Οι φετινές παραστάσεις που δεν πρέπει να χάσουμε...

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε ξερω αν εχει γραφτεί αλλά εχουμε το 1ο θεατρικό του διάσημου σκιτσογράφου Αρκά, στο Νεο Κοσμο, με τιτλο : ΕΧΘΡΟΙ ΕΞ ΑΙΜΑΤΟΣ (!)

και φυσικά ενδιαφερον σεναριο-βαση , πανω στο οποιο θα κανει την παντα πετυχημενη σατυρα του.

https://www.athinorama.gr/theatre/articles/default.aspx?c=exthroi&i=1672
https://www.enet.gr/online/online_text/c=113,dt=20.09.2008,id=64961048
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δε ξερω αν εχει γραφτεί αλλά εχουμε το 1ο θεατρικό του διάσημου σκιτσογράφου Αρκά, στο Νεο Κοσμο, με τιτλο : ΕΧΘΡΟΙ ΕΞ ΑΙΜΑΤΟΣ (!)
https://www.enet.gr/online/online_text/c=113,dt=20.09.2008,id=64961048
Αν το δει κανείς θα ήθελα πολύ να μάθω απόψεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Καλησπέρα.Έχω ακούσει για το caveman και τις 5 γυναίκες.Τις έχει δει κάποιος αυτές τις παραστάσεις; αν μπορείτε να μου πείτε απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Στο caveman σκοπεύω να πάω σίγουρα, άτομα που έχουν πάει μου έχουν πει τα καλύτερα.
Να θυμάσαι ότι παραστάσεις γίνονται το πρώτο 15ήμερο κάθε μήνα.
Άρα από Δεκέμβρη τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οι γονείς μου είχαν ενθουσιαστεί με το Caveman!!!! Μην το χάσετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
το ψήνω να πάω .. άντε να δούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Καλησπέρα.Έχω ακούσει για το caveman και τις 5 γυναίκες.Τις έχει δει κάποιος αυτές τις παραστάσεις; αν μπορείτε να μου πείτε απόψεις.

Μήπως εννοείς τις 8 γυναίκες;;:hmm:(Ξάφης, Λούλης, Χειλάκης,...κ.λ.π)
Αν ναι, το 'χω δει...μ' άρεσε πολύ!! Πολύ έξυπνο το σκηνοθετικό εύρημα να παίξουν άντρες ηθοποιοί τους ρόλους-χωρίς ίχνος τραβεστισμού!! Δεν τσιρίζουν, δεν κάνουν κατινιές για να μιμηθούν γυναικείες συμπεριφορές...ο καθένας απλά μιλάει με την φωνή του (εκτός από την γιαγιά του έργου) και προσεγγίζουν την κάθε ηρωίδα πολύ ανθρώπινα. Σαν υπόθεση δεν απέχει πολύ από την αντίστοιχη ταινία με την Αρντάν και την Μπεάρ...μια ατμοσφαιρική ταινία μυστηρίου που ψυχογραφεί την γυναικεία συμπεριφορά και ψυχοσύνθεση...αυτό!

Σαν σύνολο είναι πολύ καλή...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είδα το Ήρωες στο Μικρό Παλλάς.

Έχω χρόοοονια να γελάσω τόσο πολύ... Είχα δακρύσει, έπεσα κάτω, χτυπιόμουν...!
Η ίδια η παράσταση είναι ένα είδος επιθεώρησης, αλλά πολύ φρέσκια και μοντέρνα. Συνδυάζει καταπληκτικό τραγούδι από πολύ καλές φωνές, ελεγκάντ χορευτικά με μέτρο και πολλή κωμωδία.
Ωστόσο το μεγάλο θετικό είναι οι εκπληκτικοί ηθοποιοί, με κορυφαίους τον hilarious Θάνο Αλευρά (που κέρδισε και το βραβείο Δημήτρης Χορν) και τον πολυτάλαντο Μουζουράκη... Με τις φίλες μου ακόμα λέμε ατάκες από το έργο η μία στην άλλη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γλαύκη

Νεοφερμένος

Η Γλαύκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα.Έχω ακούσει για το caveman και τις 5 γυναίκες.Τις έχει δει κάποιος αυτές τις παραστάσεις; αν μπορείτε να μου πείτε απόψεις.
Το είδα πέρυσι και οφείλω να ομολογήσω ότι ενθουσιάστηκα.Φέτος συνεχίζεται για τρίτη συνεχή χρονιά!!!
Πρόκειται για έναν μονόλογο, κατά τον οποίο όμως ο ηθοποιός συνδιαλέγεται -και τα πίνει!!!- με το κοινό. Είναι εκπληκτική παράσταση και θεωρώ πως καθένας μπορεί να ταυτιστεί με τον ηθοποιό ή τους ήρωες που αναφέρει -σχολιάζει-, ειδικά αν έχετε μια μακρόχρονη σχέση ή αν συζείτε με τον/την σύντροφο σας.
Προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλα τα ζευγάρια και μη, να δουν αυτή την παράσταση, θα νιώσουν πρωταγωνιστές της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γλαύκη

Νεοφερμένος

Η Γλαύκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Την Πέμπτη είδα την Μήδεια 2 του Παπαιωάννου.Είναι η πρώτη φορά που παρακολούθησα δουλειά του, αν εξαιρέσουμε τις τελετές έναρξης και λήξης των Ολυμπιακών αγώνων (τις οποίες λάτρεψα).
Αν και μου αρέσει κυρίως το αρχαίο και το κλασικό θέατρο, ενθουσιάστηκα με την λιτή και αφαιρετική παρουσίαση του γνωστού, εδώ και αιώνες, μύθου.
Εξαιρετικές ερμηνείες (π.χ. Σερβετάλης), εντυπωσιακά κοστούμια, εξαιρετική μουσική επένδυση!!!
Αν δοθεί και άλλη παράταση προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους να πάτε να την δείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Αν το δει κανείς θα ήθελα πολύ να μάθω απόψεις. :)


αρκετα καλο , με κλασικο αλα αρκα χιουμορ,ηταν λιγο υπερβολικο το παιξιμο απο τους ηθοποιους κατα την γνωμη μου......προσωπικα το βρηκα χαριτωμενο χωρις να ειναι αυτο που περιμενα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είδα τη Μήδεια (2) του Παπαϊωάννου. Ήταν μία ηδονή, κάθε λεπτό της.

Κρίμα που τελειώνουν οι παραστάσεις, είναι από τα θεάματα που δεν πρέπει να χάσει κανείς. Επειδή θα βρείτε πολύ καλές και πετυχημένες κριτικές στα περιοδικά και το ίντερνετ, να προσθέσω μόνο λίγα σχόλια:
1. Μου άρεσε η πρωταγωνίστρια, Ευαγγελία Ράντου, τόσο για τη λεπτή μορφή της που έδειχνε μία Μήδεια εύθραυστη, πληγωμένη, που χόρευε ακροβατώντας και κρυβόταν πίσω και μέσα στο εκπληκτικό της φόρεμα.
2. Μου άρεσε η λιτότητα της παράστασης. Ούτε πολλά χρώματα, ούτε -κυρίως- κανένα δραματικό makeup, ειδικά για τη Ράντου.
3. Η μουσική του Coti K. και το κολλάζ από όπερες του Vincenzo Bellini συνάντησε κλασικά αριστουργήματα και έντυσε την παράσταση άξια.
4. Οι συμβολισμοί ήταν αρκετοί, αλλά όχι μελοδραματικοί και υπερβολικοί.

Εύγε. Αξίζει να παιχτεί στα μεγαλύτερα θέατρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • medea2zk1.jpg
    medea2zk1.jpg
    52.4 KB · Εμφανίσεις: 260
Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μόλις γύρισα από το Ριγολέττο της Λυρικής Σκηνής.
Μου άρεσε πάααρα πολύ... όχι μόνο γιατί είναι από τις αγαπημένες μου όπερες, αλλά και γιατί είχε καταπληκτικούς τραγουδιστές και πολύ όμορφα σκηνικά και κοστούμια (του Πετρόπουλου, άλλωστε, που έκανε και τη σκηνοθεσία). Πολύ ενδιαφέρουσα η μεταφορά στη φασιστική Ιταλία του '30. Χάρηκα που καθόμουν σχετικά μπροστά, γιατί εντυπωσιάστηκα και από το μαέστρο Λουκά Καρυτινό.
Πάντως την παράσταση έκλεψαν οι τρεις πρωταγωνιστές, η κόρη-Τζίλντα-Μαρία Μητσοπούλου, ο δούκας-Αντώνης Κορωναίος και αυτός που ξεσήκωσε το κοινό, ο Rigoletto- Franco Vassallo.
Έβγαλε ένα πολύ γλυκό πάθος και έκανε το κοινό να φωνάξει Μπράβο τόσο στη μέση της παράστασης μετά από μία άρια, όσο και στο τέλος.

Πολύ όμορφη βραδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • rigo.jpg
    rigo.jpg
    116.2 KB · Εμφανίσεις: 271

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ειδα τη Μηδεια2 και καθολου δεν ξετρελαθηκα. Τη βρηκα ομορφη οπτικα/αισθητικα, αλλα δε με αγγιξε καθολου, δε μου δημιουργησε κανενα ιδιαιτερο συναισθημα, συγκινηση η οτιδηποτε. Για την ακριβεια -αν και απορησα λιγο με τον εαυτο μου, ενιωθα οτι ηθελα απλα να τελειωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Είδα το ¨Autumn Sonata¨ με τη Marisa Paredes του... Almodovar.

Μάλλον θα τη χάσετε όλοι :P αλλά η παράσταση είναι εκπληκτική και η Marisa Paredes :redface::clapup: το υπέρτατο ον πάνω στη σκηνή.


Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που έχουν μία αύρα ακατανίκητη.
Γυναίκες ή άντρες, που ότι και να σαι (όπου και να σαι, κάνε μου απόψε συντροφιά, άλλο ανέκδοτο αυτό) εσύ, ότι εμπειρίες καλλιτεχνικές ή ανθρώπινες και να έχεις βιώσει, σε εγκλωβίζουν μοναδικά και σε κάνουν να νιώθεις μικρός και μεγάλος μαζί την ίδια στιγμή.


Παρασύρθηκα, δεν είμαι εγώ αυτή. Λεπόν, και γαμώ τις φάσεις η Μαρίσα η Παρέδες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω παλι θαφησω τη κουλτουρα και θα προτεινω το ''φουστα-μπλουζα'' των ρεππα-παπαθανασιου...
πολυ γελιο αν κ βγαινει μεσα απο βρισιες... εμενα μαρεσε.. ηταν διασκεδαστικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η Κόκκινη Ζιζέλ στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (7/2-10/2)

Τη δική του κόκκινη εκδοχή της Ζιζέλ χορογραφεί ο Μπόρις Άιφμαν σε μουσικές των Άντολφ Άνταμ, Ζόρζ Μπιζέ, Πιότρ ΄Ιλιτς Τσαϊκόφσκι ,΄Αλφρεντ Σνίτκε και σκηνικά του Βαχεσλάβ Άιφμαν, σε 4 μοναδικές παραστάσεις στις 7, 8,9 και 10 Φεβρουαρίου 2009, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.

Η ρομαντική, κλασική Ζιζέλ του 19ου αιώνα δανείζει τη μοίρα της στην αδελφή ψυχή της του 20ου, που από τη δόξα φτάνει στην τρέλα, διανύοντας το δρόμο της Σοβιετικής Επανάστασης.
Η Κόκκινη Ζιζέλ είναι η χοροθεατρική αφήγηση της ζωής της διάσημης μπαλαρίνας Όλγας Σπεσίφτσεβα (Olga Spessivtseva) που έφτιαξε το μύθο της στο Μαριίνσκι (Μπαλέτα Κίροφ) και το εγκατέλειψε το 1918, μετά τη σοβιετική επανάσταση, για να χορέψει για τα Ρωσικά Μπαλέτα του Σεργκέι Ντιαγκίλεφ στο Παρίσι. Αιθέριας ποιότητας χορεύτρια, με κλασική, καθαρή τεχνική, δυσκολεύτηκε με τους επαναστατικούς νεωτερισμούς του Λεονίντ Φοκίν, ερωτεύτηκε λάθος άνθρωπο και ακολούθησε τη μοίρα της ηρωίδας του μπαλέτου του Άντολφ Άνταμ, τη λύτρωση μέσα από την κατάρρευση και την τρέλα.
Το Χοροθέατρο Μπόρις ΄Αιφμαν της Αγίας Πετρούπολης δημιουργήθηκε το 1977, για να επιτρέψει στον αιρετικό χορογράφο να χαράξει την έντονα προσωπική του διαδρομή. Σε συνθήκες επίσημων περιορισμών και ιερολατρείας για το ρωσικό μπαλέτο, ο Άϊφμαν ανέπτυξε το ξεχωριστό, δικό του ύφος, στο οποίο συνθέτει το συναίσθημα του σύγχρονου χορού και τον κώδικα του κλασικού μπαλέτου. Η ομάδα του Μπόρις Αιφμαν, αποτελείται από 60 χορευτές και έχει πια την πολυτέλεια ενός δικού της Κέντρου Χορού, το οποίο έγινε με τη στήριξη του ρωσικού κράτους και του Δήμου της Αγίας Πετρούπολης. Φέτος είναι η χρονιά που ο Άιφμαν θα αναλάβει την νέα Ακαδημία Χορού, ενώ το 2012 τα μπαλέτα του θα αποκτήσουν ένα καινούριο θέατρο, ενταγμένο στο μεγάλο σχέδιο επαναδιαμόρφωσης της πόλης.


Μέγαρο Μουσικής Αθηνών: Βας Σοφίας και Κόκκαλη
Ώρες παραστάσεων: 21.00

:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ειδα το γαλα, και μου αρεσε πααααρα πολυ. Αν και δεν ειμαι φαν της Βαγενα (καθολου) νομιζω οτι απεδωσε με ευαισθησια το ρολο της. Φοβερος και τρομερος ο Πατσης στο ρολο του μικρου γιου, αλλα κι ο ηθοποιος που επαιζε τον ζορικο γιο.. Αν πατε να στε ετοιμοι να περασετε ενα βραδυ ψυχοπλακωτικο, ακομα μουτζουρωμενη ειμαι :P

ps. Φανταζομαι ποσο καλυτερο θα ταν και στην πρωτη διανομη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
καλημέρα.. έχετε ακούσει τίποτα για το secret room? πως σας φαίνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Πήγα και είδα το ''Φουρκέτα''!
Απλά εκπληκτικό! Δεν περίμενα οτι ένα θεατρικό έργο θα μπορούσε να με συγκινήσει τόσο, οτι θα με άγγιζε ακόμα και αν δεν έχω καμία προσωπική ομοιότητα με την ηρωίδα! Ένιωσα οτι το δράμα της ήταν και δικό μου, χειροκροτούσα στο τέλος και έκλαιγα!
Η Μαρία Καβογιάννη για άλλη μια φορά ήταν μοναδική και καταπληκτική!

Γιατί η Αλίκη πρέπει να ξέρει τα πάντα για τα ναρκωτικά αφού ποτέ της δεν έχει δοκιμάσει;
Γιατί να πρέπει η Αλίκη αντιμετωπίσει πρόσωπο με πρόσωπο την επιτροπή απαλλαγών του στρατού αφού είναι γυναίκα;
Γιατί η Αλίκη να νοιώθει ενοχή απέναντι έναν άντρα που ποτέ δεν απάτησε;
Γιατί να πρέπει η Αλίκη να παρηγορήσει τους άλλους ενώ η ίδια χάνεται;
Η Αλίκη είναι λογίστρια. Η μάλλον ήταν. Η οικονομική κρίση της χτύπησε την πόρτα πρώτη και καλύτερη.
Πίσω από την πόρτα αυτή , βλέπει με καινούριο μάτι την οικογένεια της.
Άλλοι άνθρωποι......... οι δικοί της........ είναι άλλοι.
Υπολογίζει τις λίγες μέρες που απομείναν και πρέπει να "χορέψει". Θα χορέψει και θα πει κι ένα τραγούδι.
πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top