Εθισμοί και οικογένεια

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Νταξ, εμένα ο χαρακτηρισμός του στοιχήματος ως χόμπι μου κάθεται κάπως. Αν, δηλαδή, κάποιος/α στην ερώτηση "τι χόμπι έχεις" μού απαντούσε "παίζω στοίχημα" δεν θα τον/την έπαιρνα και για σοβαρό άνθρωπο.
Για σιγά, υπάρχουν και άνθρωποι που τους αρέσει αυτή η "αναμονή" σαν κάτι ενδιαφέρον μέσα στα υπόλοιπα της ημέρας και το κάνουν ελεγχόμενα με ασήμαντα ποσά, αυτό μπορεί να θεωρηθεί σαν χόμπι.
Δεν είπαμε ότι όλοι οι στοιχιμεν είναι και κουμαρτζήδες ή τύποι που τα μάτια τους γυρίζουν σαν τη μπίλια της ρουλέτας....
Εδώ υπάρχουν χόμπι και χόμπι, ο άλλος ζούσε λέει στο δωμάτιο του με 40 αράχνες και 10 φίδια, τι θα έλεγες δλδ γι αυτόν ότι είναι?
Μη τα συγχέουμε γιατί τα χόμπι δεν έχουν "λογική" κάτι που εσένα σου φαίνεται τρελό για κάποιον άλλον το να πηγαίνει και να πληρώνει για να κάνει γύρους με το αμάξι του κοιτάζοντας την πίστα από το...πλαϊνό παράθυρο είναι τρόπος ζωής !
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Αφού δεν θέλει να σταματήσει και να πάει σε ειδικό, προσπαθείς εις μάτην να αλλάξεις την κατάσταση. Στα μάτια του θα είσαι απλά μια σύζυγος που γκρινιάζει και προσπαθεί να ελέγξει τη ζωή του. Οι εθισμοί δεν εμφανίζονται σαν μανιτάρια στη ζωή κάποιου. Υπάρχει προδιάθεση που πιθανώς μπορούσες να αντιληφθείς αλλά και έξαρση, όταν υπάρχουν προβλήματα. Αυτό αντανακλά στις δικές σου ευθύνες, αφού αφενός δεν ξέρεις τι άντρα παντρεύτηκες, και αφετέρου, εάν το πρόβλημα εθισμού έγινε μεγαλύτερο μετά τον γάμο, τότε υπάρχουν άλλα προβλήματα στην οικογενειακή σας ζωή που μας αποκρύπτεις. Ο οποιοσδήποτε εθισμός είναι αιτία προβλημάτων και όχι το ίδιο το πρόβλημα στην αρχή, οπότε κάνε τις αναγωγές σου.
Ακριβώς έτσι. Μέχρι τελείας σωστό ποστ. Δηλαδή δεν μπορείς να θες να σώσεις το γάμο τη στιγμή που ο άνθρωπος αυτός έχει έναν εθισμό και δεν ασχολείται καν με την οικογένειά του και ξοδεύει τα λεφτά του μωρού του στον τζόγο. Αυτός δε θέλει να σώσει το γάμο, όχι εσύ. Μπορείς να χάσεις όσα χρόνια θες να προσπαθείς και να αρρωστήσεις από το άγχος και τη στεναχώρια, αλλά τελικά η κατάληξη θα είναι η ίδια: θα τον πετάξεις έξω, θα πάρεις διατροφή και θα μεγαλώσεις το παιδάκι σου με την ησυχία σου. Θες να το αποδεχτείς τώρα ή μετά από χρόνια; Δική σου απόφαση είναι.

Και φυσικά πρέπει να ασχοληθείς με το γεγονός του γιατί σε αυτή τη μικρή ηλικία έμπλεξες με έναν τέτοιον άνθρωπο κι έκανες παιδί μαζί του και του τα προσφέρεις όλα στο πιάτο. Όπως ειπώθηκε, ΚΑΙ εσύ έχεις κάποιο ψυχολογικό λόγο που έκανες αυτές τις επιλογές. Δεν το λέω αφ' υψηλού, όλοι έχουμε ψυχολογικά, για χάρη του μωρού σου όμως πρέπει να σταματήσεις να εθελοτυφλείς και να τα λύσεις.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι 24χρ παντρεμένη με ένα μωράκι 1ος μήνα. Ο άντρας μου είναι 33χρ. Του αρέσει το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ και κάθεται και τα παρακολουθεί με μανία σε σημείο εγώ να μην υπάρχω, το πρόβλημα όμως είναι το στοίχημα, παίζει στοίχημα εδώ κ χρόνια, όταν τον είχα γνωρίσει ήξερα ότι έπαιζε Σ/Κ και όχι πολλά. Μετακόμισαμε από Αθήνα για να έρθουμε στο νησί μου που έχουμε σπίτι και δεν θα έχουμε ενοίκιο για οικονομία τώρα με το μωρό. Ενοικιο λοιπόν δεν έχουμε, ρεύμα, νερο κλπ πληρώνει η μητέρα μου μέχρι τώρα, σούπερ μάρκετ του μένει κ αυτό αν δεν πάει πάλι η μητέρα μου. Πάνες κλπ μέχρι τώρα τα έπαιρνα εγώ, οπότε ο μισθός εμενε γ αυτόν. Δίνει καθημερινά ποσά για το στοίχημα κ αν εγώ του ζητήσω οτιδήποτε γκρινιάζει ότι είναι ακριβό η δεν έχουμε λεφτα κ.α. Μου έχει υποσχεθεί πολλές φορές ότι θα παίζει πιο λίγο η 20ευρω την εβδομάδα αλλά πάντα με κοροϊδεύει. Σύμβουλο η κάποιον να βοηθήσει ούτε για πλάκα δεν θέλει. Τι να κάνω;;;;;


Σου έχουν δώσει πόσες συμβουλές κι εσυ είσαι αρνητική σε όλες. Να πάτε σε ειδικό δεν θέλει αυτός, να διαχειρίζεσαι τα οικονομικά σας δεν θες εσυ, να χωρίσετε δε θες.. οκ είμαι και εγώ κατά του διαζυγίου για ψύλλου πήδημα. ΑΛΛΑ δεν έδωσες μόνο εσυ υπόσχεση να είσαι δίπλα του και στα καλα και στα κακά. Έδωσε κι αυτός υπόσχεση να σε φροντίζει και να σε προσέχει. Συμβαίνει αυτό; Εσυ η ίδια λες οχι. Το αντιλαμβάνεται; Κάνει κάτι να το αλλάξει;(αν τον ενδιαφερει)
Σκέψου ότι έχεις να μεγαλώσεις ένα παιδί. Τι συνέπειες θα έχει ο εθισμός του πατέρα του πάνω του. Δεν λέω άλλα. Η απόφαση δικιά σου. Εγώ εύχομαι καλή τύχη και να μάθεις να αγαπάς και τον εαυτό σου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου έχουν δώσει πόσες συμβουλές κι εσυ είσαι αρνητική σε όλες. Να πάτε σε ειδικό δεν θέλει αυτός, να διαχειρίζεσαι τα οικονομικά σας δεν θες εσυ, να χωρίσετε δε θες.. οκ είμαι και εγώ κατά του διαζυγίου για ψύλλου πήδημα. ΑΛΛΑ δεν έδωσες μόνο εσυ υπόσχεση να είσαι δίπλα του και στα καλα και στα κακά. Έδωσε κι αυτός υπόσχεση να σε φροντίζει και να σε προσέχει. Συμβαίνει αυτό; Εσυ η ίδια λες οχι. Το αντιλαμβάνεται; Κάνει κάτι να το αλλάξει;(αν τον ενδιαφερει)
Σκέψου ότι έχεις να μεγαλώσεις ένα παιδί. Τι συνέπειες θα έχει ο εθισμός του πατέρα του πάνω του. Δεν λέω άλλα. Η απόφαση δικιά σου. Εγώ εύχομαι καλή τύχη και να μάθεις να αγαπάς και τον εαυτό σου.


Κατά βάσιν δεν μπήκε για συμβουλές αλλά για να τα πει κάπου.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Κατά βάσιν δεν μπήκε για συμβουλές αλλά για να τα πει κάπου.
Μπήκε έχοντας πάρει την απόφαση να κάνει αυτό που έχει αποφασίσει και περίμενε να της χτυπήσουμε την πλατούλα και να της επιβεβαιώσουμε οτι όλα θα πάνε καλά. Συμβαίνει σε πολλούς ανθρώπους. :/:
 

betonieras

Νεοφερμένος

Ο betonieras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα και είχα φίλο μου αρκετά εθισμένο (και εγώ παίζω αλλά το κανω καθαρά για διασκέδαση και αυστηρά μέχρι εκεί που φτάνω) θα σου πρότεινα ίσως να μην το αποπαίρνεις πάρα πολύ καθώς αυτό έχει συνήθως τα αντίθετα αποτελέσματα. Ο εθισμός στο τζόγο είναι μια πραγματικότητα και αυτό το γνωρίζουν στη πραγματικότητα και οι ίδιοι οι εθισμένοι αλλά δεν θέλουν να τους το λές. Απο την άλλη και οι ίδιες οι στοιχηματικές και τα καζίνο έχουν (αναγκαστεί ίσως) θεσπίσει εργαλεία "υπεύθυνου στοιχηματισμού" που δίνουν κάποια βοήθεια στους παίκτες που αποφασίζουν να το παλέψουν. Οπότε ίσως να μην του πεις να πάει κατευθεία στο ΚΕΘΕΑ (που μπορεί να αντιμετωπίσει τελείως αρνητικά) αλλά στείλτου π.χ. κάποιο άρθρο από τον ίδιο το χώρο που τον αφορά (π.χ. πολύ ενδιαφέροντα σειρά αρθράκια είναι αυτά ) ώστε να τα διαβάσει μόνος του και πιθανόν να πάρει κάποιες αποφάσεις για το καλό του
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα και είχα φίλο μου αρκετά εθισμένο (και εγώ παίζω αλλά το κανω καθαρά για διασκέδαση και αυστηρά μέχρι εκεί που φτάνω) θα σου πρότεινα ίσως να μην το αποπαίρνεις πάρα πολύ καθώς αυτό έχει συνήθως τα αντίθετα αποτελέσματα. Ο εθισμός στο τζόγο είναι μια πραγματικότητα και αυτό το γνωρίζουν στη πραγματικότητα και οι ίδιοι οι εθισμένοι αλλά δεν θέλουν να τους το λές. Απο την άλλη και οι ίδιες οι στοιχηματικές και τα καζίνο έχουν (αναγκαστεί ίσως) θεσπίσει εργαλεία "υπεύθυνου στοιχηματισμού" που δίνουν κάποια βοήθεια στους παίκτες που αποφασίζουν να το παλέψουν. Οπότε ίσως να μην του πεις να πάει κατευθεία στο ΚΕΘΕΑ (που μπορεί να αντιμετωπίσει τελείως αρνητικά) αλλά στείλτου π.χ. κάποιο άρθρο από τον ίδιο το χώρο που τον αφορά (π.χ. πολύ ενδιαφέροντα σειρά αρθράκια είναι αυτά ) ώστε να τα διαβάσει μόνος του και πιθανόν να πάρει κάποιες αποφάσεις για το καλό του

1. Στα αρθράκια που λες ως τρόπο αντιμετώπισης προτείνει την παραπομπή σε κάποιον τρίτο, ειδικό ή μια ομάδα απεξάρτησης. Τίποτα το καινούργιο δηλαδή.

2. Όσον αφορά τα bold, μέχρι να παρθούν (και αν) αυτές οι αποφάσεις, τι κάνουν οι άνθρωποι που - δυστυχώς - εξαρτώνται οικονομικά απ' αυτόν;
 

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν πολλές κατηγορίες εθισμών.Άλλοι στον τζόγο ,άλλοι με την δουλειά τους(εργασιομανείς) ,άλλοι με την καθαριότητα ,άλλοι με την ζάχαρη και ούτω καθ'εξής.Το ζήτημα είναι να αναγνωρίσεις τον εθισμό σου και να βάλεις ένα τέλος.Φίλοι ,συγγενείς λίγα μπορούν να κάνουν αν δεν είναι κανείς διατεθειμένος να λύσει το πρόβλημα.
 

Ευρωπη

Νεοφερμένος

Η Ευρωπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγώ θα πρότεινα να πας εσύ σ' έναν ειδικό, εφ' όσον ο άντρας σου δεν θέλει να πάει. Αν ο ειδικός είναι καλός θα βοηθήσει έμμεσα την κατάσταση. Θα σου δώσει θάρρος και κουράγιο, ίσως με την βοήθεια του ανακαλύψεις την δύναμη,τη δημιουργικότητα που κρύβεται μέσα σου να βρίσκεις λύσεις(αυτό κατάλαβα από αυτά που γράφεις, θέλεις να μάθεις πώς να αντιμετωπίσεις μια τέτοια δύσκολη κατάσταση ), θα μάθεις τον εαυτό σου καλύτερα, θα μάθεις μεθόδους να αντιμετωπίζεις κρίσιμες καταστάσεις και ίσως με τον καιρό θα βρίσκετε εσύ και ο σύζυγός μαζί τις λύσεις στα προβλήματά σας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top