Συγκατοικεί με άλλη ενώ είναι μαζί μου

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Έχω μια περιέργεια να μάθω τι απέγινε αυτό το ζευγάρι.

Για να απαντήσω στην ερώτηση, πιστεύω πως ο φίλος μου δε θα με έκανε να τραβήξω τόσο ζόρι, θα προσπαθούσε να βρει άλλη λύση. Όχι απλά επειδή ξέρει οτι είμαι ζηλιάρα, αλλά και γιατί σαν δίκαιος και σωστός που είναι θα σκεφτόταν πώς θα ένιωθε αυτός στη θέση μου, κι εφόσον δεν του αρέσει αυτό το συναίσθημα που θα ένιωθε, δε θα με ανάγκαζε να το περάσω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ρε παιδια τι αλλο θα ακουσω η γυναικα???:stunned:
να σας κανω ενα ωραιο σκηνικο?? :P οκ το κανω!!
τι ωραια που ξυπνανε το πρωι και τρωνε πρωινο μαζι και του κανει τον καφε και μιλανε και γελανε και λενε τι τους προβληματιζει και πως περασανε την προηγουμενη , το βραδακι που εξω βρεχει τι να κανουνε ας κατσουνε να δουνε μια ταινια να φανε ποπ κορν να γελασουνε να τον σκουντισει σαν την μενεγακη:P να κλαψει στην αγκαλια του γιατι την πληγωσε καποιος .... να πω κι αλλα?? :lol:
οσο open minded και να θελουμε ολοι να ειμαστε σε καποια θεματα δεν παιζουμε με τις πιθανοτητες. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Έχω μια περιέργεια να μάθω τι απέγινε αυτό το ζευγάρι.

είναι ακόμα μαζί, μια χαρά κι ευτυχισμένοι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αχ πολυ χαρηκα τωρα αναστασια για το ζευγαρι:) ευτυχως που πηγανε ολα κατ'ευχην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω αρχίσει να φρικάρω με το ότι νιώθω πως οι περισσότερες γυναίκες νιώθουν τον άντρα τους σαν "κτήμα" και μπορούν να του απαγορέψουν να κάνει κάτι.. Καταλαβαίνω μια γυναίκα να μη νιώθει άνετα με μια απόφαση του άντρα της, αλλά από αυτό το σημείο μέχρι το σημείο που του "απαγορεύεις" να πάει γιατί αλλιώς θεωρείς πως δεν σε σέβεται (!), νομίζω πως υπάρχει μια αξιοσημείωτη απόσταση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Φίλη μου συγκατοικούσε με 1 άντρα και 1 γυναίκα λεσβία. Ο φίλος της θα έπρεπε να είναι σε επαγρύπνηση όπως περιγράφετε.

Εδώ ο άντρας έχει το πρόβλημα,
που πρέπει να υπομείνει όλων των ειδών τα ορμονικά... :eek::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω αρχίσει να φρικάρω με το ότι νιώθω πως οι περισσότερες γυναίκες νιώθουν τον άντρα τους σαν "κτήμα" και μπορούν να του απαγορέψουν να κάνει κάτι.. Καταλαβαίνω μια γυναίκα να μη νιώθει άνετα με μια απόφαση του άντρα της, αλλά από αυτό το σημείο μέχρι το σημείο που του "απαγορεύεις" να πάει γιατί αλλιώς θεωρείς πως δεν σε σέβεται (!), νομίζω πως υπάρχει μια αξιοσημείωτη απόσταση..

Δεν του απαγορεύω κάτι, απλά από τη στιγμή που ξέρει πώς θα νιώσω αν το κάνει (= άσχημα) και θα υποφέρω, η επιλογή να το κάνει αγνοώντας τα συναισθήματά μου θα μου δείξει κάποια πράγματα γι' αυτόν και τη σχέση μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
ρε παιδια τι αλλο θα ακουσω η γυναικα???:stunned:
να σας κανω ενα ωραιο σκηνικο?? :P οκ το κανω!!
τι ωραια που ξυπνανε το πρωι και τρωνε πρωινο μαζι και του κανει τον καφε και μιλανε και γελανε και λενε τι τους προβληματιζει και πως περασανε την προηγουμενη , το βραδακι που εξω βρεχει τι να κανουνε ας κατσουνε να δουνε μια ταινια να φανε ποπ κορν να γελασουνε να τον σκουντισει σαν την μενεγακη:P να κλαψει στην αγκαλια του γιατι την πληγωσε καποιος .... να πω κι αλλα?? :lol:
οσο open minded και να θελουμε ολοι να ειμαστε σε καποια θεματα δεν παιζουμε με τις πιθανοτητες. :/:


Δεν παίζουμε με τις πιθανότητες ε ?
Χμ, αυτές οι ρημάδες οι πιθανότητες ……


Να σου φτιάξω κι εγώ ένα ακόμα πιο ωραίο σκηνικό ?

( Σημ: Το πρώτο ενικό όπου χρησιμοποιηθεί γίνεται μόνο για λόγους ευκολίας του δημιουργού .Ευχαριστώ )

Ο φίλος σου μένει μόνος του , όλα καλά είσαι κι εσύ κάθε τρεις και λίγο εκεί πέρα , όλα βαίνουν καλώς , και κάτω από τον πλήρη έλεγχο σου
ώσπου μια νύχτα …..
…. Βρεχει καταρρακτωδώς … η ώρα είναι 2 και χτυπάει το τηλέφωνό του .. από την άλλη γραμμή η κολλητή του , η Κικίτσα αυτή που πηγαίναν μαζί φροντιστήριο αγγλικών στα 13 τους και είχε σπυράκια τότε και φορούσε γυαλιά σαν του … Γαβαλά ( τον τραγουδιστή λεω ντε .. που έλεγε το ανεπανάληπτο : δεν πουλάω την καρδιά μου ούτε τη πετώ μα την έδωσα σε σένα γιατί σʼ αγαπώ … …:Pώπα ! Ώπα ! )
Τώρα πια βέβαια η Κικίτσα φυσάει – ας είναι καλά οι φακοί επαφής και το λέιζερ , πάνε και τα σπυράκια , κουκλάρα η Κικίτσα ..
Εσύ φυσικά όταν την πρωτογνώρισες , έβγαλες κάτι πράσινους καπνούς :mad: αλλά αφού γνώρισες και το αμόρε της , είδες και κάτι παλιές φωτό για το πώς ήταν η Κικίτσα προ αμνημονεύτων ετών , βλέπεις ότι και ο δικός σου την βλέπει σαν αδελφή του , το ξεπέρασες ….( ας πούμε )


Ας ξαναπάμε στην ιστορία της μοιραίας νύχτας …

Χτυπάει το τηλέφωνο του δικού σου που λες , εσύ φυσικά είσαι σπίτι σου και κοιμαάασαι μακαρίως , και στο τηλέφωνο είναι η Κικίτσα η οποία κλαίει με λυγμούς γιατί βρίσκεται στο μέσον της Εθνικής οδού , λίγο πιο κάτω από τη " Λεμόνα" , εκεί που τραγουδάει η Πάολα ντε ,οοοόχι ότι η Κικίτσα είχε πάει εκεί , αλλοίμονο είναι σπουδαγμένη κουλτούρα κι αμφισβήτηση ναʼ ουμε , απλώς ρίξαν έναν απίστευτο καβγά με τον δικό της γυρίζοντας από μια ιντελεξουέλ παρουσίαση σε γκαλερί όπου ο νεοανερχόμενος καλλιτέχνης Τσοχλιάδης έκανε το καλλιτεχνικό του ντεμπούτο με την έκθεση ζωγραφικής με τίτλο : Τσίχλες και άχυρα , από το μεταμοντέρνο στον στρουκτουραλισμό …..

( Κοίτα μη βιαζεσαι και πας αμέσως να διαβάσεις παρακάτω …αιντε .. άσε να βάλω λίγη σάλτσα να έχει σασπένς η ιστορία …:P)


Μετά λοιπόν από μια έντονη διαμάχη που είχαν για το αν θα έπρεπε ο καλλιτέχνης να αποδώσει όλο το μεγαλείο του ντανταισμού στο επέκεινα του χωροχρόνου , αρπαχτηκανε μαλλί με μαλλί … και την πέταξε έξω από το τσεροκιιιιιι ωσαν άλλη Λάσκαρη …

Για να μη μακρυγορώ κι επειδή ξέρω πως όλοι πατάμε το φφ για να πάμε γρήγορα στη σκηνή του σεξ … δεν θα σε ταλαιπωρήσω άλλο .
Ο δικός σου ως καλός άνθρωπος και φίλος φυσικά πήγε και τη περιμάζεψε βρεγμένη και ταλαιπωρημένη , του έκανε βέβαια τα δερμάτινα καθίσματα στο αουδδδι χάλια , αλλά δεν πειράζει Κικίτσα είναι αυτή είπαμε ….

Τα παρακάτω δεν θέλουν και πολύ φαντασία η Κικίτσα κλαίει εκείνος λιγώνεται , έχει πιει η μανδαμ και κατι σατώ του 1821 στο γκαλά που ακολούθησε , είχε χτυπήσει κι ο δικός σου κάτι τεκίλες στο μπαράκι που συχνάζει πριν την πέσει για ύπνο ….ε , δεν ήθελε και πολύ το πράγμα για να συμβεί το ανομολόγητον .

Την επόμενη μέρα που συναντιέστε , νιώθεις κάτι στον αέρα να αιωρείται αλλά πάλι λες ..δεν βαριέσαι , τα ακάρεα της σκόνης θα είναι – άντρες τι περιμένεις ένα ξεσκονόπανο δεν πιάνουν -
Σου κάνει κι ένα σεχςςς απιθάνου από ενοχές και στο τελος του μήνα σου ζητάει να γίνεις η μητέρα των παιδιών του .
Κι όσο για την Κικίτσα γίνεται κουμπάρα σας μαζί με τον μέλλοντα συζυγό της τον οποίο φυσικά και συγχώρεσε για εκείνη τη νύχτα , όχι λόγω των δικών της ενοχών όοοοχι βέβαια αλλά γιατί καλά τα ξενοπηδήματα αλλά και η ασφάλεια μεγάλο πραμα αδελφούλα μου ….



Ηθικόν δίδαγμα : όταν φεύγεις από το σπίτι του δικού σου κόβεις με ένα ψαλιδάκι το σταθερό του , και βγάζεις την μπαταρία από το κινητό του απλόν .. σιγά που θέλει και τηλέφωνα …:mad:
Στην καλύτερη μπορείς να του πάρεις και ένα λουράκι ήτοι δυνατόν χρυσό ώστε να τον έχεις πάντα κοντά σου …:)


ΥΓ : Κουε και γω έχω φίλους μου, που λόγω σπουδών μέναν σε άλλες πόλεις εκείνος όσο σπουδαζε έμενε με την κολλητή του που οι " πιθανότητες " την έφεραν να περασει στην ίδια πόλη ….
Αρκετά χρόνια μετά το ζευγάρι είναι ακόμα μαζί , παντρεμένοι με παιδάκια …
Τώρα αν υπήρξε κάποτε η νύχτα της Κικιτσας ουδείς θα το μάθει ποτε …άλλωστε λίγη σημασία έχει τώρα πια …. πιστέψτε με ….:)





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ηθικόν δίδαγμα : όταν φεύγεις από το σπίτι του δικού σου κόβεις με ένα ψαλιδάκι το σταθερό του , και βγάζεις την μπαταρία από το κινητό του απλόν .. σιγά που θέλει και τηλέφωνα …:mad:
Στην καλύτερη μπορείς να του πάρεις και ένα λουράκι ήτοι δυνατόν χρυσό ώστε να τον έχεις πάντα κοντά σου …:)
Eπειδη αυτο ομως δεν ειναι εφικτο, τι προτεινεις στην πραγματικοτητα ; Εγω προτεινω να βρισκουμε σοβαρα ατομα, με ακεραιοτητα, μια και ποτε δε μπορεις να εχεις ολα υπο ελεγχο και αν θελει να στην κανει θα στην κανει. Ειτε γυναικα, ειτε αντρας (απλα οι αντρες ειμαστε και μπουνταλαδες και μας πιανουνε συχνοτερα, δεν ειναι οτι οι γυναικες ειναι πιο πιστες :P ).

Κι επειδη ειναι στα πλαισια της ανθρωπινης υποστασης και φυσης, να ειναι συνεχης πειρασμος να συζει ο/η δικος/ια σου με αλλην/ον, (εκτος αν ο/η αλλος/η ειναι η ασχημη κοπια του κουασιμοδου, οπότε εκει εχεις μια σιγουρια ρε αδερφε μου ! ), καλυτερα να μην το επιχειρειτεεεε.

Αυτιααα σαν ηθικον διδαγμα απο μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
καλα μελιω δεν μπορω να πω εχεις δικαιο η φαντασια μου εξαλλου ειναι γνωστο οτι δεν φτανει τα ορια της πραγματικοτητας:worry:
αυτο που ηθελα να πω η δυστυχη ειναι οτι αλλο να βαζεις του αλλου τη σοκολατα μπροστα του ενω κανει διαιτα και αλλο να πρεπει να παει να την παρει απο το περιπτερο:P και στις δυο περιπτωσεις εφικτοτατο να την φαει ενω δεν πρεπει απλα στην πρωτη πως να το κανουμε βρε αδερφε ο πειρασμος ειναι μεγαλυτερος.. τωρα θα μου πεις εκει φαινεται ποση εγκρατεια εχει, εμ εκει ειναι που ειπα δεν ειναι αναγκη να παιζουμε με τις πιθανοτητες αν θα φαει την σοκολατα ή δεν θα την φαει... δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτη?? :P

και για να σοβαρευτουμε, φυσικα ολα ειναι πιθανα σ'αυτη τη ζωη. τι συζηταμε τωρα?? εδω παντρεμενοι και τα κανουν.. αυτα ειναι επιλογες του καθενος και ποσο σεβασμο εχει στον εαυτο του πανω απο ολα και μετα στον ανθρωπο που διαλεξε να εχει πλαι του. αν θελει καποιος να κανει κατι θα το κανει και κανεις δεν μπορει να τον σταματησει εκτος απο τον εαυτο του. γιαυτο το λογο διαλεγουμε καποια στιγμη να ειμαστε με ατομα που θα μας παρεχουν το αισθημα της ασφαλειας και της εμπιστοσυνης ουτως ωστε να μπορουμε να εχουμε μια ποιοτικη σχεση.
πειτε με ρομαντικη , πειτε οτι ζω στην κοσμαρα μου εγω το μπουρδελο που εχει γινει η κοινωνια μας δεν το ασπαζομαι. δεν με ενδιαφερει τι κανει ο καθε ανεγκεφαλος ή η καθε ανεγκεφαλη , παντα με ενδιεφερε να ειμαι εγω σωστη προς τους αλλους και το αντιθετο. ποτε δε πηγαινα με το ρευμα ή εκανα οτι εκαναν οι πολλοι. ( και επειδη εχω ξεφυγει απο το θεμα σταματω εδω:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
γιαυτο το λογο διαλεγουμε καποια στιγμη να ειμαστε με ατομα που θα μας παρεχουν το αισθημα της ασφαλειας και της εμπιστοσυνης ουτως ωστε να μπορουμε να εχουμε μια ποιοτικη σχεση.

Τώρα και συγνώμη που θα το πω αλλά αυτό πιο πολύ για … βαρετή σχεση μου κάνει ειδικά η λέξη ασφάλεια μου θυμίζει …ασφαλίτες και βγάζω φλικταινες …σόρι κιολας …



Εγω προτεινω να βρισκουμε σοβαρα ατομα, με ακεραιοτητα
Λοριεν … αλήθεια τι εννοείς όταν λές σοβαρά άτομα με ακεραιότητα ? Θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως το εννοείς γιατί η ακεραιότητα δεν γράφεται στο κούτελο του άλλου ούτε η κοινωνική του θέση η μόρφωσή του ή η ηλικία του μπορεί να μας εγγυηθεί για τίποτε αφού ως γνωστόν μωραίνει ο έρωτας τον άνθρωπο …( κι αν είναι και .. παράνομος ο έρωτας .. τον ξεμωραίνει ….πλείστα τα παραδείγματα θαρρώ ….)


Υπάρχουν 2 τρόποι κατʼ εμε να αντιμετωπίσεις την έννοια εμπιστοσύνη σε μια σχεση :
1 ) Να θεωρείς πως είναι κάτι που κερδίζεται και ποτέ δεν κατακτιέται , εν ολίγοις είσαι μια ζωή στην μπρίζα και ψιλοψάχνεσαι για … Κικίτσα / Κικίτσο στον ορίζοντα
ή
2 ) Είναι δεδομένη από την αρχή , τη χαρίζεις απλόχερα κι έτσι δεν ζεις μόνιμα με εφιάλτες κι αν ο άλλος στην .. κάνει τη κουτσουκέλα λες γκουντμπάι μαι ντάρλιγκ ή είσαι πολύ μεγαλόκαρδος – ερωτευμένος – εγωιστής –( παίζουν πολλά εδώ βλέπεις ) και συνεχίζεται η σχέση επαναπροσδιορίζοντας προφανώς τα πάντα .

Προσωπικά για λόγους ηρεμίας και προσωπικής ισορροπίας προτιμώ τον δεύτερο τρόπο , γιατί δεν θα ισχυριστώ πως είμαι και ο πιο λαρτζ άνθρωπος του κόσμου , ούτε πως δεν έχω ανασφάλειες , αλίμονο χιλιάδες έχω , απλά προσπαθώ ή να τις ξεπεράσω – δουλεψω – διορθώσω , στο βαθμό που μπορώ
Ή να μην συναναστρέφομαι και ιδιαίτερα μαζί τους , κανουν την χειρότερη παρέα δυστυχώς , παρόλο που παραδόξως είναι από τους πιο τακτικούς θαμώνες της ανθρώπινης ψυχής …


πειτε με ρομαντικη , πειτε οτι ζω στην κοσμαρα μου εγω το μπουρδελο που εχει γινει η κοινωνια μας δεν το ασπαζομαι.

Οποτε βλέπω μια τέτοια φράση γραμμένη θυμάμαι την .... κυρά – Θοδώρα νομίζω την έλεγαν , τη συναντήσαμε σε ένα καφενεδάκι κάπου σʼ ένα χωριό της Ελλάδας ένα μεσημέρι κι αφού μας έφτιαξε την πιο απίστευτη ομελέτα της ζωής μας , έκατσε και συζήτησε μαζί μας .
Κάποιος από την παρέα έχοντας κατά νου πως προσεγγίζεις καλύτερα έναν άνθρωπο μεγαλύτερης ηλικίας όταν αρχίσεις να του μιλάς για τις παλιές καλές εποχές , ξεκίνησε μια τέτοια συζήτηση , η κυρά Θοδώρα όμως δεν μάσαγε και μας είπε τα εξής :
" .. Σώπα παιδάκι μου που χαλάσαν οι άνθρωποι , χαλασμένοι ήταν πάντα , τι θαρρείς ότι στην εποχή μου οι άνθρωποι νιαζόντουσαν περισσότερο ο ένας για τον άλλον , σαχλαμάρες από κουτσουμπολιό το κάνανε και χωνόταν ο ένας στη ζωή του αλλουνού .
Κι όσο για τα κερατιάτικα ουουουου , έχω να σου πω εγώ ιστορίες , από τη μια άκρη του χωριού εως την άλλη όλοι π@διοσαντεστε ο ένας με τη γυναίκα τʼ αλλουνού , λίγες οι τιμιες γυναίκες και άντρες και τότες και τωρα .
Για να μη σου πω για τα άλλα χωριά ή για τους δικούς μας παππούδες , να σου δείξω εγώ φωτογραφίες από τα παλιά πανηγύρια που μόνος σου θα καταλάβεις ποιο παιδί ανήκει … σε ποιο πατέρα .. επειδής δεν τα λέγανε και κάμανε τους ηθικούς και τους καλούς χριστιανούς ? "

Αυτή η κουβέντα ήταν αφορμή από τότε να έχω κάνει αρκετες συζητήσεις με γεροντότερους όπου σε κρίση ειλικρίνειας παραδέχτηκαν πως η αλήθεια η πικρή ήταν αυτή δυστυχώς ..( και όχι αυτό δεν είναι ούτε ερευνα ούτε πηγή :P το λέω για να προλλάβω τον Λόρι μη μου ζητά στατιστικές :P )


Θαρρώ πως ένα βασικό πράγμα που άλλαξε από τότε είναι πως οι ιστορικές εξελίξεις οδήγησαν τις γυναίκες να αφησουν την ανωτάτη παντρευτική ( από τις καλύτερες σχολές , γιατί υπήρχε και η κατωτάτη παντρευτική ) και να γίνουν αυτόνομες αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην κάθονται σε ένα γάμο με 40 κέρατα στο κεφάλι τους , χώρια το ξύλο και όλα τα σχετικά …. ( ομοίως βέβαια και ο άντρας πλεον δεν έχει καμιά υποχρέωση να μένει σε ένα γάμο λόγω ενός προικώου ή λόγω κοιινωνικού συμβιβασμού .)
Ούτε να κάθονται σε ένα γάμο / σχεση όταν τα συναισθήματα τελειώσουν κι εμφανιστεί ο Κικίτσος , μόνο και μόνο για τα μάτια του κόσμου …….
Και αν δεν απατώμαι ήταν κάτι που το θέλαμε όλες οι γυναίκες άλλωστε κατά την ταπεινή μου γνώμη επιτρέψτε μου να πω ....καλύτερα ένας ειλικρινής γάμος / σχεση που κραταει 5 χρόνια παρά 40 χρόνια υποκρισία ….:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.

Τώρα και συγνώμη που θα το πω αλλά αυτό πιο πολύ για … βαρετή σχεση μου κάνει ειδικά η λέξη ασφάλεια μου θυμίζει …ασφαλίτες και βγάζω φλικταινες …σόρι κιολας …

Το αισθημα ασφαλειας δεν παντα κακο. Μπορει να μεταφραζεται απλα σε εμπιστοσυνη και σιγουρια για το οτι αυτος που εχω διπλα δεν κανει σα λυσσασμενο σκυλι με το που βγει μονος σε κοσμο.
Πιο βαρετο μου κανει να εισαι μονιμως με την αν-ασφαλεια αι θινκ:X

(Ρισπεκτ στην κυρα Θοδωρα, οι συζητησεις με τα παππουδια παντα ειναι απολαυστικες.. Ειδικα αν η υποθεση εχει σεκς δινουν ρεσιταλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λοριεν … αλήθεια τι εννοείς όταν λές σοβαρά άτομα με ακεραιότητα ? Θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως το εννοείς γιατί η ακεραιότητα δεν γράφεται στο κούτελο του άλλου ούτε η κοινωνική του θέση η μόρφωσή του ή η ηλικία του μπορεί να μας εγγυηθεί για τίποτε αφού ως γνωστόν μωραίνει ο έρωτας τον άνθρωπο …( κι αν είναι και .. παράνομος ο έρωτας .. τον ξεμωραίνει ….πλείστα τα παραδείγματα θαρρώ ….)
Ναι δεν το γραφει στο κουτελο του καθενος (δυστυχως). Ειναι κατι που πρεπει να δοκιμαζουμε. Ενδειξεις υπαρχουν αν εχουμε τα ματια μας ανοιχτα. Βλεπεις πως χειριζεται ο αλλος καθε κατασταση, πως αντιδρα, τι δυναμεις εχει, πως κινειται οταν ζοριστει, ριχνεις μια ματια στο παρελθον του, κοιτας τους φιλους του, τους γονεις του, σχηματιζεις μια αποψη και προχωρας με αυτην, εχοντας παντα στο νου σου οτι μπορει να πεσεις εξω. Αλλά μερικα ατομα ειμαστε σε θεση να τα απορριψουμε απο νωρις, κανουν μπαμ.

Υπάρχουν 2 τρόποι κατʼ εμε να αντιμετωπίσεις την έννοια εμπιστοσύνη σε μια σχεση :
1 ) Να θεωρείς πως είναι κάτι που κερδίζεται και ποτέ δεν κατακτιέται , εν ολίγοις είσαι μια ζωή στην μπρίζα και ψιλοψάχνεσαι για … Κικίτσα / Κικίτσο στον ορίζοντα ή
2 ) Είναι δεδομένη από την αρχή , τη χαρίζεις απλόχερα κι έτσι δεν ζεις μόνιμα με εφιάλτες κι αν ο άλλος στην .. κάνει τη κουτσουκέλα λες γκουντμπάι μαι ντάρλιγκ ή είσαι πολύ μεγαλόκαρδος – ερωτευμένος – εγωιστής –( παίζουν πολλά εδώ βλέπεις ) και συνεχίζεται η σχέση επαναπροσδιορίζοντας προφανώς τα πάντα .
Συμφωνω. Στο 1ο εννοεις "και ποτε δεν χανεται" αν καταλαβα καλα. (γιατι κατι μπορεις να το κερδισεις/κατακτισεις, και να το χασεις στη συνεχεια). Το προβλημα στο 2ο τροπο ειναι : 1.αν θα μαθεις ποτε αν εγινε καποια κουτσουκελα, καποιο ψεμα, και 2.αν μπορεις να ζεις εχοντας αμφιβολιες.

Δε ξερω αν συμφωνω απολυτως με τη γιαγια σου,και οτι καθολου δεν εχει χαλασει ο κοσμος και παντα ετσι ηταν...εγω δε βλεπω κατι τετοιο...ισως να μην ηταν τοτε οσο αγνος οσο λενε πολλοι, επειδη δεν μαθαινοντουσαν καποια πραγματα...αλλά δε νομιζω οτι παραλληλα δεν εχει χαλασει κιολας. Και μονο τους νεους που βλεπω καθε χρονο...ολο και χειροτεροι ειναι (κατα μεσο ορο ε)

άλλωστε κατά την ταπεινή μου γνώμη επιτρέψτε μου να πω ....καλύτερα ένας ειλικρινής γάμος / σχεση που κραταει 5 χρόνια παρά 40 χρόνια υποκρισία ….:)
Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα. Το 40 χρονια υποκρισια ξεκινησε απο την αρχη με υποκρισια ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top