Jesus Christ Superstar

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Είχα δει το Jesus Christ Superstar πριν 11 χρόνια στο Badminton με ξενόγλωσση απόδοση. Πήγα έχοντας σχεδόν μηδενική γνώση για την παράσταση και μπορώ να πω ότι είναι μια εμπειρία που δεν θα ξεχάσω ποτέ. Το concept του Χριστού που παρουσιάζεται ως άνθρωπος με ανθρώπινα πάθη και αδυναμίες είναι πραγματικά πρωτότυπο και αξιομνημόνευτο. Αλλά ειδικά στο τραγούδι που ερμηνεύει ο Χριστός πριν σταυρωθεί μπορώ να πω ότι μού κόπηκε η ανάσα. Να και λίγα λόγια για την παράσταση:

Ξεκινώντας τον Οκτώβριο του 1971 στο Broadway, αναδείχτηκε πολύ γρήγορα ως ένα από τα μακροβιότερα μιούζικαλ στην ιστορία του West End και σηματοδότησε μια νέα εποχή, δένοντας το ροκ με την όπερα. Έχει παιχτεί σε όλο τον κόσμο τόσο ως θεατρικό, όσο και ως ταινία, ενώ τραγούδια του έργου, όπως τα ”I Don`T Know How To Love Him” και ”Superstar”, έχουν τραγουδήσει εκατομμύρια πιστοί από το Μεξικό ως την Κένυα και το Ισραήλ.
Πρόκειται για ένα μοναδικό και αξεπέραστο στο είδος του έργο χρόνια μετά, είναι συγκλονιστικό όσο ποτέ. Οι 7 τελευταίες μέρες του Ιησού μέσα από τα μάτια του Ιούδα, επενδυμένες με την εξαιρετική μουσική του Andrew Lloyd Webber- του δημιουργού των Cats και Phantom of the Opera -και σε στίχους του Tim Rice, του συγγραφέα των The Lion King και Aladdin, έχουν τη δύναμη μέσα από αυτή την ιδιαίτερη παράσταση, να καθηλώνουν και να απογειώνουν τους θεατές.

Γεγονότα & Αριθμοί
• Το Jesus Christ Superstar ανέβηκε για πρώτη φορά στο Mark Hellinger Theatre του Broadway στις 12 Οκτωβρίου 1971. Στη συνέχεια, μεταφέρθηκε στο West End όπου και αποθεώθηκε, αλλάζοντας για πάντα τους όρους των θεατρικών μιούζικαλ.
• Έως και το 1980, μετά από 3.358 παραστάσεις, είχε αναδειχθεί ως το μακροβιότερο μιούζικαλ στην ιστορία του West End.
• Το 1992, μια συναυλιακή εκδοχή από την Αυστραλία, η οποία έκανε μια σειρά εμφανίσεων σε μεγάλα θέατρα έσπασε τα ταμεία, προσελκύοντας πάνω από ένα εκατομμύριο θεατές. Το soundtrack βρέθηκε στην κορυφή του αμερικάνικου chart τρεις φορές.
• Το 1996, το Jesus Christ Superstar ”άνοιξε” ξανά το Lyceum Theatre στο West End του Λονδίνου, όπου και παρέμεινε για δύο χρόνια προτού ξεκινήσει τη μεγάλη περιοδεία του σε θέατρα της βρετανικής επικράτειας.
• Μεταξύ 2000- 2001 κινηματογραφήθηκε η προαναφερθείσα παραγωγή στα Pinewood Studios και κυκλοφόρησε σε video.
• Τον Απρίλιο του 2000 ξεκίνησε μια σειρά περιορισμένων εμφανίσεων στο Ford Center του Broadway, για λογαριασμό της Performing Arts, οι οποίες διήρκησαν μέχρι τις 3 Σεπτεμβρίου.
• Το 1973 η κινηματογραφική ταινία με πρωταγωνιστές τους Ted Neeley (Ιησούς), Carl Anderson (Ιούδας) και Yvonne Elliman (Μαρία Μαγαδαληνή) έκανε εισπράξεις 8.6 εκατομμυρίων δολαρίων.
• Το Jesus Christ Superstar παρουσιάστηκε σε περισσότερες από 15 χώρες, μεταξύ των οποίων στην Κένυα, το Μεξικό, την Ζιμπάμπουε και το Ισραήλ
. • Το 1992 μια ιαπωνική παραγωγή για θέατρο kabuki το ανέβασε ξανά στο Dominion Theatre του Λονδίνου.
• Το Jesus Christ Superstar κατέχει ακόμη την 5η θέση του μακροβιότερου μιούζικαλ στην ιστορία του West End. Στη κορυφή βρίσκονται άλλα τρία μιούζικαλ του Andrew Lloyd Webber: το Cats, το Starlight Express και το Phantom of the Opera
. • Το Jesus Christ Superstar απαγορεύτηκε για αρκετά χρόνια στη Νότια Αφρική, γιατί θεωρήθηκε αντιθρησκευτικό.

Κάποιοι θεωρούν το έργο βλάσφημο και αντιθρησκευτικο. Με αφορμή ότι παρουσιάζεται σε ελληνικό θέατρο αυτή την περίοδο, εσείς τι γνώμη έχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Να και το εν λόγω τραγούδι στο οποίο ο Χριστός μιλά στον Πατέρα Του για τη σταύρωση που έρχεται. Ερμηνεύει ζωντανά ο Steve Balsamo που είχε παίξει το ρόλο του Ιησού στην παράσταση του 1996-97. Απλά καθηλωτικός.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donatella

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Donatella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εγω δεν εχω παρακολουθησει την παρασταση, αλλά απο αυτα που εχω ακουσει και εχω διαβασει δεν βρισκω κατι αντιθρησκευτικο ή βλάσφημο.
Υπάρχει κάτι κοροιδευτικό στην παράσταση προς τον Χριστό ή την θρησκεία μας που δεν έχω καταλάβει? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εγω δεν εχω παρακολουθησει την παρασταση, αλλά απο αυτα που εχω ακουσει και εχω διαβασει δεν βρισκω κατι αντιθρησκευτικο ή βλάσφημο.
Υπάρχει κάτι κοροιδευτικό στην παράσταση προς τον Χριστό ή την θρησκεία μας που δεν έχω καταλάβει? :hmm:

Δε θυμάμαι πολύ αλλά αυτό που τους πειράζει είναι οτι ο Ιησούς παρουσιάζεται με ανθρώπινα πάθη και μάλιστα στο παραπάνω τραγούδι "παραπονιέται" στον Πατέρα Του που Τού ανέθεσε να πεθάνει για να σώσει τον κόσμο, ζητάει κατά μία έννοια τα ρέστα και λέει οτι κουράστηκε σε αυτά τα τρία χρόνια που ακολουθεί το έργο Του.
Προσωπικά μέ φέρνει πιο κοντά στο Χριστό η ιδέα οτι έχει ανθρώπινες αδυναμίες παρά οτι έχει θεϊκές ιδιότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Κάποιοι θεωρούν το έργο βλάσφημο και αντιθρησκευτικο. Με αφορμή ότι παρουσιάζεται σε ελληνικό θέατρο αυτή την περίοδο, εσείς τι γνώμη έχετε;

https://www.youtube.com/watch?time_continue=74&v=ucVCnSDjsrU

Λεπτό ζήτημα η τοποθέτησή μας. Υπό την ιδιότητα ιερωμένου να τοποθετηθώ ή σαν αιρετικός λαϊκός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Λεπτό ζήτημα η τοποθέτησή μας. Υπό την ιδιότητα ιερωμένου να τοποθετηθώ ή σαν αιρετικός λαϊκός;

Το έχεις δει;

Σαν παιδί του λαού απάντα.:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Το έχεις δει;

Σαν παιδί του λαού απάντα.:yes:

μα παιδί του λαού είμαι το κέρατό μου! Πείτε με και Μαρίο Αντουανέτο τώρα!
Τε σπα, επί της ουσίας, οι πολωτικές καταστάσεις δεν με εκφράζουν. Καθένας αντιλαμβάνεται τον Χριστό με τον δικό του τρόπο και την αλληλοπεριχώρηση προσπαθεί να την ερμηνεύσει με τα δικά του νοητικά όρια.
(Και όχι, δεν το έχω δει. Από αισθητική άποψη μιλώντας, αφού είδα το κλιπάκι που ανεβάσατε, και από ατομική σκοπιά εντελώς, παρουσιάζει τον Χριστό λιγάκι χλεχλέ και φλώρο. Νομίζω πως ο Τζων Κληζ παίζει να τον απέδιδε και καλύτερα. Από αισθητική άποψη μιλώντας και μόνο. Ελπίζοντας πως δεν μπαίνει κάποιος από την ιερά σύνοδο εδώ γιατί θα μου κόψει τον κώ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Donatella

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Donatella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Δε θυμάμαι πολύ αλλά αυτό που τους πειράζει είναι οτι ο Ιησούς παρουσιάζεται με ανθρώπινα πάθη και μάλιστα στο παραπάνω τραγούδι "παραπονιέται" στον Πατέρα Του που Τού ανέθεσε να πεθάνει για να σώσει τον κόσμο, ζητάει κατά μία έννοια τα ρέστα και λέει οτι κουράστηκε σε αυτά τα τρία χρόνια που ακολουθεί το έργο Του.
Προσωπικά μέ φέρνει πιο κοντά στο Χριστό η ιδέα οτι έχει ανθρώπινες αδυναμίες παρά οτι έχει θεϊκές ιδιότητες.

Τετοιες παρομοιες σκηνες εχει δειξει και στο εργο που προβαλλεται καθε Μεγαλη Εβδομαδα στον Αντ1, 'Ο Ιησους απο την Ναζαρετ'. Δεν βρισκω κατι αιρετικο σε αυτο. Αλλωστε, ειναι νομιζω κοινος αποδεχτο οτι ο Χριστος οταν ηρθε στην Γη ειχε την μορφη θεανθρωπου, δηλαδη ειχε τα ανθρωπινα παθη αλλα και την ιδιοτητα του να κανει θαυματα και να θεραπευει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Καλά τα λέτε αλλά υπάρχουν κι οι φανατικοί Χριστιανοί οι οποίοι δε θέλουν ο Χριστός να παρουσιάζεται με τρόπο διαφορετικό αυτού της Αγίας Γραφής. Όχι οτι έχω και υπόψη μου τι ακριβώς τούς πειράζει.

Πάντως ο Μουτσινάς που παίζει στην παράσταση είπε κάτι σωστό προχτές που τον άκουγα, οτι αυτοί που λένε οτι είναι Χριστιανοί και μετά που θα δουν την παράσταση αποφασίσουν οτι δεν πιστεύουν πια στο Χριστιανισμό, μάλλον δεν ήταν εξ' αρχής Χριστιανοί. Οτι δηλαδή η παράσταση δεν έχει τη δύναμη να ταρακουνήσει την αληθινή πίστη ενός Χριστιανού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Τετοιες παρομοιες σκηνες εχει δειξει και στο εργο που προβαλλεται καθε Μεγαλη Εβδομαδα στον Αντ1, 'Ο Ιησους απο την Ναζαρετ'. Δεν βρισκω κατι αιρετικο σε αυτο. Αλλωστε, ειναι νομιζω κοινος αποδεχτο οτι ο Χριστος οταν ηρθε στην Γη ειχε την μορφη θεανθρωπου, δηλαδη ειχε τα ανθρωπινα παθη αλλα και την ιδιοτητα του να κανει θαυματα και να θεραπευει.

ακριβώς Ντον! Καθένας μας, ας ερμηνεύει την συνύπαρξη με τον δικό του ιδιωτικό τρόπο θα έλεγα.

περιχωρώ
α) (για τα πρόσωπα της Αγίας Τριάδος) συνυπάρχω, χωρώ μέσα στα άλλα δύο πρόσωπα («κιρναμένων ὥσπερ τῶν φύσεων, οὕτω δὴ καὶ τῶν κλήσεων καὶ περιχωρουσῶν εἰς ἀλλήλας τῷ λόγῳ τῆς συμφυΐας», Γρηγ. Ναζ.)
β) (για τη θεία και την ανθρώπινη φύση τού Χριστού) συνυπάρχω, χωρώ μέσα στην άλλη φύση και ταυτόχρονα την περιέχω («διὰ τῆς σαρκώσεως ἑνοῡνται αἱ δύο φύσεις... καὶ περιχωροῡσιν ἐν ἀλλήλαις, ἡ δὲ περιχώρησις ἐκ τῆς θεότητος γίνεται», Ιωάνν. Δαμ.)
2. η συνύπαρξη στον Ιησού Χριστό της θείας και της ανθρώπινης φύσης ασυγχύτως, ατρέπτως, αδιαιρέτως

Όπως λέει και ο ιστορικός Έντουαρντ Γκίμπον:
The περιχώρησις, or circumincessio is perhaps the deepest and darkest corner of the whole theological abyss.


Ας περάσουμε τώρα στην αλληλοπεριχώρηση. Ο ορισμός στο ΛΝΕΓ:

(γενικότ.) η ύπαρξη τού ενός μέσα από τον άλλον ή μέσα στον άλλον (χωρίς να χάνει το πρόσωπο του, την ιδιαιτερότητα του, χωρίς να αφομοιώνεται ο ένας από τον άλλον): πραγματοποιείται μια αλληλοπεριχώρηση θείου και ανθρωπίνου: η θεία ενέργεια διαπερνά την ανθρώπινη και ενεργούν από κοινού σε μία αδιάσπαστη ένωση
Φτάνουν συχνά για την απόδοση τα coexistence (συνύπαρξη), cohabitation (συγκατοίκηση, π.χ. κομμάτων) ή το mutual acceptance (αμοιβαία αποδοχή). Υπάρχει αγγλική λέξη που θα περιείχε ταυτόχρονα τη σημασία της συνύπαρξης και του σεβασμού της ιδιαιτερότητας του άλλου;
Σε απλά καθημερινά αγγλικά της συμβίωσης, θα το έλεγα making room for each other.

Από τον εξαίρετο μοναδικό Νίκελ αυτά, με την άδειά του ελπίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Donatella

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Donatella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Ειδα προχθες στην τηλεοραση την διαμαρτυρια εξω απο το θεατρο απο μια ομαδα ανθρωπων, οι οποιοι κρατουσαν σταυρους και εικονες απο Αγιους με τετοιο τροπο λες και "εξορκιζαν το κακο". Ηταν λιγο ρεζιλευτικες. Δεν θεωρω οτι αυτες οι εικονες ειναι συμφωνες με τον Χριστιανισμο και τους Χριστιανους. Πιο πολυ μοιαζουν με εικονες απο τον Μεσαιωνα, παρα σημερινες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Ειδα προχθες στην τηλεοραση την διαμαρτυρια εξω απο το θεατρο απο μια ομαδα ανθρωπων, οι οποιοι κρατουσαν σταυρους και εικονες απο Αγιους με τετοιο τροπο λες και "εξορκιζαν το κακο". Ηταν λιγο ρεζιλευτικες. Δεν θεωρω οτι αυτες οι εικονες ειναι συμφωνες με τον Χριστιανισμο και τους Χριστιανους. Πιο πολυ μοιαζουν με εικονες απο τον Μεσαιωνα, παρα σημερινες.

ο παπα-Κλεομένης ήταν; (αυτός στο βιντεάκι πριν). Εξαίρετος συνάδελφος. Ίσως εδώ είναι λίγο φορτωμένος γιατί πριν ήταν παρακάτω, πλατεία στο εξάρχειο και έκανε ευχέλαιο στα τζάνκια. Από την άλλη, υπάρχουν βάσιμες ενστάσεις για το αν η ρενεσάνσ έφτασε στην ελλάδα ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Καλά τα λέτε αλλά υπάρχουν κι οι φανατικοί Χριστιανοί οι οποίοι δε θέλουν ο Χριστός να παρουσιάζεται με τρόπο διαφορετικό αυτού της Αγίας Γραφής. Όχι οτι έχω και υπόψη μου τι ακριβώς τούς πειράζει.

Πάντως ο Μουτσινάς που παίζει στην παράσταση είπε κάτι σωστό προχτές που τον άκουγα, οτι αυτοί που λένε οτι είναι Χριστιανοί και μετά που θα δουν την παράσταση αποφασίσουν οτι δεν πιστεύουν πια στο Χριστιανισμό, μάλλον δεν ήταν εξ' αρχής Χριστιανοί. Οτι δηλαδή η παράσταση δεν έχει τη δύναμη να ταρακουνήσει την αληθινή πίστη ενός Χριστιανού.

Η τέχνη είναι για να καθησυχάζει τους διαταραγμένους και να ταράσσει τους εφησυχασμένους.
Δεν θα σταθώ στην άποψη ορισμένων κλειστόμυαλων ανθρώπων που λένε ότι το έργο είναι αντιχριστιανικό. Το θέατρο έρχεται πολλές φορές είτε να καλύψει κενά με φαντασία, ή να αποκαταστήσει την αλήθεια, πάντως σίγουρα πρέπει να προβληματίζει. Εξάλλου οι άνθρωποι που το καταδικάζουν είναι οι ίδιοι που ασπάζονται εν γνώση τους μια Αγία Γραφή τόσο αλλοιωμένη που θυμίζει πιο πολύ φαντασία παρά αλήθεια.
Αν βγάζαν μερικοί τις παρωπίδες τους, θα βλεπανε την ουσία του έργου που προάγει την αγάπη και τα χρηστά ήθη.
Είναι όπως όταν κάποιοι φοβούνται πως αν τα παιδιά τους δουν γκέι να φιλιουνται, θα κολλησουν την ασθένεια.
Το έργο δεν το έχω δει ακόμη, κι ελπίζω να μην γίνει καμιά στραβη και κατέβει λόγω των μηνύσεων. Πιστεύω πως στο καστ ταιριάζουν γαντι οι ρόλοι (παρόλο που σαν εικόνα, αν και ροκ, είναι στερεοτυπική, η οποία μπορεί να βολευει πολύ στο εξωτερικό, όμως στην Ελλαδα που έχουμε μείνει κάποια χιλιόμετρα πίσω, το θεωρώ λίγο αστοχο και αναπόφευκτα θα γίνει σύγκριση). Η σκηνοθέτις είναι γνωστή για την άψογη δουλειά της και σε τέτοιες δουλειές αξίζει να πας και μόνο για τα σκηνικά, τις χορογραφίες, το ένδυμα.
Γενικά το έργο δεν νουθετεί ούτε διαμορφώνει απόψεις να στις δώσει στο πιάτο. Είναι στο δικό σου χέρι κατά πόσο θα δεχτεις ή θα απορρίψεις κάτι, τι θα κρατήσεις και τι θα πετάξεις. Αλλά για να το απορρίψεις πρέπει να το έχεις δει, και να το έχεις δει με ανοιχτά τα μάτια χωρίς προκαταλήψεις. Ειδικά όταν πρόκειται για ένα θέμα που σε αφορά.
(*Α! Επίσης αν καταφέρει να ενώσει σχισματικούς και γιαλαντζί εναντίον του, πάλι επιτυχία το βρίσκω!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Έμαθα τυχαία οτι η παράσταση του Jesus Christ Superstar έγινε ταινία το 2018 και την είδα χτες, δε μού άρεσε πάρα πολύ ο Ιησούς (ο Steve Balsamo έχει ανεβάσει τρομερά τον πήχυ), αλλά μού άρεσε που είδα την παράσταση με άλλους ηθοποιούς. Στον ρόλο του Βασιλιά Ηρώδη ο Alice Cooper!

Jesus Christ Superstar Live in Concert
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top