Εκφοβισμός μέσω διαδικτύου - Internet Bullying

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Πραγματικά δεν ξέρω ποιόν να λυπηθώ και με ποιόν να θυμώσω.
Κατά τη γνώμη μου,καλό θα ήταν οι γονείς της(ή κάποιος απο το περιβάλλον της ) να επικεντρωθούν περισσότερο στην κόρη τους.
Να της διαλευκανουν έστω και λίγο το στορυ γύρω απο τα σολιαλ μιντια.
Να προσέχουν να μην ξημεροβραδιάζει μπροστά απο μια οθόνη,να βρει άλλα ενδιαφέροντα.
Να μην παίρνει τοσο κατάκαρδα κάθε κομπλιμέντο αγοριού ,οτι ''αχ με αγαπάει ''

Είναι πεθαμένη από τις 10 Οκτώβρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Για εμένα η κοπέλα φταίει στο 20% αυτός σε 60% και οι υπόλοιποι στο 20%.
Σε κάτι τέτιες περιπτώσεις bullying πιστεύω ότι ο θύτης θα έπρεπε να δικάζεται σαν ηθικός αυτουργός δολοφονίας.
Διαφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι ότι η αυτοκτονία ποτέ δεν είναι λύση. Να θυμάστε πάντα θα υπάρχουν άτομα που βρίσκονται σε χειρότερη κατάσταση απο εσάς.


σωστό.
βρείτε τους και πέστε τους αυτό ακριβώς, "είσαι χειρότερα από μένα"
εκείνοι θα αυτοκτονήσουν
και θα ανοίξει ο δρομος και για σας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
σωστό.
βρείτε τους και πέστε τους αυτό ακριβώς, "είσαι χειρότερα από μένα"
εκείνοι θα αυτοκτονήσουν
και θα ανοίξει ο δρομος και για σας. :P

άλλωστε αν είναι να κάνεις κάτι κάντο σωστά. προηγούνται άλλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εγώ απορώ γιατί δεν απευθύνθηκαν σε καποιο δικηγόρο.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Θεμι το ξέρω ,αναφέρομαι για τότε ,όσο ζούσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Μου προκύπτουν όμως 2 εύλογες απορίες:
  • Γιατί αμέσως μετά το περιστατικό δεν φρόντισε να διαγράψει το λογαριασμό της στο φβ; για να μην την επηρεάζουν το επακόλουθο ; Αν κάτι μου διαφεύγει παρακαλώ να μου πει κάποιος .
  • Πόσο ΧΑΙΡΕΚΑΚΟΣ και ΑΜΟΙΒΑΔΑ μπορεί να είναι κάποιος,ώστε να περιπαίζει τόσο άσχημα έναν συνανθρωπό του; I mean,τί κέρδισε απο αυτό το περιστατικό; Σκότωσε έμμεσα και αναίμακτα μια κοπελιά; γουατ δε χελλ ρε φίλε.:mad:
Και εμένα μου έχουν δημιουργηθεί αυτές οι απορίες και κανένας δεν μπορεί να απαντήσει σε αυτές.
Τεκμιρίωσε όμως και την αποψή σου.

Σε τι διαφωνείς; Στα ποσοστά ή στον πως θα έπρεπε να τιμωρείται ο θύτης.
σωστό.
βρείτε τους και πέστε τους αυτό ακριβώς, "είσαι χειρότερα από μένα"
εκείνοι θα αυτοκτονήσουν
και θα ανοίξει ο δρομος και για σας. :P
Δεν ξέρω πως να εκλάβω το σχολιό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
αυτή έκανε παντελώς ηλίθιες κινήσεις χωρίς να λαμβάνει υπόψιν της τους κινδύνους του διαδικτυου.Ο αλλος που τις το εκανε αυτο μπορει να βρεθει(αν δεν εχει ήδη βρεθει με IP trace και διαφορα αλλα που εχει η διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος)
Μπα, έτσι μόνο οι δικοί μας οι νουμπάδες την παθαίνουν. Αυτός που θέλει να διαπράξει ένα τόσο σοβαρό έγκλημα όπως η αποπλάνηση και ο εκβιασμός ανηλίκου, έχει τα μέσα να κρυφτεί επαρκώς πριν το κάνει (βλ. multiple proxies, anonymous VPNs, Tor, κλπ.)

Τα omegle/chatroulette είναι ανώνυμα. Δηλαδή αυτή και του γδύθηκε και του έδωσε το fb της; Τόσο χαζή;
Δε χρειάζεται να του το έδωσε, και κατά πάσα πιθανότητα δεν του το έδωσε. Όποιος θέλει να βρει κάποιον στο Ίντερνετ σήμερα έχει πάμπολλους τρόπους να το κάνει (πχ. αναζήτηση μέσω φωτό, έρευνα στο Ίντερνετ βάσει τοποθεσίας, crawling των facebook profiles, και άλλα πολλά)

Κατά τη γνώμη μου, δεν φταίει ούτε το κορίτσι, ούτε ο υπάνθρωπος troll/bully. Ο μοναδικός υπαίτιος σε αυτή την ιστορία είναι η πολιτεία που δεν φροντίζει να παρέχει στοιχειώδεις γνώσεις προστασίας των παιδιών στο διαδίκτυο. Επίσης, που δεν της επέτρεψε να αναπτύξει την κριτική της σκέψη, ώστε να πάρει χαμπάρι το αυτονόητο, δηλαδή ότι όταν μεταδίδεις βίντεο, φωτογραφίες και γενικά προσωπικά δεδομένα με ψηφιακό τρόπο, τίποτα δεν εμποδίζει την υποκλοπή τους και την ραγδαία διάδοσή τους στα πέρατα του Ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Με τρελαίνουν τα σχόλια όσων την κατηγορούν που δε φαντάστηκε ότι μπορεί αυτός να διαρρεύσει την φωτογραφία της.. συγνώμη κιόλας αλλά...άλλοι και άλλοι την έχουν πατήσει σε παρόμοια σκάνδαλα που υποτίθεται έχουν μια στοιχειώδη παιδεία, γνώση, λογική και μπλα μπλα μπλα το 15χρονο δε θα την πατούσε; :confused:
Δε θα μιλήσω για τον "άντρα" που της έκανε ότι έκανε...άξιος της μοίρας του!
Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ την πράξη της, όμως νιώθω πως είναι άδικο από τη στιγμή που έχει πεθάνει να κολλάμε σε εκείνο το σημείο.
Δε με νοιάζει που έδειξε το στήθος της, το θέμα είναι να εστιάσουμε στο σάλο που δημιουργήθηκε και αυτή την απαράδεχτη συμπεριφορά από τα άτομα που είχε στο περιβάλλον της.
Από αντλούν τόσο κακία πια; Είναι δυνατόν να ξεφτιλίζουν και να καταστρέφουν έτσι ένα παιδί που είναι ίδιο με αυτούς; :mad:
Τέτοια άτομα με αηδιάζουν και μου έρχεται στο μυαλό εικόνα από ταινία "νόμος 4000 χιλιάδες"... εκείνα τα καθυστερημένα χρειαζόντουσαν ψυχολόγο όχι η κοπελίτσα...
Να κοιτάει ο καθένας τη καμπούρα του λέω εγώ, παιδικές βλακείες και αστεία χωρίς όρια μπορούν να προκαλέσουν ακραίες κινήσεις, δεν έχουν όλοι την ίδια ψυχολογική αντοχή ειδικά σε μια κρίσιμη περίοδο όπως η εφηβεία...!

Να αναπαυθεί η ψυχούλα της κοπέλας και πραγματικά εύχομαι μετά από αυτό το γεγονός που ακούστηκε το τόσο πολύ (και το λέω αυτό γιατί καθημερινά υπάρχουν τέτοια περιστατικά ΠΑΝΤΟΎ, απλά δεν ακούγονται) τα θύματα να ξυπνήσουν και να αντιδράσουν, και οι "θύτες" που το έχουν δει ημίθεοι και "νόμος και τάξη" να κατέβουν από το καλάμι μη τους μπει στο κ*λο! Αργά ή γρήγορα αυτά που κοροιδεύεις λούζεσαι! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Με τρελαίνουν τα σχόλια όσων την κατηγορούν που δε φαντάστηκε ότι μπορεί αυτός να διαρρεύσει την φωτογραφία της.. συγνώμη κιόλας αλλά...άλλοι και άλλοι την έχουν πατήσει σε παρόμοια σκάνδαλα που υποτίθεται έχουν μια στοιχειώδη παιδεία, γνώση, λογική και μπλα μπλα μπλα το 15χρονο δε θα την πατούσε; :confused:
Δε θα μιλήσω για τον "άντρα" που της έκανε ότι έκανε...άξιος της μοίρας του!
Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ την πράξη της, όμως νιώθω πως είναι άδικο από τη στιγμή που έχει πεθάνει να κολλάμε σε εκείνο το σημείο.
Δε με νοιάζει που έδειξε το στήθος της, το θέμα είναι να εστιάσουμε στο σάλο που δημιουργήθηκε και αυτή την απαράδεχτη συμπεριφορά από τα άτομα που είχε στο περιβάλλον της.
Από αντλούν τόσο κακία πια; Είναι δυνατόν να ξεφτιλίζουν και να καταστρέφουν έτσι ένα παιδί που είναι ίδιο με αυτούς; :mad:
Τέτοια άτομα με αηδιάζουν και μου έρχεται στο μυαλό εικόνα από ταινία "νόμος 4000 χιλιάδες"... εκείνα τα καθυστερημένα χρειαζόντουσαν ψυχολόγο όχι η κοπελίτσα...
Να κοιτάει ο καθένας τη καμπούρα του λέω εγώ, παιδικές βλακείες και αστεία χωρίς όρια μπορούν να προκαλέσουν ακραίες κινήσεις, δεν έχουν όλοι την ίδια ψυχολογική αντοχή ειδικά σε μια κρίσιμη περίοδο όπως η εφηβεία...!

Να αναπαυθεί η ψυχούλα της κοπέλας και πραγματικά εύχομαι μετά από αυτό το γεγονός που ακούστηκε το τόσο πολύ (και το λέω αυτό γιατί καθημερινά υπάρχουν τέτοια περιστατικά ΠΑΝΤΟΎ, απλά δεν ακούγονται) τα θύματα να ξυπνήσουν και να αντιδράσουν, και οι "θύτες" που το έχουν δει ημίθεοι και "νόμος και τάξη" να κατέβουν από το καλάμι μη τους μπει στο κ*λο! Αργά ή γρήγορα αυτά που κοροιδεύεις λούζεσαι! :(

Λόγο όλων αυτών των παραδειγμάτων που αναφέρεις και εσύ η κοπέλα θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτική.

Σχετικά με την συμπεριφορά των συνομηλίκων της μπορώ να κρίνω μόνο απ'όσα ξέρω απο αυτά που συμβαίνουν στην χώρα μας.
Τα παιδιά στην Ελλάδα απο την ηλικία του δημοτικού μεχρι και του γυμνασίου είναι ο πιο ανελέητος εχθρός που μπορείς να έχεις. Θα πείς μια βλακία μέσα στην τάξη; Θα σου το χτυπάνε συνεχώς. Θα φορέσεις κάτι που δεν τους αρέσει ή είναι διαφορετικό; Εκεί να δεις δούλεμα. Δεν σταματάνε για τίποτα και πουθενά. Και το χειρότερο; Κανείς απ'όλους αυτούς που απλώς παρακολουθούν δεν αντιδρούν, αλλά και οι λεγόμενοι "παιδαγωγοί"/"καθηγητές" δεν κάνουν τίποτα. Το χαρακτιρίζουν ώς μια παιδική χαζομάρα η οποία θα περάσει.

Εγώ θέλω να είμαι απο μία μεριά να δώ όλους αυτούς που της έλεγαν να πάει να αυτοκτονίσει όταν έμαθαν ότι το έκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Λόγο όλων αυτών των παραδειγμάτων που αναφέρεις και εσύ η κοπέλα θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτική.

Σχετικά με την συμπεριφορά των συνομηλίκων της μπορώ να κρίνω μόνο απ'όσα ξέρω απο αυτά που συμβαίνουν στην χώρα μας.
Τα παιδιά στην Ελλάδα απο την ηλικία του δημοτικού μεχρι και του γυμνασίου είναι ο πιο ανελέητος εχθρός που μπορείς να έχεις. Θα πείς μια βλακία μέσα στην τάξη; Θα σου το χτυπάνε συνεχώς. Θα φορέσεις κάτι που δεν τους αρέσει ή είναι διαφορετικό; Εκεί να δεις δούλεμα. Δεν σταματάνε για τίποτα και πουθενά. Και το χειρότερο; Κανείς απ'όλους αυτούς που απλώς παρακολουθούν δεν αντιδρούν, αλλά και οι λεγόμενοι "παιδαγωγοί"/"καθηγητές" δεν κάνουν τίποτα. Το χαρακτιρίζουν ώς μια παιδική χαζομάρα η οποία θα περάσει.

Εγώ θέλω να είμαι απο μία μεριά να δώ όλους αυτούς που της έλεγαν να πάει να αυτοκτονίσει όταν έμαθαν ότι το έκανε.

συμφωνω απολυτως.Αλλα εγω θα ελεγα οτι ειναι παντελως ανευθυνοι αυτοι οι "εκπαιδευτικοι" και το μονο που κοιταζουν ειναι ποτε θα τελειωσουν οι ωρες τους να πανε σπιτι και να παρουν το μισθο τους καθε μηνα.Τα παιδια στις μικρες ηλκιες πλεον δεν ειναι τοσο αθωα οσο λενε ακομα,στην πραγματικοτητα σε τετοιες ηλικιες εχουν την πιο ασχημη συμπεριφορα απεναντι σε αλλα παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
πως μπορεις να αντιμετωπισεις το bullying? :/

ανάλογα την περίπτωση
εγώ πιστεύω με χιούμορ και αδιαφορία εκτός αν είναι κάτι ακραίο που θα πρέπει να απευθυνθεί σε κάποιον που μπορεί να βοηθήσει ανάλογα την περίπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
πως μπορεις να αντιμετωπισεις το bullying? :/

Κλείνεις το pc για ένα μήνα και ασχολείσαι με άλλες δραστηριότητες (μπάσκετ, βόλεϋ, βόλτα με φίλους, μουσική...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Το γεγονός ότι παιδιά έχουν αυτοκτονήσει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνο εξαιτίας συνεχούς cyber bullying με εξοργίζει κυριολεκτικά.

Αν δείξεις αδιαφορία θα σε αφήσουν ήσυχο από ένα σημείο και μετά. Απλά,μ-η-ν τ-σ-ι-μ-π-ά-ς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το φαινομενο της ηλεκτρονικης βιας με στοχο τον εξευτελισμο της αξιας ενος Ανθρωπου ειναι συνδυαστικο σε αρκετες περιπτωσεις με την σωματικη και λεκτικη βια.Αν τα παιδια που ειναι συμμαθητες ενος αλλου παιδιου τον προσβαλλουν και τον ενοχλουν σωματικως και ψυχολογικως ειναι αρκετα πιθανο αυτη η βια να συνεχιστει και στο σπιτι.Το θεμα ειναι στο ιδιο το θυμα που βρισκεται στο επικεντρο του εκφοβισμου και οφειλει να αποκτησει δυναμικοτητα και θαρρος ωστε να σταματησει τους υπολοιπους να τον ενοχλουν.Το σιγουρο ειναι οτι οι προσβολες που δεχεται το θυμα στο σχολειο ειναι αρκετα πιθανο οπως ειπα να τις δεχτει απο τα ιδια τα παιδια και στο ιντερνετ.

Θεωρω απαραδεκτο παιδια που με τις επιθεσεις οποιουδηποτε ειδους δημιουργουν προβληματα στα υπολοιπα παιδια και ως αποτελεσμα να τα ωθουν στην αυτοκτονια να βλαπτουν γενικα τον Συναθρωπο τους.Οι απανθρωπιες δεν συγχωρουνται και επιβαλλονται οπωσδηποτε ποινες.Τις ευθυνες φυσικα τις εχουν οι γονεις των θυτων,η αδιαφορια και η αχαριστια ορισμενων καθηγητων που δυστυχως επιβαλλουν αδικες τιμωριες σε παιδια που δεν φταινε αλλα και το ιδιο το θυμα που δεν υπερασπιζεται τον εαυτο του και δεν αναφερει το γεγονος στους υπευθυνους του σχολειου και στους γονεις του.

Στις περιπτωσεις παντως του ηλεκτρονικου και προφανως σχολικου εκφοβισμου χρειαζεται και η αδιαφορια αλλα αυτη η επιλογη δεν σταματαει παντοτε την βια απο τους αλλους.

Σε αυτες τις καταστασεις και ειδικα οταν οι αποψεις που δημοσιευονται στο ιντερνετ προσβαλλουν την προσωπικοτητα του θυματος το θυμα και οι γονεις του μπορουν ανετα να κινηθουν νομικως και να τους κανουν μυνηση για ψυχολογικο εκφοβισμο και ηθικη προσβολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αν δείξεις αδιαφορία θα σε αφήσουν ήσυχο από ένα σημείο και μετά. Απλά,μ-η-ν τ-σ-ι-μ-π-ά-ς.

Για κάποιους χαρακτήρες είναι αρκετά δύσκολο. Ακόμη και αφορμή να μην δίνει κάποιος το δούλεμα συνεχίζεται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ευτυχώς στο ε-στέκι έχουμε άριστους/ες συντονιστές/τριες, οι οποίοι/ες αντιμετωπίζουν άμεσα τέτοιες καταστάσεις και "παρεμποδίζουν" τους/τις κακόβουλους/ες χρήστες/τριες, που ομιλούν προσβλητικά στους/στις συνομιλητές/τριές τους. Δεν το λέω για να τους/τις κολακέψω, αλλά θεωρώ ότι η ηθική ικανοποίηση πρέπει να αποδίδεται στο ακέραιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top