Μεθυσμένη Σαρλότ Σοκολάτας

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Μια τούρτα που γεννήθηκε εν μέσω εξεταστικής και αν μη τι άλλο περιέχει πολύ καφέ και αλκοολ...

Υλικά:
-Σαβαγιάρ (δεν σας λέω πόσα γιατί δεν ξέρω σε τι σκεύος θα την κάνετε, μουχαχα :P)
Εγώ χρειάστηκα 1+1/2 πακέτο αλλά σας προτείνω καλύτερα να πάρετε 2 πακετάκια και να κάνετε δοκιμές πριν ξεκινήσετε το γλυκό, να δείτε πως θα τα στρώσετε, πόσα θα βάλετε που, κλπ

-12 φλυτζανάκια εσπρέσσο δυνατό (πλιζζ μην βάλετε στιγμιαίο ή φίλτρου, δεν θα γίνει καλό :redface:)
- 5 σφηνάκια αμαρέτο (εγώ έβαλα disaronno γιατί αυτό είχαμε στο σπίτι αλλά αν κάποιος θέλει να βάλει κάτι άλλο, πχ kahlua, δεν υπάρχει πρόβλημα)

Για την κρεμούλα:
-400 γρ. σοκολάτα κουβερτούρα
-300 γρ. κρέμα γάλακτος ζαχαροπλαστικής (35% λιπαρά)
-400 γρ. κρέμα γάλακτος ζαχαροπλαστικής, που θα την χτυπήσετε σε παγωμένο κάδο μίξερ μέχρι να σας γίνει σφιχτή σαντιγί (μην τυχόν και πάρετε light κρέμα γάλακτος, δεν θα σας πήξει ποτέ :P)
-1 σφηνάκι baileys προαιρετικό (νταξ, είμαι αλκοολική το παραδέχομαι αλλά δινει εξτρα άρωμα)
-1 κουταλάκι του καφέ στιγμιαίο καφέ

Για το γλάσσο:
-200 γρ. σοκολάτα γάλακτος (η κλασική κόκκκινη ΙΟΝ είναι πολύ καλή για αυτή την δουλειά)
-200 γρ. κρέμα γάλακτος ζαχαροπλαστικής

Εκτέλεση:
Το λοιπόν, φτιάχνετε τον espresso και τον αδειάζετε σε ένα μπολάκι μαζί με το αμαρέττο. Βουτάτε μέσα τα σαβαγιάρ για ελάχιστο χρόνο και τα στρώνετε περιμετρικά της φόρμας και στον πάτο της. Μην τα αφήσετε πολύ ώρα μέσα στον καφέ γιατί θα σας παπαριάσουν και δεν θα στέκονται με τίποτις. :look: Ένα γρήγορο πέρασμα αρκεί...βάζετε την φόρμα στην κατάψυξη μέχρι να φτιάξετε την κρέμα.

Για την κρέμα λοιπόν, βάζετε τα 400 γρ. της κρύας κρέμας γάλακτος να χτυπιούνται άγρια με το μίξερ μέχρι να γίνει σαν γιούρτι (επαναλαμβάνω: κρύα κρέμα γάλακτος σε παγωμένο κάδο μίξερ). Μετά βάζετε σε ένα κατσαρολάκι τα άλλα 300 γρ. της κρέμας γάλακτος μαζί με ένα κουταλάκι στιγμιαίο καφέ και ένα σφηνάκι baileys να ζεσταθούν καλά. Αφού λοιπόν δείτε οτι η κρέμα είναι στο τσακ να αρχίσει να βράζει (με το που δείτε μπουρμπουλίθρες την τραβάτε από το μάτι), την αδειάζετε σε ένα μεγάλο μπολ (κατά προτίμηση γυάλινο) και κόβετε μέσα την κουβερτούρα σε μικρά κομματάκια. Ανακατεύετε απαλά απαλά με μια σπατουλίτσα μέχρι το μίγμα να γίνει λείο και γυαλιστερό- σαν μια νερουλή σος σοκολάτας φανταστείτε. Αφού πάρει το μίγμα θερμοκρασία δωματίου, προσθέτετε την παγωμένη σαντιγύ που φτιάξατε πριν (προσοχή: η ενσωμάτωση πρέπει να γίνει με μαλακές, κυκλικές κινήσεις για να μην χάσουμε τον αέρα και να μας βγεί αφράτη η κρέμα :D:)). Ανακατεύετε καλά και η κρεμούλη είνα έτοιμη!

Μετά, βγάζετε από την κατάψυξη την φόρμα με τα σαβαγιάρ και την γεμίζετε με την μισή κρέμα. Από πάνω στρώνετε και δεύτερο στρώμα με τα μουλιασμένα μπισκότα και τελειώνετε με κρέμα. Το βάζετε όπως είναι στο ψυγείο για τουλάχιστον 12 ώρες. Αν μπορείτε να την φτιάξετε και μια μέρα πριν την καταναλώσετε, ακόμα καλύτερα!! :)

Ξεφορμάρετε σε μια ωραία πιατέλα και γλασάρετε...για γαρνίρισμα μπορείτε να τρίψετε με το εργαλείο της παρμεζάνας φλοίδες απο σοκολάτα (εγώ έτριψα ότι μου περίσεψε κατά την παρασκευή: λίγη κουβερτούρα, λίγη γάλακτος και λίγη άσπρη που είχαμε σπίτι)

π.ς Η συνταγή της κρέμας και του γλάσου είναι από την συνταγή του Παρλιάρου Σαρλότ σοκολάτας. Τα υπόλοιπα είναι τραγικοί αυτοσχεδιασμοί μου...:P

π.ςς Κανονικά η Σαρλότ πρέπει να γίνει σε ειδικό σκεύος για να έχουν κλίση τα μπισκότα και να αναποδογυριστεί (βλ. εικόνα Λιχούδη)...ωστόσο επειδή εγώ τέτοιο σκεύος δεν είχα το έκανα σε απλή φόρμα με σούστα. Εσείς αν γουστάρετε κάντε την και σε πυρέξ, το ίδιο πράγμα θα βγει!! :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Τέλειο φαίνεταιιιι!!! Τι σ κάνει αυτή η εξεταστική όμως..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καιπως τη ξεμεθαμε μετα?
της ριχνουμε καφέ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Πολυ ωραια μου φαινεται!!!Σιγουρα θα την φτιαξω!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top