Κριτήρια επιλογής επαγγέλματος

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Λοιπον, επιτρεψτε μου μια μικρη εισαγωγη πριν την παραθεση των λιστων, ναι?
Δουλευω απο τα 16, επιλογη μου και οχι επειδη δεν ειχαμε να φαμε αλλα επειδη εγω δεν ηθελα να επιβαρυνω με δικα μου εξοδα το σπιτι μου (τα οποια ηταν κυριως ταξιδια και βιβλια). Αν θυμαμαι καλα, η πρωτη μου δουλεια ηταν να συναρμολογω και να επισκευαζω ανεμιστηρες, καλοκαιρι γαρ.
απο τοτε, εκτος απο ευκαιριακες δουλειες εχω κανει και δικες μου δουλειες -δλδ κατι το οποιο ανελαβα εγω να οργανωσω απο την αρχη και να το στησω και να το πουλησω και να το εξελιξω κλπ κλπ.

τι ισχυει τωρα...σε μια γενικη φαση βεβαια, καθοτι δεν κανω παλι μονο μια δουλεια αλλα πολλες.

Προτίμηση: 70
Χρήματα: 80
Κύρος: 20
Εργασία συγγενών/υπάρχουσες γνωριμίες: 0
Γνώμη οικογένειας/γνωστών:0
Ευκολία σπουδών:10
Ποιότητα σπουδών: 10
Ευκολία επαγγέλματος: 10
Ευκολία εξεύρεσης θέσης εργασίας: 5
Αξιοποίηση των ικανοτήτων σας: 30

δε σου λεω με αθροισμα 100 ουτε εγω...
βασικα, εχεις βαλει πολλα στοιχεια, και αυτο ειναι νομιζω μειονεκτημα για να εχεις το αθροισμα που θελεις.
νομιζω πιο ευκολα για να σου απαντουν θα ηταν να ελεγες να ταξινομηθουν τα παραπανω απο το 1 ως το 10, με το 1 να πηγαινει στο πιο σημαντικο για αυτους κ το 10 σε αυτο που δεν τους ενδιαφερει καθολου.

αν δε σε πειραζει, η επομενη λιστα μου διαμορφωνεται με το δικο μου τροπο ως εξης.

1 Προτίμηση
2 Χρήματα
3 Αξιοποίηση των ικανοτήτων σας
4 Ευκολία εξεύρεσης θέσης εργασίας
5 Ευκολία επαγγέλματος
6 Κύρος
7 Ποιότητα σπουδών
8 Γνώμη οικογένειας/γνωστών
9 Εργασία συγγενών/υπάρχουσες γνωριμίες
10 Ευκολία σπουδών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Προσωπικά δεν κλαίγομαι καθώς ξέρω που έχω μπλέξει... (προς το παρόν...)
αλλά ο πατέρας μου (και ο κάθε πατέρας) έχει κάθε δικαίωμα να κλαίγεται όταν τον αναγκάζουν να δουλεύει σα σκλάβος απ' το πρωί μέχρι το βράδυ και να δανείζεται κι από πάνω για μια ανάγκη (που συνήθως είναι υγεία την οποία έπρεπε να καλύπτει το κράτος...) προκειμένου να μεγαλώσει και να σπουδάσει τα παιδιά του...

ίσως οι γονείς σου να έχουν μια οικονομική άνεση και να μην έχεις δει κάποια πράγματα... δεν είναι κακό! ίσα-ίσα είσαι τυχερή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Άλλο να ζητάς το κάτι παραπάνω κι άλλο να κλαίγεσαι απο το πρωί μέχρι το βράδυ για την κακιά την κενωνία. Το πρώτο είναι κίνητρο για πρόοδο, το δεύτερο παρηγοριά στην αποτυχία.
Ξέφυγε λίγο η συζήτηση. Ποιος κλαίγεται?
Μιλάμε για κριτήρια νομίζω…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ενα μπράβο στη giovana γιατί λίγα άτομα δουλεύουν από τα 16 για να μην έχουν έξοδα οι γονείς τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
ενα μπράβο στη giovana γιατί λίγα άτομα δουλεύουν από τα 16 για να μην έχουν έξοδα οι γονείς τους...

σαν την διαφήμιση της coca-cola ακούστηκε αυτό!:P



πάντως, πραγματικά μπράβο σου Gio!:thumbup: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ευχαριστω παιδια. αμα σας χαλασει ο ανεμιστηρας σας τον φτιαχνω τσαμπα ε!
:P:P:P

btw, απο μικρη εχω μονο μαμα, ο μπαμπας μας τελειωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Συγγνώμη βρε Γιώργο αλλά γιατί αποκλείεις την περίπτωση να τα θεωρώ ικανοποιητικά; Ναι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να δανειστείς ίσως (όπως στην περίπτωση του παιδιού ή του γάμου) αλλά σε γενικές γραμμές, αν φέρνει και ο σύζυγος τόσα τα βρίσκω μια χαρά.
Συγγνώμη που δεν καταριέμαι την κακιά την κενωνία απο το πρωί μέχρι το βράδυ. Θα αρχίσω απο αύριο το πρωί. Είμαι πολύ ανώριμη, φτου μου. Πρέπει να ωριμάσω και να κράζω όλη μέρα την κατάσταση. Α και να ψηφίσω ΚΚΕ μπας και φτιάξει. :rolleyes:

Καλα, με την καμια δεν βγαινει οικογενεια με 3000 το μηνα, εκτος αν μιλας για αλλα ποσα και τα μπερδεψα.

Και οχι, μην ψηφισεις ΚΚΕ, ψηφισε ΠΑΣΟΚ/ΝΔ καλυτερα, τοσα χρονια αυτο ξερουμε αυτο εμπιστευομαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλα, με την καμια δεν βγαινει οικογενεια με 3000 το μηνα, εκτος αν μιλας για αλλα ποσα και τα μπερδεψα.

Και οχι, μην ψηφισεις ΚΚΕ, ψηφισε ΠΑΣΟΚ/ΝΔ καλυτερα, τοσα χρονια αυτο ξερουμε αυτο εμπιστευομαστε.
Βγαίνει ανετότατα, εδώ ξέρω οικογένεια που βγαίνει με 2000 και κάτι ψιλά με τον ένα γιό φοιτητή, τη γυναίκα αρκετά σπάταλη και το άλλο παιδί τρελό γκατζετάκια-geek που παίρνει αρκετές φορές ακριβές συσκευές.
Και δεν βγαίνουν με 3000???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Χμμμ... ενοικιο? Η εχουν δικο τους σπιτι? Ο γιος φοιτητης μενει μαζι τους?

Τι να πω, εμενα μου φαινεται παραλογο! Δεν ξερω τι λενε και οι αλλοι, μηπως ειμαι εγω η υπερβολικη, αλλα οικογενεια με 2 παιδια δεν ξερω πως μπορει να βγαινει με 2000!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ανετότατα βγαίνει. απλά δε της μένουν και πολλά για αποταμίευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
κοίτα και 'γω ξέρω τέτοια οικογένεια,
αλλά ζουν σε χωριό, έχουν το σπίτι δικό τους, τους κήπους τους, τα ζώα τους κλπ...
Σε μεγάλη πόλη είναι σχεδόν αδύνατο!
ειδικά αν υπάρχει ενοίκιο ή αν ο φοιτητής δεν είναι στην ίδια πόλη...

Εγώ με τον αδερφό μου πχ θέλαμε 1100~1200 ευρώ το μήνα(όχι ο καθένας φυσικά...) χωρίς τρομερές σπατάλες...
(σπουδάζαμε και οι δύο μακρία από το πατρικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο γιός-φοιτητής μένει σε άλλη πόλη και είναι αρκετά οικονόμος απο τη φύση του, δεν κάνει πολλά έξοδα. Ο άλλος γιός όμως και η μητέρα το αντισταθμίζουν πλήρως αυτό :P Ειδικά η μητέρα.
Βέβαια έχουν κι αυτοί τα χρέη τους, αλλά ποιά οικογένεια δεν έχει χρέη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
η δικια μου.(α ρητορικη ερωτηση ειναι?):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Οκ, μαλλον εχουμε διαφορετικο ορισμο για το "ανετα", και το "σπαταλος"

Ας πουμε οτι ο φοιτητης γιος χαλαει (μιας και οικονομος) 900 το μηνα!

Πως ζουν οι αλλοι δυο, σπαταλοι, με 1100 το μηνα?? Ακομα και αν εχουν δικο τους σπιτι, μου φαινεται παραλογο!

Α, και ουτε η δικια μου εχει χρεη νομιζω (παιζει να εχουμε ενα δανειο, που εχει σχεδον εξοφληθει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Well, μικρή είσαι ακόμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να πέσω να πεθάνω δηλαδή... άκου δε βγαίνει οικογένεια κάτω από 3000 ... :'(
Δεν τολμάω να σας πω πόσα πέρνω... Σε εισαγωγική εταιρία στο λογιστήριο... δεν τολμάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Well, μικρή είσαι ακόμα ;)

καλε, βλεπω τις ηλικιες σας!
μικρη σε ηλικια δεν εννοεις μισελ?
βρε εσυ εισαι μικροτερη :P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οκ, μαλλον εχουμε διαφορετικο ορισμο για το "ανετα", και το "σπαταλος"

Ας πουμε οτι ο φοιτητης γιος χαλαει (μιας και οικονομος) 900 το μηνα!

Πως ζουν οι αλλοι δυο, σπαταλοι, με 1100 το μηνα?? Ακομα και αν εχουν δικο τους σπιτι, μου φαινεται παραλογο!

Α, και ουτε η δικια μου εχει χρεη νομιζω (παιζει να εχουμε ενα δανειο, που εχει σχεδον εξοφληθει)
Όταν λέω οικονόμος εννοώ οτι ξοδεύει υπερβολικά λίγα. 350 ενοίκιο και 150 σε δικά του έξοδα = 500. Όντως έχουμε διαφορετικό ορισμό. Εμένα που δεν μπορούσα να ζήσω ως φοιτήτρια με 800 με θεωρώ ψιλοσπάταλη κι εσύ κάποιον που χρειάζεται 900 οικονόμο; wow!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Well, μικρή είσαι ακόμα ;)

Σε μενα παει αυτο?? Καλα οταν φτασω την δικη σου ηλικια, το ξανασυζηταμε!:P

350 ενοικιο. Κοινοχρηστα? Λογαριασμοι? Προσωπικα εξοδα? Ολα αυτα 150 ευρω? Ε, τοτε μπραβο του, τι να πω!

@Isiliel Μα εγω αναφερομουν σε οικογενεια με δυο παιδια, δλδ 4 ατομα συνολικα, δλδ διπλασια απο τη δικη σου αν δεν κανω λαθος!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
καλε, βλεπω τις ηλικιες σας!
μικρη σε ηλικια δεν εννοεις μισελ?
βρε εσυ εισαι μικροτερη :P :)
Μικρή εννοώ διότι ξέρω πολλούς που χρέη απέκτησαν σε αρκετά μεγαλύτερη ηλικία, όχι μικρότερη απο μένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top