Πιστεύετε στα μάγια;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
σκλαατςςςςςςςς :mastigio

(αουτςςς πονεσε αυτο... )
Ελπίζω να πόνεσε περισσότερο το προηγούμενο ποστ μου και όχι αυτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ένα κορίτσι του οποίου την ηλικία δεν γνωρίζουμε, ούτε από πού κρατάει η σκούφια του, ούτε σε ποια φάση της γνωστικής του ανάπτυξης βρίσκεται, έθεσε χθες το θέμα για να πάρει απαντήσεις που θα τη βοηθούσαν ίσως να σχηματίσει μια άποψη γύρω από αυτό που ρώτησε.

Αντ' αυτού την πλακώσατε στην ειρωνεία και την πλακίτσα με αποτέλεσμα να μην ξαναγράψει έκτοτε. Γιατί άραγε; :hmm:

Την επόμενη φορά που θα έχει μια απορία, θα ντραπεί να ρωτήσει, με αποτέλεσμα να μείνει στη μονοδιάστατη άποψη που είχε ως τη στιγμή που της γεννήθηκε το ερώτημα.

Είστε περήφανοι γι' αυτό κύριοι και κυρίες;

Όταν κάποιος εκθέτει την άποψη του δημόσια, σε ένα κοινό που δεν γνωρίζει, θα πρέπει να είναι έτοιμο να αντιμετωπίσει είτε την αποδοχή είτε την χλεύη αυτού... Δεν μπορούμε να ζητάμε από τον υπόλοιπο κόσμο να φιμώνει τις απόψεις του για να μην πληγωθούν τα αισθήματά κάποιων, που αν μη τι άλλω, από μόνα τους την προκάλεσαν...


Και γενικά για το προηγούμενο ζήτημα που αναλύατε στο θέμα... Όπως και να χει, η μόρφωση είναι ένα ενδεικτικό στοιχείο της καλλιέργειας... Οπότε ναι, είναι πιο λογικό να πιστεύει σε κάποιες δεισιδαιμονίες όπως τα μάγια κάποιος λιγότερο μορφωμένος, όχι επειδή είναι κατώτερος πνευματικά, μα απλώς επειδή ένα άτομο με υψηλότερο μορφωτικό επίπεδο έχει αναπτύξει περισσότερο την κριτική του σκέψη και είναι λιγότερο πιθανό να φανεί δεκτικό σε τέτοιες μπούρδες(συγχωρέστε μου την έκφραση). Βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτο, με τρανό παράδειγμα αυτό που ανέφερε ο Πάνος και δημιούργησε όλο αυτό το ζήτημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Αμπρα...

Καταμπρα...

Αλακαζαμ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όταν κάποιος εκθέτει την άποψη του δημόσια, σε ένα κοινό που δεν γνωρίζει, θα πρέπει να είναι έτοιμο να αντιμετωπίσει είτε την αποδοχή είτε την χλεύη αυτού... Δεν μπορούμε να ζητάμε από τον υπόλοιπο κόσμο να φιμώνει τις απόψεις του για να μην πληγωθούν τα αισθήματά κάποιων, που αν μη τι άλλω, από μόνα τους την προκάλεσαν...
Είχα πει πως δεν θέλω να χαρακτηρίσω κάποιον που θα λάβει αυτή τη στάση και θα αποφύγω να το κάνω.
Όταν περπατάς στο δρόμο και βλέπεις κάποιον αξιοκατάκριτο γελάς και τον κοροϊδεύεις; Σε ποιον κώδικα ανθρώπινης ενσυναίσθησης εντάσσεται αυτού του είδος η συμπεριφορά; Κατέχεις την παγκόσμια αλήθεια και γνωρίζεις πέραν πάσης αμφιβολίας, ποιος αξίζει τη δημόσια χλεύη σου; :hmm:Μπράβο σου. Δέξου λοιπόν τώρα κι εσύ τη δική μου χλεύη για την απανθρωπιά σου.

Η κοπέλα δεν εξέφρασε άποψη παρ' όλα αυτά. Διατύπωσε ερωτήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Είχα πει πως δεν θέλω να χαρακτηρίσω κάποιον που θα λάβει αυτή τη στάση και θα αποφύγω να το κάνω.
Όταν περπατάς στο δρόμο και βλέπεις κάποιον αξιοκατάκριτο γελάς και τον κοροϊδεύεις; Σε ποιον κώδικα ανθρώπινης ενσυναίσθησης εντάσσεται αυτού του είδος η συμπεριφορά; Κατέχεις την παγκόσμια αλήθεια και γνωρίζεις πέραν πάσης αμφιβολίας, ποιος αξίζει τη δημόσια χλεύη σου; :hmm:Μπράβο σου. Δέξου λοιπόν τώρα κι εσύ τη δική μου χλεύη για την απανθρωπιά σου.

Η κοπέλα δεν εξέφρασε άποψη παρ' όλα αυτά. Διατύπωσε ερωτήματα.

Τελικά ποιος πηδάει σε βιαστικά συμπεράσματα τελικά;;
Last time I checked, ήμασταν σε έναν διαδικτυακό χώρο ανταλλαγής απόψεων, που ο καθένας είχε το δικαίωμα να εκφράσει και να εκφραστεί σε ερωτήματα ανάλογα με την κοσμοθεωρία και τα πιστεύω του. Όχι προφανώς δεν θα χλευάσω κάποιον αξιοκατάκριτο στον δρόμο, αλλά θα το κάνω χωρίς κανέναν ενδοιασμό σε ένα χώρο, όπου ζητά-έστω και έμμεσα- την άποψή μου πάνω στο θέμα. Εκτός κι αν πλέον ούτε εδώ μπορούμε να εκφράσουμε ελεύθερα την άποψή μας, ακόμη κι όταν μας την ζητάνε. Και να με συγχωρείτε, αλλά όχι δεν θα λυπηθώ που θα το κάνω. Έχω κουραστεί να με φιμώνουν παντού και πιστεύω το ίδιο και οι περισσότεροι εδώ μέσα. Ας αφήσουμε το στέκι σαν έναν χώρο ελεύθερης έκφρασης των σκέψεων και απόψεων μας και ας είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε την όποια κριτική των υπολοίπων εδώ μέσα. Ίσως πάμε κάποτε μπροστά έτσι και ας σταματήσουμε να μιζεριάζουμε και να μαλώνουμε με το παραμικρό...

Και φαντάσου τώρα πόσο τραγικό είναι να κρίνεις όσους εκθέσαμε την άποψή μας σ' αυτό το θέμα-ακόμη κι αν είναι αρνητικότατη- σ' ένα θέμα στο οποίο ξεκίνησε με ερώτημα. Δηλαδή τι να κάναμε; Να ζητούσαμε την άδεια της θεματοθέτριας για να απαντήσουμε στο ερώτημά της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δηλαδή τι να κάναμε; Να ζητούσαμε την άδεια της θεματοθέτριας για να απαντήσουμε στο ερώτημά της;
Αυτό κατάλαβες εσύ; :eek: Δηλαδή μόνο δύο επιλογές είχες; Ή να χλευάσεις ή να μην απαντήσεις;
Το ν' απαντήσεις με επιχειρήματα και να εξηγήσεις στο κορίτσι που -επαναλαμβάνω- δεν γνωρίζεις καν την ηλικία του, δεν ήταν επιλογή; (Δεν αναφέρθηκα φυσικά αποκλειστικά σε σένα στο προηγούμενο ποστ, όμως αφού εσύ απαντάς, εσύ τ' ακούς).

Δεν μας τα λες καλά Ακριβέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αυτό κατάλαβες εσύ; :eek: Δηλαδή μόνο δύο επιλογές είχες; Ή να χλευάσεις ή να μην απαντήσεις;
Το ν' απαντήσεις με επιχειρήματα και να εξηγήσεις στο κορίτσι που -επαναλαμβάνω- δεν γνωρίζεις καν την ηλικία του, δεν ήταν επιλογή; (Δεν αναφέρθηκα φυσικά αποκλειστικά σε σένα στο προηγούμενο ποστ, όμως αφού εσύ απαντάς, εσύ τ' ακούς).

Δεν μας τα λες καλά Ακριβέ.

Τώρα θα απαντήσω αποκλειστικά για μένα. Νομίζω ότι σχεδόν σε όλα τα ποστ μου-εξαιρώντας τα δύο πρώτα, που ήταν ψιλοτρόλλ κατάσταση- εξέθεσα την άποψή μου με επιχειρήματα και αξιοπρεπώς. Για τον υπόλοιπο κόσμο που απάντησε στο θέμα, δεν μπορώ και δεν θέλω κιόλας να δικαιολογήσω ή να απολογηθώ. :redface: Αλλά ακόμη και οι υπόλοιποι που τυχόν χλεύασαν, δεν νομίζω ότι ήταν τόσο κακό που εξέφρασαν ακόμη και αυτή την άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μάγια ὑπάρχουν. Γιὰ τὴν ἀκρίβεια ὁ Ἀποκρυφισμὸς ὡς πρακτικὴ ὑπῆρχε ἀπὸ ἀρχαιοτάτων χρόνων σὲ ὅλους τοὺς πολιτισμούς. Προφανῶς στὴ μαγεία γίνεται ἐπίκληση ὑπερφυσικῶν δυνάμεων οἱ ὁποῖες ὅμως εἶναι δαιμονικές. Ἡ μαγεία εἶναι ἕνα πολὺ σκοτεινὸ μονοπάτι καὶ πολὺς κόσμος ἔχει καταστραφεῖ πνευματικὰ καὶ σωματικὰ μὲ τὴν ἐνασχόλησή του. Διάβαζα ὅτι ὅσες γυναῖκες εἶχαν σχέση μὲ τὸν Aleister Crowley, τὸν περιβόητο αὐτὸ μάγο καὶ σατανιστή, εἴτε αύτοκτόνησαν εἴτε βρέθηκαν στὸ ψυχιατρεῖο. Ἡ μαγεία καὶ κάθε μορφῆς Ἀποκρυφιστικὴ πρακτικὴ στὴν πραγματικότητα προέρχεται ἀπὸ τὴν ἄρνηση τοῦ ἀνθρώπου νὰ ἐμπιστευθῇ τὴ ζωή του στὸ Θεὸ καὶ περιμένει νὰ βοηθηθῇ ἀπὸ ἀλλότρια πνεύματα. Σαφῶς καὶ δὲ συνιστῶ τὴ χρήση της καθὼς ὅπως εἶπα ὁδηγεῖ τὸν ἄνθρωπο σὲ πολὺ σκοτεινὰ μονοπάτια.

Νὰ διευκρινίσω καὶ κάτι ἄλλο πάντως· Οἱ περισσότεροι ἀπὸ ὅσους λένε ὅτι εἶναι «μάγοι» στὴν πραγματικότητα εἶναι τσαρλατάνοι καὶ κοροϊδεύουν τὸν κόσμο. Λίγοι εἶναι οἱ πραγματικοὶ μάγοι οἱ ὁποῖοι ἔχουν ἄμεση ἐπικοινωνία μὲ δαιμονικὰ πνεύματα καὶ τοὺς πραγματοποιοῦν τὶς ἐπιθυμίες τους. Αὐτὸ ὅμως δὲ γίνεται χωρὶς κάποιο τίμημα καθὼς βασανίζονται ἀπὸ αὐτὰ καὶ ἀνάλογα μὲ τὸ πόσο μεγάλη εἶναι ἡ χάρη ποὺ θὰ τοὺς ζητήσουν, τόσο μεγαλύτερο εἶναι καὶ τὸ ἀντίστοιχο τίμημα.

Τὰ μάγια πάντως δὲν πιάνουν ποτὲ ὅποιον ζῇ πνευματικὰ καὶ ἐπικαλεῖται τὸ ὄνομα τοῦ Χριστοῦ. Καμμία μαγεία δὲν εἶναι πιὸ ἰσχυρὴ ἀπὸ τὴ δύναμη τοῦ Θεοῦ.

Αὐτὰ γιὰ ὅσους τυχὸν ενδιαφέρονται καὶ ὅσοι δὲν πιστεύουν ὅτι ὑπάρχει ὁτιδήποτε πέραν τοῦ ὑλικοῦ κόσμου, ἂς προσπεράσουν αὐτὸ τὸ μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Και να υποθέσω Πατρεύς, ότι ΜΕΧΡΙ να ενσαρκωθεί ο Χριστός και να δείξει γενικά την παρουσία του επί της Γης ο χριστιανικός Θεός, οι άνθρωποι ήταν αδύναμοι και καταδικασμένοι από οποιονδήποτε μάγο τους έβαζε στο στόχαστρο/ δεν υπήρχε επιστροφή για όποιον "έμπλεκε με τέτοια πράγματα" ε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Και να υποθέσω Πατρεύς, ότι ΜΕΧΡΙ να ενσαρκωθεί ο Χριστός και να δείξει γενικά την παρουσία του επί της Γης ο χριστιανικός Θεός, οι άνθρωποι ήταν αδύναμοι και καταδικασμένοι από οποιονδήποτε μάγο τους έβαζε στο στόχαστρο/ δεν υπήρχε επιστροφή για όποιον "έμπλεκε με τέτοια πράγματα" ε; :hmm:

Ὄχι. Ὑπάρχουν πολλὲς διηγήσεις καὶ στὴν Παλαιὰ Διαθήκη γιὰ μάγους καὶ πῶς ἡ μαγεία τους νικήθηκε ἀπὸ ἀνθρώπους ποὺ ἐπικαλέσθηκαν τὸ Θεό. Τρανὸ παράδειγμα ἡ διήγηση μὲ τὸν Ἀαρὼν καὶ τοὺς μάγους τοῦ Φαραὼ στὴν Αἴγυπτο μὲ τὴ ῥάβδο ποὺ ἔγινε φίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Αυτό κατάλαβες εσύ; :eek: Δηλαδή μόνο δύο επιλογές είχες; Ή να χλευάσεις ή να μην απαντήσεις;
Το ν' απαντήσεις με επιχειρήματα και να εξηγήσεις στο κορίτσι που -επαναλαμβάνω- δεν γνωρίζεις καν την ηλικία του, δεν ήταν επιλογή; (Δεν αναφέρθηκα φυσικά αποκλειστικά σε σένα στο προηγούμενο ποστ, όμως αφού εσύ απαντάς, εσύ τ' ακούς).

Δεν μας τα λες καλά Ακριβέ.
κ εγω αναφερθηκα στην Βασιλειαδου η οποια ομως μεσα απο την ταινια η καφετζου δεν χλευασε...δημιουργουσε σατιρα κ γκροτεσκο χιουμορ το οποιο αμυνονταν στο παραλογο....δεν υπαρχει μονο ενας τροπος ο οποιος μπορεις να μιλησεις εποικοδομητικα για κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μάγια ὑπάρχουν. Γιὰ τὴν ἀκρίβεια ὁ Ἀποκρυφισμὸς ὡς πρακτικὴ ὑπῆρχε ἀπὸ ἀρχαιοτάτων χρόνων σὲ ὅλους τοὺς πολιτισμούς.
Υπαρχει ΛΟΓΙΚΟ ατομο που πιστευει στα μαγια τον 21ο αιωνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Υπαρχει ΛΟΓΙΚΟ ατομο που πιστευει στα μαγια τον 21ο αιωνα?


Το ποιος είναι λογικός και ποιος όχι, δεν είσαι εσύ αυτός που θα το κρίνει πόσο μάλλον το ποιος χρήζεις γιατρικής βοηθείας! Όσοι είναι στενόμυαλοι και πιστεύουν ότι μόνο η δική τους "λογική" είναι η σωστή, τότε αυτοί χρειάζονται ψυχίατρο και όχι κάποιος που απλά λέει την γνώμη του και στηρίζει τα πιστεύω του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ένα κορίτσι του οποίου την ηλικία δεν γνωρίζουμε, ούτε από πού κρατάει η σκούφια του, ούτε σε ποια φάση της γνωστικής του ανάπτυξης βρίσκεται, έθεσε χθες το θέμα για να πάρει απαντήσεις που θα τη βοηθούσαν ίσως να σχηματίσει μια άποψη γύρω από αυτό που ρώτησε.

Αντ' αυτού την πλακώσατε στην ειρωνεία και την πλακίτσα με αποτέλεσμα να μην ξαναγράψει έκτοτε. Γιατί άραγε; :hmm:

Την επόμενη φορά που θα έχει μια απορία, θα ντραπεί να ρωτήσει, με αποτέλεσμα να μείνει στη μονοδιάστατη άποψη που είχε ως τη στιγμή που της γεννήθηκε το ερώτημα.

Είστε περήφανοι γι' αυτό κύριοι και κυρίες;

Βγαινουμε off, ισως θα ητανε καλο ενα split σχετικα με το αν ειναι καλο/ηθικο/σωστο/"βαλτε εδω οτι λεξη εκφραζει την κατασταση" να υπαρχει μια τετοια αντιδραση σε ενα τετοιο θεμα.

Η αληθεια ειναι οτι προβληματιστικα απο αυτο... Σαφως εκανα το πιο βαρυ trolling στο συγκεκριμενο θεμα. εξεφρασα την αποψη μου με εναν σατιρικο/καλιτεχνικο/διαφορετικο/"βαλτε εδω οτι σας βολευει" τροπο. Αραγε θα ειχε διαφορα αν σε πολυ σοβαρους τονους εξεφραζα την ιδια αποψη προσθετοντας την θλιψη μου που υπαρχουν ακομα ατομα που πιστευουν σε αυτα; Θα ητανε καλητερο που θα ειμουν πολιτικα ορθος;
Ειχα δυο επιλογες λοιπον. Να γινω καφρος, να απαντισω πολυ "επιθετικα" και να ειμαι μερος της κακης κοινωνιας, που σε αλλα πραγματα τοσο προθυμα προσπαθω να την αλλαξω και στο συγκεκριμενο απλα υποβαθμιζω τον ευατο μου. Απο την αλλη, μπορουσα να ειμαι πολιτικα ορθος, να κρυψω ενα μερος των αποψεων και τις φυσικης μου αντιδρασης, πραγμα που θα ητανε πιο φιλικο, αλλα δεν θα αντιμετωπιζε τις ιδια επιηκια παραεξω, θα δημιουργουσα το ιδιο σεντονι κατω απο το οποιο κρυβουμε πραγματα, που τοσο πολυ μισω. Brutal reallity ή politicaly corect λοιπον. Η δευτερη εκφραση με αΐδιαζει. Επιλεγω την πρωτη λοιπον. Δεν με νοιαζει αν το στεκι "εχασε" ενα μελος, πολλοι ερχονται και φευγουν ουτος η αλλος. Αν η απαντιση μου αντι να ενθαρινει ενα ατομο να αναρωτιθει να προβληματιστει, να συζητησει και να αναθεωρισει, να σχηματισει καινουργια η να πιστεψει πιο πολυ σε μια αποψη, στα πλαισια αυτου του προβληματισμου, τοτε θλιβομαι που μολις ακουσει κατι ασχημο παραιτειτε και φευγει μακρια.

Και να θεσουμε και κατι αλλο υποψην μας. Καποιοι απο μας ισως ειμαστε καΐδια που ειμαστε ολη την ημερα online, η κοπελα ομως μπορει να μην εχει διαβασει ακομα τις απαντισεις μας, μπορει να εθεσε την ερωτηση και να επιστρεψει μετα απο 2 βδομαδες για να διαβασει τις απαντισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ποιος είναι λογικός και ποιος όχι, δεν είσαι εσύ αυτός που θα το κρίνει πόσο μάλλον το ποιος χρήζεις γιατρικής βοηθείας! Όσοι είναι στενόμυαλοι και πιστεύουν ότι μόνο η δική τους "λογική" είναι η σωστή, τότε αυτοί χρειάζονται ψυχίατρο και όχι κάποιος που απλά λέει την γνώμη του και στηρίζει τα πιστεύω του.

Μου αρεσει που βαζεις το "λογικη" σε εισαγωγικα δηλαδη για να εχει ο House κατα την αποψη σου λογικη πρεπει να πιστευει σε θυσιες αρνιων, κατσικων και λοιπων παγανιστικων τελετων και διαδικασιων . Εαν θελεις να επιστρεψουμε στον μεσσαιωνα προτεινω να χεζουμε στον δρομο , να πεθαινουμε απο λοιμωξεις περιμενοντας τα ξορκια του μαγου του χωριου να μας σωσουν ο οποιος εχει κανει επικληση στον θεο Ηλιο και μετα αρχισουμε να πηδαμε φωτιες , να χορευουμε αφρικανικους χορους της βροχης με σκοπο να εχουμε καλη σοδεια , στην συνεχεια να αποποιηθουμε ολη την προοδο της επιστημης και της τεχνολογιας και να γυρισουμε στον πολυποθητο κατ'εσε μεσαιωνα. Δεν παμε καλα λεω εγω ... Θελω να πιστευω πως δεν εννοεις αυτα που γραφεις περι λογικης και απλα προκειται για trolling .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Ὄχι. Ὑπάρχουν πολλὲς διηγήσεις καὶ στὴν Παλαιὰ Διαθήκη γιὰ μάγους καὶ πῶς ἡ μαγεία τους νικήθηκε ἀπὸ ἀνθρώπους ποὺ ἐπικαλέσθηκαν τὸ Θεό. Τρανὸ παράδειγμα ἡ διήγηση μὲ τὸν Ἀαρὼν καὶ τοὺς μάγους τοῦ Φαραὼ στὴν Αἴγυπτο μὲ τὴ ῥάβδο ποὺ ἔγινε φίδι.
Τι περίεργο πάντως βρε παιδί μου που στις μέρες μας δεν βλέπουμε και κανένα άλλο μπαστούνι να γίνεται φίδι ή και άλλα τέτοια ενδιαφέροντα πράγματα που αναφέρουν τα κείμενα του Χριστιανισμού. Όλα αυτά γινόντουσαν για κάποιον άγνωστο λόγο σε παλιές εποχές, που τα νέα μαθευόντουσαν μόνο από στόμα σε στόμα (σου 'πα, μου 'πες) και με συγγράμματα που μετέφεραν κάποιοι επίδοξοι διδάσκαλοι. :hmm:
Και όχι τίποτε άλλο, αλλά στις μέρες μας και έχουμε πολλαπλάσιο πληθυσμό (άρα περισσότερες πιθανότητες να γίνουν τέτοια περιστατικά)' δεν έχουμε και έλλειψη από ανθρώπους που πιστεύουν σε δαίμονες και εφαρμόζουν και μάγια, και έχουμε και τα μέσα να καταγράψουμε τυχών θαύματα. :hmm:

Έχω λάθος εντύπωση, ή ο Χριστιανισμός είναι η πρώτη θρησκεία που έδωσε τόση αξία στο αρχέτυπο του δαίμονα και στον δυισμό καλό και κακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μιὰ κουβέντα θὰ πῶ στοὺς ἐπίδοξους κλώνους τοῦ Mikeius ποὺ ὅπως φαίνεται θάλλουν καὶ ἐδῶ: Πρῶτον, δὲν ἔχετε οὔτε τὸ ταλέντο οὔτε τὶς γνώσεις του καὶ καταλήγετε νὰ εἶστε ἁπλῶς κακέκτυπα. Δεύτερον, δὲ βλέπω πουθενὰ κριτικὴ σκέψη καὶ ἐξυπνάδα στὸ νὰ προσπαθῇ κάποιος νὰ ἐκμηδενίσῃ τὸν συνομιλητή του. Νταηλίκι ἀναμεμιγμένο μὲ δειλία βλέπω.

Καὶ γιὰ νὰ μείνω στὸ θέμα, τὸ κακὸ σύμφωνα μὲ τὴν Ὀρθόδοξη Θεολογία δὲν ὑπάρχει ὡς αὐθύπαρκτη ὀντότητα, ἀλλὰ εἶναι ἡ ἐπιλογὴ τῶν ἔμβουλων ὄντων νὰ ζοῦν αὐτονομημένα ἀπ' τὸ Θεό. Ἔτσι ὁ Ἑωσφόρος ἔπεσε καὶ ἔγινε διάβολος, ἔτσι οἱ ἄνθρωποι ἐξαπατῶνται ἀπὸ αὐτὸν καὶ κατ' ἐπέκτασιν προσφεύγουν σὲ μαγεῖες. Δὲν ὑπάρχει δυϊσμὸς καθὼς δὲ θεωρεῖται ἰσοδύναμο τὸ καλὸ μὲ τὸ κακό ὅπως σὲ διάφορες Μανιχαϊστικὲς καὶ Γνωστικὲς δοξασίες.

Υ.Γ. Σὲ ὅλην αὐτὴν τὴ συζήτηση δὲν ἔχω βάλει οὔτε μία ἀρνητικὴ ψῆφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Μου αρεσει που βαζεις το "λογικη" σε εισαγωγικα δηλαδη για να εχει ο House κατα την αποψη σου λογικη πρεπει να πιστευει σε θυσιες αρνιων, κατσικων και λοιπων παγανιστικων τελετων και διαδικασιων . Εαν θελεις να επιστρεψουμε στον μεσσαιωνα προτεινω να χεζουμε στον δρομο , να πεθαινουμε απο λοιμωξεις περιμενοντας τα ξορκια του μαγου του χωριου να μας σωσουν ο οποιος εχει κανει επικληση στον θεο Ηλιο και μετα αρχισουμε να πηδαμε φωτιες , να χορευουμε αφρικανικους χορους της βροχης με σκοπο να εχουμε καλη σοδεια , στην συνεχεια να αποποιηθουμε ολη την προοδο της επιστημης και της τεχνολογιας και να γυρισουμε στον πολυποθητο κατ'εσε μεσαιωνα. Δεν παμε καλα λεω εγω ... Θελω να πιστευω πως δεν εννοεις αυτα που γραφεις περι λογικης και απλα προκειται για trolling .


Την λογική την έβαλα σε εισαγωγικά γιατί δεν υπάρχει λογική στα λόγια του. Είναι στενόμυαλος και δεν δέχεται τις απόψεις των άλλων. Αυτό δεν είναι λογική κατ'εμέ. Δεν ξέρω γιατί αναφέρεις όλα τα παρακάτω από την στιγμή που δεν το έκανα ούτε εγώ στο παραπάνω μήνυμα μου. Τσάμπα κόπος άρα. Εγώ απλά σχολίασα το ότι, όσοι δεν έχουν την ίδια άποψη με εμάς δεν είναι απαραίτητα τρελοί ούτε προβληματικοί ούτε τίποτα.Το να μην δέχεσαι το διαφορετικό αλλά να κατακρίνεις κάποιον για τις απόψεις του, και να του φέρεσαι τόσο υποτιμητικά δίχως να γνωρίζεις. Το τρόλλινγκ το έχω αφήσει στα χέρια ορισμένων άλλων. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω στα μάγια του χάρυ πόττερ μόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μιὰ κουβέντα θὰ πῶ στοὺς ἐπίδοξους κλώνους τοῦ Mikeius ποὺ ὅπως φαίνεται θάλλουν καὶ ἐδῶ: Πρῶτον, δὲν ἔχετε οὔτε τὸ ταλέντο οὔτε τὶς γνώσεις του καὶ καταλήγετε νὰ εἶστε ἁπλῶς κακέκτυπα. Δεύτερον, δὲ βλέπω πουθενὰ κριτικὴ σκέψη καὶ ἐξυπνάδα στὸ νὰ προσπαθῇ κάποιος νὰ ἐκμηδενίσῃ τὸν συνομιλητή του. Νταηλίκι ἀναμεμιγμένο μὲ δειλία βλέπω.

Καὶ γιὰ νὰ μείνω στὸ θέμα, τὸ κακὸ σύμφωνα μὲ τὴν Ὀρθόδοξη Θεολογία δὲν ὑπάρχει ὡς αὐθύπαρκτη ὀντότητα, ἀλλὰ εἶναι ἡ ἐπιλογὴ τῶν ἔμβουλων ὄντων νὰ ζοῦν αὐτονομημένα ἀπ' τὸ Θεό. Ἔτσι ὁ Ἑωσφόρος ἔπεσε καὶ ἔγινε διάβολος, ἔτσι οἱ ἄνθρωποι ἐξαπατῶνται ἀπὸ αὐτὸν καὶ κατ' ἐπέκτασιν προσφεύγουν σὲ μαγεῖες. Δὲν ὑπάρχει δυϊσμὸς καθὼς δὲ θεωρεῖται ἰσοδύναμο τὸ καλὸ μὲ τὸ κακό ὅπως σὲ διάφορες Μανιχαϊστικὲς καὶ Γνωστικὲς δοξασίες.

Λυπαμαι αλλα δεν γινεται να εκλαβω ως βασιμα επιχειρηματα τα παραμυθακια που ειναι γραμμενα στα ηλιθια θρησκευτικα βιβλιαρακια που διαβαζεις...ειναι ολα ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΑ απο εκει μεσα,so η παιδικη σου αμετροεπεια θα ελεγα οτι εχει μονο βερμπαλιστικο χαρακτηρα.Next

Την λογική την έβαλα σε εισαγωγικά γιατί δεν υπάρχει λογική στα λόγια του. Είναι στενόμυαλος και δεν δέχεται τις απόψεις των άλλων.

Ενω θεωρεις οτι υπαρχει λογικη στο δικο σου μυαλο που πιστευεις σε μαγια ε?
Και φαινεται κοριτσι μου ποιος ειναι στενομυαλος και αλογος απο αυτα που γραφεις...γιαυτο μην προσπαθεις να πεισεις καποιον με ατοπες και ουσιαστικα μονολεκτικες διχως κανενα νοημα αλλα γεματες με επιθεσεις στον πομπο απαντησεις που πετας...αντε πηγαινε να δεις τα ζωδια τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top