Ελληνική επαρχία: Είναι τελικά φτωχή ή μήπως πλούσια;

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Η επαρχια ειναι φτωχιά;;;;;;:blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
απλα εχει τη γη να τη θρεψει

Ε τι αλλο θες;
Δε σου φτανει αυτο;
Σημερα οποιος εχει γη ειναι πλουσιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εγω στην επαρχια γνωριζω μονο κατι μεγαλογαιοκτημονες και μεγαλοτσελιγκες.
Μαλλον φταινε οι κακες παρεες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγω στην επαρχια γνωριζω μονο κατι μεγαλογαιοκτημονες και μεγαλοτσελιγκες.
Μαλλον φταινε οι κακες παρεες!
αμα ερθεις εδω πελοποννησο δεν θα βρεις τετοιους πολλους

ολες ειναι μικρες εκτασεις

η ουσια ειαι οτι το συριζα ειναι αστικο κομμα,,περα απο αυτο δεν πιανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Καλά...κοπιάστε Ζακυνθο να δείτε ποσο φτωχοί ειναι..:hehe::hehe::hehe:
Κτήματα,ελίες..δωμάτια που ενοικιάζουν ...ο Λαγανας ειναι ο δευτερος πιο πλούσιος δήμος στην ελλάδα.Τι λέμε τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Καλα Αγγελε αλλαξαν τα δεδομενα.
Και μπαχτσε μονο να εχεις θεωρεισαι προνομιουχος πλεον.
Τουλαχιστον εισαι αυτοχθων!
Καμια κοτουλα, καμια αγελαδιτσα...μια χαρα!

Σε καιρους εθνικης κρισης ανεκαθεν οι αστοι πεθαναν στα πεζοδρομια απο ασιτια.
Οι υπολοιποι στα χωρια δεν επαιρναν χαμπαρι!

ps: Οι κοτουλες και οι αγελαδιτσες οχι για σφαξιμο, ομως!!! :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σε καιρους εθνικης κρισης ανεκαθεν οι αστοι πεθαναν στα πεζοδρομια απο ασιτια.
Οι υπολοιποι στα χωρια δεν επαιρναν χαμπαρι!
σωστο αυτο
οι πολεις και κυριως η αθηνα ηταν παντα ακραια
ο περισοτερος λουτος και η μεγαλυτερη φτωχια
απο τα ψηλα στα χαμηλα αποτομα
ενω η επαρχια παραμενει παντα σε ενα μεσο επιπεδο,,ουτε παμφτωχοι,,ουτε πλουσιοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Α Αγγελε και τωρα που το θυμηθηκα για την πονεμενη αγροτια...
Οταν επαιρναν τις επιδοτησεις απο την ΕΕ για να καλλιεργουν τα χωραφια τους και αντ αυτου, αυτοι ξυναν τα τετοια τους και τα τρωγαν αλλου ηταν καλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Καλα Αγγελε αλλαξαν τα δεδομενα.
Και μπαχτσε μονο να εχεις θεωρεισαι προνομιουχος πλεον.
Τουλαχιστον εισαι αυτοχθων!
Καμια κοτουλα, καμια αγελαδιτσα...μια χαρα!

Σε καιρους εθνικης κρισης ανεκαθεν οι αστοι πεθαναν στα πεζοδρομια απο ασιτια.
Οι υπολοιποι στα χωρια δεν επαιρναν χαμπαρι!

ps: Οι κοτουλες και οι αγελαδιτσες οχι για σφαξιμο, ομως!!! :'(
Οι κοτομπουκιές και οι μπριζόλες δεν φυτρώνουν σε κλαδιά δέντρων δυστυχώς:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ελα δεν το σωζεις!!!
Βλεπαμε και "Αγροτης μονος ψαχνει" καποτε... :inlove:
Μας ανοιξε τα ματια.

δεν έχω επαφή με όλη την ελληνική επαρχία βέβαια, πάντως στα μέρη της μάνας μου η πλειοψηφία του κόσμου έχει μεν το καθημερινό της φαγητό γιατί είναι κοντά στη γη κτλ κτλ, αλλά ΔΕΝ έχει πλούτο, τουλάχιστον όχι με τη μορφή του "γαιοκτήμονα" έτσι όπως την παρουσιάζεις.
Βέβαια τα μέρη της μάνας μου θεωρούνται και το φτωχότερο τμήμα της Ευρώπης γενικώς οπότε ίσως να μην είναι σωστό παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
πάντως στα μέρη της μάνας μου η πλειοψηφία του κόσμου έχει μεν το καθημερινό της φαγητό γιατί είναι κοντά στη γη κτλ κτλ, αλλά ΔΕΝ έχει πλούτο

Μα αυτος ειναι πλουτος πλεον!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Οι κοτομπουκιές και οι μπριζόλες δεν φυτρώνουν σε κλαδιά δέντρων δυστυχώς:(

Να τρωτε μονο τα λαχανικα του μπαρμπα Σταθη και να αφησετε τα κρεατα.
Αντε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Λίγο από εδώ, λίγο από εκεί σε διάφορα θέματα έχει γίνει η κουβέντα περί ελληνικής επαρχίας με τις γνώμες να διίστανται για το αν οι κάτοικοι της περνάνε καλύτερα από τους κατοίκους των αστικών κέντρων ή όχι.

Άλλοι θεωρούν ότι οι κάτοικοι των μικρών πόλεων ή των χωριών είναι προνομιούχοι επειδή έχουν απλά τη δυνατότητα ενός κήπου ή λίγων φρέσκων αυγών κάθε μέρα, χωρίς να παραλείψουν να αναφερθούν σε καλλιέργειες, επιδοτήσεις και άλλα "ένοχα μυστικά".

Άλλοι πάλι, τονίζουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν αγρότες και κτηνοτρόφοι στις δραστηριότητες τους αλλά και όλοι όσοι κατοικούν στην επαρχία με τις ελλείψεις σε υποδομές και υπηρεσίες, την εγκατάλειψη, τις αντιξοότητες που δημιουργεί η απουσία του κράτους.

Λογικά η αλήθεια θα έπρεπε να βρίσκεται κάπου στη μέση, όμως απόλυτο μέσον δε μπορεί να υπάρξει σε μια τέτοια περίπτωση, οπότε ποια είναι η δική σας γνώμη, ή ακόμα καλύτερα, η δική σας εμπειρία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Degen

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
παντως στο χωριο μου δεν μου φενονται για φτωχοι
ολοι εχουν πολλα λεφτα και τεραστια σπιτια, μην πω για τις αμαξαρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Καλά...κοπιάστε Ζακυνθο να δείτε ποσο φτωχοί ειναι..:hehe::hehe::hehe:
Κτήματα,ελίες..δωμάτια που ενοικιάζουν ...ο Λαγανας ειναι ο δευτερος πιο πλούσιος δήμος στην ελλάδα.Τι λέμε τώρα;

Ε, καλά, που να έρθεις και στο δήμο που μένω εγώ να δεις φτώχια, άμα το πάμε έτσι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ζω στην επαρχία και έτσι στο συγκεκριμένο θέμα μπορώ να μιλήσω εκ του ασφαλούς.
Θα συμφωνήσω και με τις δύο όψεις του νομίσματος. Οι κάτοικοι μιας μικρής πόλης ή ενός χωριού αντιμετωπίζουν δυσκολίες αλλά και κάποια πλεονεκτήματα.

Πλεονεκτήματα
  • Η πλειοψηφία των οικογενειών στην επαρχία έχουν έστω μια μικρή έκταση γης στην οποία μπορούν να καλλιεργήσουν την ντοματούλα τους, την πατατούλα τους και πολλά άλλα. Καλλιεργούν μόνοι τους τα προιόντα που θα αγόραζαν απο το μανάβικο. Ξέρουν τι τρώνε και το προιόν που παράγουν είναι αγνό και ανόθευτο.

  • Σε μια μικρή έκταση γης μπορεί κάνεις να φτιάξει ένα κοτέτσι και να βάλει μέσα 2-3 κοτούλες και να τρώει φρέσκα αυγουλάκια κάθε μέρα αντί να τα αγοράζει απο την λαική 0.50 το ένα. Επιπλέον κατσικάκια και προβατάκια τα οποία βοσκούν χορταράκια απο δώ και απο κεί, παράγουν γάλα το οποίο μετά μπορεί να γίνει τυρί.


  • Ηχορύπανση. Σχεδόν ανύπαρκτη. Εδώ βρίσκεις την ησυχία σου. :)

  • Δεν υπάρχει το κακό που γίνεται με τις ληστείες στις μεγαλούπολεις, αν και θαρρώ πως δεν θα αργήσει ο μέσος ληστής να μας χτυπήσει την πόρτα.


Μειονεκτήματα.
  • Ναι, η ζωή στην επαρχία είναι δύσκολη. Είναι γεγονός ότι οι αγρότες και οι κτηνοτρόφοι αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα καθ'όλη την διάρκεια ενός έτους. Ο αγρότης για παράδειγμα είναι στα χωράφια του απο το πρωί μέχρι το βράδυ. Γυρνάει σπίτι εξαντλημένος. Ο μεγάλος τους φόβος είναι ότι οι κόποι κάποιων μηνών μπορεί να πάνε στράφι μέσα σε μόνο λίγες ώρες. Και αυτό γιατί είτε θα καταστρέψει την σοδιά ο καιρός είτε τα ''ζιζάνια''.


  • Υπηρεσίες και υποδομές σχεδόν ανύπαρκτες. Οι κάτοικοι της περιοχής μου οφείλουν να μετακινούνται στην κοντινότερη πόλη, η οποία απέχει απο εδώ 25 χιλιόμετρα, έτσι ώστε να κάνουν διάφορα χαρτιά σε δημόσιες υπηρεσίες, να επισκεφθούν έναν γιατρό κτλ. Επιπρόσθετα οι μαθητές όλων των περιχώρων μετακινούνται κάθε μέρα με λεωφορείο έτσι ώστε να φοιτήσουν στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση.


  • Ιατρική περίθαλψη. Τώρα κάτι μας είπες και εσύ. Ένα κέντρο υγείας υπάρχει (και αυτό στην περιοχή μου) το οποίο καλείται να περιθάλψει κατοίκους μια κωμόπολης αλλά και όλων των περιχώρων αυτής.
    Ειδικά δε τώρα με τις περικοπές πολλές πτέρυγες έχουν κλείσει. Συνεπως εάν κάποιος χωριανός πάθει κάτι μέχρι να καλέσει ασθενοφόρο, να πάει το ασθενοφόρο εκεί, να τον πάρει, να τον πάει στο κέντρο Υγείας, να δουν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι οι νοσοκόμες (γιατί γιατρό για να βρεις εκεί μέσα θα πρέπει να είναι η τυχερή σου μέρα), μέχρι να σε πάνε στο κοντινότερο νοσοκομείο το οποίο απέχει 25 χιλιόμετρα απο εδώ μάλλον θα τα έχεις τινάξει τα πέταλα.
    Δεν θέλω να σκέφτομαι το ενδεχόμενο του να ξεμείνουν τα ασθενοφόρα απο πετρέλαιο.


  • Ας μην ξεχνάμε το κουτσομπολιό. Ότι κάνεις διαδίδεται με ταχύτητα φωτός σε μια μικρή πόλη, πόσο μάλλον σε ένα χωριό.
    :P

Αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως παιδες

μη γελιομαστε
ο μεγαλυτερος πλουτος και η μεγαλυτερη φτωχια ως αποτελεσμα συγκεντρωνονται εδω και χιλιαδες χρονια στις πολεις..

αλλα ειναι πολυ μεταβλητη η κατασταση,,απο τη μια στιγμη στην αλλη μπορει να βρεθεις απο ευκαταστατος στο δρομο αστεγος
γιατι απλα η πολη τρωει εξοδα πολλα που η επαρχια δεν εχει-στην μονοκατοικια πχ κανεις οτι θελεις,,οχι κοινοχρηστα και πολλα αλλα)
ενω στην πολη εξαρτασαι απο ολους τους αλλους,,αν αυτοι πανε καλα οκ,,αν η οικονομια στραβωσει,,τι θα φας,,τα τσιμεντα?


ενω η επαρχια ειναι σε μια πιο μεση κατασταση,,πλουτου φτωχιας,,αλλα σταθερη και βιωσιμη..

ακομα και να μην εισαι αγροτης ,,στην επαρχια εχει τα προιοντα πλαι σου με λιγοτερο κοστος μεταφορας,,εχεις παραλιες και μερη δωρεανν,ενω στην πολη πληρωνεις τα παντα,,

η πολη ειναι σαν κυψελη,μπορει να σου δωσει πολλα,,αλλα αν βρεθεις απο κατω,,θα σου παρει πολλα


γιαυτο πολλοι φτωχοι ανεργοι αθηναιοι πια,,γυριζουν στα χωρια τους,,γιατι θα εχουν τουλαχιστον κατι να φανε και δεν θα ξεφτιλιζονται στα συσσίτια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εχω παρατηρήσει ότι στην επαρχία είναι όλα αλλιώς. Βγάζουν περισσότερα δουλεύοντας λιγότερο και πολύ πιό χαλαρά. Τα σπίτια είναι σε καλύτερη κατάσταση από αυτά των πόλεων και μεγαλύτερα. Στην επαρχία γκρινιάζουν το ίδιο αλλά γενικά τα έχουν όλα πιό ήρεμα... Εγώ που έχω συνηθίσει σε ρυθμούς Αθήνας (κέντρου) εκνευρίζομαι με τους ντόπιους εδώ που είναι τα ζώα μου αργά σε όλα. Ανοίγουν τα μαγαζιά όποτε να ναι, τα κλείνουν όποτε να ναι, σε εξυπηρετούν με το πάσο τους, επιδιορθώσεις/επισκευές παίρνουν τον 3πλάσιο χρόνο και γενικά είναι όλοι με το φραπέ στο χέρι, άνετοι και κύριοι. Κανείς δεν τρέχει, κανείς δεν βιάζεται, κανείς δεν σκοτώνεται στη δουλειά. Ακόμα και οι χειρωνακτικές εργασίες είναι λάου λάου.
Αυτό είναι πολύ καλό από τη μια (δεν πιέζεσαι στη δουλειά) αλλά κακό από την άλλη (αργείς να κάνεις δουλειές που βασίζονται στην εργατικότητα άλλων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ επίσης δεν έχω σχέση με καμία επαρχία. Μόνο όταν πηγαίνουμε διακοπές. Στις διακοπές παρατηρώ ότι τις πρώτες μέρες είναι τέλεια. Μετά αρχίζουν και μου λείπουν πράγματα. Η τεχνολογία, το σινεμά, το θέατρο, το γυμανστήριο, μέχρι και το παγοδρόμιο. Να μου πεις, αυτά δεν είναι απαρραίτητα στη ζωή, όμως αν κανείς έχει ζήσει στην Αθήνα, ε όσο να ναι, έχει μάθει να έχει πρόσβαση σε διάφορα που στην επαρχία δεν υπάρχουν.

Όμως η επαρχία υπερέχει πάρα πολύ από άποψη διατροφής. Άλλα τα αυγά που τρώμε εμείς, άλλα τα χωριάτικα. Άλλο μαρούλι τρώει ο αγρότης που το κόβει απ τον τόπο του, άλλο εμείς απ το σούπερ μάρκετ. Και πάει λέγοντας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top