Τι ψηφίσατε, αν ψηφίσατε στις ευρωεκλογές;

Τι θα ψηφίσετε, αν ψηφίσετε στις ευροεκλογές?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 2 5.0%
  • Πασόκ

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 1 2.5%
  • Σύριζα

    Ψήφοι: 1 2.5%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 2 5.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 9 22.5%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 16 40.0%

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Σωστός ο Δεσμωτής, τόσο New Age που δεν πάει άλλο.

Αν δε μας προτείνεις τη λύση σου καλό μου, φτύσε όσους θεσμούς θες, το ίδιο κάνει! :D

Ναι και πάλι ναι! Ο φίλτατος Δεσμώτης αδιαφορεί για τα ...δεσμά του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Σωστός ο Δεσμωτής, τόσο New Age που δεν πάει άλλο.


Ειρωνικό, δε λέω, αλλά δε βρίσκει στόχο γιατί το βεληνεκές της ειρωνείας σου ήταν της πλάκας καθώς new age δεν είναι ο,τι αναφέρεται μόνο στο τρέχον έτος.
New age είναι και το σήμερα που συναντιέται με το χθες, όπως καλή ώρα ο Πασκάλ και ένας πάκος ονόματα.
Κάτι σαν τα γυαλιά rayban με τους μεγάλους φακούς που ξαναήρθαν στη μόδα :redface:


Αν δε μας προτείνεις τη λύση σου καλό μου, φτύσε όσους θεσμούς θες, το ίδιο κάνει! :D


1.α το να φτύνεις ξέροντας το γιατί είναι άλλο απο το να φτύνεις χωρίς να ξέρεις ή γιατί η χλέπα σου ανέβηκε στο στόμα.
β. το να φτύνεις γνωρίζοντας το "διατί" δεν κάνει (που να πάρει) το ίδιο με το να προσκυνάς εκεί που έφτυνες δια ψήφου.

Διαχώρισε τα α και β στο μυαλό σου και δες αν κάνει το ίδιο.Το φτύσιμο έχει υπόβαθρο φτάνει να μην κρατούν ομπρέλες όσοι αποπειρώνται να ερμηνεύσουν τη φιλοσοφία της ροχάλας...
Κι εσύ κρατάς απο κείνες τις μοδάτες με ντάλα ήλιο. Υπάρχει και το bepanthol. :P

2. είναι άλλο η πρόταση επίλυσης κι άλλο η κριτική απέναντι στη σαπίλα που αν και δε τη βλέπεις, μπορείς και τη μυρίζεις. Η σήψη προχωρά γοργά in the summer time.

3. θα συνεχίσω λιγάκι ακόμα στις κρίσεις πριν φτάσω στα solutions και τα betadine.
Ταυτίζομαι με Πωλ Βαλερύ ότι ακόμη κι αν ψήφησες με τις αγνότερες προθέσεις,
πρέπει πάντα να ζητάς συγγνώμη επειδή έκανες κάτι καλά.
Τίποτε δεν πληγώνει περισσότερο. (άσε που το καλά είναι και φαιδρό)

Το ίδιο ισχύει και για το αν ΔΕΝ ψήφησες.
Άρα λοιπόν, να με συγχωρείς my poor political system :worry: και my sweet child εδ-αδ.

4. Καλώς ή κακώς, αναγνωρίζω τη στιγμη της προσωπικής μου δράσης, λόγου χάρη το να πάω να ρίξω ψηφαλάκι, από το απλό γεγονός που ένας υποψήφιος μεταβάλλει τον ψηφοφόρο (αυτός είμαι εγώ) σε "εμπνευσμένο".
Αν δεν παραχθεί το προσδοκώμενο, και το σαλάμι πάει πολύ.

5. Η ελάχιστη σκληρότητα είναι να ψηφίζεις ή όχι;
Και αυτό για μένα είναι ένα ζητούμενο γιατί τα λόγια είναι βυθισμένα σε πηγάδια...άπατα.

Δεν ψηφίζεις κάτι που ξέρεις. Πας τυφλά, δεν δίνεις λύσεις, ασκείς δικαίωμα. Ποιο δικαίωμα όμως; Το δικαίωμα του να το παίζεις τυφλός με απόδειξη ένα χαρτί.
Αλήθεια πόσο περήφανοι είναι όσοι πήγαν να ψηφίσουν με αποχή 47% και με τελικό αποτέλεσμα 70 στο περίπου σε νουδουπασόκ;

Δε μου αρέσει να παίρνω μέρος σε ένα φιάσκο. Σε μια κακή παράσταση. Πες με ψώνιο :redface:
Με έχω για καλύτερα.

6. με λόγια καίγεται η θλίψη και με σιωπή λάμπουν οι προθέσεις. Καμιά φορά η σιωπή κι όχι η προσπάθεια ρομαντικοποίησης του "ψηφίζειν", μπορεί να είναι πιο φωτεινή...

7. Κατανοώ ότι κριτική χωρίς αντιπρόταση είναι γνώση μάταιη. Αλλά λύση θα ήταν η υπεραποχή. Κάτι άπιαστο για το δενεχωμυαλιστάν...
Απλά και χύμα, θα το πω: αν δε μπει το μαχαιράκι στο κοκαλάκι (που δεν μπήκε γιατί είμαστε γουδιά) τσιτσί δεν έχει. Το'πιασες;

Ας κάνουμε και τη κριτική του λαού και του κριτικού του πνεύματος για τους λόγους και τους τρόπους που ψηφίζει σε συνδυασμό με το μνημονικό του που θα ζήλευε κι ένα βολτόμετρο...

8. πάει ο καθένας με αόρατες ουλές για να ψοφήσει. Μα δεν καταλαβαίνει κανείς πως έτσι ριχνει αλάτι στις πληγές ή σ τη καλύτερη είναι κατα φαντασίαν πληγιασμένος; Δε πιστεύω σε γενναιότητες που έχουν για ρίζα την απιονισμένη βλακεία.

Τι σόι πικρή ηδονή κι αυτή. Να ψηφίζεις απογοητευμένος. Σα να χαρίζεις χαμόγελα στο μηνυτή σου την ώρα που σου παραδίδεται το χαρτάκι από τον κλητήρα.

Τελικά ο κόσμος ψηφίζει γιατί έχει φετίχ να κλείνεται σε παραβάν. Τη βρίσκει.


Ναι και πάλι ναι! Ο φίλτατος Δεσμώτης αδιαφορεί για τα ...δεσμά του;

Εκεί είναι το πρόβλημα. Πως εγκαταλείπεις κι αυτή την μακρινή ασφάλεια από την απελπισία των συνηθειών να ψηφίζεις πάντα κάτι για να εκθέτεις στη κοινωνία το κούτελο του συνειδητοποιημένου.

Ψηφίζουμε λες και κάποτε θα μας δοθεί αυτό που θα είναι ο εαυτός μας.
Κι όταν είμαστε όλοι δυσαρεστημένοι κι από πάνω, το να ψηφίζουμε είναι κάτι σα να φοράμε μάσκες βενετίας;

Τι ρομαντική Ελλάδα...
Και δεν το παίζω αισθηματίας είρων. ["κοπτοράπτης συναισθημάτων" ουκ έστι!] :whistle:

Μολοταύτα, σου κλείνω το μάτι Νωέα για τον ευφυή συνειρμό σου.


Υγ. Για μπάνιο δεν πήγα.
κάτω απʼ την τέντα έπινα μονορούφι μια παγωμένη σοκολάτα (χτυπημένη μαζί με παγάκια για άλλη αίσθηση δροσιάς) όταν κάποια βολεμένα σκυλιά πράξαν κατα συνείδηση να βγάλουν ασπροπρόσωπους αυτούς που τους λυμαίνονται (70 τα εκατό!).

Γκρις γιου γουιλ νεβα ντάϊ, αφτερ ολ....


****Προς κώματα:

Σας επιστρέφω τα ακριβά κλεψιμαίικα
αυτά που πήρατε καιρό, δια εκκωφαντικής σιωπής.

Και όσο να'ναι, το να ρίχνεις ένα φάκελο μέσα απο σχισμή,
μοιάζει με σπάσιμο της σιωπής, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστο.

Πω, σα λαζόπουλος ακούγομαι...:hmm:


ΣΑΣ ΦΙΛΩ ΣΤΑΥΡΩΤΑ (σημειολογικόν!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ειμαι πολυ μικρη για να ψηφισω αλλα και να ημουν μεγαλυτερη σιγα μην πηγαινα..Αλλα και οσους ξερω κανεις δεν πηγε η πηγε και ψηφισε οικολογους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top