Είναι αντιεπιστημονική η πίστη στο Θεό;

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Η ύλη δεν δημιουργείται ούτε καταστρέφεται. Πως έγινε λοιπόν όλο αυτό το σύμπαν; Όλοι αυτοί οι νόμοι και η αρμονία που υπάρχει;

Τα πάντα είναι φτιαγμένα από έναν σοφό Δημιουργό που λέγεται Θεός.

Μμμμναι. Και για την αρχή του Θεού τι έχεις να πεις;

Ή μήπως υπήρχε πάντα; Αλλά αν ναι τοτέ γιατί υπήρχε ενας θεός πάντα και όχι η ύλη, συμπιεσμένη, ασυμπίεστη, ποιός ξέρει με ποιά μορφή;

Απ όπου και να το πιάσεις, μπάζει.

Α και "αρμονία"; Πρώτον - ποιός ορίζει κάτι ως αρμονικό και δεύτερον - η αρμονία είναι το στατιστικά αναπόφευκτο αποτέλεσμα μιας εξέλιξης (και δε μιλάω για την δαρβινική θεωρία τώρα) βιαιοτάτων συγκρούσεων.

Για παράδειγμα, αν στο σύμπαν σου φαίνεται αρμονική η κίνηση των πλανητών ενός ηλιακού συστήματος σε τροχιές, ε αυτές υπάρχουν επειδή σωματίδια που αργότερα έγιναν κοτρώνες, βράχοι, πλανητες λόγω βαρύτητας συγκρούστηκαν μεταξύ τους ΜΕ ΚΑΘΕ ΔΥΝΑΤΟ ΤΡΟΠΟ μέχρι που το σύστημα ισορρόπησε όταν εξαντλήθηκαν όλοι οι πιθανοί συνδιασμοί που θα οδηγούσαν σε σύγκρουση.

Κατά τα άλλα αν σου φαίνεται αρμονικο το γεγονός πως ένας κροκόδειλος θα σου έτρωγε ευχαρίστως το πόδι για πρωινό, ή το οτι για να τραφώ εγώ έχουν εκτελεστεί ένα σωρό ζώα, ή το γεγονός πως έχουμε όλοι ημερομηνία ληξης, οκ, έχουμε διαφορετικούς ορισμούς για την αρμονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Επισης το cern ψαχνει για την αρχη της δημιουργιας του δικου μας συμπαντος.Γιατι αν επαληθευτει η θεωρια Μ η αρχη του συμπαντος μας δεν ειναι η αρχη του κοσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ζέβρες ή, εναλλακτικά, απορρίπτεις και τα 2 ως μη αποδείξιμα - διαλέγεις και παίρνεις!
επειδη λες ζεβρες που τις ξερουμε....δεν μπορω να είμαι τελειως ανοιχτος στο θεμα..
λλα αν έλεγες για πλασματα άλλα που δεν γνωριζουμε δω τελειως τοτε δεν θα μπορουσα να το αποκλεισω... ενας επιστημονας δεν μπορει να αποκλεισει τους εξωγηινους που λενε οι ταινιες καποιες φορες...

αν σε μια προταση δεν υπαρχει ιχνος γνωσης απο μενα τοτε δεν μπορω να το αποκλεισω..
γιαυτο και οι ταινιες επιστημονικης φαντασιας δεν απορριπονται απο τους επιστημονες ,απλα δεν ασχολουνται ή παιρνουν και καποιες καλες ιδεες..

Τα πάντα είναι φτιαγμένα από έναν σοφό Δημιουργό που λέγεται Θεός.
να τη και η άλλη πιστη ότι υπαρχει Θεος...δεν μιλαμε για λογικη ,αλα για πιστη!Το ίδιο και στην πιστη της αθειας..αυτο δε σημαινει βεβαια πως είναι λαθος και η αποδειξη σωστη,ούτε και το αντιθετο..μπορει για κατι να μην εχουμε αποδειξεις αλλα να υπαρχει..όπως μεγαλο τμημα απο το το συμπαν..
το 4%ξερουμε μονο..το άλλο είναι σκοτεινη υλοενεργεια...


Λόγω του ότι δεν έχω χρόνο να γράψω λεπτομερώς την άποψή μου (θα το κάνω το απόγευμα), απλώς θα αναφέρω το παράδειγμα του Blaise Pascal (Γάλλος μαθηματικός, θεμελίωσε την θεωρία Πιθανοτήτων και την επιστήμη των υπολογιστών κατασκευάζοντας την πρώτη μηχανή που μπορούσε να εκτελεί τις 2 βασικές μαθηματικές πράξεις (πρόσθεση και αφαίρεση), ενώ είχε συνδράμει σημαντικά στην πρόοδο της μαθηματικής ανάλυσης και της μηχανικής). Ο Blaise Pascal υπήρξε πιστός Χριστιανός, κατορθώνοντας όμως να ισορροπήσει το θρησκευτικό του συναίσθημα με το πάθος του προς τις επιστήμες και την αλήθεια που προκύπτει από τα πρόσματά τους.


μπραβο!να ένα παραδειγμα μη συγκρουσης θρησκειας και επιστημης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ή μήπως υπήρχε πάντα; Αλλά αν ναι τοτέ γιατί υπήρχε ενας θεός πάντα και όχι η ύλη, συμπιεσμένη, ασυμπίεστη, ποιός ξέρει με ποιά μορφή;

Απ όπου και να το πιάσεις, μπάζει.

εγω λεω ένα απλα "δεν ξερω" και ησυχαζω...προσπαθω παντα να μαθω βεβαια

πειτε απλα "εγω πιστευω αυτο" ο άλλος "εγω πιστευω εκεινο" και τελειωσε!δε χρειαζεται αποδειξη!αν αποδεικνυοταν δεν θα ήταν πιστη..θα ήταν γνωση -πληροφορια..

Επισης το cern ψαχνει για την αρχη της δημιουργιας του δικου μας συμπαντος.Γιατι αν επαληθευτει η θεωρια Μ η αρχη του συμπαντος μας δεν ειναι η αρχη του κοσμου.

εγω ξερω για υπερχορδες ,11 διαστασεις,υπερχορδες και συμπαντα φυσαλιδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Επισης το cern ψαχνει για την αρχη της δημιουργιας του δικου μας συμπαντος.Γιατι αν επαληθευτει η θεωρια Μ η αρχη του συμπαντος μας δεν ειναι η αρχη του κοσμου.

ξέχασα να γραψω ΚΑΙ αυτο. ευχαριστω :)

δε χρειαζεται αποδειξη!αν αποδεικνυοταν δεν θα ήταν πιστη..

OUARGH. I give up.

Τώρα αν το ξαναπιάσουμε απο κεί θα κάνουμε λούπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τώρα αν το ξαναπιάσουμε απο κεί θα κάνουμε λούπες.
δεν πειραζει..θα έχει πλακα...:P:D

αυτη είναι άλλωστε η πορεια του ανθρωπου-οτητας στο χρονο...κανοντας κυκλους συνεχεια προχωραμε λιγο λιγο μπροστα...και όποιος ζαλιζεται ας παρει δραμαμινες!!!!!!!!!:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
ε μπορούμε απλά να ξαναδιαβάζουμε τις 3 τελευταίες σελίδες ξανά και ξανά και ξάνα. δεν έχω κάτι να προσθέσω, τα έχω πει όλα όσα είχα να πω



και ξανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Δεν είναι και λίγες οι φορές που είχα κάνει με διάφορους σχετικές συζητήσεις.

Είχα αναφέρει παραπάνω το παράδειγμα του κορυφαίου Γάλλου μαθηματικού Blaise Pascal. Ένος ανθρώπου ευφυέστατου, προφανώς παθιασμένου με τις ΘΕΤΙΚΕΣ επιστήμες, με βαθύ θρησκευτικό συνάισθημα.

Πως γίνεται κάποιος να διαπρέψει στις θετικές επιστήμες, οι οποίες έχουν σαν πεδίο δεδομένων την ίδια τη φύση (η όποια σύμφωνα με το Χριστιανικό δόγμα δημιουργήθηκε από το Θεό - βλ. το κεφάλαιο Γένεσις στην παλαιά διαθήκη), εφόσον πιστεύει στην Χριστιανική θρησκεία, ακολουθεί τις Χριστιανικές πεποιθήσεις που καθορίζουν έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής και όπως πολύ σωστά είπε και ο Necropethamenos σε ποστ του, εφόσον αποκλίνει από αυτόν τον τρόπο ζωής (ή προσπαθήσει να τον προσαρμόσει στις επιθυμίες/ανάγκες/φιλοδοξίες του) αυτόματα ΠΑΥΕΙ να είναι Χριστιανός και γίνεται απλά άτομο για μπινελίκωμα που το παίζει Χριστιανός (όπου Χριστιανός μπορείτε να βάλετε την οποιαδήποτε άλλη μορφή πίστεως, αλλά το θέμα μας είναι ο Χριστιανισμός και η σχέση του με την επιστήμη);

Μια δυνατή απάντηση που θεωρώ ότι συμβιβάζει την επιστήμη με το Χριστιανικό δόγμα, θα ήταν το ότι ο Θεός, ως παντοδύναμος, δημιούργώντας τον άνθρωπο (όχι, δεν διαφωνώ με την Δαρβινική θεωρία, απλά προσπαθώ να προχωρήσω με βάση τις διδαχές της Χριστιανικής θρησκείας, όπως υποθέτω ότι θα τα έλεγε ένας πολύ πιστός Χριστιανός), έδωσε στον άνθρωπο την διανόηση, ώστε να δημιουργήσει νοητικά και τεχνικά εργαλεία για την μελέτη της δημιουργίας.

Ίσως πάνω σε αυτόν τον άξονα να κινήθηκε και ο Pascal.

Σαφώς και η πλήρης υιοθέτηση των Χριστιανικών διδαχών από κάποιον του θέτει νοητικούς φραγμούς στη μελέτη του κόσμου. Σε κάποια ερωτήματα, η απάντηση βρίσκεται μέσα στις γραφές και η απόκλιση από τις γραφές, του αφαιρεί την ιδιότητα του Χριστιανού. Προσπαθώντας λοιπόν να σπάσει αυτά τα όρια, είναι αναπόφευκτη η απόρριψη του Χριστιανισμού και η αναζήτηση της αλήθειας σχετικά με τον κόσμο που μας περιβάλλει με μόνο στήριγμα τις προσωπικές δυνάμεις του καθενός.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση του να "ψάχνεσαι" για μια ολόκληρη ζωή πάνω στην αναζήτηση αυτής της αλήθειας. Και στην αναζήτησή σου να κλίνεις προς διαφορετικά δόγματα ή να προχωράς σταθερά στηριζόμενος στις δυνάμεις σου και μόνο σε αυτές.

Κάπως έτσι είμαι κι εγώ άθρησκος και ψάχνομαι ακόμα στο θέμα των πεποιθήσεών μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κάπως έτσι είμαι κι εγώ άθρησκος και ψάχνομαι ακόμα στο θέμα των πεποιθήσεών μου.

+10 απο εδω....


άλλο αθρησκος άλλο αθεος....άλλο να αρνεισαι τις δεδομενες-υπαρχουσες θρησκειες και άλλο γενικα την εννοια μιας ανωτερης δυναμης στο συμπαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εάν ορισμένα φαινόμενα που παρατηρώ, προϋπέθεταν την ύπαρξη δύο αμοιβάδων στο α του Κενταύρου που παίζουν σκάκι και μάλιστα με χρονόμετρο, ώστε να μπορούν να εξηγηθούν, χωρίς να υπάρχει τίποτε άλλο που τα εξηγεί, εγώ προσωπικά θα δεχόμουν την ύπαρξη αυτών των αμοιβάδων, τουλάχιστον ως υπόθεση εργασίας και μέχρι κάποιος να μου φέρει μια πιο πειστική από την αμοιβαδοειδή απάντηση για το πώς και γιατί συμβαίνουν τα φαινόμενα αυτά.

Μπορεί η πίστη στο Θεό να θεωρείται από κάποιους αντιεπιστημονική, ωστόσο κατά την ταπεινή μου άποψη, πολύ περισσότερο αντιεπιστημονικό είναι ν' αποδίδει κανείς στην τύχη πράγματα για τα οποία οι πιθανότητες να συμβούν, τείνουν πρακτικά στο μηδέν. Άλλωστε, το να μετονομάζει κάποιος το Θεό σε Τύχη, μάλλον αποτελεί μια λεκτική σχεδία πνιγμένων που πιάνονται από τα μαλλιά τους.

Μέσα και στην ταπεινότερη μορφή ζωής, όπως ένα βακτήριο, εμπεριέχεται τόση νόηση, που οποιοσδήποτε γνωρίζει δεν μπορεί ν' αμφισβητήσει. Όλα γίνονται βάσει λογικής. Μια λογική που όχι μόνο υπερβαίνει την ανθρώπινη, αλλά είναι προφανές ότι προϋπάρχει αυτής. Ποιανού είναι αυτή η λογική; Μα της Τύχης φυσικά.


Προσκυνώ τη Θεά Τύχη και αυτή τη φορά θέλω όλους τους επιφανείς επιστήμονες ικέτες στο ναό της. Ωραία θα περάσουμε! Θα έχει Black Jack και ρουλέτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ωραια τα λες ανταξια ενος Μεγαλου Χαους..;)
υπογραφω με χερια και ποδια...:):clapup:


Θεος ή τυχη είναι όλοι οι παραγοντες που δεν μπορουμε να ελεγξουμε..οι ασταθμητοι παραγοντες...που ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουνε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Θεος ή τυχη είναι όλοι οι παραγοντες που δεν μπορουμε να ελεγξουμε..οι ασταθμητοι παραγοντες...που ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουνε..
Αρκετά ενδιαφέρουσα άποψη, καθώς "τύχη" στην πράξη δεν υπάρχει, υπάρχουν παράμετροι τις οποίες δεν γνωρίζει ο άνθρωπος για τον ένα ή τον άλλο λόγο, και κατά συνέπεια επηρρεάζουν την εξέλιξη γεγονότων με τρόπο απρόβλεπτο. Άρα ύπο αυτό το οπτικό πρίσμα ο Θεός είναι το κομμάτι της γνώσης που ο άνθρωπος αγνοεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο Θεός είναι το κομμάτι της γνώσης που ο άνθρωπος αγνοεί.

μονο όταν όλοι οι άνθρωποι στον κοσμο,μαθουνε τα παντα για το συμπαν,μονο τοτε θα εξαφανιστουν όλες οι θρησκειες ΠΟΤΕ δηλαδη!:D:D:P
άρα παντα θα εχουμε θεμα να συζηταμε...:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εάν ορισμένα φαινόμενα που παρατηρώ, προϋπέθεταν την ύπαρξη δύο αμοιβάδων στο α του Κενταύρου που παίζουν σκάκι και μάλιστα με χρονόμετρο, ώστε να μπορούν να εξηγηθούν, χωρίς να υπάρχει τίποτε άλλο που τα εξηγεί, εγώ προσωπικά θα δεχόμουν την ύπαρξη αυτών των αμοιβάδων, τουλάχιστον ως υπόθεση εργασίας και μέχρι κάποιος να μου φέρει μια πιο πειστική από την αμοιβαδοειδή απάντηση για το πώς και γιατί συμβαίνουν τα φαινόμενα αυτά.

Για πολλά πολλά πολλά απο αυτά τα φαινόμενα οι πιο πειστικές απαντήσεις υπάρχουν. Το ζήτημα είναι πως όπως φαίνεται απο τη συνέχεια του κειμένου σου δεν σου κάνουν όπως πχ όταν αναφέρεσαι στην πολυπλοκότητα ενός βακτηριδίου.

Έχεις δηλαδή τη ζυγαριά σου και βάζεις απο τη μια πράγματα που αποδυκνείονται πειραματικά και απο την άλλη την εξής καταπληκτική εξήγηση: μια παντοδύναμη οντότητα τα έφτιαξε.

Έχεις τις αποδείξεις, σου λένε ΝΑ ΠΑΡΕ ΔΕΣ, ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ και εσυ λες "μα είναι τόσο περίπλοκο άρα πρέπει να είναι μαγικό!".
"-Οχι, οχι, κοίτα, γίνεται!"
"-Οοοοοχι. Είναι μαγικό."

Είμαι σίγουρος πως θα πίστευες στις αμοιβάδες που παίζουν σκάκι όποια εξήγηση και να σου έφερναν για οποιοδήποτε θέμα, ακόμα και ενώ οποιαδήποτε εξήγηση είναι καλύτερη απο το "επειδή οι αμοιβάδες παίζουν σκάκι". (με το σκεπτικό οτι τίποτα δεν μπορεί να είναι χειρότερο ως εξήγηση απο κάτι εντελώς μη αποδείξιμο!)

Μπορεί η πίστη στο Θεό να θεωρείται από κάποιους αντιεπιστημονική, ωστόσο κατά την ταπεινή μου άποψη, πολύ περισσότερο αντιεπιστημονικό είναι ν' αποδίδει κανείς στην τύχη πράγματα για τα οποία οι πιθανότητες να συμβούν, τείνουν πρακτικά στο μηδέν. Άλλωστε, το να μετονομάζει κάποιος το Θεό σε Τύχη, μάλλον αποτελεί μια λεκτική σχεδία πνιγμένων που πιάνονται από τα μαλλιά τους.
:confused: οι πιθανότητες να συμβεί τι τείνουν στο μηδέν; Οι χρονικές και οι χωρικές κλίμακες για τις οποίες μιλάμε είναι ασύλληπτες, τι ακριβώς είναι στατιστικά απίθανο εδω; Επίσης μήπως μπερδεύεις την τύχη με κάτι άλλο; Αν αναφέρεσαι πχ στην φυσική επιλογή (που κάτι παρακάτω μου λέει πως εκεί αναφέρεσαι) δεν μιλάμε ακριβώς για τύχη. Μιλάμε για ευνοϊκότερες ή δυσχερέστερες τυχαίες μεταλλάξεις. Τύχη μεν το ποιά είναι η μετάλλαξη, καμμία τύχη για το ποιά επικρατεί!

Μέσα και στην ταπεινότερη μορφή ζωής, όπως ένα βακτήριο, εμπεριέχεται τόση νόηση, που οποιοσδήποτε γνωρίζει δεν μπορεί ν' αμφισβητήσει. Όλα γίνονται βάσει λογικής. Μια λογική που όχι μόνο υπερβαίνει την ανθρώπινη, αλλά είναι προφανές ότι προϋπάρχει αυτής. Ποιανού είναι αυτή η λογική; Μα της Τύχης φυσικά.

Αν θες να προτιμήσεις την ooooh it's magic εξήγηση, δε μπορεί να σε αναγκάσει κανείς για το αντίθετο - όμως είναι αστείο να πιστεύεις πως κάποιος προσπαθεί να μετονομάσει τον θεό σε τύχη.
Αντιθέτως εσύ αναθέτεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ σου φαίνεται περίπλοκο στον θεό. Ούτε καν αυτά που ΔΕΝ μπορείς να εξηγησεις, ακόμα και αυτά για τα οποία η απάντηση σου δίνεται έτοιμη με τις αποδείξεις της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
φιλε ζομπι:P
μην το παιδευεις άλο..ρωτα όλους τους επιστημονες που ξερεις..κανεις δεν μπορει να αποδειξει την υπαρξη ή οχι του θεου..μονο φιλοσοφικα το πιανουμε..όχι θετικα πρακτικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
καθώς "τύχη" στην πράξη δεν υπάρχει, υπάρχουν παράμετροι τις οποίες δεν γνωρίζει ο άνθρωπος για τον ένα ή τον άλλο λόγο, και κατά συνέπεια επηρρεάζουν την εξέλιξη γεγονότων με τρόπο απρόβλεπτο

Ολα τα κβαντικα φαινομενα ειναι στοχαστικα. Δεν υπαρχει καποιος λογος απο πισω, η καποια αιτιολογικη σχεση που δεν γνωριζουμε, ειναι θεμελιοδως τυχαια. Οποτε κανεις λαθος, υπαρχει τυχη. Ειναι η βαση της τεραστιας πολυπλοκοτητας στο συμπαν και ο λογος που οι τιγρεις δεν πιανουν συστηματικα τις γαζελες (δεν κανω πλακα).

φιλε ζομπι
μην το παιδευεις άλο..ρωτα όλους τους επιστημονες που ξερεις..κανεις δεν μπορει να αποδειξει την υπαρξη ή οχι του θεου..μονο φιλοσοφικα το πιανουμε..όχι θετικα πρακτικα..

Ουτε του αγιου βασιλη αλλα δεν βλεπω ερευνητικα κονδυλια προς την κατευθυνση του να κατανοησουμε πως χωραει η κοιλαρα σε μια σταλια καμιναδα.

Επισης το cern ψαχνει για την αρχη της δημιουργιας του δικου μας συμπαντος.Γιατι αν επαληθευτει η θεωρια Μ η αρχη του συμπαντος μας δεν ειναι η αρχη του κοσμου.

Οταν λεμε αχταρμας, εννοουμε ολα μαζι κοπανημενα τοσο πολυ που το no hair theorem αρχιζει και ξαναμοιαζει σωστο.

Η θεωρια Μ ειναι κατα βαση μη επαληθευσημη, το CERN δεν ψαχνει την αρχη της δημιουργιας του δικου μας συμπαντος, και τι παει να πει κοσμος και συμπαν?

Προσκυνώ τη Θεά Τύχη και αυτή τη φορά θέλω όλους τους επιφανείς επιστήμονες ικέτες στο ναό της. Ωραία θα περάσουμε! Θα έχει Black Jack και ρουλέτα...

Το να πεις "δεν υπαρχει τυχη, τα εφτιαξε ολα ο θεος" ειναι πολυ πιο ευκολο απο το να μαθεις αλγεβρες lie και κβαντομηχανικη. Εισαι των ευκολων λυσεων ε? Δεν πειραζει οι περισοτεροι ετσι ειναι, ευτυχως υπαρχουν και λιγοι που ασχολουντε με το να πανε μπροστα τον κοσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ουτε του αγιου βασιλη αλλα δεν βλεπω ερευνητικα κονδυλια προς την κατευθυνση του να κατανοησουμε πως χωραει η κοιλαρα σε μια σταλια καμιναδα.

δεν το ψαχνει κανεις σοβαρα,πλακα κανουν....;)
οι θετικοι πραγματικοι επιστημονες δεν ψαχνουν να αποδειξουν αν υπαρχει Θεος..αλλα κοιτανε να κανουν την ανθρωποτητα καλυτερη.....οι διαφοροι κηρυκες ενθειας ή αθειας ας σφαχτουν πλακωθουν με την ησυχια τους και ας αφησουν τη φυσικη τα μαθηματικα την αστρονομια και τις άλλες θετικες επιστημες να κανουν τη δουλεια τους ..:/::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
αγγελος:

Η μονη δουλεια που εχουν οι καθαρες θετικες επιστημες ειναι να ικανοποιουν την περιεργια μας για το απο που ερχομαστε. Βρισκονται σε αμμεση αντιθεση με την θεολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Για πολλά πολλά πολλά απο αυτά τα φαινόμενα οι πιο πειστικές απαντήσεις υπάρχουν. Το ζήτημα είναι πως όπως φαίνεται απο τη συνέχεια του κειμένου σου δεν σου κάνουν όπως πχ όταν αναφέρεσαι στην πολυπλοκότητα ενός βακτηριδίου.

Έχεις δηλαδή τη ζυγαριά σου και βάζεις απο τη μια πράγματα που αποδυκνείονται πειραματικά και απο την άλλη την εξής καταπληκτική εξήγηση: μια παντοδύναμη οντότητα τα έφτιαξε.

Έχεις τις αποδείξεις, σου λένε ΝΑ ΠΑΡΕ ΔΕΣ, ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ και εσυ λες "μα είναι τόσο περίπλοκο άρα πρέπει να είναι μαγικό!".
"-Οχι, οχι, κοίτα, γίνεται!"
"-Οοοοοχι. Είναι μαγικό."

Είμαι σίγουρος πως θα πίστευες στις αμοιβάδες που παίζουν σκάκι όποια εξήγηση και να σου έφερναν για οποιοδήποτε θέμα, ακόμα και ενώ οποιαδήποτε εξήγηση είναι καλύτερη απο το "επειδή οι αμοιβάδες παίζουν σκάκι". (με το σκεπτικό οτι τίποτα δεν μπορεί να είναι χειρότερο ως εξήγηση απο κάτι εντελώς μη αποδείξιμο!)

:confused: οι πιθανότητες να συμβεί τι τείνουν στο μηδέν; Οι χρονικές και οι χωρικές κλίμακες για τις οποίες μιλάμε είναι ασύλληπτες, τι ακριβώς είναι στατιστικά απίθανο εδω; Επίσης μήπως μπερδεύεις την τύχη με κάτι άλλο; Αν αναφέρεσαι πχ στην φυσική επιλογή (που κάτι παρακάτω μου λέει πως εκεί αναφέρεσαι) δεν μιλάμε ακριβώς για τύχη. Μιλάμε για ευνοϊκότερες ή δυσχερέστερες τυχαίες μεταλλάξεις. Τύχη μεν το ποιά είναι η μετάλλαξη, καμμία τύχη για το ποιά επικρατεί!



Αν θες να προτιμήσεις την ooooh it's magic εξήγηση, δε μπορεί να σε αναγκάσει κανείς για το αντίθετο - όμως είναι αστείο να πιστεύεις πως κάποιος προσπαθεί να μετονομάσει τον θεό σε τύχη.
Αντιθέτως εσύ αναθέτεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ σου φαίνεται περίπλοκο στον θεό. Ούτε καν αυτά που ΔΕΝ μπορείς να εξηγησεις, ακόμα και αυτά για τα οποία η απάντηση σου δίνεται έτοιμη με τις αποδείξεις της.


Πιστεύεις αληθινά πώς έχεις δει περισσότερες επιστημονικές αποδείξεις απ' όσες έχω δει;

Ότι γνωρίζεις περισσότερα για τη φυσική επιλογή και τις μεταλλάξεις απ' όσα εγώ;

Γνωρίζεις για παράδειγμα ότι τα τυχαία γεγονότα που προϋποτίθενται για τη δημιουργία ενός και μόνο αρχέγονου κυττάρου είναι τόσο πολλά και τόσο σπάνια, ώστε πολλοί υποθέτουν ότι δεν φτάνει η ηλικία της Γης για να συμβούν; Αυτός είναι και ο λόγος που προτάθηκε η θεωρία της πανσπερμίας, η οποία προσπαθεί να λύσει τούτο το πρόβλημα υποθέτοντας ότι το σπάνιο αυτό γεγονός θα πρέπει να συνέβη μία και μόνη φορά σε ολόκληρο το σύμπαν κι έτσι από εκείνο το σημείο η ζωή (άγνωστο πώς) θα πρέπει να διασπάρθηκε σε όλο το υπόλοιπο σύμπαν;

Πιστεύεις ότι έχεις μελετήσει το τι συμβαίνει μέσα σ' ένα κύτταρο, περισσότερο απ' όσο το έχω μελετήσει εγώ;

Πιστεύεις πως οι αποδείξεις που λες ότι υπάρχουν ικανοποιούν την επιστημονική κοινότητα; Τότε για ποιο λόγο συνεχίζονται τα πειράματα στο CERN;

Γνωρίζεις τη συχνότητα των "τυχαίων" μεταλλάξεων σ' έναν πληθυσμό; Γνωρίζεις ποια είναι η πιθανότητα μία μετάλλαξη να αποβεί σε κάτι ευνοϊκότερο αντί να καταστρέψει τον οργανισμό;

Γνωρίζεις πόσες ακριβώς ευνοϊκές μεταλλάξεις χρειάζονται ώστε να ξεκινήσουμε από ένα αρχαιοβακτήριο και να καταλήξουμε σ' έναν άνθρωπο;

Γνωρίζεις τον κανόνα της συνδυαστικής, που λέει ότι η πιθανότητα να συμβούν δύο σπάνια γεγονότα ταυτόχρονα ή κατά σειρά, είναι το γινόμενο των πιθανοτήτων που έχει το καθένα να συμβεί από μόνο του;

Έχεις διανοηθεί ποτέ πόση ακριβώς βιοποικιλότητα περικλείει μόνο τούτος ο πλανήτης;

Γνωρίζεις πως η θεωρία της εξέλιξης στηρίζεται στη βεβαιότητα πως ΘΑ βρεθούν κάποτε οι ελλείποντες εξελικτικοί κρίκοι, οι οποίοι όμως δεν έχουν ποτέ βρεθεί;

Γνωρίζεις πως η εξέλιξη της ανθρώπινης νοημοσύνης και οι ευνοϊκές μεταλλάξεις που απαιτούνται για την ανάπτυξή της, συνέβησαν σε χρόνο που για τα εξελικτικά δεδομένα είναι σκανδαλωδώς ταχύς;

Πιστεύεις ότι η θεωρία του Big Bang αποκλείει την ύπαρξη Θεού;

Έχεις κάνει ποτέ έστω κι ένα πείραμα;

Έχεις να μου δώσεις πειστικότερες απαντήσεις από αυτές που έχω συναντήσει έως σήμερα; Στον εαυτό σου τις έχεις δώσει;

Επίσης:

Πότε μίλησα εγώ για "μαγικά"; Επειδή εσύ αυτήν την εντύπωση έχεις για το Θείον, πιστεύεις ότι αυτή είναι η μόνη δυνατή θεώρησή του;

Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι θα δεχόμουν ευκολότερα τις σκακιστικές αμοιβάδες από μια επιστημονική εξήγηση; Με γνωρίζεις από παλιότερα; Μιλάς σε μένα προσωπικά, ή μήπως παίζεις μια κασσέτα που έχεις προεγγεγραμμένη για τέτοιες περιστάσεις;

Από πού ακριβώς βγάζεις το συμπέρασμα ότι αναθέτω οτιδήποτε μου φαίνεται περίπλοκο στο θεό; Πότε μίλησα εγώ για οντότητα και μάλιστα της έδωσα και ιδιότητες όπως η παντοδυναμία;

Διαφωνείς με την άποψη ότι σε καθετί επιστητό ενυπάρχει ΝΟΗΣΗ η οποία βγάζει το μάτι ακόμη και τυφλού;

Δεν θα σχολιάσω το άκομψο και περιπαικτικό ύφος με το οποίο μου απευθύνεσαι, περιμένω να μου δώσεις μόνο τις έτοιμες αποδείξεις οι οποίες σε έχουν πείσει εσένα προσωπικά.

Το να πεις "δεν υπαρχει τυχη, τα εφτιαξε ολα ο θεος" ειναι πολυ πιο ευκολο απο το να μαθεις αλγεβρες lie και κβαντομηχανικη. Εισαι των ευκολων λυσεων ε? Δεν πειραζει οι περισοτεροι ετσι ειναι, ευτυχως υπαρχουν και λιγοι που ασχολουντε με το να πανε μπροστα τον κοσμο...

Το να μάθει κανείς να διαβάζει τα ποστ των συνομιλητών του, είναι απείρως πιο εύκολο από το ν' αποστηθίσει άλγεβρες και κβαντομηχανικές. Είναι βέβαια δυσκολότερο από το να έχει μάθει κανείς ένα πράγμα στη ζωή του και να το έχει κάνει σημαία και λάβαρο, το οποίο το χτυπά στο κεφάλι των υπολοίπων με κάθε ευκαιρία. Η λέξη "Ευρυμάθεια" έχει για σένα το παραμικρό νόημα;

Όταν χωνέψεις καλύτερα τις όποιες επιστημονικές σου γνώσεις, ίσως μας πείσεις πως είσαι επιστήμονας και όχι παπαγάλος. Μέχρι τότε, μάθε να δείχνεις σεβασμό σε αυτούς τουλάχιστον που σε σέβονται και το έχουν δείξει εμπράκτως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ειρήνη, αδέλφια, γιατί αν υπάρχει τύχη, κι αυτή ανήκει στα εργαλεία του υπάρχοντος Θεού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top