Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
μπααα,δεν νομίζω ότι θα μπορούσα ποτέ να γίνω χορτοφάγος,γιατί -όπως χαρακτηριστικά λέω και με κορο'ι'δεύουν οι υπόλοιποι.. :redface:-δεν τρώω τίποτα που να είναι πράσινο...:P ούτε είμαι τρελά του κρέατος βέβαια,αλλά σίγουρα δεν θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
,γιατί -όπως χαρακτηριστικά λέω και με κορο'ι'δεύουν οι υπόλοιποι.. :redface:-δεν τρώω τίποτα που να είναι πράσινο...:P

χωρις να απευθυνομαι σε εσενα προσωπικα την εννοια "καρκινος του εντερου" την εχεις ακουστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
χωρις να απευθυνομαι σε εσενα προσωπικα την εννοια "καρκινος του εντερου" την εχεις ακουστα?

ναι,αλλά θες να μου πεις ότι όσοι τρώνε λαχανικά,δεν έχουν πιθανότητα να νοσήσουν..? ίσως από κάποια άλλη μορφή αυτής της κ..οασθένειας,αλλά και πάλι οι πιθανότητες είναι οι ίδιες... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
[SIZE=+1]Prospects for cancer control: colorectal cancer.[/SIZE]

Cox B, Sneyd M.

Hugh Adam Cancer Epidemiology Unit, Department of Preventive and Social Medicine, University of Otago Medical School, Dunedin, New Zealand. brian.cox@stonebow.otago.ac.nz

AIMS: The study assessed the contribution to the control of colorectal cancer achievable from primary prevention, screening, early diagnosis, and treatment in New Zealand. METHODS: Available estimates of the attributable risk or protection offered by significantly increasing consumption of fruit and vegetables were used to predict the number of cases of (and deaths from) colorectal cancer prevented if these activities were effective in 1999. The potential effect of screening was also estimated from published results. Estimates of the potential effect of improvements in early diagnosis and treatment available from cancer-control plans of other countries were used to estimate the likely impact of such improvements in New Zealand. RESULTS: Primary prevention could potentially prevent 81 deaths in men and 77 deaths in women from colorectal cancer each year. The potential impact of screening differed between screening methods, with the prevention of 44 deaths in men and 35 deaths in women from colorectal cancer by screening using faecal occult blood testing or 73 deaths in men and 53 deaths in women annually from colorectal cancer by screening using flexible sigmoidoscopy. Improvements in surgical practice and reorganisation of surgical services together with improved use of radiotherapy and chemotherapy could prevent about 82 deaths in men and 78 deaths in women from colorectal cancer each year. CONCLUSIONS: The most immediate control of colorectal cancer appeared to be achievable by improvements in surgical services and the introduction of screening while increased consumption of fruit and vegetables provided potential longer-term reductions in colorectal cancer incidence and mortality.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ε ωραία, θα τρως λαχανικά και φρούτα, και θα γλυτώσεις το καρκίνο του εντέρου.

Με τόσα φυτοφάρμακα στον οργανισμό σου όμως, πως θα γλυτώσεις το καρκίνο στο συκώτι;;; :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από burbuja:
γιατί -όπως χαρακτηριστικά λέω και με κορο'ι'δεύουν οι υπόλοιποι.. :redface:-δεν τρώω τίποτα που να είναι πράσινο...

νταξ οκ υπάρχει και το κόκκινο λάχανο, υπάρχουν και οι τομάτες και άλλα τέτοια πολύχρωμα είδη χωρίς να είναι καταναγκαστικά πράσινα :P:P

δεν μπορώ να διανοηθώ την ζωή μου χωρίς πρασινάδα στην διατροφή μου ενώ αντιθέτως μπορώ να φανταστώ πολύ εύκολα τη ζωή μου χωρίς το κόκκινο κρέας που έτσι κι αλλιώς το καταναλώνω μια φορά (άντε δύο το πολύ) την εβδομάδα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
χόρτα :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
εγω παλι τρωω κοντα 1 κιλο κρεας την ημερα.

και δυο κιλα φρουτα/χoρτα οποτε...

Κ.Ε.->ξερεις ποσο κοστιζει αυτο?:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Καλα ρε συ epote...εσυ βρα αδερφε δεν συμφερεις...:P
Εσενα οι γονεις της γυναικας σου ή S.Market θα πρεπει να εχουν ή κρεοπωλεια!:P :D
Περα απο αυτο, το σωμα για να λειτουργησει καλα-σωστα χρειαζεται τοσο "πρασσιναδες" (ετσι λεω εγω τα χορτα, μαρουλια κτλ κτλ), και φρουτα, και υδατανθρακες και πρωτεινες.Τα θελει ολα σε σωστες δοσεις!
Δεν θελει μονο τα "μεν" ή μονο τα "δε"!;)

[Personal parapno mode on]
Αχ...κι εγω ρε γμτ...τρωω...τρωω...τρωω... και για να παρω κανα κιλο πρεπει να κανω ταμα στην Παναγια στην Τηνο...:mad:
Αντε να δω ποτε θα παρω αυτα...5-10 που θελω!(Ασε που εγω δεν συμφερω ουτε στο φαγητο ουτε στο ντυσιμο...:P )
[personal parapono mode off]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Τα θελει ολα σε σωστες δοσεις!

actually για το περισοτερο κοσμο μια διατροφη χαμηλη σε πυκνους/επεξεργασμενους υδατανθρακες (μακαρονια, ψωμια, ζαχαρες, ρυζια, τα περισοτερα ξηρου τυπου δημητριακα), πλουσια σε ινωδεις υδατανθρακες (φρουτα και λαχανικα), μετρια σε πρωτεινες και πλουσια σε σε καλα λιπαρα(ξηροι καρποι, ελαιολαδο, αβοκαντο, λιπαρα ψαρια) εχει τα καλυτερα αποτελεσματα αναφορικα με τον σωματοτυπο και κυριος την υγεια.

απλα αναλογισου το εξις, τα μακαρονια τα ρυζια και τα ψωμια, ποσο καιρο υπαρχουν? 10.000 χρονια? 20.000 χρονια? Τα προηγουμενα 1.980.000 χρονια τρωγαμε μηλα, καστανα και κρεας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κι ακομα εαν καταναλωνεις πολλους υδατανθρακες μπορει να εχει πολυ ασχημα αποτελεσματα για την υγεια καποιου!
Απο εκει και περα, ειναι αναλογα τον σωματοτυπο, το ειδος εργασιας-ασκησης που κανει καποιος κτλ κτλ.
Και μην ξεχνας οτι πριν απο τοοοοοσες χιλιαδες χρονια η "λανθασμενη"¨διατροφη ηταν ενας απο τους λογους που το οριο ηλικιας ηταν στα μισα χρονια περιπου απ' οτι ειναι τωρα.
Οχι ο μονος!Ενας απο τους λογους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Βγήκαν off-topic κάποια μηνύματα.
Μπορείτε να τα βρήτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Χορτοφάγος είναι η μάνα μου, τρώει κρέας μια φορά στο 6μηνο το συχένετε, οι χορτοφάγοι είναι χωρισμένοι σε αυτούς που δεν τρώνε καθόλου κρέας αυτοί που τρώνε άλλα όχι κόκκινο και εκείνοι που τρώνε σπάνια οποιο κρέας τοίχει, αυτό ξ'ερωεγώ, άν είμαι λάθος διορθόστε με:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Χορτοφάγος είναι η μάνα μου, τρώει κρέας μια φορά στο 6μηνο το συχένετε, οι χορτοφάγοι είναι χωρισμένοι σε αυτούς που δεν τρώνε καθόλου κρέας αυτοί που τρώνε άλλα όχι κόκκινο και εκείνοι που τρώνε σπάνια οποιο κρέας τοίχει, αυτό ξ'ερωεγώ, άν είμαι λάθος διορθόστε με:)

Θα σε διορθώσω!:P Αν τρως σπάνια κρέας δεν είσαι χορτοφάγος. Χορτοφάγος είσαι αν δεν τρως κρέας καθόλου. Όπως αναφέρθηκε πριν υπάρχουν 2 κατηγορίες, οι vegeterian και οι vegan. Οι δεύτεροι εκτός από κρέας δεν τρώνε ούτε προϊοντα του, όπως γαλακτοκομικά.

Εγώ δεν θα μπορούσα να γίνω χορτοφάγος, δεν το βλέπω τόσο ηθικά. Εξαιρείται το αρνί που έχω κόψει επειδή αγαπάω πολύ τα προβατάκια.:redface: Επίσης δεν μου αρέσει, όπως δεν μου αρέσει το κρέας ούτως ή άλλως. Οπότε από κρεατικά τρώω μόνο κοτόπουλο και προσπαθώ να το περιορίζω μόνο σε 5-6 φορές τον μήνα. Και μόνο στήθος! Διάβασα ότι αν αποφεύγεις το κόκκινο κρέας αλλά τρως μπούτι κοτόπουλο είναι δώρον άδωρο επειδή είναι τίγκα στο λίπος!

Και 3-4 φορές τον χρόνο θα φάω μπιφτέκια, αν ξέρω ότι ο μάγειρας τα πετυχαίνει! Δεν μου αρέσει να περιορίζομαι στο φαγητό μου.

Όσο για τα χορταρικά μου αρέσουν πολύ, αλλά όχι μόνα τους (δεν σε χορταίνουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Θα σε διορθώσω!:P Αν τρως σπάνια κρέας δεν είσαι χορτοφάγος. Χορτοφάγος είσαι αν δεν τρως κρέας καθόλου. Όπως αναφέρθηκε πριν υπάρχουν 2 κατηγορίες, οι vegeterian και οι vegan. Οι δεύτεροι εκτός από κρέας δεν τρώνε ούτε προϊοντα του, όπως γαλακτοκομικά.

Εγώ δεν θα μπορούσα να γίνω χορτοφάγος, δεν το βλέπω τόσο ηθικά. Εξαιρείται το αρνί που έχω κόψει επειδή αγαπάω πολύ τα προβατάκια.:redface: Επίσης δεν μου αρέσει, όπως δεν μου αρέσει το κρέας ούτως ή άλλως. Οπότε από κρεατικά τρώω μόνο κοτόπουλο και προσπαθώ να το περιορίζω μόνο σε 5-6 φορές τον μήνα. Και μόνο στήθος! Διάβασα ότι αν αποφεύγεις το κόκκινο κρέας αλλά τρως μπούτι κοτόπουλο είναι δώρον άδωρο επειδή είναι τίγκα στο λίπος!

Όσο για τα χορταρικά μου αρέσουν πολύ, αλλά όχι μόνα τους (δεν σε χορταίνουν).

Αυτό ήξερα εγώ δεν ήξερα αυτό που είπες είξερα ότι άν τρώς μια φορά το εξάμινο ένα κοματάκι είσαι χορτοφάγος:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αυτό ήξερα εγώ δεν ήξερα αυτό που είπες είξερα ότι άν τρώς μια φορά το εξάμινο ένα κοματάκι είσαι χορτοφάγος:hmm:

Για μένα να βάζουμε ταμπέλες είναι χαζομάρα, κι εγώ έναν που τρώει μια στο τόσο κρέας δεν τον θεωρώ κρεατοφάγο. Αλλά σου λέω τυπικά πώς ορίζουμε τον χορτοφάγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είμαι παμφάγο.
Η μαμά μου είναι περίπου χορτοφάγος, έχει να φάει κρέας 30 χρόνια!!
Βέβαια τρώει ψάρι, αυγά και γαλακτοκομικά, αλλά η λογική της είναι ότι το ψάρι έχει ατελές νευρικό σύστημα... και δε νιώθει ότι του κάνει τόσο κακό.
Όλα ξεκίνησαν όταν πήγε σε μία φάρμα και είδε στοιβαγμένα τα ζωάκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
δεν πιστευω οτι υπαρχει περιπου κ ξεπεριπου η τρως η δεν τρως...
στο εξωτερικο υπαρχει πολυ κ για αυτο υπαρχουν σουπερ μαρκετ εστιατορια μονο για αυτους οπως κ σε ξενοδοχεια μπουφες μονο για χορτοφαγους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Τρώω τα πάντα ΑΛΛΑ λατρεύω τα χόρτα, τις σαλάτες κλπ.. Μπορώ να τρώω σαλάτες κ χορταράκια κάθε μέρα!!Α! Και σούπες!!! Κρέας τρώώ αλλά δεν του έχω κ τόση αδυναμία!! Πιο πολύ μου αρέσουν τα ψαράκια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
εγω τρωω απ ολα...αλλα κρεας οχι πολυ... προσπαθω να το περιοριζω οσο μπορω για λογους υγειας κυριως. δεν τρωω καθολου αρνι και κατσικι αλλα ολα τ αλλα μια χαρα...και επισης για πρασιναδα πεθαινω.:) ειπαμε... παμφαγο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top