Αιμομιξία

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι το θέμα πρέπει να το θεωρούμε ''κοινωνικό ταμπού''. Όσον αφορά δηλαδή την αιμομιξία από δεύτερα ξαδέρφια και ''κάτω'' (πιο συγγενικά άτομα) πιστεύω ότι είναι περισσότερο θέμα βιολογικό και ηθικό...
Είπαμε θέλουμε μια κοινωνία με ανοιχτά μυαλά, χωρίς ταμπού, χωρίς προκαταλήψεις, πιο ενημερωμένη αλλά δεν νομίζω ότι η αιμομιξία μπορεί να συζητιέται ως ''ταμπού''. Μερικά πράγματα δεν μπορούμε να τα ''αγγίξουμε''.
Μόλις έγραψες πολύ ωραία τι σημαίνει "ταμπού".
Από την Wikipedia:
Ο όρος ταμπού προέρχεται από τις γλώσσες της Πολυνησίας και σημαίνει «απαγορευμένος». Στην πρωταρχική του έννοια, αφορά πρωτόγονους πολιτισμούς, και σημαίνει το πρόσωπο ή το αντικείμενο που απαγορεύεται να πλησιάσει, να αγγίξει, να κατονομάσει ή να χρησιμοποιήσει κανείς, επειδή θεωρείται ιερό ή μιαρό. ...... Με ευρύτερη έννοια, ο όρος χρησιμοποιείται σήμερα για να δηλώσει οτιδήποτε απαγορευμένο, κυρίως οτιδήποτε αντιμετωπίζεται από την κοινωνία ως μη υπάρχον, για λόγους ηθικής ή κοινωνικών προκαταλήψεων. Συνεκδοχικά, αναφέρεται σε κάθε περιορισμό που επιβάλλει η κοινωνική ηθική, δηλαδή κάθε κοινωνική προκατάληψη. Η λέξη ταμπού χρησιμοποιείται επίσης για οτιδήποτε το τέλειο, που με κανένα τρόπο, δε δέχεται αμφισβήτηση ή τροποποίηση.

.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Μόλις έγραψες πολύ ωραία τι σημαίνει "ταμπού".
Από την Wikipedia:

.​
Τώρα παίζουμε με τις λέξεις...
Αυτό που θέλω βασικά να πω με το ποστ μου είναι ότι δεν μπορούμε να το θεωρούμε ρε παιδιά ''περιορισμό της κοινωνίας'' είναι πολύ σοβαρότερο το θέμα αυτό.
Και στην τελική, πρέπει να υπάρχουν και όρια... Ακόμα και αν αυτά τα θέσουμε ως ταμπού ή προκαταλήψεις....
Εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να φανταστώ ούτε να αποδεχθώ τον εαυτό μου να συναινεί σε κάτι τέτοιο....
Α και το βιολογικό κομμάτι δεν είναι ούτε τόσο σοβαρό όσο το παρουσιάζουν ούτε τόσο ανύπαρκτο όσο το παρουσιάζεται εδώ... Δηλαδή, η ανακύκλωση των γονιδίων και η αναπαραγωγή μεταξύ συγκεκριμένων ατόμων, ακόμα και αν αυτοί δεν είναι συγγενείς, (βλέπε απομακρυσμένα χωριά, δυσπρόσιτες περιοχές που οι γάμοι γίνονται μεταξύ των ίδιων και των ίδιων) προκαλεί και τότε ''προβλήματα '' λόγω της μη ανανέωσης του DNA που κληροδοτείται στους απογόνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ταμπου, ορια, νόμοι, συνήθειες, καν'ονες, ηθική κλπ όλα από την κοινωνία επιβάλλονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι το θέμα πρέπει να το θεωρούμε ''κοινωνικό ταμπού''. Όσον αφορά δηλαδή την αιμομιξία από δεύτερα ξαδέρφια και ''κάτω'' (πιο συγγενικά άτομα) πιστεύω ότι είναι περισσότερο θέμα βιολογικό και ηθικό...
Είπαμε θέλουμε μια κοινωνία με ανοιχτά μυαλά, χωρίς ταμπού, χωρίς προκαταλήψεις, πιο ενημερωμένη αλλά δεν νομίζω ότι η αιμομιξία μπορεί να συζητιέται ως ''ταμπού''. Μερικά πράγματα δεν μπορούμε να τα ''αγγίξουμε''.

Συμφωνώ στο ότι δεν είναι απλά ένα κοινωνικό ταμπού, αλλά δεν θεωρώ πως υπάρχει άλλο πρόβλημα πέρα από το βιολογικό. Εκτός αν έχει να κάνει με άτομα που έχουν μεγαλώσει μαζί, άσχετα από τον βαθμό συγγένειας. Είναι λογική η ύπαρξη αυτού του "ταμπού" μόνο και μόνο λόγω των συναισθηματικών και ψυχολογικών προβλημάτων που μπορεί να δημιουργήσει. Όσον αφορά άτομα τα οποία δεν έχουν στενές σχέσεις, ακόμη και πρώτα ξαδέρφια, δεν βλέπω κάποιο ηθικό πρόβλημα (αφήνω έξω τον βιολογικό παράγοντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Συμφωνώ στο ότι δεν είναι απλά ένα κοινωνικό ταμπού, αλλά δεν θεωρώ πως υπάρχει άλλο πρόβλημα πέρα από το βιολογικό. Εκτός αν έχει να κάνει με άτομα που έχουν μεγαλώσει μαζί, άσχετα από τον βαθμό συγγένειας. Είναι λογική η ύπαρξη αυτού του "ταμπού" μόνο και μόνο λόγω των συναισθηματικών και ψυχολογικών προβλημάτων που μπορεί να δημιουργήσει. Όσον αφορά άτομα τα οποία δεν έχουν στενές σχέσεις, ακόμη και πρώτα ξαδέρφια, δεν βλέπω κάποιο ηθικό πρόβλημα (αφήνω έξω τον βιολογικό παράγοντα).

Οκ συμφωνούμε, αλλά τελικά λες ότι εσύ ας πούμε δεν θα είχε κάποιο πρόβλημα (όσον αφορά το ηθικό μέρος) να κάνεις κάτι με κάποια πρώτη ξαδέρφη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Μια διάσημη αιμομιξία...

Ο γνωστός μας (και φιλέλληνας) λόρδος Byron, χαρακτηρίστηκε και ως "σύγχρονος Καλιγούλας". Γενικά η ερωτική του ζωή ήταν για την εποχή του σκανδαλώδης και του άρεσε να προκαλεί τους πάντες με τη συμπεριφορά του και να δημιουργεί σκάνδαλα. Αναρίθμητες ήταν οι σχέσεις του με γυναίκες (παντρεύτηκε μερικές), αλλά και αρκετούς άντρες. Έσπειρε πολλά εξώγαμα παιδιά και δεν φημιζόταν για την καλή του συμπεριφορά στις/στους συντρόφους του. Το τελευταίο μεγάλο πάθος του ήταν ένα αγόρι στο Μεσολόγγι που λεγόταν Λουκάς. Ανάμεσα στα άλλα, ο Byron είχε παράφορη σχέση με τη μεγαλύτερη (ετεροθαλή) αδερφή του Augusta, την οποία σχέση και δεν έκρυβε. Ανάγκαζε μάλιστα τη σύζυγό του Anabel να παρακολουθεί τις ερωτικές του περιπτύξεις με την αδελφή του και να συμμετέχει σε αυτές. Η Augusta ήταν παντρεμένη, αλλά το τρίτο από τα παιδιά της, η Mendora, θεωρείται καρπός του Byron, ο οποίος όταν γεννήθηκε το κορίτσι, έγραψε σε φίλη του "Ευτυχώς δε μοιάζει με πίθηκο", καθώς τότε πίστευαν ότι η αιμομιξία οδηγεί σε τερατογέννηση.



Μια από τις πολλές πηγές: https://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=196951
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Επόμενο κρίσιμο θέμα: "Αποδομώντας τα ταμπού της παιδοφιλίας." :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο γνωστός μας (και φιλέλληνας) λόρδος Byron, χαρακτηρίστηκε και ως "σύγχρονος Καλιγούλας".

Αυτά δεν μας τα παν στο σχολείο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Αυτά δεν μας τα παν στο σχολείο
Απορώ γιατί...
Επόμενο κρίσιμο θέμα: "Αποδομώντας τα ταμπού της παιδοφιλίας."
Μην ανησυχείς. Ο λόρδος Byron και σ' αυτόν τον τομέα είχε δραστηριοποιηθεί. Ένας από τους μεγάλους του έρωτες ήταν και η 12χρονη ελληνοπούλα Τερέζα Μακρή. Για το κορίτσι αυτό έχει γράψει και το ποίημα "Η κόρη των Αθηνών" το οποίο κατέληγε σε κάθε στροφή του με το στίχο «Ζωή μου, σας αγαπώ».

Κόρη γλυκιά των Αθηνών,​
σε τούτη δω του αποχωρισμού την ώρα,​
δώσε , ώ! δώσε πίσω την καρδιά μου,​
π'αποχωρίστηκε από το στήθος το δικό μου​
ή πάρε ό,τι απόμεινε και κράτησέ το.​
Πριχού να φύγω άκουσε τον όρκο τον δικό μου:​
-Ζωή μου, σας αγαπώ!​
Μα τα μαλλιά τ΄ατίθασα ,​
τα γλυκανεμισμένα 'πο τον αγέρα του Αιγαίου,​
Μα τα βλέφαρά σου που με τα κατάμαυρα ματόκλαδα αγγίζουν​
τα τρυφερά τα μάγουλα τα ροδοβαμμένα.​
Μα τα ελαφίσια τ' 'αγριωπά τα μάτια σου,​
-Ζωή μου, σας αγαπώ!​

Μα τα χείλη σου, που λαχταρώ με πόθο,​
Μα τη λιγνή τη μέση σου, που 'ναι σα δαχτυλίδι.​
Μα τα λουλούδια που μιλούν κάλλιο από κάθε λέξη.​
Μα της αγάπης τη χαρά, που γίνεται μαζί και λύπη :​
-Ζωή μου, σας αγαπώ!​

Κόρη γλυκιά των Αθηνών,​
Σ΄ αφήνω γεια και φεύγω, μα μη με ξεχνάς​
Σαν είσαι μοναχή να με συλλογάσαι.​
Τι κι αν πηγαίνω μακριά κι αν φεύγω για την Πόλη​
μου ΄χει η Αθήνα την καρδιά και την ψυχή σκλαβώσει.​
Αγάπη τέτοια σώνεται;​
-Ζωή μου, σας αγαπώ!​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μάλλον το ότι κάποιοι θέλουν να επιβάλλουν τη δική τους ηθική με έναν -επιτρέψτε μου- δικτατορικό τρόπο, είναι πιο αρρωστημένο. Αλλά και πέρα από αυτό, η αιμομιξία είναι μια πραγματικότητα, τι ακριβώς καταφέρνουμε συντηρώντας το ταμπού; Υπάρχει το φαινόμενο έτσι κι αλλιώς, γι αυτό από το να βομβαρδίζουμε με αυτά τα ηθικοπλαστικά τους εαυτούς μας και τους άλλους νομίζω είναι καλύτερα να δεχθούμε κάποιες διαφορετικές καταστάσεις ειδικά όταν δε βλάπτουν και κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Αν βάλεις "σκουφάκι" δλδ ούτε γάτα ούτε ...ζημιά! Κάνε Γιάννη τη δουλειά σου, κι ύστερα είμαι πάλι θειά σου! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Μαίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Η αιμομιξια είναι λάθος για πολλούς λόγους,κοινωνικους,βιολογικους,ηθικους etc.Αλλα ας παραδεχτουμε όλοι ότι είχαμε κάποτε φαντασιωσεις με κάποια θεία ή ακόμη και με την ίδια μας τη μάνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Εδώ κολλάει απολύτως το εξής(σε περίπτωση που κάποιος "κολλάει" στο θρησκευτικό ζήτημα)...\

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην ξαδέρφη και στη θειά μπαίνει πάντα πιο βαθειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Στην ξαδέρφη και στη θειά μπαίνει πάντα πιο βαθειά.

Με την πρωτη ξαδερφη, επιτρεπεται
Με την δευτερη, επιβαλλεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Με την πρωτη ξαδερφη, επιτρεπεται
Με την δευτερη, επιβαλλεται!

Βρε παιδιααααααααά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith's_child

Νεοφερμένος

Η lilith's_child αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
γεια σας παιδιά:bye: θα ήθελα να μοιραστώ με εσάς μια εμπειρία μου σχετικά με αυτό το ζήτημα το οποίο είναι αρκετά ταμπού θα έλεγα.....

να σας πώ ότι αφορά μια κοπέλα που είναι γνωστή μου από τη σχολή, πλέον δεν την πετυχαίνω καθόλου όμως,ούτε στην εξεταστική την έχω δει καθόλου
που λέτε είχαμε βγει μια φορά εγώ, μια φίλη μου από τη σχολή , αυτή η κοπέλα, και ο αδελφός της
γενικά ρε παιδιά η κοπέλα ήταν αντικειμενικά από άποψη εμφάνισης οκ κάτω του μετρίου, ενώ ο αδελφός της πολύ πιο όμορφος και ελκυστικός , κλπ

εγώ παιδιά δεν ξέρω αν κάνω τόσο λάθος αλλά καταλάβαινα από όσα έλεγε και από τις κινήσεις της όταν είχαμε βγεί, ότι είναι ερωτευμένη με τον αδελφό της , εκείνος δεν ξέρω αν το είχε αντιληφθεί ή όχι, όμως σε εμένα φαινόταν πως του είχε τρελή αδυναμία και ήταν απίστευτα κοντά με αυτόν , φυσικά βέβαια δεν είπα τίποτα για να μην εκτεθώ, γιατί ίσως ήταν και λάθος μου

τώρα όμως μόλις τελειώσω με την εξεταστική με έχει καλέσει αυτή η φίλη μου στο εξοχικό της και μου είπε πως θα είναι και αυτή η κοπέλα εκεί και ίσως έρθει και ο αδελφός της μαζί

εγώ παιδιά θα ήθελα να με συμβουλέψετε στο πως θα μπορούσα να χειριστώ το όλο θέμα , επίσης να σας αναφέρω πως ο αδελφός της μου ψιλοαρέσει αλλά από εκείνον δεν έχω δεί σημάδια ότι με βλέπεις ερωτικά ως τώρα. αυτά, σας ευχαριστώ πλ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top