Κανόνες συμπεριφοράς στα ΜΜΜ

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.

Στα αστικά Λεωφορεία (του ΟΑΣΘ εν προκειμένω), υπάρχουν αντιμέτωπα καθίσματα αντικριστά. Εκεί μερικοί, ενώ κάθονται στο ένα, συγχρόνως απλώνουν τα πόδια τους και ακουμπούν τα παπούτσια τους στο απέναντι κάθισμα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο επιβάτης που θα καθίσει μετά, να έρθει σε επαφή με τα ρούχα του ή το δέρμα (κοπέλες με κοντό φόρεμα), με τις ακαθαρσίες του δρόμου, που κουβαλούν τα παπούτσια, χωρίς φυσικά να το γνωρίζουν.
Εσείς ως τρίτος, τι θα κάνατε αν έπεφτε στην αντίληψή σας κάτι τέτοιο;
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αποστειρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Στα αστικά Λεωφορεία (του ΟΑΣΘ εν προκειμένω), υπάρχουν αντιμέτωπα καθίσματα αντικριστά. Εκεί μερικοί, ενώ κάθονται στο ένα, συγχρόνως απλώνουν τα πόδια τους και ακουμπούν τα παπούτσια τους στο απέναντι κάθισμα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο επιβάτης που θα καθίσει μετά, να έρθει σε επαφή με τα ρούχα του ή το δέρμα (κοπέλες με κοντό φόρεμα), με τις ακαθαρσίες του δρόμου, που κουβαλούν τα παπούτσια, χωρίς φυσικά να το γνωρίζουν.
Εσείς ως τρίτος, τι θα κάνατε αν έπεφτε στην αντίληψή σας κάτι τέτοιο;
:(
μπανιο... πλακα κανω:D
λογικα θα του εκανα παρατηριση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
A έχει τύχει να δώ δεκαπεντάχρονα να το κάνουν και τους είπα φυσικά να κατεβάσουν τα πόδια τους.. Βέβαια μετά με κοιτούσαν με μισό μάτι μέχρι να κατέβω αλλά σκασίλα μου... Επίσης έχω δει και κάτι τζάνκια που το έκαναν.. Ε τότε δεν είπα τίποτα, βασικά σηκώθηκα και έκατσα αλλού..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ντου και ξύλο
στους βλάχους στα μμμ


σόρυ αλλά δεν το αντέχω αυτό , και αν τους αντιμετωπίζω καμιά φορά ευγενικά , είναι για να μην πεισμώσουν και αύριο κάνουνε τα ίδια πάλι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Στα αστικά Λεωφορεία (του ΟΑΣΘ εν προκειμένω), υπάρχουν αντιμέτωπα καθίσματα αντικριστά. Εκεί μερικοί, ενώ κάθονται στο ένα, συγχρόνως απλώνουν τα πόδια τους και ακουμπούν τα παπούτσια τους στο απέναντι κάθισμα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο επιβάτης που θα καθίσει μετά, να έρθει σε επαφή με τα ρούχα του ή το δέρμα (κοπέλες με κοντό φόρεμα), με τις ακαθαρσίες του δρόμου, που κουβαλούν τα παπούτσια, χωρίς φυσικά να το γνωρίζουν.
Εσείς ως τρίτος, τι θα κάνατε αν έπεφτε στην αντίληψή σας κάτι τέτοιο;
:(
ελα ντε! χαλι μαυρο! βασικα μιλας οσο νομιζεις οτι σε παιρνει......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
ντου και ξύλο
στους βλάχους στα μμμ


σόρυ αλλά δεν το αντέχω αυτό , και αν τους αντιμετωπίζω καμιά φορά ευγενικά , είναι για να μην πεισμώσουν και αύριο κάνουνε τα ίδια πάλι :/:
και αν τους βαρεσης τι σε κανει να πιστευης οτι θα το σταματησουνε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το ότι άτομα της γενιάς μου ειδικά μέσα στα λεωφορεία δε σέβονται τίποτα είναι αλήθεια:PEπίσης είναι ντροπή για την πόλη γενικότερα τα τόσο βρώμικα λεωφορεία μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μου έτυχε μια φορά (κι έναν καιρό, όταν ζούσα στην Αθήνα), με ένα παλικάρι που καθόταν δίπλα μου στον ηλεκτρικό.
Μεταξύ ΚΑΤ και Κηφισιάς που μείναμε μόνοι μας, τον ρώτησα -πολύ ευγενικά και με χαμόγελο, βοηθάει και εμφάνισή μου, που δε μοιάζω πάααρα πολύ μεγαλύτερή τους...- γιατί δεν βλέπει το προφανές, ότι δηλαδή κάποιος θα καθίσει αργότερα και θα λερωθεί.

Η απάντηση ήταν "Έλα μωρέ, δεν πατάω στο μαξιλάρι, στην ακρούλα πατάω κι έχω γυρίσει όλη την Αθήνα απ' το πρωί". :worry:

Oh well...

Άλλη φορά έτυχε να κάθεται μια κοπέλα απέναντί μου και να έχει απλώσει τα πόδια της κάτω από το κάθισμά μου, με αποτέλεσμα να προσπαθώ να βάλω κάπου τα πόδια μου και να έχω στριμωχτεί στη γωνία. Δεν έκανε καμία κίνηση να μαζευτεί παρόλο που με έβλεπε να προσπαθώ να βολευτώ. Ε, ύστερα από λίγο, πάτησα κι εγώ το πόδι της -μάλλον με περισσότερη δύναμη απ' όση θα επέτρεπε η ανατροφή μου. :P:whistle::devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Η παιδεία καλλιεργείται με χρόνο και κόπο κι όχι σε 5 λεπτά σε μια διαδρομή.
Υποθέτω πως αν είχα απεναντί μου ενα παιδί στην εφηβεία (συνήθως σε αυτες τις ηλικίες.. απλώνονται στα λεωφορεία- αντιδραση λεγεται και ειναι εφηβικο σταδιο και αλλο θεμα προς συζητηση-) το μόνο που θα πετύχαινα αν του εκανα παρατηρηση, θα ήταν να (νομιζει πως) τον προσβάλλω και να αντιδράσει. Το ίδιο το παιδί, δε γνωρίζει, δεν έμαθε ποτέ τρόπους και πως δεν απλώνουμε τα ποδια μας στα καθίσματα.
Αναρωτιεμαι πολλες φορες αν το κανουν αυτο στα σπιτια τους η στους καναπεδες τους.

Δεν αναφέρομαι σε ενήλικες, διότι δεν έχω δει.

Σε παραδειγμα (2ο) οπως της ισιλιελ εχω τυχει κι εγω. Δε δισταζω να ζητησω ευγενικα να διορθωθει. Στην συγκεκριμενη περιπτωση απλως ειχα κοιταξει, χαμογελασει και φιλοτιμηθηκε το κοριτσι. Καμμια φορα καποιοι αφαιρουνται και δεν το κανουν επιτηδες, αποσπαται η προσοχη τους, σκεφτονται και δε βλεπουν γυρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Σε μία περίπτωση, που ένας πατούσε το κάθισμα ανεπηρέαστος από τον περίγυρο, έτυχε να διενεργούν έλεγχο των εισιτηρίων δύο ελεγκτές. Δεν τους απασχόλησε καθόλου το θέμα. Όταν τους το σχολίασα, μου απάντησαν ότι η δουλειά τους είναι να ελέγχουν απλώς τα εισιτήρια…………
Άραγε ο Οργανισμός θα έπρεπε να ενδιαφέρεται, μέσω των οργάνων του και για την στοιχειώδη καθαριότητα;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είναι λεπτό το ζήτημα Lazarus. Στην πραγματικότητα μιλάμε για τρόπους καλής συμπεριφοράς. Αυτούς τους μαθαίνει κανείς στο σπίτι του.
Μπορεί ο κάθε υπάλληλος να προσβάλει την ανατροφή κάποιου και πόσο αποτελεσματικό είναι τελικά αυτό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Το πιο σημαντικο και γινεται καθημερινα απο χιλιαδες ανθρωπους σε ολα τα ειδη ΜΜΜ....Πρώτα βγαίνουν οι ανθρωποι και μετα μπαινουν οι αλλοι...Αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
παντος το πατωμα ειναι σχετικα καθαρο πραγμα.

σιγουρα πολυ πιο καθαρο απο το στομα, τα χερια, τις μυτες, τα κινητα, τα σφουγκαρακια των πιατων κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Το πιο σημαντικο και γινεται καθημερινα απο χιλιαδες ανθρωπους σε ολα τα ειδη ΜΜΜ....Πρώτα βγαίνουν οι ανθρωποι και μετα μπαινουν οι αλλοι...Αυτο!

Εάν δω ότι μπουκάρουν μέσα χωρίς να περιμένουν να βγούμε πρώτα (ιδίως στο μετρό), τότε πολλές φορές ενεργώ βίαια, δηλαδή τους σπρώχνω με δύναμη προς τα έξω, τους βρίζω και τέτοιες ωραίες πράξεις. Συγγνώμη αλλά αυτό το πράμα το μισώ. Θα μάθεις με το καλό, αλλιώς με το άγριο. Και όταν περιμένω να μπω, πάντα παραμερίζω στην άκρη και δεν αφήνω και τους από πίσω μου να μπουν αν δεν βγουν πρώτα οι μέσα.
Αλλά στην μπανανία αυτή που να μάθουν τρόπους οι άνθρωποι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εάν δω ότι μπουκάρουν μέσα χωρίς να περιμένουν να βγούμε πρώτα (ιδίως στο μετρό), τότε πολλές φορές ενεργώ βίαια, δηλαδή τους σπρώχνω με δύναμη προς τα έξω, τους βρίζω και τέτοιες ωραίες πράξεις. Συγγνώμη αλλά αυτό το πράμα το μισώ. Θα μάθεις με το καλό, αλλιώς με το άγριο. Και όταν περιμένω να μπω, πάντα παραμερίζω στην άκρη και δεν αφήνω και τους από πίσω μου να μπουν αν δεν βγουν πρώτα οι μέσα.
Αλλά στην μπανανία αυτή που να μάθουν τρόπους οι άνθρωποι...

Και καλα κανεις!!!Λες και δεν θα μπουν κανουν!!!Ολοι θα μπουν!!Και γω συνηθως τους σπρωχνω γιατι αλλιως δεν καταλαβαινουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Χρειάστηκα να πάρω το λεωφορείο σήμερα γιατί είχα μάθημα. Ενώ πάτησα το κουμπί και έκανε το χαρακτηριστικό θόρυβο ο οδηγός δεν σταμάτησε στην στάση που επιθυμούσα. Μάλιστα, το είχα πατήσει ένα τετράγωνο νωρίτερα χωρίς να υπάρχει άλλη στάση ενδιάμεσα. Προσπερνάει την στάση και πάω και του λέω "είχα πατήσει το κουμπί και δεν σταματήσατε". Γυρνάει με υφάκι και μου λέει ότι το πάτησα πάνω στην στάση ενώ κάτι τέτοιο δεν ίσχυε. Τέλος πάντων, δεν είχα όρεξη να τσακωθώ και έφυγα και πάτησα το κουμπί για την επόμενη στάση και καθώς περίμενα μου φώναζε αλλά τον αγνοούσα. Τελικά, με άφησε στην μέση ενός δρόμου όταν το φανάρι έγινε κόκκινο. Ως αποτέλεσμα έπρεπε να περπατήσω 7 λεπτά για να φτάσω στον προορισμό μου χάνοντας την αρχή του μαθήματος!

Εντάξει άνθρωποι είμαστε και μου έχει ξανά τύχει. Αλλά αφού κάνει που κάνει το λάθος και δεν το παραδέχεται, τουλάχιστον ας ήταν πιο ευγενικός... Θα έπρεπε να είχε μία καλύτερη στάση απέναντι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Λαθος. Θα επρεπε να παραδεχτει το λαθος του και να ζητησει συγγνωμη. Δεν δικαιολογειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Χρειάστηκα να πάρω το λεωφορείο σήμερα γιατί είχα μάθημα. Ενώ πάτησα το κουμπί και έκανε το χαρακτηριστικό θόρυβο ο οδηγός δεν σταμάτησε στην στάση που επιθυμούσα. Μάλιστα, το είχα πατήσει ένα τετράγωνο νωρίτερα χωρίς να υπάρχει άλλη στάση ενδιάμεσα. Προσπερνάει την στάση και πάω και του λέω "είχα πατήσει το κουμπί και δεν σταματήσατε". Γυρνάει με υφάκι και μου λέει ότι το πάτησα πάνω στην στάση ενώ κάτι τέτοιο δεν ίσχυε. Τέλος πάντων, δεν είχα όρεξη να τσακωθώ και έφυγα και πάτησα το κουμπί για την επόμενη στάση και καθώς περίμενα μου φώναζε αλλά τον αγνοούσα. Τελικά, με άφησε στην μέση ενός δρόμου όταν το φανάρι έγινε κόκκινο. Ως αποτέλεσμα έπρεπε να περπατήσω 7 λεπτά για να φτάσω στον προορισμό μου χάνοντας την αρχή του μαθήματος!

Εντάξει άνθρωποι είμαστε και μου έχει ξανά τύχει. Αλλά αφού κάνει που κάνει το λάθος και δεν το παραδέχεται, τουλάχιστον ας ήταν πιο ευγενικός... Θα έπρεπε να είχε μία καλύτερη στάση απέναντι μου.

Ριχτου καταγγελία να στρώσει χαρακτήρα. Το μεγαλύτερό μας λάθος είναι οτι σ αυτο το κράτος ποτε δεν κανουμε καταγγελίες γιατι τις θεωρούμε δυσεπιλυτες και στο τελος ολοι αυτοί ποτε δεν βάζουν μυαλό.

Καταγγελία. Άμεσα. Γραμμή λεωφορείου, ημερομηνία, ώρα, στάση και περιγραφή περιστατικού. Να ισιώσουν μερικές πλάτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,987 μηνύματα.
Πού κάνεις καταγγελία για οδηγό λεωφορείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top