Επίθεση του ισραηλινού ναυτικού στο διεθνή στολίσκο

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μόνο ο Πλεύρης λείπει από εδώ μέσα.
Θα ήθελα κι εγώ να πω "Μόνο η Μοσάντ λείπει από εδώ μέσα", πολύ φοβάμαι όμως πως δεν θα είναι αληθές...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μόνο ο Πλεύρης λείπει από εδώ μέσα.

Φίλε μου δεν τα έχει κανείς με το εβραϊκό στοιχείο εν γένει (καλά μερικοί ακροδεξιοί και μερικοί αμαθείς ναι, αλλά αποτελούν κάποιες γελοίες οπτικές).

Το να προσπαθείς να υπερασπιστείς όμως ένα έγκλημα που γίνεται στη Παλαιστίνη με δικαιολογία την κακιά Χαμάς δεν είναι και ότι σοβαρότερο επίσης. Δεν είμαι της άποψης ότι οι Εβραίοι είναι οι κακοί και οι Παλαιστίνιοι είναι καλοί. Είναι πόλεμος και δεν θεωρώ ότι πολεμούν με το γάντι. Γνωρίζω όμως ότι την ισχύ την έχει το Ισραήλ, τόσο σε στρατιωτική υπεροπλία όσο και στη διπλωματία σε διεθνές επίπεδο. Αυτά τα πλεονεκτήματα τα μετέτρεψε σε βαρβαρότητα τις τελευταίες δεκαετίες με βομβαρδισμούς σε περιοχές με αμάχους κτλ κτλ.

Μιλάς για τη Χαμάς. Η Χαμάς και η κάθε Χαμάς δημιουργήθηκαν από την καταπίεση και τι αδικίες που υπέστησαν αυτοί οι πληθυσμοί τα τελευταία 60 χρόνια στην Παλαιστίνη και τα τελευταία 100 χρόνια στη Μέση Ανατολή γενικότερα. Πάλι όμως, δεν έχει σημασία ποιος το ξεκίνησε αλλά πως αυτή η ισχύς μεταφράζεται σε ομότητα εκατέρωθεν και μηδαμινή ανοχή στη λύση του προβλήματος (μιας και τα κατεχόμενα εδάφη είναι γλυκά).

Γενικότερα η Δύση (στη κοινή γνώμη) φαίνεται να ξεπερνά το σύνδρομο ενοχής που είχε για τη γενοκτονία των Εβραίων στο ΒΠΠ και καλά κάνει μιας και έχουν αλλάξει αρκετά από τότε. Δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζεται σαν γεγονός ούτε ότι πρέπει να τελειώσει εκείνο το εγχείρημα με επιτυχή για τους θύτες κατάληξη αλλά να μην αποτελεί όπλο του Ισραηλ για την προώθηση των επεκτατικών του βλέψεων. Αυτό βέβαια δεν αρέσει σε μερικούς που θέλουν να παρουσιάζουν το Ισραήλ σαν το κράτος που κανείς δεν αγαπά οπότε πρέπει να κάνει ότι θέλει στο εσωτερικό και στο εξωτερικό.

Το γεγονός αυτό με το πλοίο είναι ένα από τις πολλές εξυπνάδες που έχει κάνει το Ισραήλ και είναι λογικό να προκαλεί τέτοια αγανάκτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Φίλε μου δεν τα έχει κανείς με το εβραϊκό στοιχείο εν γένει (καλά μερικοί ακροδεξιοί και μερικοί αμαθείς ναι, αλλά αποτελούν κάποιες γελοίες οπτικές).

Το να προσπαθείς να υπερασπιστείς όμως ένα έγκλημα που γίνεται στη Παλαιστίνη με δικαιολογία την κακιά Χαμάς δεν είναι και ότι σοβαρότερο επίσης. Δεν είμαι της άποψης ότι οι Εβραίοι είναι οι κακοί και οι Παλαιστίνιοι είναι καλοί. Είναι πόλεμος και δεν θεωρώ ότι πολεμούν με το γάντι. Γνωρίζω όμως ότι την ισχύ την έχει το Ισραήλ, τόσο σε στρατιωτική υπεροπλία όσο και στη διπλωματία σε διεθνές επίπεδο. Αυτά τα πλεονεκτήματα τα μετέτρεψε σε βαρβαρότητα τις τελευταίες δεκαετίες με βομβαρδισμούς σε περιοχές με αμάχους κτλ κτλ.

Μιλάς για τη Χαμάς. Η Χαμάς και η κάθε Χαμάς δημιουργήθηκαν από την καταπίεση και τι αδικίες που υπέστησαν αυτοί οι πληθυσμοί τα τελευταία 60 χρόνια στην Παλαιστίνη και τα τελευταία 100 χρόνια στη Μέση Ανατολή γενικότερα. .................................................................
Εδώ θέλω να δούμε και απο μιά άλλη οπτική γωνία τον ρόλο της Χαμάς και ποιύς εξυπηρετεί καλύτερα. Τους Παλαιστίνιους ή τους Ισραηλινούς ; Ο λόγος είναι οτι το Ισραήλ μπορεί κατα το δοκούν να ισχυρίζεται οτι όσο υπάρχει η Χαμάς υπάρχει και η τρομοκρατία.
Άρα διώξτε την Χαμάς και πάμε ποιό κάτω.
Αυτό που εγώ βλέπω είναι οτι οι Παλαιστίνιοι έχουν εξουθενωθεί και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό που αμφιβάλλω άν είναι σε θέση να διαχειριστούν τον ρόλο που παίζει η Χαμάς. Αλλά και είναι πανεύκολο για τους έχοντες την γνώση της προβοκάτσιας, να θέτουν σε ενέργεια και κάποιο σενάριο ανάλογα με την κάθε συγκυρία.
Εδώ βέβαια σαφώς και δέν αναφερόμαστε στο γεγονός οτι οι Ισραηλίτες είναι οι ποιό πλούσιοι ή ακόμα να προσπαθούμε να τους μειώσουμε.
Πάντως μιά αλαζονία στον τρόπο που χειρίζονται το συγκεκριμένο θέμα θολά αλλά σταθερά έχει αρχίσει να φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εδώ θέλω να δούμε και απο μιά άλλη οπτική γωνία τον ρόλο της Χαμάς και ποιύς εξυπηρετεί καλύτερα. Τους Παλαιστίνιους ή τους Ισραηλινούς ;...

Φυσικά τους Παλαιστίνιους κι όλους τους ανθρώπους όπου γης, που μαστίζονται από δεινότητα των ...Ρότσιλδ'ς και του ομογάλακτου σιναφιού τους, στα ...χρηματιστηριακά:redface:...
Τέτοιου είδους και "βάθους" ερωτήματα όμως, φίλε μου Μάξιμε, έβαζαν και οι Άγγλοι στους Έλληνες, από συστάσεως του ελληνικού κράτους και μέχρι τις αρχές της 10ετίας 1950-60, για περιπτώσεις ανθρώπων και ομάδων(πολιτικών), όπως ο Θ. Κολοκοτρώνης, ο Άρης Βελουχιώτης, ο Γρ. Λαμπράκης κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Φυσικά τους Παλαιστίνιους κι όλους τους ανθρώπους όπου γης, που μαστίζονται από δεινότητα των ...Ρότσιλδ'ς και του ομογάλακτου σιναφιού τους, στα ...χρηματιστηριακά:redface:...
Τέτοιου είδους και "βάθους" ερωτήματα όμως, φίλε μου Μάξιμε, έβαζαν και οι Άγγλοι στους Έλληνες, από συστάσεως του ελληνικού κράτους και μέχρι τις αρχές της 10ετίας 1950-60, για περιπτώσεις ανθρώπων και ομάδων(πολιτικών), όπως ο Θ. Κολοκοτρώνης, ο Άρης Βελουχιώτης, ο Γρ. Λαμπράκης κλπ
Ο λόγος είναι οτι το Ισραήλ μπορεί κατα το δοκούν να ισχυρίζεται οτι όσο υπάρχει η Χαμάς υπάρχει και η τρομοκρατία.

Πιστεύω πως η προηγούμενη σειρά, φίλε Νωέα, αφήνει να φανεί καθαρά, οτι δέν βάζω δίλημμα όσον αφορά την προσφορά ή όχι της Χαμάς προς τον Παλαιστινιακό λαό, ούτε πως εννοώ οτι είναι τρομοκρατική οργάνωση. Απλά λέω πως το Ισραήλ κατα πώς βλέπει απο τη σκοπιά του χρησιμοποιεί την δράση της Χαμάς με τέτοιο τρόπο ώστε τεχνηέντως να την χαρακτηρίζει ώς τρομοκρατική οργάνωση.
Άς μή ξεχνάμε οτι ο Σαντάμ και ο Λάντεν είναι δημιουργήματα. Άρα είναι τόσο δύσκολο να ενθαρύνουν κάποιο γεγονός με τέτοιο τρόπο ώστε να το εκλάβουν ώς τρομοκρατική ενέργεια ;

Αυτά εννοούσα και τίποτε άλλο .

Όσον αφορά τους Άγγλους, ο ρόλος τους φαίνεται καθαρά, όταν με τα Δεκεμβριανά έδωσαν το έναυσμα για την έναρξη του εμφυλίου στην Ελλάδα, βάζοντας φρένο στην ανάπτυξη της Ελλάδας καταχρεώνοντας την αντί να καρπώνεται οφέλη απο την λήξη του Β΄ Π. Π. .

Καταλήγοντας θέλω να πώ οτι δέν βλέπω να αποτελεί ζωτικό χώρο η λωρίδα της Γάζας.
Είναι αδύνατο, κατα την δική μου άποψη, οι Παλαιστίνιοι να μπορέσουν να δημιουργήσουν τις απαραίτητες προϋποθέσεις για ένα κράτος στην λωρίδα της Γάζας. Αυτός ο χώρος είναι μικρός για ένα κράτος και γι'αυτό δέν μπορώ να δώ κάποιας μορφής λύση στο άμεσο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο λόγος είναι οτι το Ισραήλ μπορεί κατα το δοκούν να ισχυρίζεται οτι όσο υπάρχει η Χαμάς υπάρχει και η τρομοκρατία.

... Απλά λέω πως το Ισραήλ κατα πώς βλέπει απο τη σκοπιά του χρησιμοποιεί την δράση της Χαμάς με τέτοιο τρόπο ώστε τεχνηέντως να την χαρακτηρίζει ώς τρομοκρατική οργάνωση.
Άς μή ξεχνάμε οτι ο Σαντάμ και ο Λάντεν είναι δημιουργήματα. Άρα είναι τόσο δύσκολο να ενθαρύνουν κάποιο γεγονός με τέτοιο τρόπο ώστε να το εκλάβουν ώς τρομοκρατική ενέργεια ;

....

...Ναι, αλλά μη ξεχνάμε ότι το θρησκευτικό-μυθολογικό υπόβαθρο του Ισραήλ, πηγαίνει ακόμη πιο πέρα: πάντες πλην Ιουδαίων, για την γέενα του πυρός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά επειδή αυτοαποκαλείστε "Έλληνες", δε σημαίνει ότι δικαιούστε να αυτοσαρκάζεστε εν ονόματι των όντως Ελλήνων, κατά τρόπο εξόχως μακκαβαιικό!:redface:

"Aγαπητε'' Νωευς αν με τον ορο Ελληνας σημαινει οτι τα βλεπω ολα τελεια στην Ελλαδα, βλεπω μονο τα καλα που εχει κανει και το μονο που ξερω να λεω ειναι το ποσο δικαιοι ειναι οι Ελληνες και ποσο αδικοι ολοι οι αλλοι..τοτε..:hmm: μαλλον δεν ειμαι Ελληνιδα!:D Αφηνω τον τιτλο του ΕΛΛΗΝΑΡΑ σε σενα!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Aγαπητε'' Νωευς αν με τον ορο Ελληνας σημαινει οτι τα βλεπω ολα τελεια στην Ελλαδα, βλεπω μονο τα καλα που εχει κανει και το μονο που ξερω να λεω ειναι το ποσο δικαιοι ειναι οι Ελληνες και ποσο αδικοι ολοι οι αλλοι..τοτε..:hmm: μαλλον δεν ειμαι Ελληνιδα!:D Αφηνω τον τιτλο του ΕΛΛΗΝΑΡΑ σε σενα!!:clapup::clapup::clapup:

Αυτό που εννοώ με τον όρο "Έλληνας" έχει σχέση με τον "ορθό λόγο" και όχι με τις όποιες συναισθηματικές μου ιστορικές προκαταλήψεις. Όχι μόνον δεν μου πάει ο τίτλος του ΕΛΛΗΝΑΡΑ, αλλά ίσως ούτε καν του "μαθητευόμενου Έλληνα". Δεν το έχω δε και τόσο αμετάκλητο να θεωρώ εαυτόν, απλά και σκέτο "Ευρωπαίο", σύμφωνα πάντα με τη γεωγραφική τουλάχιστον ορολογία:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apantw

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
"Aγαπητε'' Νωευς αν με τον ορο Ελληνας σημαινει οτι τα βλεπω ολα τελεια στην Ελλαδα, βλεπω μονο τα καλα που εχει κανει και το μονο που ξερω να λεω ειναι το ποσο δικαιοι ειναι οι Ελληνες και ποσο αδικοι ολοι οι αλλοι..τοτε..:hmm: μαλλον δεν ειμαι Ελληνιδα!:D Αφηνω τον τιτλο του ΕΛΛΗΝΑΡΑ σε σενα!!:clapup::clapup::clapup:
Φτάνει Ελληνίδα. Ώς εδώ εγώ είχα αφήσει ανοιχτό το ενδεχόμενο να πείς και ένα μόνο υπέρ σε αυτό που ονομάζουμε Ελλάδα.
Πονάει αυτό και μάλιστα δέν υπάρχει παυσίπονο . Άρα είμαστε υποχρεωμένοι να αντέξουμε.

Όταν στα γραφόμενά σου δώ έστω και ένα κάτι, διαφορετικό, το οποίο να μήν είναι τόσο μονομερές, θα το επισημάνω προσπαθώντας να είμαι ο πρώτος που θα το έχει εντοπίσει!!!

Θέλω να προσθέσω και το εξής : τον περσινό χειμώνα κάηκε η Ελλάδα απο απροσδιόριστα στοιχεία.
Η απορία μου είναι πώς με αυτά τα προβλήματα που καλούμαστε να αποδεχτούμε δεν υπάρχει τίποτα που να θυμίζει τα περσινά ;
Μήπως είμαστε μαζώχες ; Ή μήπως οι περσινοί αγωνιστές πήγαν καλοπληρωμένες διακοπές απο αυτούς που εξυπηρετούν ;
Μήπως κατατροπώθηκε η τρομοκρατία ; Ή μήπως η αποκαλούμενη τρομοκρατία στην Ελλάδα είναι κατευθυνόμενη ;
'Αν είναι κατευθυνόμενη, τότε ποιοι έχουν την δύναμη να οργανώσουν τέτοιες ενέργειες ;
Μήπως αυτοί που, όχι βοήθησαν αλλά υλοποίησαν την οικονομική κρίση στην Ελλάδα ;
Και με ποιούς έχουν διασυνδέσεις ;
Άν ψάξεις καλά, κάπως θα αρχίσεις να ξεκαθαρίζεις τα πράγματα και ίσως αλλάξεις γνώμη για πολλά .


Την απάντηση δέν κατάλαβα.
Σε ποια γλώσσα είναι γραμμένη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Έχουμε και πάλι αναταραχές στη λωρίδα της Γάζας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
O ΣΥΡΙΖΑ για τα αιματηρά γεγονότα στη Λωρίδα της Γάζας
«Η δολοφονική επίθεση που έχει εξαπολύσει ο ισραηλινός στρατός κατά Παλαιστίνιων διαδηλωτών, ενόψει της μεταφοράς της πρεσβείας των ΗΠΑ από το Τελ Αβίβ στην Ιερουσαλήμ, προκαλεί αποτροπιασμό»
https://www.cnn.gr/news/politiki/story/130006/o-syriza-gia-ta-aimatira-gegonota-sti-lorida-tis-gazas



lol Απορώ πως τους ψηφίσατε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
. «Η δολοφονική επίθεση που έχει εξαπολύσει ο ισραηλινός στρατός κατά Παλαιστίνιων διαδηλωτών, ενόψει της μεταφοράς της πρεσβείας των ΗΠΑ από το Τελ Αβίβ στην Ιερουσαλήμ, προκαλεί αποτροπιασμό
Ο συριζα για αλλη μια φορα βαζει τις ιδεοληψίες του πάνω από το συμφερων της χώρας..
Το ισραηλ αυτη την στιγμή ειναι πολυ καλος σύμμαχος.

Οσο για τους Παλαιστίνιους, εχουν τοσα δικαιωματα σε εκεινη την γη, και την Ιερουσαλήμ, οσα εχουν και οι Οθωμανοί στην Ελλάδα και Αθήνα.

Οι Ισραηλινοί δικαιούνται πίσω όλη την χώρα και την πρωτεύουσα τούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top