Ανατροφή παιδιών και ομοφυλοφιλία. Σχετίζονται;

Orlando6634

Νεοφερμένος

Η Orlando6634 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
και'γω θα συμφωνήσω με έναν χρήστη που έγραψε ότι η ανοχή της ομοφυλλοφυλίας από πολλούς και κυρίως πολλές σήμερα είναι υποκριτική. Και προσθέτω, ότι επειδή βοηθά να καλλιεργηθεί κάτι που δεν είναι αληθινό, δηλαδή την άποψη ότι η ομοφυλλοφυλία είναι κάτι φυσικό και ένας τρόπος ζωής όπως κάθε άλλος, είναι επικίνδυνος.

Οι γυναίκες νομίζουν ότι η αυξανόμενη τάση των ανδρών προς την ομοφυλλοφυλία είναι ένα από τα συμπτώματα της μετατροπής της κοινωνίας από φαλλοκρατική και συντηρητική σε φεμινιστική και σοσιαλιστική. Γι'αυτό και δεν αντιδρούν μα την ενθαρύνουν. Αλλά η στάση τους είναι πραγματικά πάρα πολύ επιπόλαια.

Εργάζομαι στον χώρο του θεάτρου, και για πολλά χρόνια συνεργάζομαι με ομοφυλλόφιλους. Παρατηρώ την προσωπικότητα τους, τις σχέσεις τους με τους ανθρώπους, τα καλλιτεχνικά τους ιδεώδη και συζητώντασ συχνά μαζί τους σε επίπεδο πολύ προσωπικό, έμαθα ότι πίσω από το γελιο τους κρύβουν μεγάλη δυστυχία. Και όχι επειδή δεν θα είναι ποτέ απόλυτα αποδεκτοί από την κοινωνία μα πρώτα από όλα (σας παρακαλώ κατεβάστε όλοι σας τις μάσκες) από τους ίδιους τους τους εαυτούς.

Το καμινγκ-αουτ, το μίσος προς την εκκλησία, τους "ομοφοβους" κλπ είναι μόνο τρόποι διαφυγής από την τεράστια υπαρξιακή τους κρίση, διότι δεν μπορούν να αποδεχτούν τους εαυτούς τους διαφορετικούς από όλους τους άλλους γύρω τους. Μάλλιστα γιαυτό το όνειρό τους είναι να μετατραπεί όλη η κοινωνία σε μια κοινωνία γκει, αισθάνονοντα κρυφό μίσος προς τις γυναίκες και φόβο προς τους κανονικούς άντρες.

Πολλοί από αυτούς επισκέφτονται επί δεκαετίες έναν ψυχολόγο, χωρις να έχουν κανένα αποτέλεσμα, διότι ο ψυχολόγος σήμερα προσπαθεί να τους περάσει ότι είναι απόλυτα φυσιολογικοι. Αλλιώς δεν μπορεί να εξηγήσει την κλίση τους, ιδιαίτερα από το 1972, όταν στην Αμερική κατώρθωσαν οι λόμπις να βγάλλουν την ομοφυλλοφυλία από τον κατάλογο των ψυχικών διαταραχών. Σήμερα ο μελαγχολικός με κατάθλιψη θεωρείται άρρωστος αλλά όχι ένας άντρας που αισθάνεται αηδία στην θέα του γυναικείου σώματος. Πόση υποκρισία!

Σκεφτήκατε ποτέ γιατί ένας ομφυλλόφιλος φοιτητής ιατρικής δεν θα γίνει ποτέ γυναικολόγος και μάλιστα δεν μπορεί να περάσει με τίποτα τις εξετάσεις γυναικολογίας; Είναι η περίπτωση ενός γνωστού μου. Διότι η βάση της ομοφυλλοφυλίας είναι ένας απίστευτος ΦΌΒΟΣ προς το γυναικείο φύλλο, η ίδια αντιπάθεια που αισθανόμαστε από παιδιά προς το αντίθετο φύλλο, που δεν έχει ξεπεραστεί. Συνεπώς οι γκει δεν έχουν τη δυνατότητα να ωριμάσουν πραγματικά κατά τη διάρκεια της ζωής τους, δεν θα μπορέσουν ποτέ να φτάσουν στο μεδούλι της ύπαρξης τους και μέχρι το τέλος της ζωής τους θα πολεμάνε με φοβίες και τον ίδιο τον εαυτό τους. Ταυτόχρονα θα καταπονούν ολόκληρη την κοινωνία, προκαλώντας τραυματα σε όλους.

Είναι πονος για έναν γονιο να ξέρει ότι το παδί τυου δεν θα γνωρίσει ποτέ την πατρικότητα. Ειναι πόνος για μια κοπέλα να φαει χιλόπιτα όχι για λόγο εμφάνισης ή χαρακτήρα αλλά επειδή ειναι γυναίκα, είναι πόνος για τον ίδιο να ερωτευτεί έναν ανδρα (και θα ερωτευεται συνέχεια αληθινους ανδρες γιατι θα ψαχνει την ιδια του την ανδρικοτητα) και να του φερθει βαναυσα, ειναι πονος για εναν θυληπρεπη να τον κοροιδευουν ολοι. Γιατι τοσος πόνος χωρίς λόγο; Η ομοφυλλοφυλία μπορέι να αποφευγθεί.

Πρωτα από όλα, αν στα σχολεια, στα μεσα μαζικης ενημέρωσης και στην οικογένεια δεν περνάει η ψευτιά ότι είναι κάτι καλό. Ένας άνθρωπος με ανδρικό σώμα για να ζήσει απόλυτα υγιής από ψυχική και φυσιολογική άποψη πρέπει να αφήσει τη φύση του να εκφραστεί πλήρως. Τα γενητικά του όργανα πρέπει να λειτουργούν με πληρώτητα, και η φυσιολογική λειτουργία τους όλοι ξέρουμε ποιά είναι.

Για όσους έγραψαν ότι οι πιθανότητες να εκδηλωθεί ομοφυλλοφιλία σε οικογένειες με δυνατή μητέρα, ίσως να είναι έτσι. Είναι η περίπτωση των περισσοτέρων ομοφυλλόφυλων που γνώρισα, και μάλιστα μητέρα αποπνικτική. Που τους αγαπάει υπερβολικά, είναι η καλύτερη φίλη τους και δεν τους αφήνει να φύγουν από το σπίτι ούτε στα 30 τους. Ηδη το αγόρι έχει οιδιπόδειο σύμπλεγμα και αγαπάει τη μητέρα του, αν αυτή κιολας είναι πάρα πολύ παρούσα στη ζωή του, αρχίζει να τη θεοποειεί με αποτέλεσμα να μη μπορεί να πλησιάσει καμιά γυνάικα, από φόβο η υπερβολικό σεβασμό.

Αργότερα η υπερβολική αγάπη γίνεται μίσος, μισογυνισμός. Δυο προσωπα του ίδιου πάθους... η ειδωλολατρία της θυληκότητας. Κάτι πάρα πολύ ανώμαλο, κάτι άρρωστο, μια σκλαβιά. όμως αυτό δε σημαίνει ότι ένας πιο αυστηρός πατέρας θα έληνε το πρόβλημα. Κατα τη γνώμη μου, ένα υγιές και αρμονικό σπιτικό, όπου ο πατέρας αγαπά τη μητέρα και η μητέρα τον πατέρα, όπου δεν υπαρχουν παιχνίδια ισχύος για το ποιός κυβρνάει ποιόν, και πάνω από όλα ένα περιβάλλον όπου το παιδί θα αισθανθεί ζεστασιά (ιδίως σήμερα που η κοινωνία έγινε μια τρομακτική ζούγκλα, και τα παιδιά με ευαίσθητη ψυχή ψάχνουν προστασία, και τελικά την ονειρέυονται στα χέρια ενος δυνατού ήρωα που θα τους γλιτώσει από τους εχθρούς), στοργή, αποδοχή και υποστήριξη.

Εκεί σίγουρα θα δημιουργηθούν οι συνθηκες για μια ομαλή ανάπτυξη της προωσοπικότητας του, και συνεπώς ελαχιστοποιούνται οι κίνδυνοι να αναπτύξει φοβίες, μίση, κομπλεξ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απλά δηλαδή το να ακολουθήσει κάποια αντρικά ή γυναικεία στερεότυπα αρκεί απο μόνο του για να λύσει το πρόβλημα;

Μα ποιο είναι "το πρόβλημα" δεν έχω καταλάβει... Γιατί τίθεται τέτοιο θέμα χωρίς καν να έχουν δοθεί αφορμές. Νομίζω έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο. :worry:


Για πάρα πολυ κοσμο το ερώτημα κάθε άλλο παρά άκυρο ειναι. Η ψυχολογια του πλήθους εχει αποδείξει οτι οι μάζες ενστερνίζονται, επιβεβλημένες απο μία άνωθεν αρχή, ακόμη και τις πλέον παράλογες και ακραίες συμπεριφορές. Ονομαζοντας το μάλιστα άποψή τους, ή φιλοσοφία. Μια τέτοια άνωθεν αρχή είναι και η προπαγάνδα, επι το δημοκρατικότερον, διαφήμιση. Μια απο τις πολλες αποδείξεις που μπορούμε να εχουμε είναι και η παρακάτω δήλωση συμφορουμίστα μας...

Αν στα παιδιά σου μάθεις να αγωνίζονται γι' αυτό που πιστεύουν, να μην παρασύρονται από πρόσκαιρες "μόδες" και να μην καταπίνουν ό,τι τους σερβίρεται χωρίς πρώτα να το αξιολογήσουν, δε νομίζω ότι θα έχεις κάποιο πρόβλημα. :) (το τρίτο πρόσωπο είναι επειδή αναφέρομαι σε όλους τους γονείς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
@ Orlando

Το ότι δεν αισθάνονται τίποτα στη θέα του γυναικείου γυμνού σώματος (είναι παρατραβηγμένο να πούμε αηδία) δεν σημαίνει κάτι. Και εγώ δεν αισθάνομαι και κάτι ιδιαίτερο για το αντρικό σώμα αυτό με κάνει άρρωστο;

Όσο για τους "πόνους" και εγώ πονάω αν φάω χυλόπιτα από καμία βλαμμένη αλλά δεν διαμαρτύρομαι και να κατηγορώ την γυναικεία βλακεία (γιατί περί γυναικείας βλακείας πρόκειται αν μου ρίξει χυλόπιτα), έτσι είναι αυτά...

Τι θέλω να πω. Τα παραδείγματα που έφερες αφορούν γενικά τις κοινωνικές σχέσεις και δεν είναι αποκλειστικότητα των ομοφυλοφίλων...

Ένας άνθρωπος με ανδρικό σώμα για να ζήσει απόλυτα υγιής από ψυχική και φυσιολογική άποψη πρέπει να αφήσει τη φύση του να εκφραστεί πλήρως. Τα γενητικά του όργανα πρέπει να λειτουργούν με πληρώτητα, και η φυσιολογική λειτουργία τους όλοι ξέρουμε ποιά είναι.

Ε ναι, αλλά αν η φύση του τον υποτάσσει σε άλλου τύπου απολαύσεις όμως; :/:

Πρωτα από όλα, αν στα σχολεια, στα μεσα μαζικης ενημέρωσης και στην οικογένεια δεν περνάει η ψευτιά ότι είναι κάτι καλό

Δεν νομίζω. Στα σχολεία ειδικά μπορεί και ξύλο να φας για αυτό ενώ στην οικογένεια οι γονείς θα πάθουν κατάθλιψη αν το παιδί έχει το "κουσούρι" που λέει και η εκκλησία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
πρώτα θέλω να πω να προσέχετε πως μιλάτε γιατί έχει και ομοφυλόφιλα άτομα στο φόρουμ.

πάντα πίστευα ότι γεννιέται κάποιος με την ομοφυλοφιλία.

Τώρα στο θέμα δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι για να μην γίνει το παιδί σου ομοφυλόφιλο.
Επειδή διάβασα σε προηγούμενα ποστ κάτι για το ντύσιμο και τέτοια να σας πω ότι ο κολλητός μου είναι ομοφυλόφιλος το είχε καταλάβει στο γυμνάσιο ότι δεν του άρεσαν οι κοπέλες. Αν το δει κάποιος δεν θα καταλάβει γιατί και το ντύσιμο του είναι αντρικό και ποδόσφαιρο πάει και έπαιζε και σε ομάδα κάποτε και μοτοσυκλέτα κρατάει και γενικά κάνει όλα όσα κάνει ένας άντρας εκτός του ότι η προτιμάει άντρες.

Όσο για τα δικά μου τα παιδιά σίγουρα προτιμάω να μην είναι, όχι γιατί έχω πρόβλημα απλά επειδή δυστυχώς στη κοινωνία που ζούμε δεν θα γίνει αποδεκτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando6634

Νεοφερμένος

Η Orlando6634 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για τις απόψεις μου στο θέμα έχω κατηγορηθεί από τους πάντες. Ζω στο περιθώριο των απόψεων, σπάνια κάποιος θα συμφωνήσει μαζί μου, συνήθως με κατηγορούν για συντηρητική και εκκλησιάζουσα πολιτική βλέψη αλλά ούτε δεξιά είμαι, ούτε πολιτικά θρησκευούμενη. Οι λεσβίες θα με βρίσουν βάναυσα, κατηγορώντας με για ανορθογραφία πάντα (ζω στο εξωτερικό για χρόνια και μιλώ 6 γλώσσες όπως τα ελληνικά, συνεπώς μπορείς να συγχωρέσεις λίγη ανορθογραφία). Ακολουθώ τη συνείδησή μου, την αγάπη μου προς τον άνδρα και με διδάσκουν τα προσωπικά μου βιώματα. Παρά την "μοναξιά" των απόψεων μου, διότι δεν αποτελώ ούτε τμήμα των πραγματικά σωβινιστών που θα ήθελαν να σκοτώσουν κάθε ομοφυλλόφυλο, και ούτε των θρησκευτικών που ζητάνε από τους ομοφυλλόφυλους να αρνηθούν για πάντα την σεξουαλική τους φύση και να ζουν απέχοντας γενικά από το σεξ (εξακολουθώντας να βλέπουν το γυναικείο σώμα σαν πηγή αμαρτίας και κακού), εγώ θα συνεχίσω να υπερασπίζομαι τη γνώμη μου και να την εκφράζω. Είναι η αλήθεια μου, και θα ήθελα να τη σεβαστείτε. Σας συμβουλεύω να ψάχνετε και'σεις την αλήθεια πάντα.

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι στο προηγούμενο μήμυμά μου. Το μοντέλο "μητέρα στο σπίτι, πατέρας στη δουλιά" νομίζω ότι είναι αρνητικό γενικά για την ανάπτυξη των παιδιών, είτε κορίτσια είναι, είτε αγόρια. Μην υποτιμάτε το φαινόμενο των κοριτσιών που ψάχνουν ώριμους άνδρες, ένα φαινόμενο παράλληλο προς αυτό των ομοφυλλοφύλων. Ο άνδρας λείπει στην οικογένεια. Είτε εργάζεται από το πρωι ως το βράδυ, είτε διαζευγμένος έχει εξαφανιστεί από τη ζωή του παιδιού. Λείπει στην ομαλή ψυχολογική του ανάπτυξη ως αρχέτυπο, και θα το ψάχνει όλη του τη ζωή. Πάρα πολλές κοπέλες, παιδιά χωρισμένων γονέων, που δε γευτηκαν αρκετά την πατρική στοργή, δεν μπορούν να ζήσουν μια φυσιολογική σεξουαλική σχέση, δεν εμπιστεύονται τους άνδρες με αντρική ορμή, και ψάχνουν τους πιο ήπιους, στοργικούς και προστατευτικούς πατέρες. Το ίδιο και πάρα πολλοί νεαροί άνδρες. Στο εξωτερικό που έτειχε να δω επίσης πάρα πολλά παιδιά, 12-16 ετών, στα πάρκα με ηλικιωμένους άνδρες, και λόγω της ελευθερίας και της λογοκρισίας που υπάρχει πάνω στο θέμα ("προσοχή πως μιλάτε διότι υπάρχουν και ομοφυλλόφυλοι στο φόρουμ") αυξάνεται και αυτό το φαινόμενο, που είναι (οσο και να το αρνιέστε) παράλληλο. Η παιδοφιλία. Οι ομοφυλλόφιλοι πολεμούν να βγάλουν από τα λεξικά, δίπλα στο "ομοφυλλόφιλος" το λήμμα "παιδεραστής", αλλά υποκριτικά θέτουν πάντα τους αρχαίους έλληνες με περηφάνεια ως "δικούς τους". Παιδεραστία και ομοφυλλοφιλία είναι πάντα κοντά. Οι ομοφυλλόφυλοι που γνώρισα εγώ (έφηβοι στην δεκαετία του 80 και αρχές 90, όταν ακόμα ήταν ντροπή) "μυήθηκαν" στην ομοφυλλοφιλία από ώριμους άντρες με αναρχικές και μισογυνικές φιλοσοφικές απόψεις. Όπως στην αρχαία ελλάδα. Γιαυτό, για τον πατέρα που έγραψε την αρχική ερώτηση, θα ήθελα να συμβουλέυσω, να μην λείπει από τη ζωή του παιδιού του. Να τον προστατεύσει και να του δώσει το πρότυπο (όχι φυσικά ένα ψευτικο μα τον αληθινό του εαυτό, και οι ωραίοι άνδρες είναι ευαίσθητοι και κλαίνε, και μαγειρεύουν τέλεια, και καθαρίζουν θεικά, και ασχολούνται υπέροχα με τις τέχνες) του εαυτού του, και να αφήσει τη σύζυγό του να είναι και αυτή ο εαυτός της, να απασχολείται και να είναι ελέυθερη και ευτυχισμένη, για να μην ξεσπά για όσα της λείπουν στα παιδιά της.

Ως τελευταίο, αλλά σημαντικότατο άφησα ένα άλλο. Και εδώ έχω προσωπική εμπειρία. Πάρα πολλοί ομοφυλλόφιλοι βρίσκονται στις θεολογικές σχολές, και μαθάινουν για να γίνουν παπάδες. Και πολλοί άνδρες γίνονται ομοφυλλόφιλοι σε οικογένειες που για θρησκευτικούς ή άλλους λόγους (τραυματα γονέων) θεωρούν τη γυναίκα και τον έρωτα με γυναίκα ως κάτι κακό. Τα παιδιά αυτά, συνήθως αναπτύσσονται πνευματικά, γίνονται πολύ διανοούμενα, και συνεπώς όταν ωριμάσουν σεξουαλικά, έχουν απίστευτη ορμή, ερωτικό, πλατωνικά ερωτικό πάθος, αλλά βλέπουν το σεξ με γυναίκα σαν κάτι το απογορευμένο. Φυσικό να κοιτάξουν άνδρες. Γνωρίζω και μια ακραία περίπτωση μητερας που απαγόρευε στο γιό της να έχει σχέση με γυναίκες διδάσκοντας του "ότι όλες οι γυναίκες είναι πόρνες". Ο άνθρωπος αυτός, σήμερα ψάχνει την γαλήνη του ακόμα, στις βουδιστικές θρησκείες, και μετά από πολλά χρόνια χωρίς σχέσεις, παντρευτηκε μια γυναίκα 20 χρόνια μεγαλύτερη του, γιατι έχει τραυματική σχέση με το σεξ. Θέλω λοιπόν να επισημάνω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό η εκκλησία να αναθεωρήσει επιτέλους την πανάρχαια και άδικη δαιμονοποίηση της γυναίκας και να συμβάλει στην φυσιολογική σεξουαλικά ανάπτυξη των παιδιών, που δεν έρχεται σε καμιά αντίθεση με την υπέροχη κατά τα άλλα διδαχή της. Είναι ίσως και ένας τρόπος να επιστρέψει ο κόσμος στους κόλπους της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Και τι δειχνει αυτο κατα τη γνωμη σου ; Πως μπορει καποιος να αλλαξει σεξουαλικοτητα λογω μοδας/διαφημισης ;

Ολοι οι διαφημιστές του κόσμου αυτό προσπαθουν να το πετυχουν και γι'αυτο αμοίβονται οταν το καταφέρνουν. Ολοι οι πολιτικοί, όλοι οι δημαγωγοί. Ομως κατα τη γνώμη σου η διαφήμιση ή και η προπαγάνδα είναι ματαιες και δεν φέρνουν κανένα αποτέλεσμα.

Αν το αίτιο ήταν η συγχυση των ρολων και η μοδα, τοτε θα πρεπε πολλα ατομα να αλλαζουν απο ετερο σε ομο. Οχι να ανακαλυπτουν οτι ειναι ομο.
Μέχρι να τελειώσει ο Β Παγκοσμιος πόλεμος, μέχρι να βρεθούν στο Σταλινγκραντ, ξέρεις πόσοι γερμανοί είχαν ανακαλυψει ότι ήταν άριοι; Και συμπεριφέρονταν ανάλογα (κανοντας τους μη-άριους σαπούνι με κάθε τρόπο) πιστεύοντας το ακράδαντα.

Buggs μου, καταλαβαίνω ότι αγχώνεσαι για το αν θα μεγαλώσεις τα παιδιά σου σωστά, αλλά αποκλείεται να κάνεις κάτι εσύ, που θα προκαλέσει την ομοφυλοφιλία... Οπότε μην ανησυχείτε. Αγάπη και ανέμελα παιδικά χρόνια θέλουν. ;)
Για μένα το ξέρω ότι δεν υπάρχει κίνδυνος, αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως κάποια μέρα βρεθώ να απολογούμαι στα παιδιά μου γιατί .... θεωρώ φυσιολογικό το φυσιολογικό και ανωμαλία,αυτό που ίσως τότε όλοι θα θεωρούν φυσιολογικό, (ή καλύτερα, αν διαβασετε και το ποστ Ορλαντο, παριστάνουν ότι το θεωρούν)



Εργάζομαι στον χώρο του θεάτρου, και για πολλά χρόνια συνεργάζομαι με ομοφυλλόφιλους. Παρατηρώ την προσωπικότητα τους, τις σχέσεις τους με τους ανθρώπους, τα καλλιτεχνικά τους ιδεώδη και συζητώντασ συχνά μαζί τους σε επίπεδο πολύ προσωπικό, έμαθα ότι πίσω από το γελιο τους κρύβουν μεγάλη δυστυχία. .........

..........Πολλοί από αυτούς επισκέφτονται επί δεκαετίες έναν ψυχολόγο, χωρις να έχουν κανένα αποτέλεσμα, διότι ο ψυχολόγος σήμερα προσπαθεί να τους περάσει ότι είναι απόλυτα φυσιολογικοι. Αλλιώς δεν μπορεί να εξηγήσει την κλίση τους, ιδιαίτερα από το 1972, όταν στην Αμερική κατώρθωσαν οι λόμπις να βγάλλουν την ομοφυλλοφυλία από τον κατάλογο των ψυχικών διαταραχών. ......

Ενα δείγμα του τι πραγματικά συμβαίνει (και θα συμβεί και στο παιδί μας) απο προσωπικη εμπειρία και όχι θεωρητικό.

Διότι η βάση της ομοφυλλοφυλίας είναι ένας απίστευτος ΦΌΒΟΣ προς το γυναικείο φύλλο, η ίδια αντιπάθεια που αισθανόμαστε από παιδιά προς το αντίθετο φύλλο, που δεν έχει ξεπεραστεί. Συνεπώς οι γκει δεν έχουν τη δυνατότητα να ωριμάσουν πραγματικά κατά τη διάρκεια της ζωής τους, δεν θα μπορέσουν ποτέ να φτάσουν στο μεδούλι της ύπαρξης τους και μέχρι το τέλος της ζωής τους θα πολεμάνε με φοβίες και τον ίδιο τον εαυτό τους. Ταυτόχρονα θα καταπονούν ολόκληρη την κοινωνία, προκαλώντας τραυματα σε όλους.

Δεν ξέρω άν είσαι ψυχαναλυτής ούτε εγώ είμαι για να κρίνω όσα γράφεις απο αυτή τη πλευρά. Ωστόσο μπορώ να φανταστώ ότι αν ενας πατέρας βίαζε ή παρενοχλούσε τις κόρες του, αυτές θα γίνουν γκέυ όχι επειδή όπως καποιοι ειπαν πρίν, ήταν γραμμένο στα γονίδια τους, αλλα απο σιχασιά πρός τον ίδιο το σεξουαλικό ρόλο του αντίθετου φύλου. Οταν δηλαδή το σεξ εκφραζόμενο απο τον αιμομίκτη γονέα, καταργεί την αγάπη και την στοργή, τις πρωταρχιικές έννοιες και αξίες που περιμένει ενα παιδί να εκφράσει ο γονέας, το σεξ γίνεται σιχαμένο, τουλάχιστον πρός το φύλο που το επεδίωξε. Το ίδιο αποτέλεσμα μάλιστα μπορει να έχει ο βιασμός, το καταναγκαστικό σέξ όπως και αν αυτός ο εξαναγκασμός προκύπτει απο οποιοδήποτε φύλο.


Είναι πονος για έναν γονιο να ξέρει ότι το παδί τυου δεν θα γνωρίσει ποτέ την πατρικότητα. Ειναι πόνος για μια κοπέλα να φαει χιλόπιτα όχι για λόγο εμφάνισης ή χαρακτήρα αλλά επειδή ειναι γυναίκα, είναι πόνος για τον ίδιο να ερωτευτεί έναν ανδρα (και θα ερωτευεται συνέχεια αληθινους ανδρες γιατι θα ψαχνει την ιδια του την ανδρικοτητα) και να του φερθει βαναυσα, ειναι πονος για εναν θυληπρεπη να τον κοροιδευουν ολοι. Γιατι τοσος πόνος χωρίς λόγο; Η ομοφυλλοφυλία μπορέι να αποφευγθεί.
Αυτό εκφράζει και ο τιτλος του θέματος. Οτι είναι ενα πρόβλημα αφ ενός και ότι επαφίεται σε μας αρκετό μέρος του, όπως και η δυνατότητα να το λύσουμε - αποφύγουμε. Αν φυσικά εγκαταλείψουμε τη μοιρολατρία και την θεωρία της υποτιθέμενης γενετικής προδιάδεσης.

Για όσους έγραψαν ότι οι πιθανότητες να εκδηλωθεί ομοφυλλοφιλία σε οικογένειες με δυνατή μητέρα, ίσως να είναι έτσι. Είναι η περίπτωση των περισσοτέρων ομοφυλλόφυλων που γνώρισα, και μάλιστα μητέρα αποπνικτική. Που τους αγαπάει υπερβολικά, είναι η καλύτερη φίλη τους και δεν τους αφήνει να φύγουν από το σπίτι ούτε στα 30 τους.
Ο αιμομίκτης αντιλαμβάνεται την διαστροφή του σαν "υπερβολική αγάπη' "ακαταμάχητο πάθος" "λατρεία" και άλλα που θα μπορούσαν να είναι πολύ κολακευτικά και οφέλημα πρός το θυμα άν... δεν επροκειτο για το γονέα του :/:. Ο αιμομίκτης μπορεί να ειναι βίαιος, και τότε θα εκδηλωθεί και θα εκβιάσει το σέξ (πατεράδες συνηθέστερα) ή παθητικός όπως στην πλειοψηφία τους οι μανάδες αιμομίκτριες.

Μα ποιο είναι "το πρόβλημα" δεν έχω καταλάβει... Γιατί τίθεται τέτοιο θέμα χωρίς καν να έχουν δοθεί αφορμές. Νομίζω έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο. :worry:


Θα σου εξηγήσω. Οσο και να σου φαίνεται περίεργο, υπαρχουν ακόμη άνθρωποι που θεωρούν πρόβλημα το να ενστερνιστει το παιδί τους εναν ανώμαλο σεξουαλικό ρόλο. Φυσικά σ'αυτούς τους γονείς δεν συμπεριλαμβάνονται αιμομίκτες γονείς που σε μεγάλη πλειοψηφία το προκαλούν, και φυσικά όχι οι γκέυ γονείς. Το σημαντικο στην πρόταση σου και γι'αυτό μόνο τηνσχολιάζω είναι ότι προφανώς, κανείς δεν μπορεί να λύσει ενα (υποτιθέμενα) ανύπαρκτο πρόβλημα.


Αν στα παιδιά σου μάθεις να αγωνίζονται γι' αυτό που πιστεύουν, να μην παρασύρονται από πρόσκαιρες "μόδες" και να μην καταπίνουν ό,τι τους σερβίρεται χωρίς πρώτα να το αξιολογήσουν........


Αγαπημένο επιχείρημα των γκέυ είναι ότι τάχα οι στρέιτ δεν είναι γκέυ επειδή δεν... το αξιολόγησαν! Αυτο συμπληρώνει το άλλο τους επιχειρημα ότι όσοι εκφράσουν οποιαδήοτε αποψη εναντίον είναι προφανώς ομοφοβικοί :).


Και εγώ δεν αισθάνομαι και κάτι ιδιαίτερο για το αντρικό σώμα αυτό με κάνει άρρωστο;

Αν είσαι στρέιτ άντρας όχι, αυτό ειναι το φυσιολογικό. Εσύ ρωτάς επειδή δεν το ήξερες; Σου απαντω λοιπόν. Επειδή όμως την αποψή μου ίσως την εκλαβεις σαν ομοφοβική, (αν ερμήνευσα σωστά το πρώτο σου ποστ) θα σου πώ να ρωτήσεις όποιον θέλεις. Το ξέρουν ολοι.

Ε ναι, αλλά αν η φύση του τον υποτάσσει σε άλλου τύπου απολαύσεις όμως; :/:

Το έχω ξεκαθαρίσει απο την αρχή και ολοι το έχουν καταλάβει ότι δεν συζητάμε εδώ για την σαφή γενετική προδιάθεση που θα πάρει το δρόμο της έτσι κι αλλιώς. Μην μας αναγκάζεις να διακόπτουμε τη συζήτηση για να διευκρινίζουμε και να ξαναδιευκρινίζουμε...:hmm:


(σχολιο προς Ορλαντο) Καλό μου, και μόνο το ότι γράφεις λάθος τη λέξη "ομοφυλοφιλία" με κάνε να σε κοιτάω πολύ καχύποπτα... Μα τον Τουτατή, απ' όπου και να το πιάσω, δεν βρίσκω ένα πάτημα για διάλογο. Κρίμα, ειδικά αφού συναναστρέφεσαι τόσους ομοφυλόφιλους...Νομίζω πάνε έως και εκατό χρόνια, από την τελευταία φορά που πίστευε ο κόσμος όσα λες...:hmm:

Δηλαδή σήμερα ο (εξελιγμένος) κόσμος πιστεύει πως όσοι και όσες έγιναν γκέυ θα γίνονταν έτσι κι αλλιώς. ειπωθηκε σε αρκετά σημεία αυτο. Οπως και ότι θα τους αρέσει μετα που θα γίνουν, αυτό το είπε ο Λορυ. Δηλαδή αν εμένα με εκβίαζε σε σέξ μαζί της η μανα μου, εγώ ενέδιδα και ύστερα απο αηδία δεν συναναστρεφόμουν γυναίκες στο σέξ, απλά, όλη αυτή η αηδία θα ήταν η τυχη μου να ανακαλύψω την πραγματική μου κλίση;


πρώτα θέλω να πω να προσέχετε πως μιλάτε γιατί έχει και ομοφυλόφιλα άτομα στο φόρουμ.

Στο σημείο αυτό ίσως θα έπρεπε να πούμε ότι έχει και στρέιτ άτομα το φόρουμ. Τα οποία πρωτίστως αφορά όσο και ενδιαφέρει αυτό το θέμα. Πρέπει λοιπόν και αυτά να τα σεβαστούμε και να προσέχουμε τί λέμε. Ειδικά όταν πάμε να βγάλουμε τα πάντα τυχαία, μοιραία και ότι οι καημένοι οι στρέιτ γονείς δεν εχουν καμία πιθανότητα, έλεγχο ή δυναμη στο να ΜΗΝ γινουν τα παιδιά τους γκέυ. Οχι μόνο αυτό, ότι άν γίνουν, να τους αρέσει κιόλας αφού τα παιδιά τους θα έχουν βρει την ... πραγματική τους κλίση!Προφανως ενας/μια γκέυ δεν θα σκάσουν καθόλου αν γίνει και το δικό τους παιδί γκέυ όπως κι εκείνοι.

πάντα πίστευα ότι γεννιέται κάποιος με την ομοφυλοφιλία. Τώρα στο θέμα δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι για να μην γίνει το παιδί σου ομοφυλόφιλο. Όσο για τα δικά μου τα παιδιά σίγουρα προτιμάω να μην είναι, όχι γιατί έχω πρόβλημα απλά επειδή δυστυχώς στη κοινωνία που ζούμε δεν θα γίνει αποδεκτός.
Εσυ δεν έχεις πρόβλημα όμως εδώ είναι για γονείς, ή μέλλοντες γονείς πυ το θεωρούν πρόβλημα. Και που ΔΕΝ θεωρούν ότι δεν υπάρχει τιποτα να κάνουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.

Υποθέτω ότι πρίν καταλάβεις το νόημα της ερώτησης δεν θα αναλάβεις και τις ανάλογες ευθύνες απέναντι στο παιδί σου. Αφού ότι είναι να γίνει το παιδί σου, θα γίνει μόνο του :hmm:
Ποιές είναι δλδ οι "ανάλογες" ευθύνες? Να μην πάρω τη μπάρμπι στο γιο μου και αυτοκινητάκια στην κόρη μου??? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Πιάνετε ένα τόσο πολύπλευρο ζήτημα από τη μία του γωνία και το τραβάτε.

Καταρχήν, όπως και σε κάθε παρόμοιο θέμα, αναφέρεται το αντρικό φύλο ως εκπρόσωπο της ομοφυλοφιλίας.
Και όμως στις άπειρες παρόμοιες συζητήσεις που γίνονται, οι περισσότεροι γκρινιάζουν ότι τα ΜΜΕ προβάλλουν ως πρότυπο την αντρική ομοφυλοφιλία - επειδή σε μεσημεριανές εκπομπές κυριαρχούν οι θηλυπρεπείς στυλίστες και δημοσιογράφοι - και παράλληλα κανείς δεν έχει αναφερθεί ποτέ στο γεγονός ότι πχ προωθείται κατά κόρον από τις ταινίες πορνό η γυναικεία ομοφυλοφιλία. :hmm:
(σε σημείο μάλιστα που πολλά αγοράκια να δηλώνουν με περηφάνια ότι "γουστάρουν να βλέπουν λεσβιακό")

Τελικά τι ενοχλεί πιο πολύ, η θηλυπρεπής συμπεριφορά σε άντρα και η ανδροπρεπής σε γυναίκα, ή το τι εν τέλει κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του;

Buggs, αν θέλεις την άποψη μου για το τι μπορείς να κάνεις για να ανεβάσεις τις πιθανότητες του ΜΗΝ, η απάντηση είναι πως τίποτα.
Μεγάλωσε τα σαν αγόρια, μίλα τους για κορίτσια και γενικά όλα τα τυπικά. Από κει και πέρα το πιο σημαντικό είναι να τα κάνεις να μη φοβηθούν ποτέ να σου πουν το Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ. Ακόμα και για το ζήτημα του σεξουαλικού προσανατολισμού. Αν τα φοβίσεις με το ζήτημα της ομοφυλοφιλίας και τελικά είναι/γίνουν ομοφυλόφιλα, ή θα χάσεις την εμπιστοσύνη και εκτίμησή που σου έχουν ως γονέα (με τις όποιες αρνητικές επιδράσεις στο ψυχισμό τους), ή θα εξακολουθείς να την έχεις σε βάρος όμως της εν τω βάθη ψυχικής τους υγείας.
Η καλύτερη στάση που πρέπει να κρατάει ένας γονέας για αυτό το ζήτημα κατά την άποψή μου είναι η ουδέτερη "Ξέρεις παιδί μου, υπάρχει ένα μικρό ποσοστό ανθρώπων που ζευγαρώνει με άτομα του ίδιου φύλου. Ακόμα η επιστήμη δεν έχει κατασταλάξει πώς συμβαίνει αυτή η μικρή απόκλιση από το συνηθισμένο.".

Η βλάχικη αντιμετώπιση της ομοφυλοφιλίας, πέρα του ότι δεν αλλάζει κάτι, δημιουργεί διάφορα κόμπλεξ ανωτερότητας (βλ ομοφοβία) και γενικά θαρρώ πως κάνει το παιδί κομπλεξικό (όπως πχ το σύνηθες κόμπλεξ του να προσπαθεί πάντα κάποιος να αποδυκνείει ότι... "δεν είναι GAY"! :eek: ).

Έτσι θαρρώ πως αποφεύγονται και ψυχικά συμπλέγματα κατά την παιδική ηλικία (και άρα τη μετέπειτα ζωή) αλλά και διαταραχές στην προσωπικότητα (πχ ένας παθητικός gay άντρας αντιγράφει τη γυναικεία συμπεριφορά επειδή είναι η μόνη που έχει σαν πρότυπο για τον σεξουαλικό του ρόλο και αντίστοιχα για μία ενεργητική λεσβία που γουστάρει "κοριτσάκια").
Διαύγεια αντίληψης για τον κόσμο και δη σε τέτοια ζητήματα και ηλικίες πάνω απ' όλα...

PS: Ένα παιδί, μεγαλώνοντας με καταπιεστική μητέρα, όσες πιθανότητες έχει να γίνει gay παθητικός, τόσες πιθανότητες έχει να γίνει και str8 με παθητικές τάσεις στο κρεβάτι (με γυναίκα). :P

Κρίμα που η τιβι έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που να κατευθύνει και να διαμορφώνει σχεδόν εξ ολοκλήρου την αντίληψη των ανθρώπων για τον κόσμο (όπως για ομάδες ανθρώπων, θρησκευτικές και πολιτικές ιδεολογίες κ.α.). Πόσο μάλλον αν σκεφτούμε ότι τα όσα προβάλλει στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ακραία και μονόπλευρα.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ποιές είναι δλδ οι "ανάλογες" ευθύνες? Να μην πάρω τη μπάρμπι στο γιο μου και αυτοκινητάκια στην κόρη μου??? :confused:

Αν στην μπαρμπι και το αυτοκινητάκι θεωρείς ότι τελειώνει η ευθύνη σου, η επιρροή σου στην έκβαση, ή ο ρολος σου, εκεί θα τελειώσει κιόλας. Δικο σου παιδί θα είναι εσύ θα αποφασίσεις πόσο και πως θα ασχοληθείς. Οπως και πρός ποιά κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.

Για μένα το ξέρω ότι δεν υπάρχει κίνδυνος, αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως κάποια μέρα βρεθώ να απολογούμαι στα παιδιά μου γιατί .... θεωρώ φυσιολογικό το φυσιολογικό και ανωμαλία,αυτό που ίσως τότε όλοι θα θεωρούν φυσιολογικό, (ή καλύτερα, αν διαβασετε και το ποστ Ορλαντο, παριστάνουν ότι το θεωρούν)
Γιατί λες ότι θα θεωρούν όοοολοι την ομοφυλοφιλία φυσιολογική; Γιατί γενικεύεις έτσι;


Ενα δείγμα του τι πραγματικά συμβαίνει (και θα συμβεί και στο παιδί μας) απο προσωπικη εμπειρία και όχι θεωρητικό.
Δεν είναι καθόλου δείγμα του τι πραγματικά συμβαίνει, είναι μία τελείως υποκειμενική ερμηνεία και θα ήταν ανούσιο να παραθέτει ο καθένας τι έχει δει και τι πιστεύει ότι συμβαίνει μέσα στο μυαλό του άλλου. Ελπίζω να το καταλαβαίνεις από μόνος σου αυτό και να μην το θέλεις, αλλιώς θα σου χαλάσει και το θέμα που άνοιξες...


Αυτό εκφράζει και ο τιτλος του θέματος. Οτι είναι ενα πρόβλημα αφ ενός και ότι επαφίεται σε μας αρκετό μέρος του, όπως και η δυνατότητα να το λύσουμε - αποφύγουμε. Αν φυσικά εγκαταλείψουμε τη μοιρολατρία και την θεωρία της υποτιθέμενης γενετικής προδιάδεσης.
Δεν είναι μοιρολατρία, είναι γεγονός η γενετική προσιάθεση. Το μόνο που μπορούμε να αποφύγουμε είναι γονείς που τραυματίζουν τα παιδιά τους, και πίστεψέ με, η αιμομιξία δεν είναι απαραίτητο μέρος αυτού.


Αγαπημένο επιχείρημα των γκέυ είναι ότι τάχα οι στρέιτ δεν είναι γκέυ επειδή δεν... το αξιολόγησαν! Αυτο συμπληρώνει το άλλο τους επιχειρημα ότι όσοι εκφράσουν οποιαδήοτε αποψη εναντίον είναι προφανώς ομοφοβικοί :).
Σοβαρά; Αυτό λένε όλοι; Μην έχουμε στο μυαλό μόνο τους οργισμένους πολύ θηλυπρεπείς άνδρες, που θέλουν να προκαλέσουν...


Το έχω ξεκαθαρίσει απο την αρχή και ολοι το έχουν καταλάβει ότι δεν συζητάμε εδώ για την σαφή γενετική προδιάθεση που θα πάρει το δρόμο της έτσι κι αλλιώς. Μην μας αναγκάζεις να διακόπτουμε τη συζήτηση για να διευκρινίζουμε και να ξαναδιευκρινίζουμε...:hmm:
Ναι, αλλά αν θέλεις να προσεγγίσεις το σοβαρό θέμα της ανατροφής με σεβασμό, καλό είναι να αποφεύγεις κι εσύ και όλοι μας τις μεγάλες κουβέντες όπως ότι όλοι οι γκέι άντρες μισούν το γυναικείο σώμα, κλπ. Δεν το είπες εσύ το συγκεκριμένο, το αναφέρω γιατί είναι ακραίο, επιπόλαιο και συμφώνησες με το ποστ.


Δηλαδή σήμερα ο (εξελιγμένος) κόσμος πιστεύει πως όσοι και όσες έγιναν γκέυ θα γίνονταν έτσι κι αλλιώς. ειπωθηκε σε αρκετά σημεία αυτο. Οπως και ότι θα τους αρέσει μετα που θα γίνουν, αυτό το είπε ο Λορυ. Δηλαδή αν εμένα με εκβίαζε σε σέξ μαζί της η μανα μου, εγώ ενέδιδα και ύστερα απο αηδία δεν συναναστρεφόμουν γυναίκες στο σέξ, απλά, όλη αυτή η αηδία θα ήταν η τυχη μου να ανακαλύψω την πραγματική μου κλίση;
Καλό μου, η ψυχή του ανθρώπου δεν είναι κάτι αμελητέο. Είναι ένα απερίγραπτο και άγνωστο ακόμα συνονθύλευμα από μικρές αντιδράσεις, που αν διαταραχθεί μπορεί να σφραγίσει τον άνθρωπο πιο ισχυρά και από την όποια γενετική τάση... Άβυσσος.

Εν γένει, απορώ. Δεν περίμενα ότι θα άκουγα από ενήλικες του 21ου αιώνα τόσο ακραίες απόψεις.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και όμως στις άπειρες παρόμοιες συζητήσεις που γίνονται, οι περισσότεροι γκρινιάζουν ότι τα ΜΜΕ προβάλλουν ως πρότυπο την αντρική ομοφυλοφιλία - επειδή σε μεσημεριανές εκπομπές κυριαρχούν οι θηλυπρεπείς στυλίστες και δημοσιογράφοι - και παράλληλα κανείς δεν έχει αναφερθεί ποτέ στο γεγονός ότι πχ προωθείται κατά κόρον από τις ταινίες πορνό η γυναικεία ομοφυλοφιλία. :hmm:
(σε σημείο μάλιστα που πολλά αγοράκια να δηλώνουν με περηφάνια ότι "γουστάρουν να βλέπουν λεσβιακό")
Ίσως γιατί οι μεσημεριανές εκπομπές είναι πολύ πιο εύκολα προσβάσιμες σε άτομα κάτω των 18. Επίσης δε νομίζω ότι οι παραγωγοί ταινιών πορνό έχουν πρόθεση να προωθήσουν την γυναικεία ομοφυλοφιλία, απλά δίνουν αυτό που αρέσει. ;)

Όσον αφορά την άποψη μου στο θέμα, θα έλεγα ότι το πιο σημαντικό (όπως έχει αναφερθεί) είναι να μην καταστρέψεις το μυαλό του παιδιού σου, τα υπόλοιπα παίρνουν το δρόμο τους. Κατά τ' άλλα συμφωνώ απόλυτα με τον Stratos7 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Ίσως γιατί οι μεσημεριανές εκπομπές είναι πολύ πιο εύκολα προσβάσιμες σε άτομα κάτω των 18. Επίσης δε νομίζω ότι οι παραγωγοί ταινιών πορνό έχουν πρόθεση να προωθήσουν την γυναικεία ομοφυλοφιλία, απλά δίνουν αυτό που αρέσει. ;)
Μπα, και ο,τι ώρα και να έβγαιναν, τα ίδια παράπονα θα γίνονταν. ;)

Αρέσει (όχι βέβαια σε όλους) αλλά δεν κατακρίνεται, αυτό είναι το θέμα. ;)
Δηλαδή από τη μία λέμε ανώμαλο τον ομο έρωτα μεταξύ ανδρών... άρα με λίγα λόγια ό,τι κ****νει τον καθένα μας, είναι και το φυσιολογικό για όλο τον κόσμο και δεν είναι άξιο να κατακρίνεται. Τράβα βρες ποιος έχει δίκιο. :hmm:

Buggs, από τη στιγμή που το χάσμα μεταξύ του πως αντιλαμβάνεται την ομοφυλοφιλία ο καθένας σε αυτό το τοπικ (φυσιολογική, ανωμαλία κτλ) είναι μεγάλο, και μάλιστα δεν κρατάει ουδέτερη στάση, πιστεύω πως αυτά τα "off topics" όπως τα αποκαλείς, δε μπορούν να λείψουν γιατί μιλάμε σε άλλη μήκη κύματος. :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Καταρχάς πριν από οτιδήποτε άλλο θα προσπαθήσω να δώσω στο παιδί μου όλα αυτά που του είναι απαραίτητα για να δομήσει την προσωπικότητα του.

Στην προσπάθεια μου να αποφύγει το παιδί μου μια τέτοια επιλογή θα προσπαθούσα να του προσφέρω ένα ισορροπημένο οικογενειακό περιβάλλον (αυτό δε σημαίνει οπωσδήποτε και ιδανικό), αγάπη, φροντίδα, τα ΟΧΙ όταν πρέπει, τα ΝΑΙ όταν είναι η ώρα τους, ειλικρίνεια, εμπιστοσύνη, σεξουαλική καθοδήγηση όσον αφορά το σεξ (πότε γίνεται, με ποιες προϋποθέσεις, τι είναι καλό να αποφεύγεται κτλ). Φυσικά δεν πρέπει το παιδί να αποκτήσει την εντύπωση πως οι ομοφυλόφιλοι είναι άρρωστοι ή ψυχασθενείς ή πως πρέπει να τους αποφεύγουμε, αλλά θα πρέπει να καταλάβει ότι είναι μια επιλογή ενός τρόπου ζωής και αυτό μόνο.

Τώρα αν μπαίνοντας στην σεξουαλική του ζωή επέλεγε την ομοφυλοφιλία θα του έλεγα ξεκάθαρα τη γνώμη μου, ότι εμένα δηλ δε με βρίσκει σύμφωνο αυτή η επιλογή αλλά σαν παιδί μου θα εξακολουθώ να το αγαπώ, θα αποδεχθώ τις επιλογές του αλλά δεν θα είμαι σύμφωνος με αυτές. Θα μαι όμως πάντα δίπλα του σε ότι με χρειαστεί εκτός από τις περιπτώσεις που θα πρέπει να γίνει μέτοχος της συγκεκριμένης επιλογής του (αν π.χ. ήθελε και να παντρευτεί κάποιον ομόφυλο δε θα πήγαινα στο γάμο του) αλλά πάντα προσπαθώντας να του εξηγήσω με ήρεμο τρόπο και διαλεκτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

Το θέμα δηλώνει ΣΑΦΩΣ ότι απευθύνεται σε ανθρώπους που θεωρούν το να είναι γκευ το παιδί τους κακό και ανώμαλο.
Είναι απαραίτητο αυτό; Δεν θεωρώ ότι είναι ανώμαλο το να είναι κάποιος gay, αλλά με ενδιαφέρει να ξέρω τι λάθη ΔΕΝ πρέπει να κάνω, που θα μπορούσαν να κάνουν το παιδί μου gay όχι εκ φύσεως, αλλά λόγω μπερδεμένου μυαλού.

Φυσικά και συμφωνώ όμως ότι δεν είναι επί του θέματος η αποδοχή η όχι της ομοφυλοφιλίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν σκάω, απλά δεν θα μου άρεσε να προκαλέσω εγώ κάτι στο παιδί μου, με λάθη μου, που να έρχεται αντίθετο από την φύση του, όποια και να είναι αυτή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν σκάω, απλά δεν θα μου άρεσε να προκαλέσω εγώ κάτι στο παιδί μου, με λάθη μου, που να έρχεται αντίθετο από την φύση του, όποια και να είναι αυτή. :)

να προκαλέσω: καταρρίπτεται εδώ η θεωρία του "έτσι κι αλλιώς θα γίνει"
κατι: Μιλα ελευθερα και συγκεκριμένα για να μπορω κι εγώ ή οποιοσδήποτε να σου απαντήσουμε. Κάτι δεν λέει τίποτα, μιλάμε για συγκεκριμένο θέμα.
αντίθετο απο τη φυση του: τη διάγνωση της "φύσης του" θα την κάνεις επίσης εσύ; Είναι αναγκαία για να αποφασίσεις τί σταση θα τηρήσεις; Κάθε αγόρι και κάθε κορίτσι δεν θεωρούνται εκ προοιμίου στρέιτ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Φαντάσου ενα θέμα που θα πραγματευόταν "πως να μην πνιγεί το παιδί σας στη θάλασσα". Απαντήσεις του στύλ "αφου δεν υπάρχει θάλασσα" ή" αν πνιγεί πνίγηκε, τι σε νοιάζει εσένα" ή" το μόνο που μπορεις να κάνεις ειναι μια καλή κηδεία για να δείξεις την αγάπη σου, αφου θα πνιγεί έτσι κι αλλιώς" είναι εκτός θέματος και προσβάλλουν τους άλλους συνομιλητές. Λένε τρελούς όλους όσους θεωρούν ότι υπάρχει θάλασσα, προσβάλουν τα παιδιά τους που τα λένε απλά ... ανεκεδήλωτους γκέυ, και ποιον δεν προσβάλλουν.

Σοβαρολογείς, βρε κούνελε;;;
Συγκρίνεις το θάνατο με την ομοφυλοφιλία;;
Αν κινείσαι σε τέτοια επιχειρηματολογική βάση, τι να πω, δεν μπορούμε να κάνουμε διάλογο.
Να σας αφήσουμε μόνους σας με την Orlando να ανταλλάσσετε απόψεις.

Το μόνο που έχω να πω είναι: σταμάτα να θεωρείς την ομοφυλοφιλία σαν το απόλυτο κακό που μπορεί να βρει τα παιδιά σου. Δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
να προκαλέσω: καταρρίπτεται εδώ η θεωρία του "έτσι κι αλλιώς θα γίνει"
κατι: Μιλα ελευθερα και συγκεκριμένα για να μπορω κι εγώ ή οποιοσδήποτε να σου απαντήσουμε. Κάτι δεν λέει τίποτα, μιλάμε για συγκεκριμένο θέμα.
αντίθετο απο τη φυση του: τη διάγνωση της "φύσης του" θα την κάνεις επίσης εσύ; Είναι αναγκαία για να αποφασίσεις τί σταση θα τηρήσεις; Κάθε αγόρι και κάθε κορίτσι δεν θεωρούνται εκ προοιμίου στρέιτ;

  • Μίλησα εγώ για "έτσι κι αλλιώς θα γίνει;". Υπάρχουν σίγουρα κάποιες πτυχές του παιδιού σου που ΔΕΝ μπορείς να επηρεάσεις και μία από αυτές είναι οι ορμές του.
  • Το "κάτι" στην προκειμένη περίπτωση (απλά ήθελα να δώσω την γενικότερη μου στάση) είναι να επηρεάσω το παιδί μου ψυχολογικά τόσο, ώστε να προσπαθεί να πάει ενάντια στη φύση του, πράγμα που θα κατέστρεφε τον ψυχικό του κόσμο.
  • Ακριβώς επειδή δεν θα μπορώ εξ αρχής να κάνω διάγνωση της φύσης του, δεν μπορώ να διατηρήσω οποιαδήποτε άλλη στάση εκτός της ουδέτερης και αυτής που απλά δίνει στο παιδί όσα χρειάζεται να ξέρει, για να αποφασίσει αργότερα το ίδιο, παραλείποντας όσο γίνεται τις προσωπικές μου επιλογές.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εμένα γιατί μου φαίνεται ότι η απάντηση είναι απλή?
(χωρίς να θεωρώ ότι η ομοφυλοφιλία είναι κακή και ανώμαλη).

Προφανώς, προβάλλεις περισσότερο την ετεροφυλία.

Επίσης γιατί μου φαίνεται ότι η ερώτηση είναι λίγο άκυρη? Το παιδί δεν είναι προέκτασή του ποδιού μας. Έχει δική του προσωπικότητα και συνεπώς κρίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
..εμένα γιατί μου φαίνεται ότι η απάντηση είναι απλή? Προφανώς, προβάλλεις περισσότερο την ετεροφυλία.

Το οποίο όμως, επίσης προφανώς, θα δυσκολευτείς παρα πολύ (κατα σειρά αυξητικής δυσκολίας) να κάνεις άν:

1) Είσαι ο ίδιος γκέυ
2) Είναι μεγάλο μέρος του συγγενικού, άμεσου περιβάλλοντος γκέυ
3) Είναι μεγάλο μέρος του άμεσου δικού του περιβάλλοντος (σχολείο, δουλειά) γκέυ
4) Ειναι μεγάλο μέρος της ευρύτερης κοινωνίας γκέυ και
5) Η συντριπτική "άποψη" που εκφράζεται παντοιοτρόπως είναι γραμμένη απο γκέυ


Επίσης γιατί μου φαίνεται ότι η ερώτηση είναι λίγο άκυρη?
Μήπως γιατί κάτι δεν σου αρέσει; Ομως και πάλι άκυρη; Κάθε ερώτηση ή θέμα έχει κάποιους που τους απασχολεί και θέλουν να το συζητήσουν. Τι παει να πεί άκυρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top