλάκι, γενικά πιστεύω πως τα σκυλάκια μας αγαπούν ανιδιοτελώς. Κι εγώ πιστεύω πως όταν τους δίνουμε φαγητό, μας συμπαθούν γρηγορότερα, μας μαθαίνουν κτλ. Αλλά οταν ένας άνθρωπος ας πούμε πεθαίνει, χτυπάει, στενοχωριέται, και το σκυλακι είναι εκεί και σπαράζει με λυγμούς, ε δεν είναι επειδή θα χάσει την ξηρά τροφή. Για άλλο λόγο κλαίει.

Γι αυτό με την μητέρα, καταλαβαίνω την άποψή σου και εν μέρει συμφωνώ. Όμως οι περιπτώσεις που οι μητέρες εγκατέλειψαν τα παιδιά τους, ή οι πατέρες βίασαν τα παιδιά τους κτλ είναι μηδαμινές σε σχέση με τις μητέρες που μεγάλωσαν τα παιδιά τους ακόμα και με αντίξοες συνθήκες. Αν σου ακούγεται τραβηγμένο αυτό που γράφω, σκέψουν ότι για κάθε έναν άνθρωπο που βλέπουμε, υπάρχει μια μητέρα. Πόσοι από αυτούς είναι εγκαταλελειμένοι? Σε σχέση με το σύνολο, λίγοι.

Για το κτητικό "μου" που χρησιμοποιούν οι μανάδες, οκ συμφωνώ. Όμως από την άλλη, είχαν το παιδί 9 μήνες στην κοιλιά τους, το μεγάλωσαν, στερήθηκαν, το αγάπησαν χωρίς όρια, ε δικαούνται και ένα "μου". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Πιστευω πως η αγαπη δεν ειναι ποτε ανιδιοτελης. Θα φανω υπερβολικη αλλα η μητερα αγαπα το παιδι της επειδη της προσφερει την ιδιοτητα της μητερας. Δεν ΄λεω οτι η αγαπη ειναι ζητημα κερδους απλα δεν δίνεται χωρις να παιρνεται. Θα μου πειτε μπορει το μωρο να δειξει την αγαπη του ωστε να την ανττταποδωσει η μαμα,αλλα οτανν νιωθει οτι καποιος την χρειαζεται,οτι θα την αποκαλεσει μαμα κι οτι θα της χαρισει το πρωτο του χαμογελο την κανει να τον αγαπαει.Δεν λεω τις μαμαδες εκμεταλλευτριες απλα γενικοτερα οι ανθρωποι δεν αγαπουν χωρις ανταλλαγμα εστω κι αν αυτο ειναι η αγαπηη των αλλων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατ' εμέ, η ανιδιοτέλεια συναντάται μόνο στη σχέση γονιού - παιδιού, που κι αυτή εκλείπει ορισμένες φορές. Γιατί εκεί ο γονιός δεν συμπεριφέρεται με καλοσύνη... το ανθρώπινο, αλλά με την γονική ιδιότητα.

Κατά τ' άλλα, θεωρώ πως είναι εξαιρετικά σπάνια η ανιδιοτέλεια στις ανθρώπινες σχέσεις. Θα πρέπει κάποιος να αγγίζει τα πλαίσια του τέλειου ανθρώπου, της τέλειας ύπαρξης, για να χαρακτηριστεί ανιδιοτελής.

Ανιδιοτέλεια κι ανθρώπινη υπόσταση δεν συναντώνται εύκολα, γιατί:

ανιδιοτέλεια = δεν περιμένω αντάλλαγμα

Κι αμέσως αμέσως καταλαβαίνουμε πως φαντάζει σχεδόν αδύνατο να είναι συστατικό των ανθρώπινων σχέσεων, γιατί οι άνθρωποι είμαστε εγωιστές.

Μπορεί να μην αποσκοπεί κανείς στην εκμετάλλευση του άλλου, μα σίγουρα περιμένει κάποια ανταπόκριση. Αφού περιμένει αυτή την ανταπόκριση (=αντάλλαγμα), παύει -αυτομάτως- να υφίσταται η ανιδιοτέλεια.

Γιατί για πόσο μπορεί κάποιος να δίνει και να μην υπάρχει ανταπόκριση; Στις σχέσεις είναι πάντα δύο κι υπάρχει αλισβερίσι και συνεχής εναλλαγή στον "δότη" και τον "δέκτη". Χωρίς ανταπόκριση είναι λες και μιλάς σε ντουβάρι.

Λυπηρό, αλλά έτσι είναι...

Προσωπικά, δεν κυνηγάω την ανιδιοτέλεια στις σχέσεις μου. Ούτε θεωρώ πως είναι το κλειδί στις σχέσεις, το οποίο θα κάνει μία σχέση να τσουλήσει. Η επιτυχία στη σχέση είναι ένα κράμα από: ειλικρίνεια, δόσιμο, αγνών προθέσεων, γνησιότητα, εκτίμηση κλπ. Με λίγα λόγια βλέπεις τον άλλον αγνά, δεν τον ζηλεύεις και κάνεις ό,τι μπορείς γι' αυτόν. Το ίδιο, με την σειρά του, πράττει κι ο άλλος, κι έτσι ευημερεί η σχέση και θέτονται τα θεμέλια για μία σχέση, με προοπτικές για το μέλλον.

*ανιδιοτέλεια υπάρχει στο "αγαπάτε αλλήλους", στην προσφορά στον συνάνθρωπο. Κι αυτό γιατί τον άλλον δεν τον νταλαβερίζεσαι. Το ξέρεις εξ αρχής. Κι είναι επιλογή σου. Λες θα κάνω ΑΥΤΟ, γιατί το θέλω -και δεν περιμένεις αντάλλαγμα. Κάτι που δεν μπορεί να συμβεί εύκολα πχ σε φιλίες. Δεν μπορεί η προσφορά και το δόσιμο να είναι μονόπλευρα.

Όσον αφορά τον έρωτα αυτόν καθεαυτόν τώρα...

Πρώτα απ' όλα, να πω πως -για μένα- η ερωτική σχέση ισούται με φιλία, στην οποία προστίθεται το σεξουαλικό κομμάτι.

Κατά δεύτερον, στο μυαλό μου έρωτας κι αγάπη διαφέρουν. Ο έρωτας θεωρώ πως είναι εγωιστικός και διεκδικητικός/κτητικός. Δεν νομίζω πως αυτά κουμπώνουν με την ανιδιοτέλεια.

Ο έρωτας ζει στην ένταση. Σημαίνει ποθώ. Σε θέλω δίπλα μου γιατί δεν μπορώ ν' ανασάνω χώρια σου, το μυαλό μου είναι μαγνητισμένο απ' το είδωλό σου, η μορφή σου κυριαρχεί στο μυαλό μου και δεν μπορώ να της επιβληθώ.
Ο έρωτας καταβροχθίζει αχόρταγα.

Την αγάπη τη νιώθω αλλιώς. Σαν μία ήρεμη δύναμη. Γαλήνια, ζωοφόρο θάλασσα. Είναι σταθερή και βαθύτερη.

Ποιο είναι το ιδανικό; Η ερωτική σχέση που βασίζεται στην αγάπη, μα έχει και λίγο έρωτα. Την κατάλληλη δόση, που θα κρατήσει τον ενθουσιασμό ζωντανό και θα εμποδίσει το βάλτωμα να έρθει. Αλλά είναι δύσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Σε ενα ποσοστο πιστευω πως φυσικα και ειναι ανιδιοτελης,γιατι ακριβως για αυτο ειναι αγαπη

Τι θα πει αγαπη?Πιστευω,εκτιμαω,σεβομαι καποιον αλλον περα απο τον εαυτο μου (εγωισμος).Ατομα που εχουν αναπτυξει τον εγωισμο τους (καθολου αρνητικο αυτο) τους ειναι δυσκολο να πιστεψουν σε κατι αλλο περα απο τον εαυτο τους και τα πιστευω τους.Και ομως το κανουν.Για μενα αυτο λεγεται ανιδιοτελης.Αν και πιστευω πως ειναι με μετρο.Δεν αντεχεις απο ενα σημειο και μετα αν δεν παιρνεις και τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fashionista

Νεοφερμένος

Η fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Νομιζω δεν υπαρχει ανιδιοτελης αγαπη και ειδικα στα ζευγαρια ,οταν ο συντροφος σου δεν εχει να σου δωσει τιποτα και δεν εννοω υλικα αγαθα τοτε φευγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CatLover09

Νεοφερμένος

Η CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Υπάρχει. Αυτή των ζώων! :)
Όσοι έχετε ζωάκια,την νιώθετε καθημερινά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top