Να μείνεις ή να φύγεις από την Ελλάδα;

Να μείνεις η να φύγεις από την Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
  • Συμφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 10 83.3%
  • Διαφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 1 8.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 8.3%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,200 μηνύματα.
Όπως γνωρίζουμε όλοι τα τελευταία χρόνια πολλοί Έλληνες εγκατέλειψαν την Ελλάδα λόγω της κρίσης.Την περίοδο 2011-2018 559.000 Έλληνες εφυγαν εκ των οποίων 299.000 ηλικίας 20-30.Οι μισθοί στην Ελλάδα έχουν μειωθεί κατά 40% και οι φόροι διπλασιάστηκαν.Παρολο που η ανεργία έχει μειωθεί από το 24 στο 20% παραμενει με διαφορά η υψηλότερη στην Ευρωπαϊκή Ένωση(9%) και ποσό ακόμα αν φανταστούμε ότι στους νέους η ανεργία αγγίζει το 40%.Το ερώτημα είναι το πιστεύετε αξίζει κάποιος να μείνει και να προσπαθήσει στην Ελλάδα η είναι χάσιμο χρόνου και το εξωτερικό είναι η μόνη λύση;


Η δικιά μου άποψη είναι ότι δεν αξίζει καν η Ελλαδα και η Ελληνική νοοτροπία του δημοσίου και της διαφθοράς δεν αλλάζει με τίποτα και νομίζω ότι είναι χάσιμο χρόνου η παραμονή στην Ελλάδα.
Θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις πάνω στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,503 μηνύματα.
Δυστυχως η Ελλάδα έχει πεθάνει για δουλειές.Οποτε ναι προσωπικά θα έψαχνα την τυχη μου κάπου αλλού. Ηδη 2 φιλοι έχουν φυγει εδω και μηνες για Μινεσοτα ΗΠΑ.

Και αρκετοι συμμαθητες ειναι ηδη εκει απο το 2010 κιολας. Πραγματικα τι κάνει κάποιον να πιστευει οτι ένας νέος ο οποιος ειναι στα 30 του χρονια .... σε μια χωρα οπως οι ΗΠΑ θα έχει εναν μισθο το μηνα που θα του εξασφαλιζει δικο του αμαξι (σπορ) , ανετη διαμονη σε ωραιο σπιτι και λεφτά να βγαινει και να καλοπερνάει θα σκεφτει να επιστρέψει στην Ελλαδα να μενει στο πατρικο με τους γονεις του και να παιρνει 600 ευρω το μήνα;;;

Moνο για διακοπες θα έρθει εδώ ..... να δειξει στην Αμερικανα κοπελα του τις ομορφιες της πατριδας του! Στο τσακ βρηκα δουλειά ήμουν έτοιμος να φυγω οι γονεις δεν το πιστευαν αλλα θα το έκανα.

Να μεινεις εδω να αλλάξεις τι; που μολις πάς να κάνεις ενα καλο παραμονευουν οι μισοι ρουφιάνοι στην μια γωνια και οι άλλοι μισοι στην άλλη;;;; θα μου πεις ... ναι βρε αγορι μου αλλα γιατι να παραμονευουν να σου κάνουν κακο αφου θές να κάνεις κάτι καλο... μήπως δεν μας τα λές και τοσο καλα;

το προβλημα δεν ειναι οτι κάποιος που λέει τα παραπανω δεν τα λέει καλα το προβλημα ειναι οτι στην Ελλαδα δεν έχουμε ξεχωρισει τι ειναι καλο και τι κακο και μας ενδιαφέρει μονο το συμφέρον μας πχ να βγάλει ο άλλος το οικοπεδάκι του μερικά μέτρα πιο έξω και να καταπατησει το δρομο ... αφου εχει κονέ στις Υπηρεσιες και τους έχει λαδώσει κιολας..... δεν βαριέσαι. Άλλοι θα ταλαιπωρουνται οταν θα περνάνε απο αυτον τον δρομο με τα αυτοκινητα τους.

Το παραπανω ειναι απλα ενα παράδειγμα. Ποσα τέτοια γινονται ουυυυυ και αυτο ειναι μονο το ένα.

Φορολογικο συστημα και νομοι ένα κάρο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ ΝΟΜΟΙ! Που δεν εξυπηρετουν και σε τιποτα... γιατι... γιατι ο καθε ενας που πάει και ζαλιζει τον πολιτικο στο γραφειο του ασκει επιρροη και τελικα γινεται το δικο του ακομα και αν ειναι μαλακια. Αυτα τα ολιγα.

Εννοειται ψηφισα μεταναστευση ισως λιγο στην αρχη δυσκολευτει κάποιος αλλα μολις βρει παρέα θα συνηθισει τουλαχιστον για μια 10ετια να μαζεψει και μερικά φράγκα και μετά ας επιστρέψει στα 40 του. Οχι στα 30 ομως στην πιο παραγωγική του ηλικια να καθεται να ασχολειται με την ανοησια του καθενος εδω πέρα διευθυνταρα "Να χαμογελάτε που έχετε και δουλειες"


τι λες βρε βλάκα.... που πηρες εναν υπάλληλο στην επιχειρηση σου που έχει ορεξη να δουλεψει και να στην ανεβάσει με τα λιγοτερα και λές και να ειναι και χαρουμενος που ειναι εργαζομενος και δεν μπορει να πάρει ενα δικο του αμάξι ή να ζησει σε ενα δικο του σπιτι. Γελοίοι να πουμε! Μια ζωη αυτες τις γελοιοτητες λέγανε για αυτο προκοψαμε σαν χώρα. Τυχαιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,200 μηνύματα.
Δυστυχως η Ελλάδα έχει πεθάνει για δουλειές.Οποτε ναι προσωπικά θα έψαχνα την τυχη μου κάπου αλλού. Ηδη 2 φιλοι έχουν φυγει εδω και μηνες για Μινεσοτα ΗΠΑ.

Και αρκετοι συμμαθητες ειναι ηδη εκει απο το 2010 κιολας. Πραγματικα τι κάνει κάποιον να πιστευει οτι ένας νέος ο οποιος ειναι στα 30 του χρονια .... σε μια χωρα οπως οι ΗΠΑ θα έχει εναν μισθο το μηνα που θα του εξασφαλιζει δικο του αμαξι (σπορ) , ανετη διαμονη σε ωραιο σπιτι και λεφτά να βγαινει και να καλοπερνάει θα σκεφτει να επιστρέψει στην Ελλαδα να μενει στο πατρικο με τους γονεις του και να παιρνει 600 ευρω το μήνα;;;

Moνο για διακοπες θα έρθει εδώ ..... να δειξει στην Αμερικανα κοπελα του τις ομορφιες της πατριδας του! Στο τσακ βρηκα δουλειά ήμουν έτοιμος να φυγω οι γονεις δεν το πιστευαν αλλα θα το έκανα.

Να μεινεις εδω να αλλάξεις τι; που μολις πάς να κάνεις ενα καλο παραμονευουν οι μισοι ρουφιάνοι στην μια γωνια και οι άλλοι μισοι στην άλλη;;;; θα μου πεις ... ναι βρε αγορι μου αλλα γιατι να παραμονευουν να σου κάνουν κακο αφου θές να κάνεις κάτι καλο... μήπως δεν μας τα λές και τοσο καλα;

το προβλημα δεν ειναι οτι κάποιος που λέει τα παραπανω δεν τα λέει καλα το προβλημα ειναι οτι στην Ελλαδα δεν έχουμε ξεχωρισει τι ειναι καλο και τι κακο και μας ενδιαφέρει μονο το συμφέρον μας πχ να βγάλει ο άλλος το οικοπεδάκι του μερικά μέτρα πιο έξω και να καταπατησει το δρομο ... αφου εχει κονέ στις Υπηρεσιες και τους έχει λαδώσει κιολας..... δεν βαριέσαι. Άλλοι θα ταλαιπωρουνται οταν θα περνάνε απο αυτον τον δρομο με τα αυτοκινητα τους.

Το παραπανω ειναι απλα ενα παράδειγμα. Ποσα τέτοια γινονται ουυυυυ και αυτο ειναι μονο το ένα.

Φορολογικο συστημα και νομοι ένα κάρο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ ΝΟΜΟΙ! Που δεν εξυπηρετουν και σε τιποτα... γιατι... γιατι ο καθε ενας που πάει και ζαλιζει τον πολιτικο στο γραφειο του ασκει επιρροη και τελικα γινεται το δικο του ακομα και αν ειναι μαλακια. Αυτα τα ολιγα.

Εννοειται ψηφισα μεταναστευση ισως λιγο στην αρχη δυσκολευτει κάποιος αλλα μολις βρει παρέα θα συνηθισει τουλαχιστον για μια 10ετια να μαζεψει και μερικά φράγκα και μετά ας επιστρέψει στα 40 του. Οχι στα 30 ομως στην πιο παραγωγική του ηλικια να καθεται να ασχολειται με την ανοησια του καθενος εδω πέρα διευθυνταρα "Να χαμογελάτε που έχετε και δουλειες"


τι λες βρε βλάκα.... που πηρες εναν υπάλληλο στην επιχειρηση σου που έχει ορεξη να δουλεψει και να στην ανεβάσει με τα λιγοτερα και λές και να ειναι και χαρουμενος που ειναι εργαζομενος και δεν μπορει να πάρει ενα δικο του αμάξι ή να ζησει σε ενα δικο του σπιτι. Γελοίοι να πουμε! Μια ζωη αυτες τις γελοιοτητες λέγανε για αυτο προκοψαμε σαν χώρα. Τυχαιο;


Νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο.Εγω βέβαια σκέφτομαι για Γερμανία.Εκτος από το οικονομικό κομμάτι δεν ταιριάζω εδώ δεν αντέχω την συμπεριφορα του μέσου Έλληνα πχ ψηφίζω το τάδε κόμμα για να με βάλει στο δημόσιο η θα βρω μια δουλειά με 600€ και ότι γίνει.Τι θα κανείς με 600€;Για να περνάς ωραια πρέπει να παίρνεις 1.800+€ ώστε να έχεις σπίτι,αμάξι και διακοπές.Στην Ελλάδας τίποτα από αυτα δεν γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Η μετανάστευση στο εξωτερικό ωστόσο έχω την εντύπωση δεν είναι τόσο εύκολη όσο την παρουσιάζετε. Ειδικά για Αμερική που αναφέρατε το να πας να μείνεις νομίζω χρειάζεσαι πρόσκληση από κάποιον που ήδη μένει εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,200 μηνύματα.
Η μετανάστευση στο εξωτερικό ωστόσο έχω την εντύπωση δεν είναι τόσο εύκολη όσο την παρουσιάζετε. Ειδικά για Αμερική που αναφέρατε το να πας να μείνεις νομίζω χρειάζεσαι πρόσκληση από κάποιον που ήδη μένει εκεί


Ναι νομίζω αυτό ισχύει.Ωστοσο στην Ευρώπη είναι αρκετά εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η μετανάστευση στο εξωτερικό ωστόσο έχω την εντύπωση δεν είναι τόσο εύκολη όσο την παρουσιάζετε. Ειδικά για Αμερική που αναφέρατε το να πας να μείνεις νομίζω χρειάζεσαι πρόσκληση από κάποιον που ήδη μένει εκεί
Γενικά είναι δύσκολο να τα μαζέψεις και να πας σε άλλη χώρα (Αμερική είναι άλλο δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις για να μείνεις νόμιμα παραπάνω καιρό). Διευκολύνεσαι αν ξες τι γλώσσα εκεί που πας, αν έχεις οικογένεια ή γνωστούς αλλά όλα ρόδινα σίγουρα δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Υπάρχουν κορεσμένα επαγγέλματα, επαγγέλματα που κάτι ψιλογίνεται και επαγγέλματα που ευδοκιμούν. Λόγω του ότι ο μέσος Έλληνας γονιός δεν μπορεί να διανοηθεί το παιδί του να γίνει υδραυλικός, μπογιατζής, κλειδαράς ή ηλεκτρολόγος, τέτοια επαγγέλματα είναι κανονικοί θησαυροί. Απλά η νοοτροπία μας δεν μας επιτρέπει να αποδεχτούμε ότι ναι ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. Έχουμε μια μανία να το στείλουμε Πανεπιστήμιο και ας πεινάει για τα επόμενα 20 χρόνια.
Στον αντίποδα φιλόλογοι και λοιποί εκπαιδευτικοί σπαταλάνε τα πιο παραγωγικά τους χρόνια σαν ανειδίκευτοι εργάτες, εκτός και αν είναι αρκετά τυχεροί ή έχουν άκρες με φροντιστήρια και ιδιαίτερα...

Εγώ προς το παρόν δεν θέλω να φύγω. Όσο κάνω την ειδικότητα πληρώνομαι καλά από το δημόσιο, και μου αρέσει η χώρα μου και για άλλα πράγματα εκτός από διακοπές. Μετά που θα τελειώσω, που τότε στην πραγματικότητα θα βγω στην αγορά εργασίας, θα δούμε, αλλά μιλάμε για μια 5ετία μπροστά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,200 μηνύματα.
Υπάρχουν κορεσμένα επαγγέλματα, επαγγέλματα που κάτι ψιλογίνεται και επαγγέλματα που ευδοκιμούν. Λόγω του ότι ο μέσος Έλληνας γονιός δεν μπορεί να διανοηθεί το παιδί του να γίνει υδραυλικός, μπογιατζής, κλειδαράς ή ηλεκτρολόγος, τέτοια επαγγέλματα είναι κανονικοί θησαυροί. Απλά η νοοτροπία μας δεν μας επιτρέπει να αποδεχτούμε ότι ναι ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. Έχουμε μια μανία να το στείλουμε Πανεπιστήμιο και ας πεινάει για τα επόμενα 20 χρόνια.
Στον αντίποδα φιλόλογοι και λοιποί εκπαιδευτικοί σπαταλάνε τα πιο παραγωγικά τους χρόνια σαν ανειδίκευτοι εργάτες, εκτός και αν είναι αρκετά τυχεροί ή έχουν άκρες με φροντιστήρια και ιδιαίτερα...

Εγώ προς το παρόν δεν θέλω να φύγω. Όσο κάνω την ειδικότητα πληρώνομαι καλά από το δημόσιο, και μου αρέσει η χώρα μου και για άλλα πράγματα εκτός από διακοπές. Μετά που θα τελειώσω, που τότε στην πραγματικότητα θα βγω στην αγορά εργασίας, θα δούμε, αλλά μιλάμε για μια 5ετία μπροστά....


Συμφωνώ με αυτά που λες όμως δεν συμφωνώ στο ότι υπάρχουν επαγγέλματα που δεν έχουν ζήτηση πχ ηλεκτρολόγος η υδραυλικός καθώς υπάρχει 40% ανεργεια στους νέους ακόμα και να είχαν ζήτηση πάλι θα υπήρχε τεράστια ανεργεια στους νέους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορούμε να φιλοσοφήσουμε όσο θέλουμε για τη νοοτροπία των Ελλήνων και του Δημοσίου. Η εντόπιση της αιτίας 1) έχει σίγουρα νόημα και 2) δεν βρίσκεται στο "εκπαιδευτικό σύστημα", αυτό είναι καραμέλα.

Πέρα απ' αυτό όμως ο πρακτικός καρκίνος της Ελλάδας είναι ο κρατισμός. Υπερφορολόγιση. Οικονομική και κοινωνική στήριξη σε εγκληματικές ομάδες όπως Ρομά. Διεφθαρμένη δικαιοσύνη. Διεφθαρμένοι μπάτσοι. Μονοψήφιου IQ αριστερομπάχαλοι σπάνε τα πάντα και κανείς δεν τους λέει τίποτα(καθώς οι μπαμπάδες του είναι συριζαίοι). Διαιωνίζεται το ζήτημα των λαθρομεθαναστών - εγκληματιών και μη. Υποχρεωτική φορολογία για εκπαίδευση, υγεία κλπ - ακόμα και αν δεν θες να τα έχεις.

Και 100δες άλλα παραδείγματα.

Οι κρατιστές και οι τράπεζες φταίνε για την οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα. ΑΝ η ελλάδα δεν απελάσει τον κρατισμό και τη σοσιαλιστική ιδεολογία, για κάθε βήμα μπροστά θα πηγαίνει 2 πίσω.

Προσωπικά πιστεύω πως θα ζήσω σε άλλη χώρα καθώς δεν θέλω να τα στηρίζω όλα αυτά.

Αλλά, ο μεγαλύτερος λόγος έχει να κάνει με το ζήτημα της παιδείας.

Η Ελλάδα πέρα από σοσιαλιστική οικονομικά, είναι και σοσιαλιστική γενικά. Πέρα απ' τη χρηματοδότηση του δημοσίου, ο έλληνας πολίτης δεν μπορεί να αποφύγει το καρκινικό εκπαιδευτικό σύστημα. Ούτε με πρωτότυπα ιδιωτικά σχολεία, ούτε με homeschooling.

Πρέπει το παιδί να χάσει 1000δες ώρες απ' τη ζωή του μαθαίνοντας ηλιθιότητες καθώς αργά αργά γίνεται υπάκουο και παθητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η μετανάστευση στο εξωτερικό ωστόσο έχω την εντύπωση δεν είναι τόσο εύκολη όσο την παρουσιάζετε. Ειδικά για Αμερική που αναφέρατε το να πας να μείνεις νομίζω χρειάζεσαι πρόσκληση από κάποιον που ήδη μένει εκεί
Αυτό.
Πέραν απο τα πρακτικά του ζητήματος, θεωρώ οτι μερικοί της νοοτροπίας "έφευγα χθες" δεν συνειδητοποιούν πόσο δύσκολο είναι να αφήσεις τα πάντα πίσω σου και να φύγεις, ειδικά όταν δεν εχεις οικογένεια εκεί που θα πας.
Και εντέλει αν τόσο πια ρόδινα είναι όλα εκεί έξω μια είναι η εύλογη απορία: γιατί είναι ακόμα εδώ;
Εδώ έχω φίλους που πήγαν Εράσμους και έπαθαν αλαλούμ, φαντάσου όταν μιλάμε για κάτι πολύ μονιμότερο και έξω από τα πλαίσια της ακαδημαϊκής ασφάλειας.
Για κάθε επιτυχημένη ιστορία που ακούμε με Έλληνες που βρήκαν την υγεία τους στο εξωτερικό, υπάρχουν άλλοι τόσοι που κάνουν λατζα σε σουβλατζίδικα στη Γερμανία και τους αντιμετωπίζουν όπως αντιμετωπίζουμε εδώ τους Πακιστανούς.
Γενικά, δεν υπάρχουν υπέρ ή κατά σε τέτοια ζητήματα. Πρέπει να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες. Κι εγώ έχω στο μυαλό μου ότι κάποια στιγμή θα φύγω, όταν κάνω όσα θέλω να κάνω εδώ και παρουσιαστεί η κατάλληλη ευκαιρία. Αν μάζευα τα μπογαλάκια μου σήμερα και έφευγα αύριο κατά πάσα πιθανότητα θα ήμουν σε αρκετά χειρότερη μοίρα απ' ο,τι είμαι εδώ τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,200 μηνύματα.
Αυτό.
Πέραν απο τα πρακτικά του ζητήματος, θεωρώ οτι μερικοί της νοοτροπίας "έφευγα χθες" δεν συνειδητοποιούν πόσο δύσκολο είναι να αφήσεις τα πάντα πίσω σου και να φύγεις, ειδικά όταν δεν εχεις οικογένεια εκεί που θα πας.
Και εντέλει αν τόσο πια ρόδινα είναι όλα εκεί έξω μια είναι η εύλογη απορία: γιατί είναι ακόμα εδώ;
Εδώ έχω φίλους που πήγαν Εράσμους και έπαθαν αλαλούμ, φαντάσου όταν μιλάμε για κάτι πολύ μονιμότερο και έξω από τα πλαίσια της ακαδημαϊκής ασφάλειας.
Για κάθε επιτυχημένη ιστορία που ακούμε με Έλληνες που βρήκαν την υγεία τους στο εξωτερικό, υπάρχουν άλλοι τόσοι που κάνουν λατζα σε σουβλατζίδικα στη Γερμανία και τους αντιμετωπίζουν όπως αντιμετωπίζουμε εδώ τους Πακιστανούς.
Γενικά, δεν υπάρχουν υπέρ ή κατά σε τέτοια ζητήματα. Πρέπει να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες. Κι εγώ έχω στο μυαλό μου ότι κάποια στιγμή θα φύγω, όταν κάνω όσα θέλω να κάνω εδώ και παρουσιαστεί η κατάλληλη ευκαιρία. Αν μάζευα τα μπογαλάκια μου σήμερα και έφευγα αύριο κατά πάσα πιθανότητα θα ήμουν σε αρκετά χειρότερη μοίρα απ' ο,τι είμαι εδώ τώρα.


Η άσχημη κατάσταση έξω είναι καλύτερη από την καλή εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η άσχημη κατάσταση έξω είναι καλύτερη από την καλή εδώ.
Κι αυτό βασίζεται στην πολυετή σου διαμονή...που;
Ποια είναι η άσχημη κατάσταση έξω που είναι καλύτερη από την καλή εδώ;
Γιατί εγώ μπορώ να σου πω ότι αν είσαι εδώ σε μια εταιρία με 1 χιλιάρικο το μήνα (ούτε καν η καλύτερη περίπτωση, αλλά άνω του μέσου όρου) είσαι σε πολύ καλύτερη μοίρα από κάποιον που κάνει λατζα στη Γερμανία(ουτε καν η χειρότερη περίπτωση). Πού διαφωνείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,200 μηνύματα.
Κι αυτό βασίζεται στην πολυετή σου διαμονή...που;
Ποια είναι η άσχημη κατάσταση έξω που είναι καλύτερη από την καλή εδώ;
Γιατί εγώ μπορώ να σου πω ότι αν είσαι εδώ σε μια εταιρία με 1 χιλιάρικο το μήνα (ούτε καν η καλύτερη περίπτωση, αλλά άνω του μέσου όρου) είσαι σε πολύ καλύτερη μοίρα από κάποιον που κάνει λατζα στη Γερμανία(ουτε καν η χειρότερη περίπτωση). Πού διαφωνείς;


Ο κατώτατος μισθός στην Γερμανία για 8αρο είναι 1.400€ στην Ελλάδα 580€.Ατομο γνωστό μας ανειδίκευτο πήγε Γερμανία ως βοηθός Κομμωτή και είχε μισθό 1.490€ καθαρά.Εδω ποσό θα έπαιρνε για την ίδια θέση;300 άντε το πολύ 400.Επισης να πούνε κάποιες άλλες διάφορες.Στο εξωτερικό οι υπερωρίες πληρώνονται ενώ εδώ όχι.Επισης στο εξωτερικό υπάρχει αξιοκρατία και αν είσαι καλός στην δουλειά σου ανεβαίνεις κλίμακα εδώ αν δεν έχεις μέσο δεν κανείς τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ο κατώτατος μισθός στην Γερμανία για 8αρο είναι 1.400€ στην Ελλάδα 580€.Ατομο γνωστό μας ανειδίκευτο πήγε Γερμανία ως βοηθός Κομμωτή και είχε μισθό 1.490€ καθαρά.Εδω ποσό θα έπαιρνε για την ίδια θέση;300 άντε το πολύ 400.Επισης να πούνε κάποιες άλλες διάφορες.Στο εξωτερικό οι υπερωρίες πληρώνονται ενώ εδώ όχι.Επισης στο εξωτερικό υπάρχει αξιοκρατία και αν είσαι καλός στην δουλειά σου ανεβαίνεις κλίμακα εδώ αν δεν έχεις μέσο δεν κανείς τίποτα.


Τα 1.400,00 ευρώ που λαμβάνει ο Γερμανός πραγματικά δεν μου λένε τίποτα. Τα ενοίκια είναι ακριβότερα εκεί από ότι εδώ στην Ελλάδα. Όποτε αναλογικά δεν είναι μεγάλη η διαφορά. Για αυτούς αυτά τα χρήματα είναι ότι για εμάς τα 800,00 Ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,200 μηνύματα.
Τα 1.400,00 ευρώ που λαμβάνει ο Γερμανός πραγματικά δεν μου λένε τίποτα. Τα ενοίκια είναι ακριβότερα εκεί από ότι εδώ στην Ελλάδα. Όποτε αναλογικά δεν είναι μεγάλη η διαφορά. Για αυτούς αυτά τα χρήματα είναι ότι για εμάς τα 800,00 Ευρώ.


Φυσικά και ισχύει αυτό όμως αν εξαιρέσεις το κόστος για τα ένοικια έχουν χαμηλότερες τιμές στα προϊόντα πχ supermarket που σημαίνει ότι εξοικονομούν χρήματα από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,503 μηνύματα.
Φυσικά και ισχύει αυτό όμως αν εξαιρέσεις το κόστος για τα ένοικια έχουν χαμηλότερες τιμές στα προϊόντα πχ supermarket που σημαίνει ότι εξοικονομούν χρήματα από εκεί.


Δεν μας λένε γιατι τα ενοικια ειναι ακριβοτερα εκει απο οτι εδω .... μήπως επειδη έχουν και τους λογαριασμους νερο-δεη-τηλεφωνα μέσα και πετρελαιο ολα μαζι σε ενα πακέτο;

Η μετανάστευση στο εξωτερικό ωστόσο έχω την εντύπωση δεν είναι τόσο εύκολη όσο την παρουσιάζετε. Ειδικά για Αμερική που αναφέρατε το να πας να μείνεις νομίζω χρειάζεσαι πρόσκληση από κάποιον που ήδη μένει εκεί


Ολα δυσκολα ειναι οταν εισαι φυγοπονος. Οταν ομως θές και ψάχνεσαι βρισκεις λυση για ολα. Στην Ελλάδα ειμαστε οικογενειοκεντρικός λαος. Τα παιδια μένουν στο σπιτι των γονιών τους μέχρι και τα 30. Οποτε ειναι λογικο να τα βλέπουν ολα δυσκολα διοτι αναπαράγουν και τις αποψεις των γονιών τους που τα θέλουν διπλα τους.

Εμενα ο φιλος που έφυγε για Αμερικη μαζι με την κοπελα του ... εδω πηγαινε σε εταιρειες και τον αντιμετωπιζαν σαν τζοβενο εναν άνθρωπο ο οποιος ειχε φτάσει 30 χρονων μιλουσε άψογα μια γλωσσα ειχε πτυχιο και μεταπτυχιακο. Οποτε πηρε την αποφαση να την κάνει και δεν ειχε εκει που πηγε γνωστούς. Πηγε μονο με τη γυναικα του. Αμα δεν κάνεις το βήμα δεν προκειται να απογαλακτιστεις ποτέ. Και αυτο θα ειναι προβλημα αν θελησεις αυριο μεθαυριο να παντρευτεις θα μπλέκεται παντου η μαμα και ο μπαμπάς.


Οταν του λέω ααα ρε φιλε πως νιώθεις που θα φυγεις ... ε νταξει ρε συ μου λεει δεν πάω και στο Ιρακ!!! Για δουλειά πάω στην Αμερική. Σε ενα ουζάδικο στην Φιλαδελφεια το περασμενο καλοκαιρι τα συζητήσαμε αυτά. Λιγο πριν φυγει σε ενα αποχαιρετιστηριο φαγοποτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,200 μηνύματα.
Δεν μας λένε γιατι τα ενοικια ειναι ακριβοτερα εκει απο οτι εδω .... μήπως επειδη έχουν και τους λογαριασμους νερο-δεη-τηλεφωνα μέσα και πετρελαιο ολα μαζι σε ενα πακέτο;




Ολα δυσκολα ειναι οταν εισαι φυγοπονος. Οταν ομως θές και ψάχνεσαι βρισκεις λυση για ολα. Στην Ελλάδα ειμαστε οικογενειοκεντρικός λαος. Τα παιδια μένουν στο σπιτι των γονιών τους μέχρι και τα 30. Οποτε ειναι λογικο να τα βλέπουν ολα δυσκολα διοτι αναπαράγουν και τις αποψεις των γονιών τους που τα θέλουν διπλα τους.

Εμενα ο φιλος που έφυγε για Αμερικη μαζι με την κοπελα του ... εδω πηγαινε σε εταιρειες και τον αντιμετωπιζαν σαν τζοβενο εναν άνθρωπο ο οποιος ειχε φτάσει 30 χρονων μιλουσε άψογα μια γλωσσα ειχε πτυχιο και μεταπτυχιακο. Οποτε πηρε την αποφαση να την κάνει και δεν ειχε εκει που πηγε γνωστούς. Πηγε μονο με τη γυναικα του. Αμα δεν κάνεις το βήμα δεν προκειται να απογαλακτιστεις ποτέ. Και αυτο θα ειναι προβλημα αν θελησεις αυριο μεθαυριο να παντρευτεις θα μπλέκεται παντου η μαμα και ο μπαμπάς.


Οταν του λέω ααα ρε φιλε πως νιώθεις που θα φυγεις ... ε νταξει ρε συ μου λεει δεν πάω και στο Ιρακ!!! Για δουλειά πάω στην Αμερική. Σε ενα ουζάδικο στην Φιλαδελφεια το περασμενο καλοκαιρι τα συζητήσαμε αυτά. Λιγο πριν φυγει σε ενα αποχαιρετιστηριο φαγοποτι.


Α ναι όντως στην Γερμανία ισχύει αυτό όλα είναι μέσα στο ενοίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Δεν μας λένε γιατι τα ενοικια ειναι ακριβοτερα εκει απο οτι εδω .... μήπως επειδη έχουν και τους λογαριασμους νερο-δεη-τηλεφωνα μέσα και πετρελαιο ολα μαζι σε ενα πακέτο;




Ολα δυσκολα ειναι οταν εισαι φυγοπονος. Οταν ομως θές και ψάχνεσαι βρισκεις λυση για ολα. Στην Ελλάδα ειμαστε οικογενειοκεντρικός λαος. Τα παιδια μένουν στο σπιτι των γονιών τους μέχρι και τα 30. Οποτε ειναι λογικο να τα βλέπουν ολα δυσκολα διοτι αναπαράγουν και τις αποψεις των γονιών τους που τα θέλουν διπλα τους.

Εμενα ο φιλος που έφυγε για Αμερικη μαζι με την κοπελα του ... εδω πηγαινε σε εταιρειες και τον αντιμετωπιζαν σαν τζοβενο εναν άνθρωπο ο οποιος ειχε φτάσει 30 χρονων μιλουσε άψογα μια γλωσσα ειχε πτυχιο και μεταπτυχιακο. Οποτε πηρε την αποφαση να την κάνει και δεν ειχε εκει που πηγε γνωστούς. Πηγε μονο με τη γυναικα του. Αμα δεν κάνεις το βήμα δεν προκειται να απογαλακτιστεις ποτέ. Και αυτο θα ειναι προβλημα αν θελησεις αυριο μεθαυριο να παντρευτεις θα μπλέκεται παντου η μαμα και ο μπαμπάς.


Οταν του λέω ααα ρε φιλε πως νιώθεις που θα φυγεις ... ε νταξει ρε συ μου λεει δεν πάω και στο Ιρακ!!! Για δουλειά πάω στην Αμερική. Σε ενα ουζάδικο στην Φιλαδελφεια το περασμενο καλοκαιρι τα συζητήσαμε αυτά. Λιγο πριν φυγει σε ενα αποχαιρετιστηριο φαγοποτι.


Ερώτηση κι αν θες την απαντάς:

Πως μπόρεσε και βρήκε άκρη ο γνωστός σου Αμερική;

Από γνωστό ή απο ψάξιμο όπως θα έψαχνε ο καθένας μέσω νετ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,503 μηνύματα.
Α ναι όντως στην Γερμανία ισχύει αυτό όλα είναι μέσα στο ενοίκιο.


Αυτο λεμε. Οταν κάποιος σου λέει το ενοικιο η σωστη επομενη ερωτηση ειναι τι περιλαμβάνεται μεσα.

Και να σου πω και κάτι ρε φιλε... εγω αυτη τη στιγμη δεν ειμαι σπιτι μου... ειμαι στην επαρχια. Δεν ειιμαι στη πολη που θέλω. Και η πρωτευουσα για μενα ή οι μεγάλες πολεις ειναι αυτο που θέλω για να έχω επιλογες να βγαινω έξω και να εξαφανιζομαι. Δεν ειμαι τυπος τωρα εγω που θα κάτσω σε μια επαρχια να πινω τσαϊ και να κοιμαμαι απο τις 10.

Η Αθηνα ειναι 5 ωρες με το αυτοκινητο μου. Αν πηγαινα στο εξωτερικο απλα οι 5 ωρες θα ηταν με το αεροπλανο και θα ζουσα πάλι εκτος πολης μου αλλα στο εξωτερικο και ΙΣΩΣ σε πολυ μεγαλυτερη πολη μου πολλές επιλογές περισσοτερες σιγουρα απο την επαρχια.

δεν καταλαβαινω γιατι τρελαινονται ολοι. Ετσι και αλλιως στη πολη μας δεν προκειται να μεινουμε ξεχάστε το. Εκτος και αν έχετε καμια δουλειά στρωμενη απο τους γονεις κανα γραφειο κανα μαγαζι και την αναλάβετε μολις τελειώσετε τις σπουδές σας.

Ερώτηση κι αν θες την απαντάς:

Πως μπόρεσε και βρήκε άκρη ο γνωστός σου Αμερική;

Από γνωστό ή απο ψάξιμο όπως θα έψαχνε ο καθένας μέσω νετ;


Ναι γιατι να μην θέλω.

Ο γνωστος μου και φιλος βασικά πολλά χρονια φιλος καταρχην ειχε παππου απο την Αμερικη ΑΛΛΑ ο παπους του δεν έμενε στην πολιτεια που πηγε αυτος για δουλεια και εκει οι πολιτειες μπορει να φαινονται στο χαρτη διπλα διπλα αλλα με το αεροπλανο θέλουν 6-7 ωρες ειναι σαν να πηγαινεις σε άλλη χώρα.

Αρχικα πηγε στην Ισπανια (δεν ξερω πως βρηκε την δουλεια) αυτος μου ειπε μεσω συνεντευξης απο το skype στην Κομισιον έπιασε αρχικά και μετά βρηκε μια άκρη στην Αμερική. Αρχικα ηταν στην Ισπανια για 1 χρονο. Φιλε με το που πηγε Ισπανια ομως 1200 ευρω το μηνα μισθος. Δεν μιλαμε για μαλακιες τωρα εδω δουλεψε για 700 ευρώ ή για 1200 αλλα θα δουλευεις απο το πρωί ως το βραδυ ποιο το νοημα τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Φυσικά και ισχύει αυτό όμως αν εξαιρέσεις το κόστος για τα ένοικια έχουν χαμηλότερες τιμές στα προϊόντα πχ supermarket που σημαίνει ότι εξοικονομούν χρήματα από εκεί.


Είσαι σίγουρος για αυτό; :/
Ήμουν πρόσφατα στην Αυστρία και δεν είδα τρομερές διάφορες σε σχέση με τα δικά μας σουπερμαρκετ.

Η μετανάστευση στο εξωτερικό ωστόσο έχω την εντύπωση δεν είναι τόσο εύκολη όσο την παρουσιάζετε. Ειδικά για Αμερική που αναφέρατε το να πας να μείνεις νομίζω χρειάζεσαι πρόσκληση από κάποιον που ήδη μένει εκεί


Συμφωνώ απόλυτα.
Δεν είναι εύκολη υπόθεση.
Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος εκεί έξω.
Εδώ είναι στην Ελλάδα, για μια θέση να πας σε συνέντευξη συναντάς άλλους 100 για την ίδια θέση.
Στην Αμερική είναι πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα. Αν δεν έχεις γνωστό να βρεις μια άκρη καπως κάπου να ακουμπήσεις...
Υπάρχουν πολλοί Έλληνες που γύρισαν πίσω και το American dream μετατράπηκε σε φιάσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top