Να δεχτώ την δουλειά;

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Φέτος τον χειμώνα δεν είχα σκοπό να δουλέψω αλλά παρουσιάστηκε μια αρκετά καλή πρόταση.
Πήγα λοιπόν να κάνω την τυπική(λέω τυπική γιατί λόγο του ''μέσου" είναι δεδομένο ότι θα με πάρουν)αίτηση στην υπεύθυνη προσωπικού.(πολύ καλή οικογενειακή φίλη).
Πάνω στο τραπέζι υπήρχαν κ οι άλλες αιτήσεις από άλλες κοπέλες κ πήρε το μάτι μου το όνομα μιας άλλης φίλης.Εκείνη την στιγμή, ειλικρίνα με έλουσε κρύος ιδρώτας.
Το θέμα είναι ότι αυτή η φίλη έχει πολύ σοβαρά προβλήματα(οικονομικά αλλά κ οικογενειακά)

Νιώθω πολύ άσχημα. Η υπεύθυνη προσωπικού μου είπε ότι αν δεν κάνω εγώ αίτηση θα πάρουν εκείνην.
Από την μια κατηγορώ το σύστημα της χώρας μας κ από την άλλη η ίδια θα κάνω αυτό που
κατηγορώ, με αποτέλεσμα μια κοπέλα πού έχει περισσότερο ανάγκη από εμένα να χάσει μια αρκετά καλή δουλειά.
Τι να κάνω?Να δεχτώ την δουλεία κ να μην νιώθω καλά?
Η να μην δουλέψω φέτος όπως κ το είχα σχεδιάσει κ να έχω την συνείδηση μου καθαρή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aν πραγματικά θα νιωθεις ασχημα συνεχως παιρνοντας τη δουλεια, και την χρειαζεσαι λιγοτερο απο εκεινη, κανε το καλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Είναι ζήτημα ηθικής μόνο σε ό,τι αφορά την συγκεκριμένη κοπέλα??
Γράφεις πως πάνω στο τραπέζι υπήρχε στοίβα απο αιτήσεις, ακόμη κι αν η γνωστή σου δεν ήταν υποψηφία, γνωρίζεις με το χέρι στην καρδιά πως και όλα τα υπόλοιπα άτομα δεν έχουν εξίσου ανάγκη για εργασία.
Τι θέλω να σου πω:Πολλές φορές όταν πάμε να κάνουμε κάτι που είναι ενάντια στα πιστεύω μας, αλλά αυτό το κάτι έρχεται με την μορφή μεγάλης ευκαιρίας που θα ήμαστε χαζοί να μην εκμεταλλευτούμε, ίσως η συνείδηση μας ψάχνει ένα ισχυρό άλλοθι να μας αποτρέψει.
Οι εκφράσεις που χρησιμοποιείς ας πουμε η δήλωση της υπεύθυνης πως αν δεν είσαι εσύ θα είναι αυτή σίγουρα(?) και ο τρόπος που παρουσιάζεις την κατάσταση της αφήνουν ως μονόδρομο σε όλους την απάντηση μην δεχτείς την δουλειά.
Και μόνο απο αυτά που γράφεις φαίνεται πως δεν ρωτάς αλλά εχεις προαποφασίσει και απλά ψάχνεις συμμάχους στην άποψη σου.

Εγώ όμως στο αντιστρέφω γράφοντας πως ακόμη κι αν δεν υπήρχε αυτή η υποψηφιότητα βάζεις το χέρι σου στην φωτιά πως κανείς απο τους άλλους υποψήφιους δεν είναι απελπισμένος για τη θέση?
Επίσης δεν έχεις ταμείο ανεργείας το χειμώνα?Και η συγκεκριμένη θέση είναι προσωρινή μόνο για τους 6 μήνες που μεσολαβούν ως το καλοκαίρι ή έχει πιθανότητες μονιμοποίησης?

Στα ρωτάω όλα αυτά για τον εξής λόγο.Είμαι γενικότερα κατά του μέσου.Αναγνωρίζω πως στην Ελλάδα είναι λίγο δύσκολο να πορευτείς χωρίς αυτό.Δεν βρίσκω όμως κανέναν λόγο στην χρήση του για μια προσωρινή δουλειά απο κάποιον που πιθανόν έχει ήδη σίγουρα 400 ευρώ μηνιαίως(αν δλδ παίρνεις ταμείο), σίγουρη δουλειά που τον περιμένει μετά και δεν πολυκαιγόταν να δουλέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
νομίζω ότι μπορεί να είναι η πρώτη φορά που θα με δείτε τόσο bitch :redface::P


Η δουλειά είναι δουλειά.-
Δεν υπάρχει "κάποιος έχει περισσότερη ανάγκη" και κάποιος λιγότερη
Στην δουλειά υπάρχει ο καλύτερος και ο χειρότερος. Υπάρχει κι αυτός με τις γνωριμίες κι αυτός που δεν έχει γνωριμίες.
Αν πραγματικά δεν είχες καμία ανάγκη, δεν θα πήγαινες καν να κάνεις την αίτηση...
Είχες σκεφτεί να κάτσεις το χειμώνα με τα δεδομένα που ξέρεις ως τώρα στη ζωή σου.
Ξαφνικά όμως προέκυψε μία ευκαιρία για δουλειά απ το πουθενά.
Αυτές τις ευκαιρίες δεν τις πετάμε ποτέ και δεν κλείνουμε πόρτες ποτέ.
Είμαι απόλυτη σε αυτό
Εχεις πρόσφατα αρραβωνιαστεί και μαζεύεις χρήματα για το γάμο σου.
Εχεις κι εσύ τις δικές σου ανάγκες και προτεραιότητες
Προσωπικά σε ζητήματα καρδιάς και σε ζητήματα επαγγελματικά σκέφτομαι πρώτα απ όλα την πάρτη μου όσο "κακό" κι αν είναι αυτό.

Αν κι όλας αυτή η δουλειά έχει προοπτική μονιμότητας όλο το χρόνο, ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ να τη χαρίσεις



σορρυ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θα μπορούσα να πιάσω δουλειά με έναν τέτοιο τρόπο κ διαφωνώ καθέτως με το σκεπτικό της ΚΕ. (σορυ ΚΕ)

Ναι. Όλοι έχουμε ανάγκη για δουλειά. Δεν διαφωνώ σε αυτό, αν και η kakerlak, έτσι όπως τα περιγράφει φαίνεται πως η ίδια δεν την έχει τόση ανάγκη (αλλιώς ούτε καν θα σκεφτόταν να ρωτήσει για το θέμα, αλλά απλά θα έπαιρνε τη δουλειά και τέλος). Αλλά δεν μπορούμε από τη μία να κατηγορούμε θεούς και δαίμονες για την κατρακύλα στην Ελλάδα κ να ανοίγουμε ένα στόμα ΝΑ όταν ακούμε πως ο τάδε υπουργός πήρε "δικούς του", πως η αγροφυλακή γέμισε με "γαλαζια παιδιά του 93", και ταυτόχρονα να διαιωνίζουμε την αναξιοκρατία (έτσι το βλέπω, σορυ) μπαίνοντας από την πίσω πόρτα σε θέσεις που υπάρχει -υποτίθεται- ολόκληρο σύστημα εισαγωγής. Είναι πεντακάθαρη κοροϊδία προς όλους όσοι έχουν κάνει αίτηση. Ο άλλος είναι χαζός δηλαδή που παλεύει με το σπαθί του κ κάτω από αντίξοες συνθήκες για να πάρει τη δουλεια, κ εγώ είμαι έξυπνος κ απλά θα μπω βάσει των γνωριμιών μου;

Αν δεν υπήρχε αυτή η διαδικασία επιλογής δεν θα διαφωνούσα στο να παρει κάποιος τη θέση με "μέσον". Αλλά από τη στιγμή που έχει στηθεί -υποτίθεται- σύστημα για την επιλογή αυτού που ταιριάζει περισσότερο με τη θέση, προσωπικά θα ένιωθα πολλές ενοχές αν του έκλεβα τη δουλειά μέσα από τα χέρια(εκτός αν ήμουν σε απελπιστική θέση κ χρειαζόμουν επειγόντως την δουλεια).

Αλλά αυτός είναι απλά ο δικός μου τρόπος σκέψης... kakerlak μη πάρεις προσωπικά τα όσα είπα. Είναι απλά σκέψεις για το εν λόγω σύστημα της "πίσω πόρτας" κ πως θα ένιωθα εγώ στη θέση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
έχουμε μία δουλειά και δύο άτομα με τα ίδια προσόντα για τη θέση
γιατί να στεναχωρηθεί το Α άτομο επειδή συμπτωματικά υπάρχει και γνωριμία?
Δεν νομίζω να ειπώθηκε πουθενά ότι το Β άτομο έχει περισσότερα φόντα γνώσεις εμπειρία κλπ για τη θέση και ότι το Α πρόσωπο έχει μόνο την γνωριμία.

Δλδ υπάρχει περίπτωση να την πάρουν για σοφέρ παράδειγμα ενώ δεν έχει δίπλωμα οδήγησης?
Προφανώς κι έχει ΚΑΙ τα προσόντα για τη θέση
Κανένα άτομο στα HR δεν εκτίθεται και δεν παίζει το τομάρι του για καμία κόρη φιλενάδας αν η κόρη δεν έχει τα προσόντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Κανένα άτομο στα HR δεν εκτίθεται και δεν παίζει το τομάρι του για καμία κόρη φιλενάδας αν η κόρη δεν έχει τα προσόντα

τα τυπικά τουλάχιστον θα πρόσθετα εγώ :redface:

Στο δια ταύτα δεν ξέρω τι να απαντήσω... Υποθέτω ότι σε κάθε δουλειά που παίρνουμε, εφόσον δεν... πεινάμε, πάντα υπάρχει κάποιος άλλος που από οικονομικής πλευράς την έχει περισσότερο ανάγκη από εμάς, οπότε... δεν ξέρω τι να απαντήσω :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Καμ ον ρε κουε, ολοι ξερουμε πολυ καλα οτι οταν τιθεται θεμα γνωριμιας λιγη σημασια εχουν αποκλειστικα τα προσοντα..
Δεν ξερω για τι δουλεια μιλαμε, δεν αμφισβητω τα προσοντα της κακερλακ, πιστευω οτι πλεον μιλαμε θεωρητικα και βλεπουμε απο ηθικης αποψης το θεμα.. Και γνωμη μου ειναι οτι το να συνεχιζω κατι που κατηγορω ενω εχω τη δυνατοτητα να το διορθωσω/αλλαξω εστω και σε μια περιπτωση, με κανει μια απ'τα ιδια και μου αφαιρει καθε δικαιωμα πια να κατηγορω την κατασταση στην Ελλαδα, τα βισματα, και ολα τα κακως κειμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Και γνωμη μου ειναι οτι το να συνεχιζω κατι που κατηγορω ενω εχω τη δυνατοτητα να το διορθωσω/αλλαξω εστω και σε μια περιπτωση, με κανει μια απ'τα ιδια και μου αφαιρει καθε δικαιωμα πια να κατηγορω την κατασταση στην Ελλαδα, τα βισματα, και ολα τα κακως κειμενα.
Από τη στιγμή που η Kaker πήγε στην συνέντευξη, γνωρίζοντας ότι πλεονεκτεί των άλλων υποψηφίων λόγω του μέσου, δείχνει ότι ήδη έχει αποφασίσει να προσαρμοστεί στην υπάρχουσα πραγματικότητα και να ζήσει με αυτή. Το να αρνηθεί να την πάρει τώρα για αυτό το λόγο είναι παράλογο.:worry: Από εκεί και πέρα, όταν κάνεις αυτή την επιλογή, πρέπει να αποδεχτείς ότι κάποιες φορές θα πάρεις τη δουλειά και από κάποιον που έχει πιο ανάγκη από σένα. Αντίστοιχα μπορεί μια φορά που εσύ έχεις ανάγκη να πάρει κάποιος άλλος τη δουλειά από σένα επειδή εκείνος έχει γνωστό. Αν η Kaker δεν γνώριζε την κοπέλα, δεν νομίζω να της περνούσε ποτέ από το μυαλό ότι παίρνει τη δουλειά άδικα από εκείνη (δεν το λέω υποτιμητικά, δεν νομίζω ότι υπάρχει πολύς κόσμος που θα το αναλογιζόταν, εγώ πάντως όχι). Οπότε πρακτικά το ζήτημα τίθεται λόγω της σχέσης της με την εν λόγω κοπέλα, και όχι λόγω της αδικίας που παρουσιάζεται. Είμαι της άποψης ότι η απόφαση πρέπει να ληφθεί συναρτήσει των σχέσεων με αυτή την κοπέλα.

Επίσης να παρατηρήσω ότι δεν έχει ειπωθεί για να γνωρίζουμε ότι η Kaker είναι λιγότερο ικανή από την άλλη κοπέλα. Αυτο που ειπώθηκε ήταν ότι "αν δεν είχε υποβάλλει εκείνη αίτηση, θα έπαιρναν την άλλη". Τουτέστιν η Kaker μπορεί άνετα να είναι ισάξια ή και καλύτερη. Οπότε μην το ρίχνουμε αμέσως στα περί αξιοκρατίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
H απολυτοτητα κ το "bitchness" (οπως ονομασε) της ΚΕ δεν συμβαδιζει με τον βαθμο που εχει αναγκη τη δουλεια η kakerlak, ουτε αποτελει και το αλτρουιστικοτερο σκεπτικό, όποτε συμφωνω (οπως ειπα απο την αρχη) και με Μοναχό. Ειδικα αφου εχει καποια γνωριμια παραπανω, θα βρει και του χρονου μια δουλεια, δε θα χαθεί. Μεσα σε ενα περιβάλλον που η αξιοκρατία και οι ισες ευκαιριες τεινουν να εκλειψουν τελειως, δε πειραζει να βαζουμε κι εμεις ενα λιθαρακι, ειδικα αφου δε απειλειται η προσωπική μας ευημερία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως βρε παιδιά, συγγνώμη, αλλά νομίζω πως έχουμε λίγο παρεξηγημένη την έννοια της ''γνωριμίας''. Δηλ. επικρατεί η άποψη ''2 υποψήφιοι, ο 1 με τίτλο ΙΕΚ και χωρίς προϋπηρεσία, ο άλλος με μεταπτυχιακό, 3 γλώσσες και εμπειρία κι επιλέγεται ο 1ος επειδή έχει μέσο''.:P

Δεν σκεφτόμαστε το ότι πιθανώς κι οι 2 έχουν αντίστοιχα προσόντα και ότι η πιθανή γνωριμία δρα σαν δικλείδα ασφαλείας για τον εργοδότη. Αλλιώς αισθάνεται κάποιος για 1 τελείως άγνωστο άτομο κι αλλιώς για κάποιο που γνωρίζει προσωπικά ή για το οποίο ξέρει κάποια πράγματα. Συμβαίνουν και αδικίες, δεν θα πω όχι, αλλά να μην το πάμε στο άλλο άκρο.

Προσωπικά την πρώτη μου δουλειά την βρήκα μέσω γνωριμίας των δικών μου. Και δεν αισθάνομαι καμία τύψη. Ξεκίνησα άλλωστε σαν πρακτική και μετά από μήνες μπήκα στο προσωπικό, οπότε ξέρω πως ήταν κάτι που κέρδισα με την αξία μου. Αν όμως δεν υπήρχε αυτή η γνωριμία θα είχα δυσκολευτεί επειδή δεν παίρνει κάποιος εύκολα άτομο χωρίς εμπειρία και ιδιαίτερα στον τομέα μου, στον οποίο δεν υπάρχει κι η δυνατότητα να ξεκινήσεις ως ''βοηθός'', όπως κάποιος καινούριος λογιστής ας πούμε.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα της Kakerlak, νομίζω πως το θέμα είναι όχι για το αν θα πάρει με γνωριμία την δουλειά, αλλά αν θα την στερήσει από κάποιον που έχει ανάγκη. Νομίζω πως επειδή θα το έβλεπα συναισθηματικά δεν θα έπαιρνα την συγκεκριμένη δουλειά. Δε νομίζω πως είναι όμως το σώφρον αυτό, επειδή στην περίπτωση αυτή θα έπρεπε όταν δίνουμε το βιογραφικό μας να αναφέρουμε στα προσωπικά μας στοιχεία τα περιουσιακά στοιχεία της οικογένειάς μας, ώστε να εξετάζεται σαν παράμετρος ''ποιός έχει ανάγκη την δουλειά''. Με την ίδια λογική τα ''παιδιά πλουσίων οικογενειών'' δεν θα έπρεπε να εργάζονται, επειδή υπάρχουν άλλοι που έχουν αντικειμενική ανάγκη για εργασία.

Μόλις διάβασα όλα τα post κι είδα πως αυτά που είπα έχουν ψιλοειπωθεί, αλλά τέλος πάντων!:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Με την ίδια λογική τα ''παιδιά πλουσίων οικογενειών'' δεν θα έπρεπε να εργάζονται, επειδή υπάρχουν άλλοι που έχουν αντικειμενική ανάγκη για εργασία.
Aυτό δεν ειναι και τοσο κακο οσο ισως ακουγεται. Θα βοηθουσε λιγο στην καλυτερη κατανομη πλουτου (κατι που επισης παει κατα διαολου).Οχι βεβαια με το να απαγορευουν τη δουλεια σε καποιους, αλλά ισως με το να υπαρχει καποια προτεραιοτητα λογω αναγκων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
η ΗR που έχει χύμα τις αιτήσεις άλλων υποψηφίων την ώρα που παίρνει συνέντευξη και "ανακοινώνει" κιόλας την απόφαση που έχει πάρει η εταιρεία για τον ποιον θα προσλάβει, εμένα δε μου φαίνεται για πολύ σόι πάντως...
όλα αυτά τα "κολλητιλίκια", "οικογενειακή φιλία", κλπ δε θα τα ήθελα να τα έχω στον χώρο εργασίας μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
το να συνεχιζω κατι που κατηγορω ενω εχω τη δυνατοτητα να το διορθωσω/αλλαξω εστω και σε μια περιπτωση, με κανει μια απ'τα ιδια και μου αφαιρει καθε δικαιωμα πια να κατηγορω την κατασταση στην Ελλαδα, τα βισματα, και ολα τα κακως κειμενα.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προσωπικα εχω βοηθησει φιλη μου αφηνοντας καποια δουλεια, γιατι εκεινη την ειχε περισσοτερη αναγκη απο μενα, οπως καποτε στο δικο μου ξεκινημα με βοηθησε καποια αλλη , η οποια δεν ηταν καν φιλη και απλη συναδελφος, διοτι παλι εγω την ειχα περισσοτερη αναγκη...Δε χαθηκα αλλα ουτε και αυτη...
Ειδικα οταν δε μιλαμε για θεση υψιστης σημασιας και καθοριστικη για το επαγγελματικο μας μελλον...Δεν ειναι κακο να αναγνωριζουμε την αναγκη του διπλανου μας και εαν μπορουμε να κανουμε κατι γι αυτο να δειξουμε οτι ειμαστε και ανθρωποι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top