Ψυχή: Υπάρχει;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν και φοβάμαι ότι μέσα από το thread αυτό δεν νομίζω να οδηγηθούμε στην αλήθεια μιας και θα ακούστουν κυρίως προσωπικές απόψεις ωστόσο πιστεύω ότι θα έχουν ενδιαφέρον και οι προσωπικές απόψεις.

Υπάρχει ψυχή κατα την γνώμη μας ή είμαστε απλώς ζωντανοί οργανισμοί;

Δεν θέλω τόσο να ασχολήθουμε τόσο με τα "εμψυχός και άψυχος"

Λοίπον ακούω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Σίγουρα κάτι υπάρχει αλλα δεν ξέρω αν λέγεται ψυχή η είναι ένας μύθος που βοηθάει θεωρίες όπως ο παράδεισος, κόλαση κτλ. Μπορεί απλά να μην μπορούμε να χωνέψουμε την ιδέα ότι όταν τα κακαρόσουμε δεν υπάρχει συνέχεια και για αυτό να θέλουμε να πιστέψουμε στην ιδέα της ψυχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως ο άνθρωπος δημιούργησε τις θρησκείες από εγωισμό δηλαδή νομίζει πως είναι κάποιος αθάνατος, η ψυχή δεν υπάρχει είμαστε όλοι ζωντανοί οργανισμοί που κάποια μέρα "τελειώνουμε". Εάν κάψεις ένα ξύλο θα γίνει στάχτη και από την στάχτη δεν μπορεί να ξαναγίνει ξύλο αλλά μπορείς να φυτέψεις έναν σπόρο που θα βγάλει ένα άλλο δέντρο, κάπως έτσι είμαστε και εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
... Μπορεί απλά να μην μπορούμε να χωνέψουμε την ιδέα ότι όταν τα κακαρόσουμε δεν υπάρχει συνέχεια ....
Εγώ πιο πολύ θεωρώ πιθανόν ότι δεν μπορούμε να χωνέψουμε ότι είμαστε απλώς οργανισμοί και τπτ παράπανω για αυτό ελπίζουμε σε κάτι παραπάνω που το ονομάζουμε συνήθως ψυχή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μισό λεπτό γιατί μπερδεύτηκα.............

Τι ακριβώς ρωτάς αν 1.έχουμε και υλική υπόσταση πέρα απο το σώμα μας και τι γίνεται αυτή μετά θάνατον(κάτι που έχουμε συζητήσει και σε 2-3 άλλα ποστ) ή 2.Αν πέρα απο σάρκα και οστά αποτελούμαστε και απο κάτι άλλο ασχέτως τι του συμβαίνει αφού πεθάνουμε.
Μπορείς please να διευκρινήσεις;Γιατί με τον τίτλο κατάλαβα το 2 αλλά οι μέχρι στιγμής απαντήσης δείχνουν το 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
έχουμε ψυχή και έχει μάζα 21 grams σύμφωνα με μετρήσεις επιστημόνων :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
έχουμε ψυχή και έχει μάζα 21 grams σύμφωνα με μετρήσεις επιστημόνων :P

Αχ...τι κάνουν οι ταινίες...Από εκεί λένε ότι εμπνεύστηκαν τον τίτλο....Εγώ πάλι γιατί είμαι σκεπτική ως προν την ορθότητα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Μισό λεπτό γιατί μπερδεύτηκα.............

Τι ακριβώς ρωτάς αν 1.έχουμε και υλική υπόσταση πέρα απο το σώμα μας και τι γίνεται αυτή μετά θάνατον(κάτι που έχουμε συζητήσει και σε 2-3 άλλα ποστ) ή 2.Αν πέρα απο σάρκα και οστά αποτελούμαστε και απο κάτι άλλο ασχέτως τι του συμβαίνει αφού πεθάνουμε.
Μπορείς please να διευκρινήσεις;Γιατί με τον τίτλο κατάλαβα το 2 αλλά οι μέχρι στιγμής απαντήσης δείχνουν το 1.
Το 2 θέλω να συζητήσουμε απλώς επείδη η κουβέντα αφού ξεκίνησε στο 1 είπα να μην παρέμβω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Αχ...τι κάνουν οι ταινίες...Από εκεί λένε ότι εμπνεύστηκαν τον τίτλο....Εγώ πάλι γιατί είμαι σκεπτική ως προν την ορθότητα; :hmm:

Εγώ μπορώ να πιστέψω στην απώλεια μάζας 21 γραμμαρίων αλλά είμαι σκεπτικότατος στην αντιστοίχισή της με την ψυχή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Εγώ μπορώ να πιστέψω στην απώλεια μάζας 21 γραμμαρίων αλλά είμαι σκεπτικότατος στην αντιστοίχισή της με την ψυχή..

Αυτό ακριβώς πιστεύω...και αυτό είχα πρωτοακούσει ότι χάνουμε μάζα 21 γρ. από τον εγκέφαλο...Και μετά άκουσα ότι τόσο έχει ζυγιστεί η ψυχή.... 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ απόσο ξέρω έγινε ένα πείραμα που κάποιος γύρο στα 1700 ,αν δεν με απατά η μνήμη μου, μέτρησε ότι το βάρος κάποιου λίγο πριν πεθάνει και το βάρος του όταν πέθανε και το αποτέλεσμα ήταν 21 γράμμαρια πιο λίγα.
Ωστόσο είχα διαβάσει στο ίδιο άρθρο ότι η ιατρική πιστεύει ότι αυτό οφείλετε οτι όταν πεθάνουμε χάνουμε κάποια υγρά (@Vkey: ξέρεις μήπως αν ισχύει αυτό;) , και ο αρθρό γράφος το δικαιολογούσε αυτό επειδή αυτός που είχε κάνει το πείραμα είχε διαπιστώσει ότι το κρεβάτι στο όποιο είχε πεθάνει το πειραματόζωο το σεντόνι ήταν σε κάποια σημεία λίγο υγρό...

Προσωπικά δεν ξέρω τι είναι αλήθεια και τι όχι ούτε καν γιατο πείραμα δεν είμαι σίγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Εγώ για το πείραμα που λέει ο Exposed έχω ακούσει ότι έγινε με ακρετά άτομα, και σε ειδικό κρεβάτι-ζυγαριά που κράταγε όλα τα υγρα.
Η διαφορά βάρους πριν και μετά το θάνατο ήταν περίπου 21 γραμμάρια.
Παρόλα αυτά όμως έχουν παρατηρηθεί περιπτώσεις όπου το βάρος του νεκρού αυξήθηκε κατά μερικά γραμμάρια...

Η άποψή μου για το αν υπάρχει ψυχη; Έλα ντε!
Αν και έχω αρχίσει να κλίνω προς την άποψη που λέει ότι η ψυχή είναι μια εφέυρεση του ανθρώπου, επειδή δεν μπορεί να δεχτεί ότι είναι περαστικός από αυτόν τον κόσμο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Αν και έχω αρχίσει να κλίνω προς την άποψη που λέει ότι η ψυχή είναι μια εφέυρεση του ανθρώπου, επειδή δεν μπορεί να δεχτεί ότι είναι περαστικός από αυτόν τον κόσμο....
Δεν θα ήταν καλλίτερο να εφεύρουν ότι ο άνθρωπος μέτα τον θάνατο πάει σε μια αλλή ζωή που είναι αιώνια, πιστεύω ότι έτσι θα αισθανόνται λίγοτερο περαστικοί οι άνθρωποι.

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι η εφεύρεση τις ψυχής μόνο και μόνο να μην αισθανόμαστε περαστικοί μου κάθετε πολύ άσχημα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δεν θα ήταν καλλίτερο να εφεύρουν ότι ο άνθρωπος μέτα τον θάνατο πάει σε μια αλλή ζωή που είναι αιώνια, πιστεύω ότι έτσι θα αισθανόνται λίγοτερο περαστικοί οι άνθρωποι.

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι η εφεύρεση τις ψυχής μόνο και μόνο να μην αισθανόμαστε περαστικοί μου κάθετε πολύ άσχημα :/:


Μα αυτό ακριβώς έχει γίνει!!!
Όλες οι θρησκείες αυτό δεν υπόσχονται; Ότι μετά το θάνατο και αν έχεις ζήσει σύμφωνα με τους νόμους της εκάστοτε θρησκείας, θα πας στον αντίστοιχο παράδεισο.
Αλλά η κάθε θρησκεία δεν μπορεί να σου πει ότι θα πας στον παράδεισο με αυτό το σώμα, μια και όλοι ξέρουμε ότι με το θάνατο το σώμα καταστρέφεται!
Άρα χρειαζόμαστε κάτι, που θα περιέχει την "ουσία" του ανθρώπου και θα είναι αφθαρτο! Και αυτό το κενό έρχεται να καλύψει η ψυχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
για μένα ψυχή είναι το άυλο κομμάτι του εαυτού μου. "Περιέχει" όλα μου τα καθημερινά συναισθήματα..ζω με την ψυχή μου πρώτα και μετά με το σώμα μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
για μένα ψυχή είναι το άυλο κομμάτι του εαυτού μου. "Περιέχει" όλα μου τα καθημερινά συναισθήματα..ζω με την ψυχή μου πρώτα και μετά με το σώμα μου:)


Μα αυτό δεν είναι το μυαλλό; (ή τουλάχιστον οι λειτουργίες του;;; )

Το μυαλλό είναι αυτό που συντονίζει το σώμα, που δέχεται όλα τα ερεθίσματα, που πέρνει τις αποφάσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Μα αυτό δεν είναι το μυαλλό; (ή τουλάχιστον οι λειτουργίες του;;; )

Το μυαλλό είναι αυτό που συντονίζει το σώμα, που δέχεται όλα τα ερεθίσματα, που πέρνει τις αποφάσεις!

με το μυαλό αγαπάς?
με το μυαλό πονάς?
με το μυαλό γελάς?
με το μυαλό κλαις?


μη πεις ναι, θα στις βρέξω:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
με το μυαλό αγαπάς?
με το μυαλό πονάς?
με το μυαλό γελάς?
με το μυαλό κλαις?


μη πεις ναι, θα στις βρέξω:P:P


βρέξτες μου... αλλά στην τελική ναι!:P

Όλα στο μυαλό είναι!
Το μυαλό αποφασίζει τι νιώθεις, και σε ποιά ένταση το νιώθεις!
Αλλά δεν έχουμε κατανοήσει πώς το μυαλό αλληλεπιρδά με το σώμα και καταλλήγουμε να έχουμε κάποιες "περίεργες" αντιδράσεις σε κάποια συναισθήματα! (π.χ. πονάει το στομάχι όταν έχουμε άγχος... γιατί; )


Έτσι και όταν μου τις βρέξεις το μυαλό μου θα είναι εκείνο που θα αποφασίσει αν πονάω, πόσο πονάω και αν θα σου κρατήσω κακία μετά!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
βρέξτες μου... αλλά στην τελική ναι!:P

Όλα στο μυαλό είναι!
Το μυαλό αποφασίζει τι νιώθεις, και σε ποιά ένταση το νιώθεις!
Αλλά δεν έχουμε κατανοήσει πώς το μυαλό αλληλεπιρδά με το σώμα και καταλλήγουμε να έχουμε κάποιες "περίεργες" αντιδράσεις σε κάποια συναισθήματα! (π.χ. πονάει το στομάχι όταν έχουμε άγχος... γιατί; )


Έτσι και όταν μου τις βρέξεις το μυαλό μου θα είναι εκείνο που θα αποφασίσει αν πονάω, πόσο πονάω και αν θα σου κρατήσω κακία μετά!!! :P

οχι δε θα στις βρέξω, δε μου πάει το χέρι:):) ιδιαίτερα αν είναι να μου κρατήσεις κακία:)

μου φαινεται πολυ σκληρο να λες ότι το μυαλό μου θα αποφασίσει αν θα αγαπήσω κάποιον. Επειδή εχω αγαπήσει και εγώ το καημενούλι(:)), δεν το έκανα με το μυαλό μου..το μυαλό λειτουργησε μετά...π.χ μου κόπηκε η όρεξη.

Αυτό που λέω είναι ότι κάτι πρέπει να προηγείται προτού δράσει το μυαλό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
βρέξτες μου... αλλά στην τελική ναι!:P

Όλα στο μυαλό είναι!
Το μυαλό αποφασίζει τι νιώθεις, και σε ποιά ένταση το νιώθεις!
Αλλά δεν έχουμε κατανοήσει πώς το μυαλό αλληλεπιρδά με το σώμα και καταλλήγουμε να έχουμε κάποιες "περίεργες" αντιδράσεις σε κάποια συναισθήματα! (π.χ. πονάει το στομάχι όταν έχουμε άγχος... γιατί; )


Έτσι και όταν μου τις βρέξεις το μυαλό μου θα είναι εκείνο που θα αποφασίσει αν πονάω, πόσο πονάω και αν θα σου κρατήσω κακία μετά!!! :P


Mμμμ...άγχος--->στομάχι....ψυχοσωματικά συμπτώματα...απλό...8)

Όντως ο εγκέφαλος δίνει εντολή να πονέσουμε,που και πόσο....Όπως υπάρχουν και άνθρωποι που δεν πονάνε...Δεν έχουν αίσθηση του πόνου...Και σε αυτό ευθύνεται ο εγκέφαλος...8)

Απλά δεν έχουμε ανακαλύψει τα πάντα για τον εγκέφαλο...Π.χ. πόσοι ψάχνουν για που οφείλεται ο έρωτας...και που εστιάζουν; Σε εγκέφαλο και ορμόνες...Δεν έχουμε χαρτογραφήσει όλες τις περιοχές, έχουμε να μάθουμε πολλά που θα μας εκπλήξουν 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top