Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Devil τα 568 για τον εργαζόμενο είναι >1000 για τον εργοδότη. Ένα κράτος με τόσο μεγάλη ανεργία πρέπει να βοηθήσει τον εργοδότη με φιλελεύθερα νομοσχέδια. Κατάργηση κατώτατου μισθού, κατάργηση δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα, κατάργηση εισφοράς του εργοδότη στο ΙΚΑ για λογαριασμό του εργαζομένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Devil τα 568 για τον εργαζόμενο είναι >1000 για τον εργοδότη. Ένα κράτος με τόσο μεγάλη ανεργία πρέπει να βοηθήσει τον εργοδότη με φιλελεύθερα νομοσχέδια. Κατάργηση κατώτατου μισθού, κατάργηση δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα, κατάργηση εισφοράς του εργοδότη στο ΙΚΑ για λογαριασμό του εργαζομένου.


Είσαι εργαζόμενος ή εργοδότης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Και στην ναυμαχια της Σαλαμινας λιγοτεροι ειμασταν αλλα τους κλεισαμε ... στα στενά και τους κερδισαμε. Τους κερδισανε βασικά. Οι δικοι μας. Εγω δεν έχω συμμετάσχει (τουλαχιστον οχι ακομα) σε κάποιον πολεμο για να μπορω να λέω οτι κερδισαμε.

Η αριθμητικη υπεροχή δεν ειναι πάντοτε πλεονέκτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Ελεύθερος επαγγελματίας και εργαζόμενος με μπλοκάκι.


Για αυτό τα λες αυτά.

Και στην ναυμαχια της Σαλαμινας λιγοτεροι ειμασταν αλλα τους κλεισαμε ... στα στενά και τους κερδισαμε. Τους κερδισανε βασικά. Οι δικοι μας. Εγω δεν έχω συμμετάσχει (τουλαχιστον οχι ακομα) σε κάποιον πολεμο για να μπορω να λέω οτι κερδισαμε.

Η αριθμητικη υπεροχή δεν ειναι πάντοτε πλεονέκτημα.

Συμφωνώ αρκεί να υπάρχουν ιδανικά. Στις σημερινές ψευτοδημοκρατίες που προβάλλουν τα ανθρώπινα δικαιώματα όλων των υπολοίπων εκτός των ημεδαπών, αυτό αντιλαμβάνεσαι ότι είναι ένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Για αυτό τα λες αυτά.
Ποιος ο λόγος να υπάρχουν δώρα Χριστουγέννων. Θα μπορουσε απλά να αυξηθεί ο μηνιαίος μισθός. Μετά ζητάμε λιγότερη γραφειοκρατία όταν οι περισσότεροι ζητάτε μπερδεμένα συστήματά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Ποιος ο λόγος να υπάρχουν δώρα Χριστουγέννων. Θα μπορουσε απλά να αυξηθεί ο μηνιαίος μισθός. Μετά ζητάμε λιγότερη γραφειοκρατία όταν οι περισσότεροι ζητάτε μπερδεμένα συστήματά.


Τα μπερδεμένα συστήματα δημιουργήθηκαν σκοπίμως για να αγανακτείς πιο εύκολα και να ψάχνεις την εύκολη λύση της ολικής κατάργησης όσων πρεσβεύουν. Παρ'όλ'αυτά, εσύ τί θεωρείς δηλαδή ιδανικό όσον αφορά το μισθολογικό ανεξαρτήτως τομέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Συμφωνώ αρκεί να υπάρχουν ιδανικά. Στις σημερινές ψευτοδημοκρατίες που αίρουν τα ανθρώπινα δικαιώματα όλων των υπολοίπων εκτός των ημεδαπών, αυτό αντιλαμβάνεσαι ότι είναι ένα πρόβλημα.


Το προβλημα ειναι οτι έχουμε ανθρωπους σε καιριες θέσεις που δεν θέλουν να σπάσουν αυγά. Και αμα θές να κανεις δουλειά δεν μπορεις να έχεις αυτη τη λογική. Τους καταλαβαινω απο τις δηλώσεις που βγαινουν και κάνουν.

Επισης τοτε ο Θεμιστοκλης ηξερε πολυ καλά την περιοχή! Για να οδηγησει τον Ξέρξη στα στενά και να κάνει τον υπεράριθμο του στολο άχρηστο. Στην τραγωδια στο Μάτι ολοι αυτοι οι υπεύθυνοι δεν ήξεραν ουτε καν την περιοχη να κατευθυνουν τον κοσμο να μην καει. Και στο Μάτι το καλοκαιρι πολεμο ειχαμε απλα ο εχθρος δεν ηταν εξωτερικος ηταν φυσικος η φωτιά. Ολοι αυτοι που κληθηκαν να αντιμετωπισουν την κατασταση βρισκονταν σε πολεμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τα μπερδεμένα συστήματα δημιουργήθηκαν σκοπίμως για να αγανακτείς πιο εύκολα και να ψάχνεις την εύκολη λύση της ολικής κατάργησης όσων πρεσβεύουν. Παρ'όλ'αυτά, εσύ τί θεωρείς δηλαδή ιδανικό όσον αφορά το μισθολογικό ανεξαρτήτως τομέα;

Η ύπαρξη κατώτατου μισθού στερεί από τον υποψήφιο εργαζόμενο να παρει την θέση από έναν άλλο «ικανότερο» αφού το σύστημα του στερεί το δικαίωμα να ζητήσει μικρότερη αμοιβή και επιπρόσθετα μειώνονται οι ελεύθερες θέσεις εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
1.Το προβλημα ειναι οτι έχουμε ανθρωπους σε καιριες θέσεις που δεν θέλουν να σπάσουν αυγά. Και αμα θές να κανεις δουλειά δεν μπορεις να έχεις αυτη τη λογική. Τους καταλαβαινω απο τις δηλώσεις που βγαινουν και κάνουν.

2.Επισης τοτε ο Θεμιστοκλης ηξερε πολυ καλά την περιοχή! Για να οδηγησει τον Ξέρξη στα στενά και να κάνει τον υπεράριθμο του στολο άχρηστο. Στην τραγωδια στο Μάτι ολοι αυτοι οι υπεύθυνοι δεν ήξεραν ουτε καν την περιοχη να κατευθυνουν τον κοσμο να μην καει. Και στο Μάτι το καλοκαιρι πολεμο ειχαμε απλα ο εχθρος δεν ηταν εξωτερικος ηταν φυσικος η φωτιά. Ολοι αυτοι που κληθηκαν να αντιμετωπισουν την κατασταση βρισκονταν σε πολεμο.


1.Αυτό έχει να κάνει με το βόλεμα,τον ορισμό του πολίτη και τις υποχρεώσεις του εντός της πολιτείας του και την Λερναία Ύδρα που λέγαμε παραπάνω.
2.Αναφέρεις ονόματα που είναι πλέον ακατάλληλα με αυτό που πραγματεύεται το νήμα αυτό. Και τί μου συγκρίνεις ανθρώπους με ιδανικά και όρ@@εις με τα ανδρείκελα-υπευθύνους της σημερινής <<πολιτείας>>;

Η ύπαρξη κατώτατου μισθού στερεί από τον υποψήφιο εργαζόμενο να παρει την θέση από έναν άλλο «ικανότερο» αφού το σύστημα του στερεί το δικαίωμα να ζητήσει μικρότερη αμοιβή και επιπρόσθετα μειώνονται οι ελεύθερες θέσεις εργασίας.


Από αύριο μπορείς να δουλεύεις και οικειοθελώς. Εκτός αν δεν τα εννόησα σωστά αυτά που έγραψες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Από αύριο μπορείς να δουλεύεις και οικειοθελώς. Εκτός αν δεν τα εννόησα σωστά αυτά που έγραψες...
:laugh: Γιατί να δουλέψω δουλέψω δωρεάν; Φιλανθρωπικό ίδρυμα είμαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Η ύπαρξη κατώτατου μισθού στερεί από τον υποψήφιο εργαζόμενο να παρει την θέση από έναν άλλο «ικανότερο» αφού το σύστημα του στερεί το δικαίωμα να ζητήσει μικρότερη αμοιβή και επιπρόσθετα μειώνονται οι ελεύθερες θέσεις εργασίας.

:laugh: Γιατί να δουλέψω δουλέψω δωρεάν; Φιλανθρωπικό ίδρυμα είμαι;


Γιατί πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα ζητάει λιγότερα, οπότε εγώ σε πάω κατευθείαν στο τέλος που θα έχει σχεδόν μηδενίσει το κοντέρ! Συν του ότι έτσι θα ρίξεις και το επίπεδο ανεργίας καθώς θα έχουν όλοι <<εργασία>>. Ελπίζω να μην τα εννοείς αυτά που γράφεις ή να έχω καταλάβει εγώ λανθασμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Προσωπικά δε ξέρω αν θα έμενα για μεγάλο διάστημα εκτός Ελλάδας. Θέλω να βλέπω τα θετικά σε μια χώρα και ας είναι πιο λίγα από τα αρνητικά. Γι'αυτό παρά τα προβλήματα,μου αρέσει εδώ που μένω. Θα ήθελα όμως να σπουδάσω ή να ζήσω κάποια χρόνια σε άλλη χώρα. Πρώτη μου επιλογή είναι η Γαλλία και αν όχι Παρίσι που είναι πιο ακριβά και λίγο πιο επικίνδυνα πλέον,τότε Λυόν που είναι και κοντά στις Άλπεις και 2 ώρες με το τρένο από το Παρίσι. Έχω σκεφτεί όμως και χώρες πολύ διαφορετικές από την Ελλάδα π.χ Φινλανδία επειδή μου αρέσει το χιόνι και εκεί ζουν σε πολύ χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα. Και αν πάμε και πολύ πιο μακριά,έχω σκεφτεί και Ιαπωνία που συνδυάζει το παραδοσιακό με το μοντέρνο.

Devil θα ήθελα να μου απαντήσεις σε 3 ερωτήσεις αν μπορείς για το Ισραήλ.
1)Υπάρχει ο φόβος τρομοκρατικών επιθέσεων από Παλαιστίνιους και Λιβανέζους;
2)Υπάρχει ρατσισμός έναντι μη Εβραίων;
3)Οι πολίτες ευημερούν γενικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Devil τα 568 για τον εργαζόμενο είναι >1000 για τον εργοδότη. Ένα κράτος με τόσο μεγάλη ανεργία πρέπει να βοηθήσει τον εργοδότη με φιλελεύθερα νομοσχέδια. Κατάργηση κατώτατου μισθού, κατάργηση δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα, κατάργηση εισφοράς του εργοδότη στο ΙΚΑ για λογαριασμό του εργαζομενου

Μια σημείωση μόνο. 568 καθαρά θα σήμαινε γύρω στα 655 μικτά. Ο κατώτατος είναι 586 μικτά για τους άνω των 25, που σημαίνει γύρω στα 490 καθαρά. Και οι <25 ακόμη πιο κάτω τα μικτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Mια επισης σημειωση :P αν θέλει ενας 30αρης να φυγει απο το σπιτι των γονιών του και να ανεξαρτητοποιηθει πλήρως (με δικο του οχημα + σπιτι + κοπελα) θέλει γυρω στο 1000αρικο.

Ένα δυάρι (στην επαρχια) οχι στην Αθηνα ειναι γυρω στα 250 ευρώ το μήνα (θα βρεις καινουργιο εννοειται οχι χάρβαλο) μαζι με τα κοινοχρηστα. Εγω εχω βρει τριάρι με 260 χωρις κοινοχρηστα (90 τμ) αλλα ειναι εξω απο την πολη καμια 5 χιλιομετρα.

Η διατροφη να φάς ολο το μήνα ειναι γυρω στα 200 ευρώ. Με μια σχετική άνεση και ποιοτική επιλογη. Πχ δεν θα πάρεις το τυρι διατιμησης απο τα lidl.

αΥΤΟΚΙΝΗΤο επισης σημαινει ασφαλεια - δοση δανειου κάθε μηνα - βενζινες πολυ οικονομικα τα βάζω στα 200 ευρώ το μηνα αλλα ειναι σιγουρα 250 (αν υπολογισεις και τα τέλη) Λοιπον ειμαστε ηδη στα 700 ευρώ κυριες και κυριοι :D βάλε ρευμα - νερο και τηλέφωνο(ιντερνετ) κάθε μηνα. Γυρω στο 100αρι. Αρα πάμε στα 800. Μια έξοδο το σαββατοκυριακο και άλλη μια μεσα στην εβδομάδα κανα καφεδάκι κτλπ. Βάλε ενα 100αρι το λιγοτερο πάμε στα 900 ευρώ. Δεν ξέρω αν ξεχνάμε κάτι άλλο. Α και βεβαια τους χειμερινους μήνες θα θέλεις και 100 ευρω το μηνα για θέρμανση πάμε στα 1000 ευρώ.

Για να πεις οτι ζεις καλά. Χωρις στενοτητες και ζοριλικια.


@Indiana Jones



1. To Iσραηλ ειναι ένα κράτος που βρισκεται σε εναν συνεχή πολεμο στα συνορα του. Ειναι μια χώρα της οποιας το ανώτατο δικαστηριο εχει αποφασισει οτι οι γυναικες πρέπει να στρατευονται υποχρεωτικα. Φαντασου να γινοταν στην Ελλαδα αυτο και να εβγαινε σαν αποφαση θα ειχανε πεσει 500 τηλεφωνα και 500 βυσματα να το αναιρεσουνε :loltooth: ακομα και μέχρι προχθες οι Παλαιστινιακές οργανωσεις έριχναν με τις ρουκέτες. Παλια υπηρχαν βοβμβιστικές επιθεσεις αυτοκτονιας αυτο ομως δειχνει να έχει αλλάξει.



Σημαινε πως δεν έπρεπε να συχναζεις σε μέρη αμφιλεγομενα τα οποια ηταν πχ η Δαμασκους gate και γενικά σε στάσεις λεωφορειων (τις απεφευγα).



2. Οι Εβραιοι τους εκτιμουν τους Ελληνες και οσες φορές ειχα μιλησει και τους ειχα πει οτι ειμαι Έλληνας χαιροντουσαν γενικοτερα αλλα ειναι και αναλογα τον χαρακτηρα. Παντως ειναι πειθαρχημενοι σαν λαος. Δεν εχουν καμια σχέση με εμάς εδω. Τα πεζοδρομια τους ειναι τακτοποιημενα , καθαρη πολιτεια , ωραια αρχιτεκτονικη.



3. Φυσικα ευημερουν γιατι αν και πολυ μικρος κράτος ειναι παγκοσμια δυναμη. Τον Τραμπ το λομπι των Εβραιων τον έβγαλε για αυτο μετά ανακοινωσε την Ιερουσαλημ πρωτευουσα του Ισραηλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Γιατί πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα ζητάει λιγότερα, οπότε εγώ σε πάω κατευθείαν στο τέλος που θα έχει σχεδόν μηδενίσει το κοντέρ! Συν του ότι έτσι θα ρίξεις και το επίπεδο ανεργίας καθώς θα έχουν όλοι <<εργασία>>. Ελπίζω να μην τα εννοείς αυτά που γράφεις ή να έχω καταλάβει εγώ λανθασμένα.

:laugh: Σωστά. Είναι προτιμότερη δουλειά των 400 ευρώ από την ανεργία. Δηλαδή για να ευχαριστήσουμε τους "νυν" εργαζόμενους ξεχνάμε τους άνεργους.... Ο κατώτατος μισθός δεν χρειάζεται να ρυθμίζεται από κυβερνητικό χέρι αλλά το ρυθμίζει η ίδια η αγορά.

Επίσης ξεχνάς τον παράγοντας ότι με την αύξηση της προσοφράς των θέσεων εργασία η ταιράστια αποθήκη με ανέργους θα μειωθεί και οι εργοδότες θα πρέπει να δελεάσουν τους υποψήφιους εργαζόμενους ώστε να προτιμήσουν τη δικιά τους εταιρεία.

Το εργασιακό κόστος πρέπει να μειωθεί για τους εργοδότες. Έχουμε 5 χρόνια περιθωριο να το πράξουμε καθώς τότε σταματα η εποπτία μας από την Ε.Ε. και οι εγγυήσεις προς τους δανειστές μας. Αν δεν γίνει αυτό θα δανειστούμε με επιτόκια που αγγιζουν τα 10% και οδηγούμαστε σε πραγματική χρεοκοπία. Σκέφτεσαι τα 586 που είναι ο χαμηλότερος καθαρός μισθός και δεν σκέφτεσαι ότι σε αυτά τα 568 αντιστοιχούν άλλα τόσα που αντι να παίρνει ο υπάλληλος τα παίρνει το κράτος μέσω φορολογίας. ασφαλιστικών ταμείων παρέχονται χαμηλή ποιότητα υπηρεσιών.

Τι θέλω να πω... Ο μισθός στην Ελλάδα είναι κάτι παραπάνω από αρκετος. Το πρόβλημα είναι ότι μεγάλο μέρους αυτού δεν καταλήγει στον υπάλληλο αλλά στο ίδιο το κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Στο Ισραηλ μπορουσες να πάρεις ένα τσερουτ που λέγανε (ταξι απο τους αραβες στην παλαια πολη εκει που ειναι το πατριαρχειο) και να του πεις να σε πάει σε ενα εμπορικο κέντρο στη Μάχλα το Canyon. Εκει γινοταν χαμος και οσες φορές πηγα δεν υπηρξε κανενας κινδυνος (μεσα σε αραβικο ταξι δεν προκειται να μπει βομβιστης δεν έχει νοημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μια σημείωση μόνο. 568 καθαρά θα σήμαινε γύρω στα 655 μικτά. Ο κατώτατος είναι 586 μικτά για τους άνω των 25, που σημαίνει γύρω στα 490 καθαρά. Και οι <25 ακόμη πιο κάτω τα μικτά.


Λοιπόν:
υπολόγισε σε αυτά 32% εργοδτικές εισφορές που δεν περιλαμβάνονται σταν μισθό. Πρόσθεσε 13ο 14ο μισθό που στον ιδιωτικό τομέα δεν καταργήθηκε, πρόσθεσε και τις 20 μέρες που δικαιούτε άδεια ο υπάλληλος και πληρώνεται χωρίς να προσφέρει εργασία.

Στο περίπου ο συντελεστής βγαίνει x2 δηλαδή τα 500 (ψίχουλα) που παίρνει ο εργαζόμενος για τον εργοδότη στοιχίζουν 1000 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
@Indiana Jones



1. To Iσραηλ ειναι ένα κράτος που βρισκεται σε εναν συνεχή πολεμο στα συνορα του. Ειναι μια χώρα της οποιας το ανώτατο δικαστηριο εχει αποφασισει οτι οι γυναικες πρέπει να στρατευονται υποχρεωτικα. Φαντασου να γινοταν στην Ελλαδα αυτο και να εβγαινε σαν αποφαση θα ειχανε πεσει 500 τηλεφωνα και 500 βυσματα να το αναιρεσουνε :loltooth: ακομα και μέχρι προχθες οι Παλαιστινιακές οργανωσεις έριχναν με τις ρουκέτες. Παλια υπηρχαν βοβμβιστικές επιθεσεις αυτοκτονιας αυτο ομως δειχνει να έχει αλλάξει.



Σημαινε πως δεν έπρεπε να συχναζεις σε μέρη αμφιλεγομενα τα οποια ηταν πχ η Δαμασκους gate και γενικά σε στάσεις λεωφορειων (τις απεφευγα).



2. Οι Εβραιοι τους εκτιμουν τους Ελληνες και οσες φορές ειχα μιλησει και τους ειχα πει οτι ειμαι Έλληνας χαιροντουσαν γενικοτερα αλλα ειναι και αναλογα τον χαρακτηρα. Παντως ειναι πειθαρχημενοι σαν λαος. Δεν εχουν καμια σχέση με εμάς εδω. Τα πεζοδρομια τους ειναι τακτοποιημενα , καθαρη πολιτεια , ωραια αρχιτεκτονικη.



3. Φυσικα ευημερουν γιατι αν και πολυ μικρος κράτος ειναι παγκοσμια δυναμη. Τον Τραμπ το λομπι των Εβραιων τον έβγαλε για αυτο μετά ανακοινωσε την Ιερουσαλημ πρωτευουσα του Ισραηλ.


1.Δηλαδή στην Ιερουσαλήμ και στη Λωρίδα της Γάζας είναι πιο επικίνδυνα; Ο κόσμος πώς μετακινείται αν όχι με λεωφορεία;
2. Αυτό φαίνεται ότι είναι πειθαρχημένοι.
3.Και η κόρη του Τραμπ έχει παντρευτεί Εβραίο. Προβλέπω να γίνεται πανίσχυρο το Ισραήλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Oχι βασικά η Ιερουσαλημ εναι μεγάλη πολη. Ειναι η νέα και παλιά πολη. Στην παλιά μεσα ειναι το Πατριαρχειο και η αγορα των Αραβων , επισης έχει εκει και το Λοφο της Σιων οπου εχει εκει την Πατριαρχική σχολη οπου φοιτουν έλληνες αλλα πάνε για μοναχοι και παπάδες (αγιοταφιτες) φυλακες του παναγιου τάφου δηλαδη. Μπορουσες να πάς με τα ποδια σε μεγάλα πάρκα και ηταν πανέμορφα μέσα στη πολη. Εκανα βολτες με τα ποδια στη πολη περνουσα και απο την Βουλη των Εβραιων , ειχα πάει και σε κάτι εκδηλωσεις σε ενα μεγάλο ξενοδοχειο το King David επισης ειχε και ελληνική κοινοτητα και εκει ειχα πάει. Κάνανε κάτι ελληνικές βραδιές :D

https://www.google.com/maps/uv?hl=el&pb=!1s0x150329d31678a755:0x9f848399642f6d7b!2m22!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!16m16!1b1!2m2!1m1!1e1!2m2!1m1!1e3!2m2!1m1!1e5!2m2!1m1!1e4!2m2!1m1!1e6!3m1!7e115!4shttps://lh5.googleusercontent.com/p/AF1QipMSzPs8N1I5sBh50mxc57qc_571AAXdp0NpecM%3Dw243-h160-k-no!5za2luZyBkYXZpZCBob3RlbCBqZXJ1c2FsZW0gLSDOkc69zrHOts6uz4TOt8-DzrcgR29vZ2xl&imagekey=!1e10!2sAF1QipMSzPs8N1I5sBh50mxc57qc_571AAXdp0NpecM&sa=X&ved=2ahUKEwiNzb3g79beAhXIYlAKHbkpAzoQoiowF3oECAUQBg

ειχε γινει μια δεξιωση και ειχε γευμα. Γενικα δεν πηγαινες σε στασεις και απο την Δαμασκους gate και μετά. Σε μπάρ - κλαμπ υπηρχε μεγάλος έλεγχος. Επισης υπαρχουν παντου στρατιωτικοι με τα αυτοματα. Ειχα δει αρκετους και ειχαν σταματησει και μενα για έλεγχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top