Τέλος η δωρεάν πλαστική σακούλα στα σούπερ μάρκετ

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Πηγα στο SM. Μέτρια τα πράγματα. Λίγοι είχαν επαναχρησιμοποιουμενες. Οι υπόλοιποι απλά αγοραζαν 3-4 και τις παραγεμιζαν. Κάτι είναι κι αυτό. Τουλάχιστον ήταν η πρώτη φορά που είδα να γεμίζουν τις σακουλες και σίγουρα όλοι πήραν λιγότερες.
Να προσθέσω ενημερωτικά ότι στο σκρουτζ έχει πανινες με <1€.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Έχω μερικές σακουλοαπορίες:
1) Ο σουβλατζής που θα κάνω τηλεφωνική παραγγελία, θα με ρωτάει αν θέλω σακούλα ή θα μου τα φέρνει χύμα;
2) Αφού τις σακούλες θα τις πληρώνουμε, θα εξακολουθούν να διαφημίζουν το μαγαζί;
3) Οι μανάβηδες της λαϊκής και τα περίπτερα θα χρεώνουν τις σακούλες;
4) Τι θα γίνει με τις σακούλες του JAMBO που τις λέγανε θεσμό;
5) Τα καταστήματα ρούχων που θα έχουμε αγοράσει πράγματα π.χ. 80€ δεν θα ντρέπονται να χρεώσουν 0,04€ για τη σακούλα;



εγώ delivery έκανα τις σακούλες δε μου τις χρέωσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κοίτα, δεν θα αγορασεις 0,04 τη σακουλα για να βάλεις στον μικρό καδο, μπορείς να πάρεις τις πολύ λεπτές καδου που είναι πολύ οικονομικές και υπάρχουν βιοδιασπωμενες. Υπάρχουν και τέτοιες σακουλες που δεν φτιαχνονται καν από πετρέλαιο και δεν ξέρω τι.

Δεν εννοείς τις σακούλες τροφίμων τις λεπτές, έτσι;
Θα πάω τώρα σούπερ μάρκετ να κοιτάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Δεν εννοείς τις σακούλες τροφίμων τις λεπτές, έτσι;
Θα πάω τώρα σούπερ μάρκετ να κοιτάξω.

Όχι. Σακουλες καλαθιου είναι. Μπανιου γραφείου νομίζω λέγονται. Δεν ξέρω πόσο έχουν στο SM. Εγώ παιρνω 1 κάτι τις 100.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ευχαριστούμε Τοίχε. :rockon:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα έπρεπε να εφαρμόσουμε τον νόμο της Γερμανίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Εδώ και κανα μήνα έχω προμηθευτεί 2-3 σακούλες επαναχρησιμοποιούμενες, τις διπλώνω, τις βάζω στο back-pack και τις παίρνω μαζί όποτε πάω για λίγα ψώνια στο σούπερ μάρκετ. Για τα πολλά, χρησιμοποιούμε ούτως ή άλλως καρότσι, μεταφέρουμε, αδειάζουμε και το επιστρέφουμε στο μαγαζί.
Σήμερα όμως-τι ειρωνεία- βγαίνοντας και παρότι πήρα την τσάντα για τα λίγα ψώνια μαζί, αναγκάστηκα να δώσω 4 λεπτά και να αγοράσω σακκούλα μεγάλη, γιατί ενώ σκόπευα να αγοράσω μεταξύ άλλων ρολλά κουζίνας (σε συσκευασία των τριών), φτάνοντας στο κατάστημα είδα οτι έίχε προσφορά-δώρο άλλη μια συσκευασία δωρεάν. Πού να χωρέσουν 6 ρολλά κουζίνας (συν κάτι ψιλά) στην τσάντα που κουβαλούσα (συν την ομπρέλα που δεν μου άφηνε τα χέρια ελεύθερα αν υποθέσουμε οτι αποφάσιζα να τα κρατήσω) οπότε και μετά λύπης μου πήρα και μια από τις πλαστικές του μαγαζιού.

Όπως και να'χει, πιστεύω οτι είναι συνήθεια και σιγά-σιγά θα αφαιρούμε όλο και περισσότερο το πλαστικό από την καθημερινότητά μας, κι αυτό είνα καλό.
Ακόμα καλύτερο θα ήταν, αντίστοιχα, να λιγόστευαν και οι πλαστικές συσκευασίες των τροφίμων που μας έχουν κατακλύσει και των οποίων οι ποσότητες είναι τεράστιες με ανάλογες επιπτώσεις και στην υγεία μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εγώ ψήνομαι να πάω αύριο στα Lidl να δω πώς τις χρεώνουν πλέον τις σακούλες:
Σακούλα Lidl μικρή 0.03 + Περ. Τέλος 0.03 + ΦΠΑ24% 0.015 = 0.08 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγώ ψήνομαι να πάω αύριο στα Lidl να δω πώς τις χρεώνουν πλέον τις σακούλες:
Σακούλα Lidl μικρή 0.03 + Περ. Τέλος 0.03 + ΦΠΑ24% 0.015 = 0.08 ευρώ

Θα είναι τρύπια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σήμερα στο Μασούτη εκεί που ψώνιζα τα λαχανικά είδα αρκετούς να παίρνουν σακούλες από το οπωροπωλείο (άδειες) για να βάλουν μέσα και τα υπόλοιπα ψώνια του Σ/Μ στο ταμείο. Θυμίζω αυτές οι σακούλες δεν χρεώνονται γιατί θεωρούνται μέρος της συσκευασίας των οπωρολαχανικών, και προφανώς στο ταμείο κανείς δεν κάθεται να ελέγξει την προέλευση των άδειων σακούλων του πελάτη. (Και πώς θα μπορούσε; Είναι οι απλές πλαστικές). Δεν θα μάθει ο Έλληνας παιδιά μ αυτό το μέτρο. Θα κοιτάξει να το μοντάρει αποδώ κι αποκεί και άντε στο τσακίρ κέφι να αγοράσει και μια σακούλα πολλαπλών χρήσεων. Ίσως σε κάποια Σ/Μ υπάρχει μόνιμα κάποιος στο μανάβικο και ελέγχει, μέχρι στιγμής δεν έχω πετύχει τέτοιο Σ/Μ καθώς αυτός που ζυγίζει τα λαχανικά στην καλύτερη κάνει επίσης και τα τυριά/αλλαντικά, στην χειρότερη ζυγίζονται στο ταμείο απευθείας άρα κανένας υπάλληλος δεν υπάρχει απίκο εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Το τέλος για τις σακούλες τις λένε περιβαλοντικός φόρος. Οι ταμίες ρωτάνε τον κόσμο αν θέλει σακούλα και γενικά όλοι την γεμίζουν μέχρι τέρμα. Το μέτρο δουλέυει.

Τη γυφτιά με την σακούλα στο μανάβικο του super market δεν την είδα αλλά παρατήρησα ότι τα σακουλάκια εκεί ήταν πιο λίγα από άλλες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Πάντως κάποιες σακούλες στο μανάβικο του Σκλαβενίτη είναι πιο γερές από τις κανονικές οπότε θα το έχω στα υπόψη! Ευχαριστώ για την ιδέα!
Σημερα ψώνισα 7-8 πράγματα κι από το πείσμα μου να μην πάρω σακούλα τα πέταξα χύμα στο πορτ μπαγκάζ και μετά τα ανέβασα με σακούλα από το σπίτι.
Ο στόχος του 2018: να μην ξοδέψω ούτε λεπτό του ευρώ σε σακούλα!
Τέρμα ο φασισμός της σακούλας σύντροφοι! Εξεγερθείτε! Πάρτε σακούλες από το σπίτι!:superman:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Σήμερα στο Μασούτη εκεί που ψώνιζα τα λαχανικά είδα αρκετούς να παίρνουν σακούλες από το οπωροπωλείο (άδειες) για να βάλουν μέσα και τα υπόλοιπα ψώνια του Σ/Μ στο ταμείο. Θυμίζω αυτές οι σακούλες δεν χρεώνονται γιατί θεωρούνται μέρος της συσκευασίας των οπωρολαχανικών, και προφανώς στο ταμείο κανείς δεν κάθεται να ελέγξει την προέλευση των άδειων σακούλων του πελάτη. (Και πώς θα μπορούσε; Είναι οι απλές πλαστικές). Δεν θα μάθει ο Έλληνας παιδιά μ αυτό το μέτρο. Θα κοιτάξει να το μοντάρει αποδώ κι αποκεί και άντε στο τσακίρ κέφι να αγοράσει και μια σακούλα πολλαπλών χρήσεων. Ίσως σε κάποια Σ/Μ υπάρχει μόνιμα κάποιος στο μανάβικο και ελέγχει, μέχρι στιγμής δεν έχω πετύχει τέτοιο Σ/Μ καθώς αυτός που ζυγίζει τα λαχανικά στην καλύτερη κάνει επίσης και τα τυριά/αλλαντικά, στην χειρότερη ζυγίζονται στο ταμείο απευθείας άρα κανένας υπάλληλος δεν υπάρχει απίκο εκεί.

Σήμερα πήγα Lidl κι είδα αυτό ακριβώς που περιγράφεις, δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω.
Όσο ήμουν στην ουρά του ταμείου, κανείς δεν πήρε σακούλες απ'όσο είδα. Η πλειοψηφία είχε πάρει σακούλες από το οπωροπωλείο και κανα δυο είχαν πάρει κούτες που είχε το supermarket για πέταμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Oi σακούλες για το μανάβικο προορίζονται για το μανάβικο. Όπως είπα και στο πιο πάνω post θεωρώ γυφτιά να τις χρησιμοποιούμε για τα κανονικά μας ψώνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Oi σακούλες για το μανάβικο προορίζονται για το μανάβικο. Όπως είπα και στο πιο πάνω post θεωρώ γυφτιά να τις χρησιμοποιούμε για τα κανονικά μας ψώνια.

Εγώ θεωρώ πιο πολύ γυφτιά να μας αναγκάζουν να πληρώνουμε κάτι τόσο ευτελές όπως οι σακούλες που τις έχουν λεπτύνει τόσο που σκίζονται αμέσως. Αφού μας δουλεύουν θα τους δουλεύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγά σιγά θα γίνει η προσαρμογή, είμαστε μόλις στις 3 μέρες. Εμείς που ψωνίζουμε από χθες με δικιά μας πάνινη το βρήκαμε και πιο βολικό.
Και στην τελική, όποιος έχει τέτοιο φετίχ με την πλαστική σακούλα, ας πάρει μαζί του 2-3 από αυτές που έχει στο σπίτι. Κι αυτό εξοικονόμηση είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Oi σακούλες για το μανάβικο προορίζονται για το μανάβικο. Όπως είπα και στο πιο πάνω post θεωρώ γυφτιά να τις χρησιμοποιούμε για τα κανονικά μας ψώνια.

Εκτός από γυφτιά, χάνεται και το νόημα του -χαζού για τα ελληνικά δεδομένα- μέτρου.
Προσωπικά είτε βάζω τα ψώνια σε μια πάνινη τσάντα ανακύκλωσης ( αυτές τις μπλε αααν θυμάστε) και ό,τι περισσέψει στο backpack είτε παίρνω κούτα από το sm. Δεν καταλαβαίνω που είναι το κόλλημα με τις σακούλες και γιατί πρέπει να τις αγοράζουμε ενώ έχουμε την επιλογή να μην το κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Πήγα σήμερα Σκλαβενίτη για ψώνια (με τις τσαντούλες μου που έφερα από το σπίτι βεβαίως-βεβαίως) και παρατήρησα οτι οι περισσότεροι εξακολουθούσαν να παίρνουν τις πλαστικές από εκεί (κι ας τις πληρώνουν πλέον), αλλά σε πολύ λιγότερη ποσότητα με αποτέλεσμα να σωρεύονται πολύ περισσόερα προϊόντα μέσα στην κάθε μια, η οποία είναι εντελώς σαθρή και σκίζεται αμέσως.
Νομίζω οτι το μέλλον είναι στις πάνινες (χωρίς καθόλου πλαστικό), φτιαγμένες από το λεγόμενο "καραβόπανο", που είναι γερές, πλένονται και επαναχρησιμοποιούνται άπειρες φορές. Όποιος δε επιχειρηματίας σκεφτεί να τις κάνει μαζική παραγωγή, πιθανόν παράλληλα με διχτάκια γερά (αν και στα διχτάκια κινδυνεύουν να διαφύγουν από τα ανοίγματα τα πολύ μικρά προϊόντα), έκανε την τύχη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πιο πολύ γυφτιά να μας αναγκάζουν να πληρώνουμε κάτι τόσο ευτελές όπως οι σακούλες που τις έχουν λεπτύνει τόσο που σκίζονται αμέσως. Αφού μας δουλεύουν θα τους δουλεύουμε.
To ποσό είναι συμβολικό για να μπει κάποιο μέτρο. Με 10 ευρώ παίρνεις 250 σακούλες. Στο 2ο post του θέματος ανέφερα πως είναι φοροεισπρακτικό μέτρο αλλά έκανα λάθος. Το μέτρο λειτουργησε. Η υπάλληλος του super market με ρώτησε αν θέλω πλαστική σακούλα και απάντησα ναι. Μετά το ναι προσπαθησε να με βοηθήσει να τα χώσουμε όλα σε όσο λιγότερες σακούλες γίνεται. Εγώ από μόνος μου πήρα και τρίτη σακούλα για τα ψώνια μου.
Πάντως κάποιες σακούλες στο μανάβικο του Σκλαβενίτη είναι πιο γερές από τις κανονικές οπότε θα το έχω στα υπόψη! Ευχαριστώ για την ιδέα!
Σημερα ψώνισα 7-8 πράγματα κι από το πείσμα μου να μην πάρω σακούλα τα πέταξα χύμα στο πορτ μπαγκάζ και μετά τα ανέβασα με σακούλα από το σπίτι.
Ο στόχος του 2018: να μην ξοδέψω ούτε λεπτό του ευρώ σε σακούλα!
Τέρμα ο φασισμός της σακούλας σύντροφοι! Εξεγερθείτε! Πάρτε σακούλες από το σπίτι!:superman:
Έτσι δεν τους νικάς και δεν τους τιμωρείς. Το αντίθετο εξυπηρετείς το σκοπό τους (την μείωση της πλαστικής σακούλας). Για να τους τιμωρήσεις πρεπει να κάνεις ότι κάνω εγώ. Να χρησιμοποιείς όσες σακούλες χρησιμοποιούσες και πριν έτσι ώστε να μην μειωθεί η κατα κεφαλή χρήση σακούλας.


Για λόγους υγιηνής πρέπει να επιτρέπονται στα χασάπικα τουλάχιστον η χρήση πλαστικής σακούλας. Όσο καλά και να τα κλείνουν οι υπάλληλοι με τα χαρτιά τα κρέατα έχουν ζουμια και ποτίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Σήμερα πήγα Lidl κι είδα αυτό ακριβώς που περιγράφεις, δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω.
Όσο ήμουν στην ουρά του ταμείου, κανείς δεν πήρε σακούλες απ'όσο είδα. Η πλειοψηφία είχε πάρει σακούλες από το οπωροπωλείο και κανα δυο είχαν πάρει κούτες που είχε το supermarket για πέταμα.

Αυτό συνέβαινε ανέκαθεν στο Lidl που χρέωνε ούτως ή άλλως τις σακούλες του, απλώς πλέον θα επεκταθεί και στα υπόλοιπα καβατζώνοντας σακούλες απ' το τμήμα των λαχανικών. (Ειδικά για το Lidl βέβαια, το να πεις ότι θα κουβαλήσεις μπόλικα πράγματα με τις σακούλες από κει, δεν βγαίνει, σκίζονται στα 2kg ξέρωγω).

Μέχρι τώρα έχω χρεωθεί μία σακούλα σε αγορά από φαρμακείο, δεν έχω χρεωθεί σε delivery, παρατήρησα ότι τα Market In άλλαξαν την σακούλα τους σε κάποια πιο ανθεκτική (και πάλι €0.04) ενώ ο Σκλαβενιτής έβαλε και μεγαλύτερες σακούλες στα €0.07 πέραν αυτών που μέχρι σήμερα έδινε.

Το μέτρο με βρίσκει σύμφωνο για τα super market. (Mε 4-5 επαναχρησιμοποιούμενες κάνεις τη δουλειά σου όσον αφορά τα πήγαινε-έλα, απλώς οσονούπω το κλασικό στοκ που έχουμε κάπου γύρω στο νεροχύτη θα εξαντληθεί και θα πρέπει να εφοδιαστούμε σκουπιδοσακούλες :redface:). Πολλές φορές γνωρίζεις ότι θα πας super market και μπορείς να είσαι προετοιμασμένος άλλωστε.
Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις ωστόσο θα πρέπει να συνηθίσουμε να έχουμε πάντοτε επάνω μας μία μικρή, πάνινη σακούλα ή τσάντα/backpack ώστε να 'μαστε σε ετοιμότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top