Το Αρχονταρίκι Του Ορθόδοξου Λόγου

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Για τον ίδιο λόγο που οι γυναίκες κανονικά δε μπορούν να ψηφίζουν: μερικές μέρες του μήνα βρίσκονται εκτός εαυτού και είναι ανεξέλεγκτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... οι γυναίκες ...βρίσκονται εκτός εαυτού και είναι ανεξέλεγκτες.

Δηλαδή οι άντρες δεν δαιμονίζονται, αδελφέ μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ολοι οσοι ειμαστε Ορθοδοξοι θα μπορουμε μεσα απο αυτη την σελιδα να ενημερωνουμε και τουs υπολοιπουs συνανθρωπουs μαs για τα Χριστιανικα Ορθοδοξα ιδεωδη ωστε να μαθουν και εκεινοι τι εστι Ορθοδοξια και να μην οδηγουνται στην παραπλανηση απο αγνοια και με την ελπιδα καποια στιγμη να αφησουν το Αγιο Πνευμα να τουs φωτισει.


Ωραία. Από που θα ξεκινήσουμε;

Ομοφυλοφιλία, σεξ, θέση της γυναίκας στην κοινωνία, έρωτας;

Η Ορθοδοξία εν Ιησού Χριστώ, σύντροφε εν Παραδείσω, νομίζω ξεκινάει, από το μην κρίνετε ίνα μην κριθείτε:redface:... κι αυτά όλα που αράδιασες παραπάνω περνάνε και είναι μέχρι τα μπούνια τους σε κρίση!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Για ποιο λόγο δεν επιτρέπεται να μπαίνουν οι γυναίκες στο ιερό της εκκλησίας; (ή θυμάμαι λάθος; :hmm: )


-petros

Δε ρισκάρουμε τις ορέξεις του παπά σε συνδυασμό με το σκοτάδι του ιερού και τον κατάλληλο για σεκς πάγκο.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Οχι, ειπα, οτι και απο το λιγο που εχω ασχοληθει βρισκω ενα βιβλιο γεματο μισος και υποκρισια. Επισης βλεπω ατομα που λενε οτι γνωριζουν, τελικα να μην γνωριζουν. Το σχολιο περι ημιμαθειας, παει πισω σε σενα λοιπον. (σου σχολιασα και πιο πριν κατι περι θεση γυναικων αλλο το προσπερασες ;) )

Το "υπο του διαβολου" που ακριβως το λεει και δε το βλεπω ; Και ετσι οπως λες να ειναι, παλι δεν θα ηταν καλη συμβουλη. Απο ποτε η ερευνα και η λογικη ειναι του διαβολου ; :confused:
δηλαδη με λιγα λογια, λες, οτι συνιστα την ερευνα....μεχρι να ειναι με την ομαδα σας....μετά να σταματησει να ερευνά γιατι εχει βρει την αληθεια, και οτιδηποτε δε του φαινεται λογικο/σωστο, να το απορριπτει ;

Κατι μου λεει οτι οσα εδαφια και να παραθεσω, θα υπαρχει καποια δικαιολογια τυπου "αυτο εδω το λεει για οσους φορανε σκουλαρικι στο αριστερο αυτι, κουτσαινουν και το ονομα τους αρχιζει απο λαμδα".

Aγαπητέ μου, θα γνωρίζεις οτι αυτά που βλέπουμε πολλές φορές σε ένα κείμενο, σε μία συμπεριφορά ή σε ένα γεγονός δεν είναι παρά προβολές της προσωπικής μας εμπάθειας πάνω σε αυτά που βλέπουμε. Για αυτό συνίσταται εξ αρχής η προσωπική άσκηση κατά των παθών και της αμαρτίας για καθαρίσουμε το μάτι της καρδιάς και της ψυχής που είναι ο νούς. Για αυτόν τον λόγο αγωνιζόμαστε με τη χάρη του Θεού και συμβουλευόμαστε το καθαρό ερμηνευτικό μάτι των πατέρων της εκκλησίας. Δικαιωμά του καθενός να επιλέξει οτι θέλει. Η απροκατάληπτη έρευνα και η λογική είναι του Θεού και οικοδομεί πολλαπλά τις ψυχές αλλά εκεί δεν μίλησα για αυτήν την έρευνα αλλά για την πνευματική άσκηση που είναι ένα αλλο κεφάλαιο στην ορθοδοξία. Όσο για την έννοια αυτής της ομάδας που λες εγώ δεν την έχω συναντήσει, δεν ξέρω εσύ που την έχεις συναντήσει. Ευχαρίστως να μιλήσουμε και για τις γυναίκες αλλά όχι όλα μαζί. Πάντως με μερικά απομονωμένα αποσπάσματα κειμένων πιο εύκολο είναι να αποκτήσεις εσφαλμένη και μερική αντίληψη των πραγμάτων παρά ορθή και συνολική κατανόηση του πνεύματος το οποίο διέπει το κείμενο( όσον αφορά το υπο του διαβόλου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δε ρισκάρουμε τις ορέξεις του παπά σε συνδυασμό με το σκοτάδι του ιερού και τον κατάλληλο για σεκς πάγκο.:redface:

παρόλο που ο "διάβολος" μέσα μου συμφωνεί με τον Borat :P, αν δεν κάνω λάθος έχει να κάνει με την (ειρωνία Mode on)συγκλονιστικά ψηλή θέση που κατέχει η γυναίκα στην εκκλησία(ειρωνία mode off).
Καλά σκάω. Βασικά η μόνη γυναίκα που επιτρέπεται στο ιερό είναι η Παναγία και για αυτό δεν επιτρέπεται στις γυναίκες να μπαίνουν. Καμιά μας δεν φτάνει τη χάρη της (που είναι μεγάλη) για να μας επιτραπεί η είσοδος. Επίσης, αν δεν απατώμαι, ο παπάς-φιλόλογος που είχαμε στην Α' Λυκείου και τον είχαμε ρωτήσει τόόότε μας το είχε δικαιολογήσει με τα ίδια επιχειρήματα που δεν επιτρέπονται γυναίκες στο Άγιο Όρος και το είχε συσχετίσει με την Παναγία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aγαπητέ μου, θα γνωρίζεις οτι αυτά που βλέπουμε πολλές φορές σε ένα κείμενο, σε μία συμπεριφορά ή σε ένα γεγονός δεν είναι παρά προβολές της προσωπικής μας εμπάθειας πάνω σε αυτά που βλέπουμε. Για αυτό συνίσταται εξ αρχής η προσωπική άσκηση κατά των παθών και της αμαρτίας για καθαρίσουμε το μάτι της καρδιάς και της ψυχής που είναι ο νούς. Για αυτόν τον λόγο αγωνιζόμαστε με τη χάρη του Θεού και συμβουλευόμαστε το καθαρό ερμηνευτικό μάτι των πατέρων της εκκλησίας. Δικαιωμά του καθενός να επιλέξει οτι θέλει. Η απροκατάληπτη έρευνα και η λογική είναι του Θεού και οικοδομεί πολλαπλά τις ψυχές αλλά εκεί δεν μίλησα για αυτήν την έρευνα αλλά για την πνευματική άσκηση που είναι ένα αλλο κεφάλαιο στην ορθοδοξία. Όσο για την έννοια αυτής της ομάδας που λες εγώ δεν την έχω συναντήσει, δεν ξέρω εσύ που την έχεις συναντήσει. Ευχαρίστως να μιλήσουμε και για τις γυναίκες αλλά όχι όλα μαζί. Πάντως με μερικά απομονωμένα αποσπάσματα κειμένων πιο εύκολο είναι να αποκτήσεις εσφαλμένη και μερική αντίληψη των πραγμάτων παρά ορθή και συνολική κατανόηση του πνεύματος το οποίο διέπει το κείμενο( όσον αφορά το υπο του διαβόλου).
Φαινεται να υποννοεις οτι δεν διαβαζω με καθαρο νου τα της Βιβλου και εχω καποια προκαταληψη και εμπαθεια. Δε νομιζεις οτι ειναι αυθαιρετο και ανυποστατο συμπερασμα αυτο, μια και δεν με γνωριζεις ;

Την εννοια της ομαδας την βλεπω τοσο σε λογια της βιβλου οσο και σε λογια δικα σας, δλδ φανατικων χριστιανων. Μακαρι να μην ηταν ετσι, αλλα ειναι και ειναι κριμα.

Συμφωνω οτι τα αποσπασματα δεν πρεπει γενικως να αναγονται στο ολον, μα σε ενα "θεικο" βιβλιο, με λογια του θεου, και τα ενοχοποιητικα αποσπασματα ειναι απαραδεκτα. Και οταν δε, δεν ειναι μεμονωμενα, σιγουρα διαμορφωνουν μια γενικη κακη εικονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top