[Καπνιστές] Όσοι κάνετε στριφτά...

Τι καπνό χρησιμοποιείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 92)
  • Van Nelle

    Ψήφοι: 3 3.3%
  • Camel

    Ψήφοι: 1 1.1%
  • Drum

    Ψήφοι: 3 3.3%
  • Marlboro

    Ψήφοι: 7 7.6%
  • Craven

    Ψήφοι: 13 14.1%
  • George Karelias and Sons

    Ψήφοι: 16 17.4%
  • Pall Mall

    Ψήφοι: 1 1.1%
  • Old Holborn

    Ψήφοι: 30 32.6%
  • Golden Virginia

    Ψήφοι: 12 13.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 3 3.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 3 3.3%

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Έχετε να προτείνετε κανέναν ελαφρύ καπνό;

Δοκίμασε Καρέλια.Είμαι περιστασιακή καπνίστρια και μου φαίνεται σχετικά ελαφρύς! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Εγω έκανα για ενα διάστημα τον camel τον βαρύ, οκ καλός καπνός, εχω δοκιμασει και απο Καρέλια αλλα δεν μου αρεσε τόσο πολυ η γεύση που μου άφηνε. Απο old holborn ο άσπρος κομπλέ, με τον κίτρινο με πονάει ο λαιμός, ο μπλε δεν κάπνιζεται.. Lucky strike προτιμώ τα βιομηχανικά του.. Πλέον εχω καταλήξει σε van Nelle μπλε με χαρτάκια ασημένια rizla και φιλτρακια rizla ultra slim.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Παιδιά, για εμάς τους περιστασιακούς καπνιστές συμφέρουν καλύτερα τα στριφτά; Ξεκίνησα με marlboro red και τον τελευταίο χρόνο κάνω τα marlboro touch. Στριφτά δεν έχω δοκιμάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Παιδιά, για εμάς τους περιστασιακούς καπνιστές συμφέρουν καλύτερα τα στριφτά; Ξεκίνησα με marlboro red και τον τελευταίο χρόνο κάνω τα marlboro touch. Στριφτά δεν έχω δοκιμάσει

Δοκίμασε, δεν έχεις να χάσεις κάτι σοβαρό. Έτσι και αλλιώς, μόνο έτσι θα μπορέσεις να σχηματίσεις άποψη για το συγκεκριμένο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Δοκίμασε, δεν έχεις να χάσεις κάτι σοβαρό. Έτσι και αλλιώς, μόνο έτσι θα μπορέσεις να σχηματίσεις άποψη για το συγκεκριμένο θέμα.

Μην αγοράσω τζάμπα τον καπνό lol
Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Μην αγοράσω τζάμπα τον καπνό lol
Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο;

Όχι, η αλήθεια είναι πως δεν έχω. Απλά θεώρησα ότι 4-5 ευρώ δεν είναι πολλά, από τη στιγμή που ίσως σου κάνουν τη δουλειά για πολύ καιρό. Αλλά ναι, μιας και δεν ξέρω, ας το αφήσω στους προ να σου πουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Βασικά αν τον εχεις και για πολυ καιρο τον καπνό, μιας και λες οτι εισαι περιστασιακή καπνίστρια, μετα ξέρενεται και αλλοιώνεται και η γεύση και ειδικά κάποιοι οταν ξέρενονται ειναι σαν τσαρούχι στο λαιμό οτι κατεβαίνουν.. Οποτε δεν θα πρότεινα στριφτό σε κάποιον περιστασιακό.. Ανάλογα βέβαια το τι εννοείς περιστασιακό.. Αν ειναι μπορείς να παίρνεις και τους 11αρηδες σε κόκκινο και gold που βγάζει η Marlboro για να μην παίρνεις 20αρηδες και ειναι και μεγάλη ποσότητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessy Blue

Νεοφερμένος

Η Jessy Blue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας καπνίζω περίπου 1 μήνα και πριν 2 μέρες σκέφτηκα ότι ο καπνός βολεύει πιο πολύ (για τα χρήματα) οπότε πήγα και πήρα αλλά δεν ξέρω να στριβω όσες φορές και αν προσπάθησα δεν τα κατάφερα και τώρα δεν ξέρω τι να τον κάνω πείτε μου σας παρακαλώ τι να κάνω (μην αρχίσετε οι αντικαπνιστες πλιζ)επίσης λυπάμαι να πετάξω τον καπνό δεν θέλω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kapagiannidis

Νεοφερμένος

Ο Kapagiannidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα χαρτάκια rizla γλυκόριζα.Τα αλλάξανε ή Εγώ νομίζω πως ήταν πιο ζαγρέ;Εδώ και πολύ καιρό από όπου και να πάρω χαρτάκια γλιστράνε στα δάχτυλα μου είναι πιο λεία και με δυσκολεύουν. Κάπου κάπου βρίσκω και από τα παλιά αλλά σπάνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TasosVidas

Νεοφερμένος

Ο TasosVidas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ καπνίζω Old Holborn λευκό με φιλτράκια old holborn και rizzla γαλάζια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Πολυ καλα φιλτρακια ειναι και φιλτρακια στη μαυρη συσκευασια με τον ενεργο ανθρακα.ΑΠο τοτε που τα δοκιμασα παιρνω μονο αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πλέον drum κίτρινο με τα κλασικά κίτρινα swan και χαρτάκια ocb μαύρα ή rizla ασημί. :)
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Όταν έχω πολύ όρεξη να καπνίσω (ίσα ίσα για να χαλαρώσω που λέμε) , παίρνω old holborn λευκο που μου φαινεται κι ελαφρυς ,χαρτακια ριζλα ασημί (αυτά τα micron που λενε) και φιλτράκια old holborn. Αφού βγάλω το άχτι μου με 4-5 τσιγαρακια (ή περισσότερα ανάλογα την περίοδο), δίνω τον υπόλοιπο καπνό σε φίλη μου που καπνίζει πιο τακτικά .
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Χελόου χελόου, σχετικά νέα στο άθλημα...
Κανά χρόνο κάπνισμα (σχετικά λίγα τσιγάρα) και κανα 3μηνο στο στριφτό. Φυσικά είναι απείρως καλύτερο από τα εργοστασιακά, τα οποια πλέον δεν μπορώ να καπνίσω.

Λοιπόν, ο άσπρος- ο Holborn- είναι σχετικά στα γούστα μου, προτιμω ελαφρύ καπνό. Από μία χαζομάρα -δικής μου και της πωλήτριας- την προηγούμενη βδομάδα πήρα τον κιτρινο αντί του άσπρου. Μου φάνηκε πιο βαρυς και πολύ αρωματικός, αλλά επειδή τον λυπάμαι... καπνίζεται σε πιο λάιτ τσιγάρο.

Έχετε να προτείνετε καπνούς αντίστοιχους με τον λευκό;
Καρέλια έχω δοκιμάσει, μου φάνηκε πιο ξηρός και με λιγότερη γεύση από τον λευκό holborn.

Ααα χαρτάκια χρησιμοποιώ φανατικά μόνο τα micron rizzla
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Virginia κίτρινος;
Ενδεχομένως ακόμα πιο ελαφρύς από old Holborn άσπρο και κλασική επιλογή γι' αυτούς που θέλουν ελαφρύ.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Ξεκίνησα το κάπνισμα το 2012 με Golden Virginia τον πράσινο καπνό. Είχα δοκιμάσει και Old Holborn αλλά μου φάνηκε πολύ αδιάφορος. Μου αρέσει ο Golden Virginia αλλά ειχε μονο μια συσκευασία. Κατά το 2013 θυμάμαι είχε βγάλει η Marlboro ένα καπνό κοντά στα 3 ευρώ, οπότε λέω εδώ είμαστε. Καταργήθηκε βέβαια αυτή η συσκευασία αλλά συνήθισα τον καπνό και εδώ και 10 χρόνια κάνω αυτόν. (Καπνό Marlboro Gold).
Στο μεσοδιάστημα έκανα και καπνό Old Holborn από Βουλγαρία, 5 ευρώ τα 40 γραμμάρια ο οποίος ήταν πολύ καλός, αλλά δε μπορούσαν να μου φέρουν συχνά (Μέσα από Βουλγαρία, όχι αυτούς που έχουν στα σύνορα ή στις λαϊκές ή αυτούς που πουλάνε οι Πακιστανοί που είναι απαράδεκτοι)

Να σημειώσω ότι έχω δοκιμάσει και άλλους καπνούς, αλλά δε με τράβηξαν. Ο χειρότερος που έχω κάνει είναι ο Καρελια. Καθόλου καλή γεύση για τα γούστα μου, έχει πολλά αρωματικα.
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Ξεκίνησα το κάπνισμα το 2012 με Golden Virginia τον πράσινο καπνό. Είχα δοκιμάσει και Old Holborn αλλά μου φάνηκε πολύ αδιάφορος. Μου αρέσει ο Golden Virginia αλλά ειχε μονο μια συσκευασία. Κατά το 2013 θυμάμαι είχε βγάλει η Marlboro ένα καπνό κοντά στα 3 ευρώ, οπότε λέω εδώ είμαστε. Καταργήθηκε βέβαια αυτή η συσκευασία αλλά συνήθισα τον καπνό και εδώ και 10 χρόνια κάνω αυτόν. (Καπνό Marlboro Gold).
Στο μεσοδιάστημα έκανα και καπνό Old Holborn από Βουλγαρία, 5 ευρώ τα 40 γραμμάρια ο οποίος ήταν πολύ καλός, αλλά δε μπορούσαν να μου φέρουν συχνά (Μέσα από Βουλγαρία, όχι αυτούς που έχουν στα σύνορα ή στις λαϊκές ή αυτούς που πουλάνε οι Πακιστανοί που είναι απαράδεκτοι)

Να σημειώσω ότι έχω δοκιμάσει και άλλους καπνούς, αλλά δε με τράβηξαν. Ο χειρότερος που έχω κάνει είναι ο Καρελια. Καθόλου καλή γεύση για τα γούστα μου, έχει πολλά αρωματικα.
εξαιρετικός ο γκόλντεν βιρτζίνια. Αλλά και εγώ εδώ και 10ετία+ κολλημένος στον μάρλμπορο γκολντ. Ο πιο ελαφρύς καπνός που έχω βρει και απ' ότι διαδίδεται, ο πιο απαλλαγμένος από αρωματικά πρόσθετα. Εμπλουτισμένος με λίγο ψιλοκομμένο τσεμπέλι, περιστασιακά για το άρωμα και όταν μπορεί να βρεθεί. Όλο και πιο δύσκολο πια.
Και αφήνει ένα τέλειο άρωμα φυσικού καπνού μετά από ώρες στο χώρο
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,777 μηνύματα.
Χελόου χελόου, σχετικά νέα στο άθλημα...
Κανά χρόνο κάπνισμα (σχετικά λίγα τσιγάρα) και κανα 3μηνο στο στριφτό. Φυσικά είναι απείρως καλύτερο από τα εργοστασιακά, τα οποια πλέον δεν μπορώ να καπνίσω.

Λοιπόν, ο άσπρος- ο Holborn- είναι σχετικά στα γούστα μου, προτιμω ελαφρύ καπνό. Από μία χαζομάρα -δικής μου και της πωλήτριας- την προηγούμενη βδομάδα πήρα τον κιτρινο αντί του άσπρου. Μου φάνηκε πιο βαρυς και πολύ αρωματικός, αλλά επειδή τον λυπάμαι... καπνίζεται σε πιο λάιτ τσιγάρο.

Έχετε να προτείνετε καπνούς αντίστοιχους με τον λευκό;
Καρέλια έχω δοκιμάσει, μου φάνηκε πιο ξηρός και με λιγότερη γεύση από τον λευκό holborn.

Ααα χαρτάκια χρησιμοποιώ φανατικά μόνο τα micron rizzla

κόψτο όσο είναι καιρός και πριν εθιστείς περισσότερο. κρίμα είναι. στο λέει καπνιστής 25+ χρόνων. :xtipao:

εγώ κάνω old holborn άσπρο, χαρτάκια ρίζλα πράσινα (ναι, ναι, αρκετά χοντρά - σταθερή αξία) και φιλτράκια old holborn 5.7mm. σε 3 μέρες κάνω έναν καπνό των 40gr. :help:

προσοχή: το ότι ένας καπνός έχει ελαφριά και ευχάριστη αίσθηση και καπνίζεται εύκολα δεν είναι απαραίτητα καλό. τα καπνά πλέον έχουν πρόσθετα, όπως βρογχοδιασταλτικά, μενθόλη, αρρώματα, ζάχαρη, αμμωνία κλπ, που τα κάνει πιο εθιστικά και πιο εύκολα/ήπια στο κάπνισμα, χωρίς δλδ να σε μπουκώνουν ή να φέρνουν βήχα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
κόψτο όσο είναι καιρός και πριν εθιστείς περισσότερο.
σωστό όσο τίποτα!
Βέβαια έχω απορίες σχετικά με τα πυράντοχα βρογχοδιασταλτικά και την ζάχαρη που δεν καραμελώνει στην κάφτρα. Αλλά ας μείνουμε στην ουσία. Το τσιγάρο αποτελεί την απόλυτη ανεγκεφαλία (οκ, σχεδόν)
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
κόψτο όσο είναι καιρός και πριν εθιστείς περισσότερο. κρίμα είναι. στο λέει καπνιστής 25+ χρόνων. :xtipao:

εγώ κάνω old holborn άσπρο, χαρτάκια ρίζλα πράσινα (ναι, ναι, αρκετά χοντρά - σταθερή αξία) και φιλτράκια old holborn 5.7mm. σε 3 μέρες κάνω έναν καπνό των 40gr. :help:

προσοχή: το ότι ένας καπνός έχει ελαφριά και ευχάριστη αίσθηση και καπνίζεται εύκολα δεν είναι απαραίτητα καλό. τα καπνά πλέον έχουν πρόσθετα, όπως βρογχοδιασταλτικά, μενθόλη, αρρώματα, ζάχαρη, αμμωνία κλπ, που τα κάνει πιο εθιστικά και πιο εύκολα/ήπια στο κάπνισμα, χωρίς δλδ να σε μπουκώνουν ή να φέρνουν βήχα.
Κάνω 1-2 την ημέρα μαξ.
Καποιες μέρες δεν καπνίζω ούτε καν 1.
Όμως, η αλήθεια είναι πως όταν βγούμε για φαΐ ή ποτό εκεί παίζει να κάνω και 7-8.

Έχεις δίκιο βρε dun dum, αντιλαμβάνομαι την πρόθεση την συμβουλής σου. Παρόλα αυτά δεν θα θελα να μπω στην διαδικασία να το κόψω καν - ειδικά αυτή την περίοδο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top